ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه : صرف نظر از علت ایجاد جراحت بر روی پوست در نتیجه آسیب دیدگی، عمل جراحی، یا سوختگی، این مشکل می‌تواند باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای افراد شود.

جای زخم‌ها (اسکارها) دارای ظاهر متفاوت و معمولاً برآمده نسبت به بافت سایر بخش‌های پوست هستند، زیرا بافت زخم از سلول‌های کولاژن به جای سلول‌های عادی پوست، تشکیل می‌شود.ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

در نتیجه، اسکارها معمولاً رنگ متفاوت داشته و دارای غدد چربی یا پیازهای مو نمی‌باشند. شدت و رفع جای سوختگی و جای زخم ایجاد شده بر روی پوست به فاکتورهای متعدد همچون اندازه و عمق زخم، خون‌رسانی به ناحیه مورد نظر، و نیز ضخامت و رنگ پوست فرد بستگی دارد.

بعضی افراد (به خصوص کسانی که ساختار پوست آنها عمیق‌تر است) گرایش به ایجاد جای زخم‌های واضح بر روی پوست دارند که در اصطلاح تخصصی به آنها کلوئید (keloids) می‌گویند.

دکتر پرویزیان به عنوان یک پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، جای زخم‌های ایجاد شده بر روی پوست شما را به دقت ترمیم می‌کند.

عمل جراحی ترمیم جای زخم یک روش درمان زیبایی است که به حداقل شدن ظاهر ناخوشایند جای زخم و بهبود شرایط آن کمک می‌کند.

در صورتی که شما به دنبال ترمیم جای زخم خود هستید، مطالب ارائه شده در ادامه می‌تواند یک راهنمای مناسب برای استفاده از این روش درمانی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های قابل استفاده برای درمان جای زخم و اسکار، هم اکنون می‌توانید با شماره تلفن 09039408200 با ما تماس بگیرید

انواع جای زخم

موفقیت در اصلاح جای زخم اغلب به نوع جای زخم و اسکار ایجاد شده بر روی بستگی پوست دارد. بعضی از انواع اصلی اسکارها به شرح زیر هستند:

 1. اسکارهای آتروفیک، که نازک یا صاف هستند.
 2. اسکارهای هیپرتروفیک، که ضخیم، قرمز، و برآمده هستند و در لبه‌های زخم ایجاد می‌شوند.
 3. اسکارهای کلوئید، که ظاهری شبیه اسکارهای هیپرتروفیک دارند، اما این جای زخم‌ها ثابت بوده و در نواحی خارج لبه‌های زخم گسترش پیدا می‌کنند. اسکارهای کلوئید می‌توانند ملتهب شوند و اغلب با خارش یا سوزش همراه هستند.
 4. اسکارهای انقباضی، هنگامی ایجاد می‌شوند که بخش زیادی از پوست یک ناحیه از بدن از بین برود. به این ترتیب لبه‌های پوست باقیمانده کشیده شده و جمع می‌شود. در نتیجه این شرایط اغلب فرد با ایجاد محدودیت در حرکت تاندون‌ها یا عضلات زیر زخم مواجه می‌گردد.

در مورد عمل جراحی بینی ( رینوپلاستی ) هرچند اغلب بیماران انتظار تشکیل جای زخم بر روی پوست خود را دارند، اما برایشان شگفت‌انگیز خواهد بود اگر بدانند که این زخم بعد از عمل بینی می‌تواند فقط در زیر پوست باشد.

مزایای جراحی ترمیم جای زخم

جای زخم ایجاد شده بر روی پوست می‌تواند بر اعتماد به نفس فرد تاثیر گذاشته یا ایجاد سانحه را برای بیمار یادآوری کند. این شرایط همچنین می‌تواند توجه ناخواسته دیگران را به فرد جلب کند.

جای زخم می‌تواند باعث ایجاد سوزش یا خارش (اغلب در مورد اسکارهای کلوئید) در محل ایجاد زخم شده و حتی محدودیت حرکتی برای فرد ایجاد کند.

با وجودی که از بین بردن جای زخم نمی‌تواند بطور کامل ظاهر آن را محو کند، با این وجود می‌تواند تاثیر قابل توجه در کاهش ظاهر نامطلوب زخم داشته و به بازیابی اعتماد به نفس فرد کمک کند.

گاهی اوقات ترمیم و تا حدی از بین بردن جای زخم حتی می‌تواند عملکرد محل تحت درمان را با کاهش سفتی پوست و نرم کردن آن بهبود بخشد.

ترمیم جای زخم چگونه انجام می‌شود؟

پزشک معالج با بررسی شرایط زخم درباره بهترین روش درمان اسکار جوش و بخیه با توجه به تجربه و دانش خود تصمیم گیری می‌کند. برخی از روش‌های درمان جای بخیه و اسکار به شرح زیر هستند:

 • پیوند پانچ (punch grafting)

در این روش پزشک برای پر کردن جای زخم‌های عمیق از پیوند پوست سایر نقاط بدن استفاده می‌کند. به این منظور از یک ابزار برای ایجاد یک سوراخ در پوست و برداشتن جای زخم استفاده می‌شود.

در ادامه یک تکه از پوست سالم بدن که معمولاً از پشت ناحیه گوش گرفته شده در محل جای زخم قرار می‌گیرد. در ادامه روی زخم تا زمان ترمیم آن پوشانده می‌شود.

با وجودی که این روش خود باعث ایجاد جای زخم و اسکار می‌شود، اما جای زخم باقیمانده پس از درمان بسیار کمتر از قبل جلب توجه می‌کند.

این روش درمانی اغلب به همراه روش‌های درم آبریژن یا لیزر تجدید ساختار پوست برای افراد استفاده می‌شود.

 • پیوند پوست (skin grafts)

در این روش پزشک پوست یک ناحیه سالم بدن را گرفته و به ناحیه آسیب دیده پیوند می‌زند.

توجه داشته باشید نتایج پیوند پوست به خاطر اینکه ممکن است پوست پیوندی با رنگ و ساختار پوست اطراف خود هماهنگ نباشد، همیشه از نظر زیبایی به مقدار کافی مطلوب نیست.

علاوه بر این نواحی خاص بدن که پوست پیوندی از آنها گرفته می‌شود نیز در نتیجه این روش دچار جای زخم می‌شوند.

با این وجود پیوند پوست می‌تواند در بهبود عملکرد نواحی خاص بدن که دچار مشکلات شدید جای زخم هستند، تاثیر زیاد داشته باشد.

 • استعمال و تزریق استروئید

استروئید می‌تواند به صاف شدن و کاهش قرمزی جای زخم‌های هیپرتروفیک و کلوئید کمک کند. به این منظور می‌توان از استروئید به صورت موضعی بر روی زخم استفاده کرده یا آن را در محل زخم تزریق کرد.

در نتیجه این کار سلول‌های کولاژن پوست تخریب خواهند شد. همانطور که گفته شد، این روش درمانی بطور خاص برای درمان اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئید مفید است، زیرا در هر دوی این موارد تولید کولاژن پس از ترمیم زخم ادامه پیدا می‌کند.

تزریق این دارو همچنین می‌تواند به کاهش احساس خارش و یا درد مربوط به جای زخم کمک نماید.

 • گسترش بافت (tissue expansion)

در این روش درمان، یک بالون کوچک به زیر یک ناحیه از پوست سالم نزدیک جای زخم وارد می‌شود. در ادامه بالون برای ایجاد کشیدگی در پوست با محلول آب نمک پر می‌شود.

با گذشت چند هفته یا چند ماه، هنگامی که پوست به مقدار کافی کشیده شد، بالون از زیر پوست فرد خارج می‌شود.

در ادامه جای زخم با عمل جراحی برداشته شده و پوست گسترش یافته به خاطر کشیده شدن آن بر روی ناحیه آسیب دیده قبلی قرار گرفته و به دقت لبه‌های زخم بسته می‌شود.

 • زد پلاستی (Z-Plasty) و تکنیک‌های مربوط به اصلاح مجدد بافت

زد پلاستی تکنیکی است که برای جای زخم‌های هیپرتروفیک و کلوئید که به روش‌های درمان با استروئید جواب مثبت نداده‌اند، استفاده می‌شود.

در این روش جای زخم با عمل جراحی از طریق بریدن پوست اطراف زخم با الگوی فلپ‌های سه ضلعی کوچک (triangular flaps) برداشته می‌شود.

فلپ‌های ایجاد شده در این شرایط معمولاً ظاهری شبیه به حرف Z پیدا می‌کنند، اما پزشک از تکنیک‌های مناسب برای درمان جای زخم با توجه به ظاهر آن استفاده می‌کند.

فلپ‌های ایجاد شده با این روش در ادامه با توجه به خطوط یا چین و چروک‌های طبیعی پوست تغییر موقعیت می‌دهند.

جای زخم ایجاد شده با این روش در نهایت ظاهر بهتری بر روی پوست داشته و توجه کمتری را به خود جلب می‌کند. زد پلاستی همچنین می‌تواند به کاهش فشار وارده شده در نتیجه جای زخم‌های انقباضی کمک موثر نماید.

جراحی جای زخم و اسکار به چه مدت زمان نیاز دارد؟

پیوند پوست یک روش درمانی پیچیده است و برای انجام آن ممکن است به چند ساعت زمان نیاز باشد.ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

استعمال و تزریق داروی استروئید یک روش درمانی سریع است، اما احتمالاً لازم است در صورت تشکیل مجدد جای زخم‌های کلوئید، بر روی بیمار تکرار شود.

گسترش بافت می‌تواند به چند هفته تا چند ماه برای ایجاد کشیدگی کافی در پوست نیاز داشته باشد. در نهایت عمل جراحی کشیدن پوست بر روی زخم معمولاً در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.

زد پلاستی و تکنیک‌های مربوط به آن معمولاً به کمتر از نیم ساعت زمان برای جای زخم‌های کوچک و به کمتر از یک ساعت زمان برای سایر جای زخم‌ها نیاز دارد.

پس از عمل جراحی چه انتظاری می‌توان از نتایج درمان داشت؟

در صورتی که ناحیه تحت درمان بانداژ نشده باشد، لازم است بیمار چندین بار در روز این ناحیه را شستشو دهد. پس از هر بار شستشو، لازم است از پماد مخصوص همچون وازلین بر روی پوست استفاده شود.

در این زمان لازم است مراقبت‌های کافی در ارتباط با ناحیه تحت درمان وجود داشته باشد. به این ترتیب احتمالاً بر روی ناحیه تحت درمان دلمه تشکیل شده و تا حدود 10 روز در محل باقی می‌ماند.

در صورت احساس ناراحتی در طول این مدت، می‌توان از داروهای مسکن خوراکی برای رفع مشکل استفاده کرد.

بعد از ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

 • پیوند پانچ فرآیند ترمیم پوست جدید قرار داده شده در محل زخم به حدود هفت روز زمان نیاز دارد.
 • پیوند پوست و جراحی فلپ بیمار احتمالاً با مقداری ناراحتی پس از جراحی درمان جای زخم مواجه می‌شود. ایجاد ورم، کبودی، و قرمزی پوست پس از این درمان مسئله‌ای کاملاً عادی است. بخیه‌های استفاده شده برای این درمان پس از چند روز کشیده می‌شوند، اما بهبود پوست به مدت طولانی تر زمان نیاز دارد. معمولاً جراح به بیمار توصیه می‌کند از انجام فعالیت‌هایی که باعث وارد شدن فشار به ناحیه تحت درمان می‌شود، خودداری نماید.
 • استعمال و تزریق استروئید بیمار احتمالاً مشابه هر تزریق دیگر با اندکی ناراحتی در ناحیه تحت درمان مواجه می‌شود. پس از این درمان لازم است قرمزی و ضخامت جای زخم کاهش پیدا کند. همچنین احتمالاً لازم است این درمان با توجه به احتمال بازگشت جای زخم‌های کلوئید بر روی بیمار پس از چند سال تکرار شود.
 • گسترش بافت این روش با کبودی و ورم خفیف در ناحیه تحت درمان همراه است. بخیه‌های استفاده شده به این منظور معمولاً با گذشت یک هفته از تکمیل درمان کشیده می‌شوند.
 • زد پلاستی و تکنیک‌های مربوط به آن ناحیه درمان شده با این روش با بخیه‌های ریز بسته شده و این بخیه‌ها با گذشت یک هفته از درمان کشیده می‌شوند. مشابه اکثر موارد ایجاد شکاف در پوست، ناحیه تحت درمان ممکن است اندکی ورم کرده یا دچار کبودی شود.

دوره ریکاوری پس از درمان جای زخم چگونه است؟

پیوند پوست، پیوند پانچ و جراحی فلپ شکاف‌های ایجاد شده برای پیوند پوست یا جراحی فلپ ممکن است به چند هفته یا چند ماه زمان برای ترمیم نیاز داشته باشند. گاهی اوقات از بیمار خواسته می‌شود از پوشش تنگ محافظ و بانداژ برای مدت یک سال بر روی ناحیه تحت درمان استفاده کند.

گسترش بافت در این حالت بافت تحت درمان ممکن است حساس شود. همچنین لازم است بیمار از وارد کردن فشار به ناحیه تحت درمان برای مدت چند هفته خودداری کند.

زد پلاستی بخیه‌های کوچک استفاده شده برای این درمان با گذشت چند روز کشیده خواهند شد.

نتایج بلند مدت این روش درمانی برای اکثر افراد چگونه است؟

پیوند پانچ این روش باعث ایجاد جای زخم‌های جدید بر روی پوست می‌شود، اما این اسکارها نرم‌تر و صاف‌تر از جای زخم‌های قبلی هستند و کمتر توجه سایر افراد را به خود جلب می‌کنند.

پیوند پوست و جراحی فلپ هنگامی که رگ‌های جدید خون در محل درمان تشکیل شد، پوست در محل جدید موقعیت خود را تثبیت می‌کند. به هر حال، پیوند یا فلپ استفاده شده در این روش ممکن است دقیقاً با پوست اطراف آن هماهنگی و مطابقت نداشته باشد. به همین خاطر همواره امکان دارد رنگ پوست و ساختار آن در محل تحت درمان متفاوت از سایر نقاط پوست باشد.

استعمال و تزریق استروئید به این ترتیب قرمزی و ضخامت جای زخم کاهش پیدا می‌کند. اکثر مواقع با توجه به احتمال بازگشت جای زخم‌های کلوئید لازم است این درمان پس از چند سال بر روی بیمار تکرار شود.

گسترش بافت این درمان معمولاً باعث ایجاد پوست صاف و یکنواخت با حداقل جراحت می‌شود.

زد پلاستی و تکنیک‌های مربوط به آن این روش درمانی نمی‌تواند تمام علائم ناشی از جراحت‌های پوستی را از بین برد، اما پس از درمان ظاهر زخم بسیار کمتر از قبل برای سایر افراد جلب توجه خواهد کرد.

افراد ایده آل برای استفاده از این روش درمانی

معمولاً، بهترین افراد برای استفاده از درمان جای زخم و اسکار دارای شرایط زیر هستند:

 • علاقه‌مند به حذف جای زخم‌های واضح روی پوست خود هستند
 • درباره این روش درمانی اطلاعات مناسب دارند
 • سیگار نمی‌کشند
 • از نتایج این درمان به خوبی مطلع می‌باشند
 • وضعیت فیزیکی و روانی مناسب دارند
 • انتظارات واقع بینانه درباره نتایج درمان دارند
 • در صورت سیگاری بودن توانایی ترک سیگار برای شروع درمان و دوره ریکاوری را دارند
 • ماریجوانا یا استروئید بافت ساز مصرف نمی‌کنند
 • به مقدار زیاد الکل مصرف نمی‌کنند

شرایط مطرح شده فوق فقط بخشی از معیارهای مورد توجه جراح در هنگام بررسی مناسب بودن این درمان برای بیمار می‌باشد. به همین خاطر لازم است بیمار بطور دقیق درباره مناسب بودن این روش درمانی برای خود قبل از شروع درمان با پزشک صحبت نماید.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ