اقدامات جراحی زیبایی بینی

قبل از آنکه شما تحت جراحی بینی قرار بگیرید، اقدامات جراحی زیبایی بینی وجود دارد که با رعایت آن‌ها، بهتر می‌توانید عمل خود را مدیریت کنید. اگر نکات قبل از جراحی بینی را رعایت کنید و از قبل همه‌ چیز را آماده کنید و مراحل درمان را به‌ طور منظم پیگیری نمایید، اطمینان حاصل خواهید کرد که عمل شما بدون عارضه بوده و دوره بهبودی را به‌ خوبی سپری می‌ کنید. از آنجا که شما بعد از عمل بینی نیاز به استراحت دارید، برای روز عمل و دوره بهبودی پس از آن، باید از محل کار خود مرخصی بگیرید. ممکن است شما به 10 الی 14 روز زمان برای بازیابی نیاز داشته باشید. بنابراین مطمئن شوید که این زمان را به‌درستی مرخصی گرفته‌ اید. بدین ترتیب شما می‌ توانید با خیال راحت، دوره بهبودی و درمان خود را سپری کنید. شما باید قبل از عمل جراحی بینی تا آنجا که می‌توانید خود را آماده کنید، سعی کنید همه موارد را پیش‌ بینی نمایید. در طول روزهای اولیه دوره بهبودی، بعید است بتوانید تمام مسائل خود را خودتان مدیریت کنید، پس بهتر است چند روز اول را برای بازیابی بهتر، استراحت کنید.

اقدامات جراحی زیبایی بینی

مشاوره قبل از جراحی بینی

در طی جلسه اول مشاوره و آموزش اقدامات جراحی زیبایی بینی، به‌ احتمال‌ زیاد دکتر فرزاد پرویزیان از شما می‌ خواهند، جزئیات تغییراتی که می‌خواهید انجام شود را توصیف کنید. بنابراین مواردی که می‌خواهید تغییر دهید، باید کاملاً مشخص باشد. به‌ طور کلی قدرت مانور پزشک، توسط ساختارهای داخلی و خارجی بینی شما محدود می‌شود. پزشکان نمی‌توانند از نو یک بینی جدید بسازند، اما با این‌ حال می‌توانید، عکس بینی دلخواه خود را با خود همراه داشته باشید تا به فرایند درمان کمک نماید. پس از معاینه و ارزیابی بینی شما، دکتر پرویزیان به‌عنوان یک جراح پلاستیک، در خصوص امکان و نحوه ایجاد تغییرات در بینی، با شما به گفت‌وگو خواهند پرداخت. پزشک خوب در تهران هنگام طراحی و برنامه‌ ریزی برای اصلاح بینی شما باید تناسب کل صورت شما را در نظر بگیرد. اگر چانه شما بسیار کوچک باشد، ممکن است بینی خود را بزرگ‌تر از آنچه که واقعاً هست، بپندارید.

برخی از بیماران همراه با جراحی زیبایی بینی ، عمل جراحی بزرگ کردن چانه را نیز در نظر می‌گیرند. دکتر پرویزیان در این‌ باره با شما صحبت خواهند کرد. در صورت انجام هرگونه عمل جراحی بینی قبلی بر روی بینی و یا هر آسیب قبلی، پزشکتان را از این موضوع مطلع گردانید، حتی اگر مدت‌زمان زیادی از آن گذشته باشد. همچنین در صورت مبتلا بودن به هرگونه آلرژی یا مشکلات تنفسی، باید موضوع را به جراح خود اطلاع دهید.

در صورت مبتلا بود به شرایط زیر، احتمال عوارض جانبی در شما افزایش می‌یابد:

در اقدامات جراحی زیبایی بینی ، ابتلای به دیابت، گردش خون ضعیف، بیماری‌های قلبی، ریوی و یا کبدی، مصرف دخانیات، داشتن سابقه خانوادگی در لخته شدن خون، مصرف برخی از داروها و غیره.

اقدامات جراحی زیبایی بینی

اگر زیبا جویان به آلرژی و یا حساسیت مبتلا باشند باید چه اقداماتی را انجام دهند؟

افراد در اقدامات جراحی زیبایی بینی باید در صورت ابتلا به حساسیت و آلرژی تحت نظر بهترین پزشک در تهران درمان خود را آغاز کنند و از برخی دارو ها جهت کنترل و یا کاهش این عارضه بکار گیرند و در صورت بهبودی تحت جراحی بینی قرار گیرند.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی )

اقدامات و مراقبت های قبل از عمل بینی شامل موارد زیر می باشند:

 1. از مصرف آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن، دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، ویتامین E، مکمل‌های گیاهی یا هر دارویی که حاوی این ترکیبات باشد، به مدت دو هفته قبل از عمل جراحی، خودداری نمایید. مصرف استامینوفن و مولتی‌ویتامین‌های روزانه مشکلی ندارد.
 2. از کشیدن سیگار دو هفته قبل و دو هفته پس از عمل جراحی بینی ، خودداری نمایید. نیکوتین و تنباکو فرایند درمان را کندتر می‌کنند و می‌توانند منجر به ایجاد جای رخم شوند. زمان خوبی برای ترک این عادت نامناسب است.
 3. دو هفته قبل از عمل جراحی بینی ، از آسیب‌های وارده بر پوست، ناشی از نور خورشید پرهیز نمایید. در حالی‌ که توصیه می‌کنیم از پوست خود با ضد آفتاب‌های SPF 30 یا بالاتر، محافظت نمایید، پزشکان و کارکنان ما هر روز از ضد آفتاب‌های SPF 50 استفاده می‌کند.
 4. در اقدامات جراحی زیبایی بینی شما نسخه داروهای بعد از عمل جراحی بینی (معمولاً داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن) را در روز عمل دریافت خواهید کرد.
 5. پس از نیمه‌ شب قبل از عمل جراحی بینی ، از خوردن و نوشیدن هر چیزی حتی آب، خودداری کنید.
 6. ترتیبی بدهید که یک همراه شما را از بیمارستان به خانه ببرد. شما نمی‌توانید به‌تنهایی رانندگی کرده و یا بیمارستان را ترک نمایید. برای 24 ساعت اول بعد از عمل جراحی، وجود یک همراه برای مراقبت از شما لازم است.
 7. اگر در شهرستان زندگی می‌کنید و یا مسافت شما تا خانه زیاد است، شرایطی را فراهم کنید که در شب جراحی در شهر اقامت داشته باشید.

انجام چه آزمایشاتی قبل از عمل زیبایی بینی ضروری است تا تهیه شوند؟

پزشک با تجربه از زیبا جویان می خواهد تا آزمایشاتی را به منظور بررسی دقیق سلامت و سیستم ایمنی بدن ، ساختار بینی و غیره تهیه کنند تا در صورت وجود هرگونه مشکل ، درمان قبل از جراحی زیبایی آغاز شود و سپس در یک وضعیت مناسب و پایدار تغییرات بر روی بینی فرد اعمال شود. این دسته از آزمایشات در اقدامات جراحی زیبایی بینی ضروری بوده و لازم است افراد در تهیه آن فورا اقدام کنند.

آزمایش خون: با انجام آزمایش خون ، جراح بینی به اطلاعات بسیار زیادی از جمله وجود بیماری ، عفونت ، کم خونی و مشکلات متعدد دیگری نیز دست یافته ، که می تواند با تجویز برخی دارو ها در بهبود آن ها قبل از جراحی در زیبا جویان اقدام کند.
آزمایش HIV: افراد مبتلا به HIV و هپاتیت با منع جراحی رو به رو هستند ، به همین منظور لازم است تا شرایط پایدار وضعیت ایمنی بیماری در آن ها بررسی شود و سپس عمل رینوپلاستی در آن ها بکار گرفته شود.
الکترو کاردیوگرافی: زیبا جویان در سنین بالای 35 تا 50 سال ، ضروری است تا تکنیک الکترو کاردیوگرافی
را انجام دهند ، زیرا این پروسه می تواند عملکرد الکترود قلب را ثبت و بررسی کند. بهتر است بدانید که افراد پایین 30 سال ضرورتی بر انجام این تکنیک نخواهند داشت ، مگر در موارد خاص و با نظر جراح بینی.
تست حاملگی: همانطور که می دانید بانوان باردار نمی توانند تحت جراحی های زیبایی از جمله جراحی رینوپلاستی نیز قرار گیرند. به همین منظور لازم است در اقدامات جراحی زیبایی بینی ، تست بارداری را انجام دهند تا از وارد شدن هر گونه آسیب به جنین پیشگیری شود.
س تی اسکن: بهتر است بدانید که تهیه عکس سی تی اسکن به پزشک کمک می کند ، تا در زمان جراحی هرگونه عارضه همچون پولیپ بینی ، انحراف استخوان بینی و گرفتگی های موجود در مجاری بینی را بررسی و درمان کند.
نوار قلب: پزشک برای اطلاع از عملکرد قلب بیمار ، توصیه می کند تا نوار قلب تهیه شود ، این آزمایش در پیشگیری از حملات قلبی و جلوگیری از آن در زمان جراحی به پزشک کمک بسیار موثری نیز خواهد کرد.
تهیه یک عکس از قفسه سینه: با بکارگیری از ماده بیهوشی لازم است تا عکسی جهت بررسی وضعیت قفسه سینه بیماران و ریه تهیه شود تا پزشک خوب در تهران ، اطلاعات کافی را به هنگام بیهوشی بیمار در اختیار داشته باشد.
تست میزان قند خون: انجام جراحی در افراد مبتلا به قند خون بالا با ریسک بالایی همراه می باشد. البته اگر با نظر پزشک خود و نظر جراح بینی ، این بیماری کنترل شده و یا از نوع کم عارضه آن باشد مشکلی نخواهد داشت. بنابراین تهیه این آزمایش در اقدامات جراحی زیبایی بینی ضروری بوده تا پزشک بتواند جراحی را در این دسته از افراد انجام دهد.

روز عمل جراحی بینی

 • کارت ملی و دفترچه بیمه را با خود همراه داشته باشید.
 • اگر دندان‌های شما مصنوعی هستند، آن‌ها را استفاده کنید.
 • با خود اشیاء قیمتی نداشته باشید، از زیورآلات مانند طلا و جواهر استفاده نکنید.
 • می‌توانید عینک خود را همراه داشته باشید، اما نیابد از لنزهای چشمی استفاده کرده باشید.
 • لباس مناسب و گشاد بپوشید که از جلو و یا عقب باز شود. از پوشیدن جلیقه اجتناب ورزید.
 • در اقدامات جراحی زیبایی بینی ، توصیه می شود در صورت خود از هیچ آرایشی استفاده نکنید، از لاک یا برق ناخن استفاده نکنید.
 • از خوردن و نوشیدن هر چیزی، ازجمله آب، در صبح روز عمل خودداری کنید. ممکن است برای خوردن داروهای ضروری چند جرعه‌ای آب به شما داده شود.
dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا