عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی

پل بینی ترکیب پیچیده‌ای از استخوان و غضروف است که با پوست پوشانده شده است. در واقع دو سوم پایینی بینی از غضروف و یک سوم بالایی از استخوان تشکیل می‌شود. در اکثر جراحی‌های زیبایی مرتبط با بینی، شکل‌دهی مجدد پل بینی از طریق عمل زیبایی باز یا بسته‌ی بینی (رینوپلاستی) انجام می‌شود.

شماری از تغییراتی که در عمل جراحی زیبایی بینی امکان ایجاد آنها وجود دارد، عبارت‌اند از:

  • تغییر عرض پل بینی
  • تغییر ارتفاع پل بینی
  • تغییر طول پل بینی
  • کوچک کردن نوک بینی
  • بزرگ کردن نوک بینی

بااین حال گاهی این عمل‌ها با بروز عوارضی چون بدشکل و غیرطبیعی شدن تدریجی پل بینی همراه است و به ناچار باید عمل ترمیمی انجام شود. البته چنین بدشکلی‌ها گاهی به صورت طبیعی وجود دارد و از آن با اصطلاح بینی استخوانی یاد می‌شود.

بینی استخوانی چیست؟


بینی استخوانی پی‌آمد وجود غضروف یا استخوان اضافی یا هر دو در پل بینی است. این مشکل را می‌توان به روش‌های مختلف، مانند برداشتن استخوان از طریق تراشیدن یا شکستن استخوان و دستکاری غضروف، با توجه به شدت قوز روی بینی و بینی دلخواه بیمار برطرف کرد.

از آنجایی که پل بینی از سپتوم (تیغه وسط بینی و جدا کننده سوراخ‌های بینی) و مجراهای بینی محافظت می‌کند، باید اطمینان حاصل کرد که جراحی عملکرد بینی را مختل نمی‌سازد. یکی از سوال‌های مهمی که باید در جلسه مشاوره از جراح پرسیده شود این است که آیا ضرورتی برای استفاده از گرافت پخش کننده (گرافت اسپردر) وجود دارد یا خیر.

هدف از استفاده از گرافت پخش کننده جلوگیری از از بین رفتن تدریجی یک سوم میانی بینی و پیشگیری از بروز مشکلات تنفسی یا زیبایی است که ممکن است انجام جراحی ترمیمی در آینده را ضروری سازد. قوز روی بینی گاهی پس از رینوپلاستی اولیه مشاهده می‌شود و بنابراین باید پس از مدتی جراحی ترمیمی برای برداشتن قوز انجام شود. دکتر پرویزیان در زمینه رینوپلاستی ترمیمی، از جمله برداشتن قوز بینی و اصلاح دیگر مشکلات زیبایی و عملکردی تخصص دارند که پس از جراحی اولیه به مرور زمان بروز می‌یابد.

اهداف و تحلیل زیبایی شناختی


بیماران رینوپلاستی دچار بدشکلی بینی استخوانی معمولاً تمایل به ایجاد تغییراتی دارند که منجر به صاف‌تر و هموارتر شدن پل بینی از نیمرخ بشود. البته "صاف‌تر" بودن درجاتی دارد که هنگام صحبت در مورد بدشکلی قوز روی بینی باید به دقت تعیین شود. متداول‌ترین خواسته بیماران اصلاح شدن بینی استخوانی به شکلی است که پل بینی از نیمرخ صاف به نظر برسد. این خواسته را می‌توان طی عملی موسوم به "شکستن نوک بینی" به این شکل برآورده ساخت که تغییر زاویه یا شکستگی رو به بالایی در محل اتصال پل به نوک بینی (مطابق پیکان قرمز رنگ تصویر) ایجاد شود. نوک بینی در اثر این تغییر زاویه ۱ تا ۲ میلی متر بالاتر از باقی پل قرار می‌گیرد. البته چنین حالتی غالباً زنانه پنداشته می‌شود و انجام آن بر روی بینی آقایان مناسب نیست.

برداشتن قوز روی بینی را می‌توان بدون تغییر زاویه نوک بینی نیز انجام داد و همچنان به نتایج دلخواه دست یافت. برای مثال در تصویر پایین نمونه‌ای از اصلاح بدشکلی بینی استخوانی دیده می‌شود که دکتر پرویزیان بدون شکستن نوک بینی آن را انجام داده‌اند. نتیجه نهایی پل بینی کاملاً صاف و نیمرخی طبیعی و متعادل است. تصمیم‌گیری در خصوص شکستن نوک بینی با توجه به شرایط هر بیمار انجام می‌شود و دکتر پرویزیان به تفصیل در مورد آن در جلسه مشاوره با بیمار صحبت می‌کنند.

برداشتن قوز روی بینی به روش جراحی بسته بینی


چنانچه قوز روی بینی چندان بزرگ نباشد، می‌توان آن را با عمل بسته با تهاجم حداقل برداشت. تمام برش‌ها داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود و جراح از طریق آنها می‌تواند قوز را بدون نیاز به پوشش‌دهی مجدد پوست یا باز کردن کامل بینی بتراشد.

عمل بسته ناراحتی پس از جراحی را کاهش می‌دهد و نتایجی طبیعی و فوق العاده را بدون ضرورت انجام جراحی گسترده به دست می‌دهد. عمل بسته به ویژه در مواردی موثر است که قوز روی بینی پی‌آمد وجود غضروف اضافی باشد؛ این غضروف اضافی را می‌توان به سادگی از راه برش‌های کوچک داخل سوراخ بینی اصلاح کرد.

روش جراحی باز بینی


در عمل بینی استخوانی چنانچه بیمار بخواهد بینی را بسیار کوچکتر از حالت فعلی بکند یا اگر قوز بینی بیش از آن بزرگ باشد که بتوان آن را با برش‌های کوچک داخل سوراخ بینی از بین برد، جراحی بینی استخوانی به روش باز باید انجام شود. جراحی باز، علی‌رغم نام ناخوشایندش، به تک برشی گفته می‌شود که در پایه بینی ایجاد می‌شود و در اکثر موارد جای زخم باقی مانده قابل چشم‌پوشی است و جلب توجه نمی‌کند.

رینوپلاستی باز این امکان را برای جراح فراهم می‌آورد تا نوک بینی را مطابق هدف تعیین شده تغییر شکل دهد تا نتیجه‌ای متعادل‌تر به دست آید. جراح گاهی لازم می‌بیند تا برای نگهداری و محافظت از نوک بینی از پیوندهای بیشتر استفاده کند.

دکتر پرویزیان در جلسه مشاوره اولیه در مورد گستردگی جراحی و روش مناسب انجام آن، باز یا بسته، با بیمار صحبت می‌کنند. به علاوه ایشان بنا به تشخیص خود گاهی انجام عمل‌های مکمل دیگری را پیشنهاد می‌دهند تا بتوان در نهایت بینی کاملاً طبیعی، متعادل و متناسب با چهره بیمار را خلق کرد.

به اجمال می‌توان گفت که کوچک کردن قوز روی بینی یکی از دشوارترین عمل‌های جراحی زیبایی بینی است، چرا که هر گونه تغییر در یک سوم میانی بینی تاثیر چشمگیری را بر شکل سه بُعدی بینی به جا می‌گذارد. همچنین علاوه بر ملاحظات زیبایی شناختی باید به اثر عمل و دستکاری بینی بر عملکرد بینی نیز توجه کرد. این عمل زیبایی احتمالاً شامل استئوتومی (برش استخوان) و قرار دادن پیوندهای پخش کننده می‌شود. با برنامه‌ریزی پیش از عمل و تکنیک جراحی مناسب می‌توان حصول بهترین نتیجه را ضمن حفظ عملکرد بهینه بینی تضمین کرد.

هزینه


سه مورد اصلی در ارتباط با هزینه عمل بینی استخوانی وجود دارد. این هزینه‌ها شامل:

  • هزینه بی‌هوشی
  • دستمزد جراح
  • هزینه بیمارستان / کلینیک

سایر فاکتورهای قیمت‌گذاری نیز وجود دارد، مانند میزان گستردگی عمل، سبک زندگی و جراح پلاستیکی که شما انتخاب می‌کنید. به عنوان مثال، جراحی بازسازی اندک بینی نیاز به زمان جراحی کمتر (و در نتیجه دارای قیمت پایین‌تر) از یک تغییر کامل در شکل بینی دارد.

یکی از خصوصیات مهم یک جراح موفق و ماهر زیبایی توجه به جزئیات و بسنده نکردن به رفع مشکلات آشکار زیبایی است. دکتر پرویزیان با اتکا به توانایی‌های تخصصی و ذوق زیبایی شناختی خود به بهترین وجه جراحی‌های ترمیمی‌ای را انجام می‌دهند که یک بینی طبیعی و زیبا را برای بیمار به ارمغان می‌آورد و بر جذابیت چهره وی می‌افزاید.

جهت اخذ نوبت از دکتر پرویزیان به آدرس تهران، بیمارستان محب کوثر، خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی،خیابان بیست و سوم، خیابان فراهانی پور مراجعه فرمایید و یا با شماره ۰۹۰۳۹۴۰۸۲۰۰ تماس حاصل فرمایید.