ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک (tummy tuck) به جراحی زیبایی شکم گفته می شود. به طور کلی ظاهر ایده آل شکم، حالتی است که صاف و بدون برآمدگی اضافی باشد؛ عضلات آن سفت بوده و در عین حال هیچ گونه پوست اضافی و خطوط استریا ( ترک های پوستی ناشی از زایمان یا تغییر وزن ) در آن وجود نداشته باشد. عمل های پیکرتراشی و زیبایی، در سالهای اخیر به دلیل اهمیت قائل شدن بیشتر برای تناسب اندام، بیش از گذشته مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند. جراحی ابدومینوپلاستی نیز یکی از پرطرفدار ترین این جراحی ها است. اما همانطور که می دانید اقدامات زیبایی ممکن است عوارض و خطراتی را نیز به همراه داشته باشند. لازمه انجام موفقیت آمیز هر نوع عمل زیبایی، داشتن اطلاعات و آگاهی درست و دقیق و انتظارات واقع بینانه از آن اقدام است. همچنین مهارت و توانایی جراح را باید بعنوان یک عامل بسیار مهم در نظر داشت. برای آشنایی بیشتر با عمل ابدومینوپلاستی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. این مطلب با استفاده از به روز ترین منابع علمی در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی و تحت نظارت دکتر فرزاد پرویزیان، فوق تخصص جراحی های زیبایی و پلاستیک، گردآوری شده است. در پایان می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

ابدومینوپلاستی - دکتر فرزاد پرویزیان

ابدومینوپلاستی چیست؟

در روند زندگی، برخی اتفاقات از جمله افزایش سن، نوسان وزن، بارداری، مصرف بعضی از داروها و … با تاثیر بر روی عضلات شکم، باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و افزایش چربی های شکمی میشوند؛ که این اتفاق، بزرگی شکم، شلی و افتادگی شکم و پیدایش خطوط استریا (ترک های پوستی) را برای افراد به دنبال خواهد داشت. افرادی که با این معضل روبرو هستند و راهکارهای متعددی را (از جمله رژیم های سخت غذایی و ورزش های سنگین) جهت رسیدن به شکمی صاف و زیبا ا را انجام داده اند و به این خواسته خود دست نیافته اند، می توانند با بهره گیری از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم به شکمی خوش فرم و زیبا دست یابند. لازم به ذکر است که شاید بتوان با ورزش از ضخامت چربی در ناحیه شکم کم کرد، اما رفع شلی پوست شکم و از بین بردن خطوط استریا هرگز با انجام حرکات ورزشی، امکان پذیر نیست.

بسته به میزان و نوع چاقی و افتادگی پوست شکم، می توان عمل ابدومینوپلاستی را به شکل های مختلف انجام داد. ابدومینوپلاستی هم به شکل کامل و هم به صورت کوچک و جزیی تر (مینی ابدومینوپلاستی) قابل انجام است.

کاندیدای ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟

انجام عمل ابدومینوپلاستی برای همه افرادی که شکم بزرگ دارند، توصیه نمی شود! اصولا جراحی های زیبایی به هیچ عنوان روشی برای کاهش وزن نیستند. بلکه انجام این جراحی تنها بر روی افرادی امکان پذیر است که تنها با چربی اضافی در ناحیه شکم خود مواجه هستند و پوست شکم آن ها به دلیل شل بودن، حالتی آویزان پیدا کرده است.

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی، هم برای مردان و هم برای زنانی که سلامت عمومی خوبی دارند و همچنین وزن ثابت دارند مناسب است.

موارد زیر از مهم ترین شرایطی است که افراد متقاضی عمل ابدومینوپلاستی باید دارای آن ها باشند:

 • در سلامت کامل جسمی و روحی باشند.
 • به بیماری هایی همچون بیماری های قلبی، آسم و دیابت که سبب افزایش ریسک جراحی می شوند، مبتلا نباشند.
 • وزن خود را پیش از اقدام به جراحی به استاندار شاخص توده بدنی رسانده باشند.
 • وزن آنها ثابت باشد.
 • در آینده، درصدد بارداری نباشند.
 • از ابدومینوپلاستی، انتظارات معقول و منطقی داشته باشند.
 • نکته بسیار مهم دیگر، این است که اگر فرد کاندید ابدومینوپلاستی سیگاری است، حتما از مدتی قبل از جراحی، بای آن را به طور کامل ترک نماید.

عمل ابدومینوپلاستی را نباید با روش لیپوساکشن و لیپوماتیک یکسان دانست. علاوه بر تفاوتی که در روش انجام این جراحی ها با هم وجود دارد، کاندیدای مناسب آنها نیز با هم فرق دارند. لیپوماتیک و لیپوساکشن صرفا برای تخلیه چربی های رسوب کرده و انباشته شده کاربرد دارند. در نتیجه برای زنانی که در اثر بارداری و زایمان دچار بزرگی و افتادگی شکم شده اند، مناسب نیست. برای این افراد جراحی ابدومینوپلاستی انجام می شود. البته ممکن است برای دستیابی به نتیجه بهتر، جراح فوق تخصص پلاستیک در حین انجام ابدومینوپلاستی، از لیپوماتیک یا لیپوساکشن به طور همزمان نیز استفاده کند.

مزایای عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی با حذف چربی ها و پوست اضافی شکم، سبب رفع شلی شکم و نیز از بین رفتن افتادگی پوست این ناحیه می شود. علاوه بر این، جراحی ابدومینوپلاستی موجب سفت شدن عضلات و فاسیای جداره شکم شده و به صاف تر و مسطح تر شدن شکم کمک زیادی می کند و فرد می تواند پس از عمل با رعایت رژیم درست غذایی، زیبایی شکم خود را به طور دائمی حفظ کند. توجه داشته باشید که با انجام عمل ابدومینوپلاستی، ترک های پوستی، چین و چروک شکم و خطوط استریا نیز تا حدود زیادی از بین می روند.

عکس ابدومینوپلاستی شکم

انواع ابدومینوپلاستی

 • ابدومینوپلاستی استاندارد

برای افرادی ایده آل است که به دنبال صاف کردن شکم درست در بالا و پایین ناف هستند. به منظور انجام این نوع از ابدومینوپلاستی، جراح پلاستیک یک شکاف افقی بین ناحیه تناسلی و ناف ایجاد می کند. سپس پوست و بافت اضافی را برمی دارد و پس از آن، عضله و پوست باقیمانده را محکم روی شکم می کشد و بخیه می زند.

 • مینی ابدومینوپلاستی

این نام به دلیل کم تهاجمی تر بودن است و در مقایسه با جراحی ابدومینوپلاستی کامل یا استاندارد، نتیجه ظریف تری ارائه می دهد. در مینی ابدوینوپلاستی، فقط زیر شکم (بخشی از شکم که زیر ناف قرار دارد) برداشته می شود؛ بنابراین مینی ابدوپلاستی، برای بیماران لاغر و دارای برآمدگی کوچک در قسمت پایین شکم گزینه ایده آلی است. در این پروسه، جراح پلاستیک یک برش افقی کوچک در زیر ناف ایجاد می کند؛ سپس پوست اضافی را برداشته و عضلات شکم را سفت میکند. لازم به ذکر است که در این روش، تغییر مکان ناف ضروری نیست.

 • جراحی شکم گسترده

جراحی ابدومینوپلاستی گسترده، تهاجمی تر از تکنیک استاندارد است. زیرا در این روش به تمام شکم توجه می شود. این روش برای افرادی ایده آل است که از سلامتی کلی برخوردارند و می خواهند قسمت بالاتنه خود را کاملا تغییر شکل دهند.

در عمل ابدومینوپلاستی گسترده ، دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یک برش افقی همراه با یک برش عمودی در شکم ایجاد می کند؛ این برش اجازه می دهد تا جراح بافت اضافی را حذف و عضلات شکم را سفت تر کند. سپس جراح با استفاده از لیپوساکشن، چربی اطراف کمر و باسن را از بین می برد و بدن را کانتور می کند. همچنین ناف، در موقعیت جدید قرار می گیرد و جراحی با بخیه زدن محل برش، به پایان می رسد.

توضیحات دکتر فرزاد پرویزیان درباره ابدومینوپلاستی:

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • در پایان جراحی، پانسمان یا بانداژ روی برش قرار می گیرد.
 • همچنین برای کاهش تورم، جلوگیری از تشکیل لخته خون و حمایت از قسمت میانی بدن بیمار ، یک لباس فشاری شبیه کمربند ( گن مخصوص ) به وی پوشانده می شود تا در یک کانتور صاف و فشرده بهبود یابد. این لباس ساپورت که به عنوان نگهداره یا گن مخصوص شکم معروف است ، باید همیشه پوشیده شود به جز هنگام دوش گرفتن.
 • بعد از جراحی شکم ، ممکن است لوله های درن در برش گذاشته شوند تا خون یا مایعات اضافی از بدن شما خارج شود.
 • اکثر جراحان پلاستیک به شما اجازه می دهند 24 ساعت بعد از جراحی شکم دوش بگیرید ، مگر اینکه درن داشته باشید. توجه داشته باشید که حتی اگر دوش گرفتن 24 ساعت بعد از عمل برای شما مجاز باشد ، اکثر جراحان از شما می خواهند تا دو هفته از هرگونه آب ساکن شامل آب حمام ، استخرهای شنا ، وان های آب گرم و غیره خودداری کنید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، شکم شما متورم و کبود است و احساس درد دارید ؛ بنابراین چند روز اول را در خانه به استراحت بپردازید و برای کنترل درد در صورت لزوم و با مشورت پزشک خود از داروهای مسکن استفاده کنید.
 • در هنگام خواب و استراحت ، قسمت بالاتنه شما باید کمی بالاتر از نیم تنه پایین باشد و زانوها نیز باید طی دوران بهبودی در مواقع استراحت و خوابیدن ، از قسمت زانو خم باشند.

رضایت زیباجوی عزیز از انجام ابدومینوپلاستی توسط دکتر فرزاد پرویزیان:

سایر نکات مراقبتی بعد از ابدومینوپلاستی

 • پس از ابدومینوپلاستی، آنتی بیوتیک برای مقابله یا پیشگیری از عفونت تجویز می شود که باید به طور منظم مصرف شود.
 • داروهای رقیق کننده خون اعم از داروهای حاوی آسپیرین و ایپوپروفن، احتمال خونریزی یا کبودی را برای شما بیشتر می کنند؛ بنابراین مصرف این قبیل داروها تا 2 هفته بعد از جراحی ممنوع است.
 • در طول دوران بهبودی، باید از مصرف الکل خودداری کنید و حداقل به مدت شش هفته از هر نوع نیکوتین نیز پرهیز نمایید؛ زیرا سیگار و الکل می توانند روند بهبودی را مختل کنند.
 • بعد از جراحی باید تحرک داشته باشید؛ حتی اگر فقط کمی راه رفتن باشد. حرکت داشتن به جریان خون و روند بهبودی کمک می کند و احتمال لخته شدن خون در پاها را کاهش می دهد.

صحبت های دکتر فرزاد پرویزیان در مورد جراحی زیبایی شکم

هزینه عمل ابدومینوپلاستی

جهت محاسبه قیمت نهایی ابدومینوپلاستی ، فرد زیباجو باید تحت معاینه دقیق قرار گیرد ؛ زیرا هزینه این عمل جراحی با توجه به پارامترهای مختلفی برآورد می شود که در هر فردی متغیر است. بنابراین در این راستا می توانید به مطب بهترین جراح پلاستیک تهران در جردن رفته و توسط ایشان معاینه شوید. سپس ایشان بر اساس بررسی ها ، هزینه نهایی را به شما اعلام می کند.

علت ورم بعد از ابدومینوپلاستی چیست ؟

بعد از عمل تامی تاک ، یکی از اثرات جانبی که بروز پیدا می کند ، ورم است. اما آیا می دانید علت آن چیست ؟ پس از پایان یافتن جراحی ، بدن گلبول های سفید و دیگر مولفه های مربوط به ترمیم و بهبودی را به موضع جراحی شده می فرستد تا هر چه سریع تر روند بهبودی آغاز شود. تجمع یافتن مایعات بدن در آن ناحیه منجر به افزایش سایز موضع و به اصطلاح متورم شدن آن در مراحل اولیه ریکاوری می شود. ورم یکی از طبیعی ترین پاسخ های بدن به زخم و آسیب های وارد شده به بافت ها می باشد.

برای کمک به کاهش ورم بعد از ابدومینوپلاستی مهم ترین نکته، استفاده از گن مخصوص است. در ادامه هیدراته نگهداشتن بدن، تغذیه سالم، مصرف نکردن غذاهای شور و عدم استعمال دخانیات نیز به کاهش ورم کمک می کنند.

اهمیت پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی چیست ؟

اگر می خواهید بعد از عمل زیبایی شکم، در زمانی کوتاه به نتیجه نهایی برسید، باید در مدت معین شده از گن طبی استفاده نمایید. گن های طبی بخاطر بافت فشرده ای که دارند باعث می شوند که خون بهتر در بدن جریان پیدا کند و با فشردن بافت ها از تجمع مایعات اضافی در ناحیه عمل شده جلوگیری می کند. بدین نحو روند بهبودی سرعت پیدا کرده ، جای زخم ها سریع تر ترمیم شده و شدت ورم بعد از ابدومینوپلاستی کنترل می شود.

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از سوالاتی که بانوان متقاضی عمل زیبایی شکم از جراح خود می پرسند، راجع به حاملگی بعد از جراحی زیبایی شکم است. شایان ذکر است که این عمل زیبایی تاثیری در توانایی باروری زنان ندارد. همچنین بافت دیواره شکمی منعطف بوده و می تواند همراه با رشد جنین درون رحم، کشیده و عریض شود. بنابراین به لحاظ فیزیکی بعد از تامی تاک محدودیتی برای باردار شدن وجود ندارد. اما این احتمال وجود دارد که در صورت حاملگی پس از عمل ابدومینوپلاستی، مجدداً شکم از حالت صاف و تخت خود خارج گردد.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی و راه های جلوگیری از آن

رایج ترین عوارض ابدومینوپلاستی عبارت اند از:

خونریزی: یکی از خطرات انجام این جراحی خونریزی بوده که پزشک برای جلوگیری از آن دو هفته قبل از عمل مصرف داروهای موثر در افزایش خونریزی مانند: داروهای گیاهی و ضد انعقاد خون، آسپیرین و غیره را منع می کند.

عفونت: این عارضه تنها در موارد مصرف سیگار و دخانیات به وجود آمده که توصیه می شود، قبل و بعد از عمل بیمار از مصرف آن بپرهیزد.

تجمع مواد: یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد نگران آن هستند، تجمع خون آبه و مواد زیر پوست می باشد. پزشک متخصص برای جلوگیری از این عارضه لوله ای نازک را در زیر پوست بیمار قرار داده، تا مواد زائد و خونابه از لوله خارج شوند.

عدم بهبودی زخم: گاهی اوقات ممکن است محل زخم ها به خوبی بهبود نیابد و یا بخیه های از یکدیگر جدا شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت در چنین مواردی پزشک آنتی بیوتیک را برای فرد تجویز می کند.

آسیب و یا مرگ بافت: در طی جراحی تغییر در بافت های شکم می تواند سبب اسیب به آن ها شود. که خطرات احتمالی ناشی از آن با مصرف سیگار افزایش می یابد. بنابراین سعی کنید تا بهبود کامل از مصرف دخانیات خودداری کنید.

سوالات متداول

ماندگاری جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

این روش کاهش حجم شکم به سبک زندگی افراد بستگی دارد. به این منظور که فرد با داشتن رژیم غذایی مناسب، یک روتین ورزشی دائم و حفظ تناسب اندام می تواند ماندگاری این جراحی را بسیار افزایش دهد.

آیا این روش تنها مناسب بانوان می باشد؟

این نوع جراحی برای کاهش حجم شکم جنسیت خاصی نداشته و آقایان هم همانند بانوان می توانند از این روش بهره ببرند. آن دسته از آقایان که اهمیت بسیاری به اندام خود می دهند با بکارگیری از این تکنیک، بدون نگرانی از ابتلا به عوارض جانبی می توانند برای لاغری اقدام کنند

dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا