بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند

بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند

بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند : چین‌های نازولبیال که به آن‌ها خطوط لبخند یا خنده نیز گفته می‌شود، چین‌های پوستی کنار بینی و گوشه‌ی دهان هستند که بخش بالایی لب و گونه‌ها را از هم جدا می‌کنند.

لبخند زدن و خندیدن نشانگر شخصیت شماست و لحظات شادی را برای شما ایجاد می‌کند. با این حال، خطوط خنده ظاهر جوان شما را تحت تأثیر قرار داده و چهره‌ای مسن را به شما می‌دهد.

دستان توانمند دکتر پرویزیان، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، قادر است خطوط خنده‌ در چهره‌ی شما را به کمک روش‌هایی چون بوتاکس، تزریق ژل و چربی و جراحی از بین برده و ظاهری جوان و عاری از هرگونه چین و چروک برای شما ایجاد نماید.

جهت دریافت مشاوره از دستیاران دکتر پرویزیان و گرفتن نوبت می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

09039408200

علل عمده‌ی ایجاد خط خنده

برخی از دلایل کلی ایجاد چین و چروک و خط خنده یکسان هستند.بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند آسیب‌های خورشیدی یکی از شایع‌ترین این علل است. اغلب ما در جوانی، اوقات زیادی را در زیر نور خورشید می‌گذرانیم و معمولاً هیچ توجهی نسبت به آنچه برای پوستمان اتفاق می‌افتد نداریم.

سیگار کشیدن عاملی دیگر است. زمانی که شخصی سیگار می‌کشد، لب‌‌های خود را جمع می‌کند، این عمل می‌تواند به چروک شدن دهان او منجر شود.

مواد شیمیایی موجود در تنباکو فرایند پیری را تا 20 درصد تسریع می‌کنند. نهایتاً حالات صورت علت اصلی ایجاد چین و چروک محسوب می‌شوند.

علائم و نشانه‌های ایجاد خط خنده

خط خنده در هر سنی ممکن است ایجاد شوند. در حقیقت، بسیاری از ما با خطوط جزئی خنده بزرگ می‌شویم، اما این موضوع زمانی دردسرساز خواهد شد که این خطوط عمیق‌تر و چین‌ها برجسته‌تر شوند.

تمام این چین و چروک‌ها در نتیجه‌ی مجموعه‌ای از عوامل مختلف پدید می‌آیند. یکی از این عوامل، ضعیف شدن ماهیچه‌های صورت با افزایش سن است.

حالات صورت نیز نقش بسیار مهمی را در این موضوع ایفا می‌کند، به نحوی که هر چه شما بیشتر بخندید یا لبخند بزنید، احتمال ایجاد خطوط خنده در سنین پایین‌تر بیشتر می‌شود.

خطوط خنده تقریباً از اوایل دوره‌ی 20 سالگی برجسته‌تر می‌شوند.

درمان‌های مناسب برای رفع و از بین بردن خط خنده

دکتر پرویزیان در مورد خط خنده می‌گویند:

جراحی پلاستیک بهترین شیوه‌ی درمان این مشکل است. این روش نتایج ماندگارتری را ارائه‌ می‌دهد. غالباً سه روش به عنوان درمان اصلاحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در صورتیکه خطوط خنده به دلیل افتادگی گونه‌ها ایجاد شوند، عمل لیفت صورت بهترین گزینه‌ی درمانی خواهد بود. برای بهبود فرم صورت، کاشت پروتز گونه، بخش بالایی خطوط خنده را نرم‌تر خواهد کرد.

این عمل ترکیب بهتری به چهره‌ی شما می‌دهد. در موارد شدید خط خنده، انجام عمل برش خطوط خنده، انتخاب بسیاری از پزشکان خواهد بود. با این عمل، این خطوط از صورت برداشته می‌شوند.

تزریق ژل

استفاده از ژل برای از بین بردن خط خنده، روشی مرسوم است. این روش آتروفی پوستی مرتبط با افزایش سن را که منجر ایجاد خطوط خنده می‌شود، درمان می‌کند.

برای استفاده از ژل‌ها، کیفیت پوست، عمق خطوط، اهداف بیمار از میزان و ماندگاری درمان اصلاحی و میزان تحمل خطر بیمار در نظر گرفته می‌شوند.

تزریق بوتاکس

معمولا تزریق بوتاکس خط خنده اطراف چشم را از بین می‌برد و مورد استقبال افراد زیادی نیز قرار گرفته است.

تزریق کلاژن

کلاژن نخستین پرکننده پوستی است که برای درمان خطوط دور لب نیز استفاده می شود. شما می‌توانید برای استفاده از کلاژن، بین نمونه‌های انسانی و گاوی و همچنین بر اساس ویسکوزیته و میزان پیوند متقاطع انتخاب داشته باشید.

در کلاژن‌های انسانی احتمال وقوع واکنش‌های آلرژیک در مقایسه با کلاژن‌های گاوی بسیار کمتر است.

محصولات کلاژنی گسترده‌ای برای انتخاب وجود دارند، برخی از آن‌ها عبارتند از: Zyderm، Zyplast، CosmoDerm و CosmoPlast.

تزریق کولاژن برای رفع خط خنده چگونه انجام می شود؟

برای کاستن از خطوط خنده و درمان خط خنده ، کلاژن به لایه‌های میانی تا فوقانی پوست چین و چروک‌ها تزریق می‌شود. با توجه به حضور ماده‌ی بی‌حسی در محصولات کلاژنی، اصلاحات جزئی از روی پوست، مرحله‌ی آخر انجام عمل رفع خط خنده است.

پس از جذب ماده‌ی بی‌حس کننده، کلاژن باقی می‌ماند و پوست را تقویت می‌کند و امکان رؤیت چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد. کلاژن احساسی نرم و طبیعی را در خطوط خنده ایجاد می‌کند.

با این حال، کلاژن معمولاً به سرعت متابولیزه می‌شود و دوره‌ی تأثیر آن بین 2 تا 6 ماه خواهد بود.

ژل هیالورونیک

ژل هیالورونیک اسید، پرکننده‌ی دیگری برای درمان خط لبخند است که در قالب محصولاتی مانند Hylaform، Hylaform Plus،Restylane ،Perlane ،Captique ، Juvéderm  و غیره، که بر اساس جنس، شیوه‌ی فرآوری و مدت زمان تأثیر با یکدیگر متفاوتند، در دسترس خواهند بود.

هیالورونیک اسید جزئی طبیعی از بافت‌های پیوندی است که ساختار یکپارچه‌ای را بین بخش‌های مختلف بدن ایجاد می‌کند.

هرچند احتمال واکنش‌های آلرژیک بدن نسبت به هیالورونیک اسید صفر است، لیکن گاهی ممکن است واکنش‌هایی نسبت به سایر اجزای ژل هیالورونیک اسید روی دهد.

تزریق ژل هیالورونیک برای رفع خط لبخند چگونه انجام می شود؟

همانند کلاژن، ژل هیالورونیک اسید نیز به خط لبخند تزریق می‌شود، با این تفاوت که این ژل در لایه‌های عمیق تا میانی پوست وارد می‌شود.

در حال حاضر، هیچکدام از ژل‌های هیالورونیک اسید حاوی ترکیبیات بی‌حس‌کننده نیستند، بنابراین عمل بی‌حسی باید به روش‌ بی‌حسی موضعی،بی حس کردن عصب منطقه‌ای یا نفذ پوستی انجام شود.

تزریق كلسيم هيدروكسيل آپاتيت

كلسيم هيدروكسيل آپاتيت، پرکننده‌ای ماندگار است که برای درمان خطوط خنده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده جزء اصلی سازنده‌ی استخوان‌ها و دندان‌ها است. این پرکننده‌ی تزریقی، سوسپانسیونی است که از ذرات كلسيم هيدروكسيل آپاتيت 25 تا 45 میکرونی، آب و گلیسیرین تشکیل می‌شود.

فرآیند تزریق به خطوط خنده چهار مرتبه انجام می‌شود. ذرات كلسيم هيدروكسيل آپاتيت موجود در این ماده، درون بافت‌های بدن نفوذ کرده و باعث برجسته‌شدن لایه‌ی درم پوست می‌شوند.

از آنجایی که بلورهای كلسيم هيدروكسيل آپاتيت به آرامی متابولیزه می‌شوند، بنابراین نتایج آن‌ها بسیار ماندگار خواهند بود.

تزریق چربی

عمل تزریق چربی ، گزینه‌ی درمانی دیگری برای از بین بردن خط لبخند است. تزریق چربی برای بیمارانی با چین و چروک‌های برجسته و عمیق بسیار مناسب خواهد بود.بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند

در این روش چربی لازم برای عمل، از نقاطی از بدن بیمار که فعالیت متابولیکی پایینی دارند برداشته شده و پس از تصفیه و جدا‌سازی بخش مایع آن، چربی باقی مانده درست زیر پوست و به نواحی خطوط خنده تزریق می‌شوند.

معمولاً 2 تا 4 میلی‌متر چربی برای از بین بردن خط خنده کافی است. معمولاً پس از گذشت 6 تا 12 ماه، آثار کامل این عمل مشخص خواهد شد. در حدود 20 درصد از بیماران از نتایج بسیار ماندگاری برخوردار خواهند شد.

جراحی

مؤثرترین و ماندگارترین درمان برای خطوط خنده، انجام جراحی پلاستیک است. اغلب سه نوع جراحی برای از بین بردن خط خنده انجام می‌شوند، این عمل‌ها عبارتند از: عمل لیفت صورت، عمل کاشت پروتز چانه و عمل برداشت خطوط خنده.

  • اگر گونه‌های شما دچار افتادگی شده‌اند، عمل لیفت صورت به احتمال زیاد به شما پیشنهاد داده خواهد شد. در این عمل خطوط خنده‌ی ناحیه‌ی دهان تا بینی و گونه‌های افتاده، کشیده خواهند شد بنابراین عمل برای درمان خطوط روی بینی موثر است.
  • اگر شما خواهان چهره‌ای خوش‌فرم‌تر هستید، اغلب جراحی کاشت پروتز گونه، علاوه بر صاف کردن بخش بالایی خط لبخند ، فرم و ابعاد بهتری به صورت خواهد داد.
  • اگر خطوط خنده‌ی شما بسیار شدید باشند، شاید عمل برداشتن خطوط خنده بهترین درمان برای شما باشد. در این عمل، خطوط خنده‌ به کلی از چهره‌ی شما برداشته شده و سپس زخم آن بخیه زده خواهد شد.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ