عمل ابدومینوپلاستی به جراحی زیبایی شکم گفته می شود. به طور کلی یک شکم ایده آل به شکمی گفته می شود که صاف و مسطح باشد ، عضلات آن سفت بوده و در عین حال هیچ گونه پوست اضافی و خطوط استریا ( خطوطی که در اثر تغییرات وزنی و حاملگی بروز می کنند ) در ان وجود نداشته باشد. برای آشنایی با این پروسه ای مقاله از دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران ، را تا آخر مطالعه کنید. اگر می خواهید تحت نظر ایشان ابدومینوپلاستی را انجام دهید می توانید جهت مشاوره به مطب ایشان در شمال تهران ، منطقه جردن ، مراجعه کنید.

 

ابدومینوپلاستی - دکتر فرزاد پرویزیان

 

در روند زندگی ، برخی اتفاقات از قبیل افزایش سن ، نوسان وزن ، بارداری و غیره با تاثیر بر روی عضلات شکم ، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و افزایش چربی شکمی ، منتج به بزرگی و در برخی موارد منجر به شلی و افتادگی شکم و پیدایش خطوط استریا می شوند. افرادی که با این معضل روبرو هستند و راهکارهای متعددی را جهت رسیدن به شکمی صاف و زیبا از جمله رژیم های سخت غذایی و ورزش های سنگین را انجام داده اند و به این مهم دست نیافته اند ، می توانند با بهره وری از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم به شکمی زیبا و تخت دست یابند. لازم به ذکر است که شاید بتوان با ورزش از ضخامت چربی در ناحیه شکم کاست ، اما رفع شلی پوست شکم و از بین بردن خطوط استریا هرگز با انجام حرکات ورزشی ، میسر نخواهد بود.

کاندیدای ابدومینوپلاستی

لازم به ذکر است که انجام عمل جراحی زیبایی شکم برای همه افراد چاق توصیه نمی شود ، بلکه انجام این جراحی تنها بر روی افرادی امکان پذیر است که با چربی اضافی در ناحیه شکم خود روبرو هستند و پوست شکم آن ها به دلیل شل بودن ، حالتی آویزان به خود گرفته است. به گفته بهترین جراح پلاستیک شمال تهران ، از دیگر شرایط مهمی که افراد به منظور انجام عمل ابدومینوپلاستی باید از آن برخوردار باشند ، عبارتند از :

 • در سلامت کامل جسمی و روحی باشند.
 • به بیماری هایی همچون بیماری های قلبی ، آسم و دیابت که سبب افزایش ریسک جراحی می شوند ، مبتلا نباشند.
 • وزن خود را پیش از اقدام به جراحی به تثبیت رسانده باشند.
 • در آینده ، درصدد بارداری نباشند.
 • از نتایج جراحی ، توقع معقولانه داشته باشند.
 • نکته بسیار مهمی که فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران ذکر آن را حائز اهمیت فراوانی می داند ، این است که افراد سیگاری قبل از عمل جراحی زیبایی شکم حتما باید مصرف سیگار را به طور کامل ترک کرده باشند.

مزایای عمل ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی شکم با حذف چربی ها و پوست اضافی شکم ، سبب رفع شلی شکم و نیز از بین رفتن افتادگی پوست این ناحیه می شود. افزون بر این ، این پروسه جراحی موجب سفت شدن عضلات و فاسیای جداره شکم شده و به صاف تر و مسطح تر شدن شکم می انجامد و فرد می تواند پس از عمل با رعایت رژیم درست غذایی ، زیبایی شکم خود را حفظ کند. توجه داشته باشید که با انجام عمل ابدومینوپلاستی ، ترک های پوستی ، چین و چروک شکم و خطوط استریا نیز تا حدود زیادی از بین می روند.

 

ابدومینوپلاستی - دکتر فرزاد پرویزیان

انواع ابدومینوپلاستی

 • ابدومینوپلاستی استاندارد

برای افرادی ایده آل است که به دنبال صاف کردن شکم درست در بالا و پایین ناف هستند. به منظورانجام این نوع از ابدومینوپلاستی ، جراح پلاستیک یک شکاف افقی بین ناحیه شرمگاهی و ناف ایجاد می کند. سپس پوست و بافت اضافی را برمی دارد و پس از آن ، عضله و پوست باقیمانده را محکم روی شکم می کشد و بخیه می زند.

 • مینی ابدومینوپلاستی

این نام به دلیل کم تهاجمی بودن است و در مقایسه با جراحی شکم استاندارد ، نتیجه ظریف تری ارائه می دهد. در این نوع از جراحی شکم ، فقط زیر شکم ( بخشی از شکم که زیر ناف قرار دارد) برداشته می شود ؛ بنابراین مینی ابدو ، برای بیماران لاغر و دارای برآمدگی کوچک در قسمت پایین شکم گزینه ایده آلی می باشد. در این پروسه ، جراح پلاستیک یک برش افقی کوچک در زیر ناف ایجاد می کند ؛ سپس پوست اضافی را برمی دارد و عضلات شکم را سفت کند. لازم به ذکر است که در این روش ، تغییر مکان ناف ضروری نیست ؛ زیرا این روش نسبت به جراحی شکم استاندارد کم تهاجمی تر است.

 • جراحی شکم گسترده

جراحی ابدومینوپلاستی گسترده ، تهاجمی تر از تکنیک استاندارد است ؛ زیرا در این روش به تمام شکم توجه می شود. این روش برای افرادی ایده است که از سلامتی کلی برخوردارند و می خواهند قسمت بالاتنه خود را کاملا تغییر شکل دهند. در عمل ابدومینوپلاستی گسترده ، دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در شمال تهران ، یک برش افقی همراه با یک برش عمودی در شکم ایجاد می کند ؛ این برش اجازه می دهد تا جراح بافت اضافی را بردارد و عضلات شکم را بیشتر سفت کند. سپس جراح با استفاده از لیپوساکشن چربی اطراف کمر و باسن را از بین می برد و کانتور می کند. همچنین ناف ، در موقعیت جدید قرار می گیرد و جراحی با بخیه زدن برش ، به پایان می رسد.

توضیحات بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران ، دکتر پرویزیان در خصوص ابدومینوپلاستی :

 

 

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • در پایان جراحی ، پانسمان یا بانداژ روی برش قرار می گیرد.
 • همچنین برای کاهش تورم ، جلوگیری از تشکیل لخته خون و حمایت از قسمت میانی بدن بیمار ، یک لباس فشاری شبیه کمربند ( گن مخصوص ) به وی پوشانده می شود تا در یک کانتور صاف و فشرده بهبود یابد. این لباس ساپورت که به عنوان نگهداره یا گن مخصوص شکم معروف است ، باید همیشه پوشیده شود به جز هنگام دوش گرفتن.
 • بعد از جراحی شکم ، ممکن است لوله های درن در برش گذاشته شوند تا خون یا مایعات اضافی از بدن شما خارج شود.
 • اکثر جراحان پلاستیک به شما اجازه می دهند 24 ساعت بعد از جراحی شکم دوش بگیرید ، مگر اینکه درن داشته باشید. توجه داشته باشید که حتی اگر دوش گرفتن 24 ساعت بعد از عمل برای شما مجاز باشد ، اکثر جراحان از شما می خواهند تا دو هفته از هرگونه آب ساکن شامل آب حمام ، استخرهای شنا ، وان های آب گرم و غیره خودداری کنید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، شکم شما متورم و کبود است و احساس درد دارید ؛ بنابراین چند روز اول را در خانه به استراحت بپردازید و برای کنترل درد در صورت لزوم و با مشورت پزشک خود از داروهای مسکن استفاده کنید.
 • در هنگام خواب و استراحت ، قسمت بالاتنه شما باید کمی بالاتر از نیم تنه پایین باشد و زانوها نیز باید طی دوران بهبودی در مواقع استراحت و خوابیدن ، از قسمت زانو خم باشند.

رضایت مراجعه کننده از مراجعه به مطب دکتر پرویزیان در جردن ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک شمال تهران ، و انجام ابدومینوپلاستی توسط ایشان

سایر نکات مراقبتی بعد از ابدومینوپلاستی

 • پس از ابدومینوپلاستی ، آنتی بیوتیک برای مقابله یا پیشگیری از عفونت تجویز می شود که باید به طور منظم مصرف شود.
 • داروهای رقیق کننده خون اعم از داروهای حاوی آسپیرین و ایپوپروفن ، احتمال خونریزی یا کبودی را برای شما بیشتر می کنند ؛ بنابراین مصرف این قبیل داروها تا 2 هفته بعد از جراحی ، ممنوع می باشد.
 • در طول دوران بهبودی ، باید از مصرف الکل خودداری کنید و حداقل به مدت شش هفته از هر نوع نیکوتین خودداری نمایید ؛ زیرا سیگار و الکل می توانند روند بهبودی را مختل کنند.
 • بعد از جراحی ؛ باید تحرک داشته باشید حتی اگر فقط کمی راه رفتن باشد. حرکت داشتن به جریان خون و روند بهبودی کمک می کند و احتمال لخته شدن خون در پاها را کاهش می دهد.

صحبت های دکتر پرویزیان ، بهترین جراح پلاستیک شمال تهران در مورد جراحی زیبایی شکم

 

هزینه جراحی زیبایی شکم

جهت محاسبه قیمت نهایی ابدومینوپلاستی ، فرد زیباجو باید تحت معاینه دقیق قرار گیرد ؛ زیرا هزینه این عمل جراحی با توجه به پارامترهای مختلفی برآورد می شود که در هر فردی متغیر است. بنابراین در این راستا می توانید به مطب بهترین جراح پلاستیک تهران در جردن رفته و توسط ایشان معاینه شوید. سپس ایشان بر اساس بررسی ها ، هزینه نهایی را به شما اعلام می کند.

علت ورم بعد از ابدومینوپلاستی چیست ؟

بعد از عمل تامی تاک ، یکی از اثرات جانبی که بروز پیدا می کند ، ورم است. اما آیا می دانید علت آن چیست ؟ پس از پایان یافتن جراحی ، بدن گلبول های سفید و دیگر مولفه های مربوط به ترمیم و بهبودی را به موضع جراحی شده می فرستد تا هر چه سریع تر روند بهبودی آغاز شود. تجمع یافتن مایعات بدن در آن ناحیه منجر به افزایش سایز موضع و به اصطلاح متورم شدن آن در مراحل اولیه ریکاوری می شود. ورم یکی از طبیعی ترین پاسخ های بدن به زخم و آسیب های وارد شده به بافت ها می باشد.

برای کمک به کاهش ورم بعد از ابدومینوپلاستی مهم ترین نکته ، استفاده از گن مخصوص است. در ادامه هیدراته نگهداشتن بدن ، تغذیه سالم ، مصرف نکردن غذاهای شور و عدم استعمال دخانیات نیز به کاهش ورم کمک می کنند.

اهمیت پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی چیست ؟

اگر می خواهید بعد از عمل زیبایی شکم ، در زمانی کوتاه به نتیجه نهایی برسید ، باید در مدت معین شده از گن طبی استفاده نمایید. گن های طبی بخاطر بافت فشرده ای که دارند باعث می شوند که خون بهتر در بدن جریان پیدا کند و با فشردن بافت ها از تجمع مایعات اضافی در ناحیه عمل شده جلوگیری می کند. بدین نحو روند بهبودی سرعت پیدا کرده ، جای زخم ها سریع تر ترمیم شده و شدت ورم بعد از ابدومینوپلاستی کنترل می شود.

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از سوالاتی که بانوان متقاضی عمل زیبایی شکم از جراح خود می پرسند ، راجع به حاملگی بعد از جراحی زیبایی شکم است. شایان ذکر است که این عمل زیبایی تاثیری در توانایی باروری زنان ندارد. همچنین بافت دیواره شکمی منعطف بوده و می تواند همراه با رشد جنین درون رحم ، کشیده و عریض شود. بنابراین به لحاظ فیزیکی بعد از تامی تاک محدودیتی برای باردار شدن وجود ندارد. اما این احتمال وجود دارد که در صورت حاملگی پس از عمل زیبایی شکم ، مجدداً شکم از حالت صاف تخت خود خارج گردد.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی و راه های جلوگیری از آن

خونریزی: یکی از خطرات انجام این جراحی خونریزی بوده که پزشک برای جلوگیری از آن دو هفته قبل از عمل مصرف داروهای موثر در افزایش خونریزی مانند: داروهای گیاهی و ضد انعقاد خون، آسپیرین و غیره را منع می کند.

عفونت: این عارضه تنها در موارد مصرف سیگار و دخانیات به وجود آمده که توصیه می شود، قبل و بعد از عمل بیمار از مصرف آن بپرهیزد.

تجمع مواد: یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد نگران آن هستند، تجمع خون آبه و مواد زیر پوست می باشد. پزشک متخصص برای جلوگیری از این عارضه لوله ای نازک را در زیر پوست بیمار قرار داده، تا مواد زائد و خونابه از لوله خارج شوند.

عدم بهبودی زخم: گاهی اوقات ممکن است محل زخم ها به خوبی بهبود نیابد و یا بخیه های از یکدیگر جدا شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت در چنین مواردی پزشک آنتی بیوتیک را برای فرد تجویز می کند.

آسیب و یا مرگ بافت: در طی جراحی تغییر در بافت های شکم می تواند سبب اسیب به آن ها شود. که خطرات احتمالی ناشی از آن با مصرف سیگار افزایش می یابد. بنابراین سعی کنید تا بهبود کامل از مصرف دخانیات خودداری کنید.

سوالات متداول

ماندگاری جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

این روش کاهش حجم شکم به سبک زندگی افراد بستگی دارد. به این منظور که فرد با داشتن رژیم غذایی مناسب، یک روتین ورزشی دائم و حفظ تناسب اندام می تواند ماندگاری این جراحی را بسیار افزایش دهد.

آیا این روش تنها مناسب بانوان می باشد؟

این نوع جراحی برای کاهش حجم شکم جنسیت خاصی نداشته و آقایان هم همانند بانوان می توانند از این روش بهره ببرند. آن دسته از آقایان که اهمیت بسیاری به اندام خود می دهند با بکارگیری از این تکنیک، بدون نگرانی از ابتلا به عوارض جانبی می توانند برای لاغری اقدام کنند