ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه

بعد از جراحی پروتز سینه نیز مانند سایر روش های جراحی ، فرآیند ترمیم اسکار جهت بهبود و رفع جای زخم آغاز می شود. این مسئله که آیا ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه اتفاق می افتد یا خیر سوالی است که اکثر متقاضیان جراحی زیبایی سینه می پرسند.

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله ، جای زخم و بخیه پس از جراحی پروتز سینه از بین می رود ، البته باید در نظر داشت که باقی ماندن مقدار کمی از آثار جراحی روی پوست امری بدیهی است.

راهکارهای متعددی جهت ترمیم و حذف جای زخم های ناشی از جراحی وجود دارد که بسته به نوع زخم ( اسکار ) روش درمانی مرتبط با آن صورت می پذیرد.

ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه

انواع اسکار

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع اسکار و روش درمانی هر یک بپردازیم.

  • اسکارهای کلوئیدی ( عمیق )

در این نوع از اسکارها  به دلیل کلاژن سازی پس از ترمیم زخم ، ظاهر زخم سرخ رنگ می باشد. برای درمان این نوع از اسکارها از یکی از روش های تزریق داروهای استروئیدی ، فشار درمانی ، کایروتراپی و نهایتا در صورت نیاز روش جراحی استفاده می شود.

  • اسکارهای هیپرتروفیک

این نوع اسکارها برجسته و مقاوم می باشند و در نواحی مرزی زخم ایجاد می گردند. لازم به ذکر است که این نوع اسکارها بعد از گذشت چند هفته از عمل ظاهر می شوند.

جهت درمان این نوع از اسکار می توان در حین جراحی ، از تزریق داروهای استروئیدی استفاده نمود.

  • چروکیده شدن پوست

در اثر برداشته شدن بیش از اندازه از بافت پوست در جراحی های مرتبط با سینه و درمان انقباض کپسولی که در اثر جراحی پروتز سینه ممکن است رخ دهد ، پوست دچار چروکیدگی می شود.

برای درمان آن نیاز به گرفت پوست یا به عبارتی فلپ پوست می باشد ، بدین صورت که از سایر بخش های بدن پوست برداشته شده و در محلی که پوست کافی ندارد مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های نوین ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه

  • جراحی پلاستیک  Z

در این روش ، به منظور ترمیم اسکار و باز کردن پوست در حد نرمال ، از یک برش به شکل حرف Z  استفاده می شود که منجر به پرولیفراسیون بافت پوست می گردد.

  • درمابراسیون

این روش ، بدون بیهوشی انجام می پذیرد و از تکنولوژی لیزر برای جلوگیری از خونریزی عروق خونی در محل زخم بهره می برد. فرآیند این روش به این صورت است که برای ترمیم یا حذف اسکار ، خطوط روی زخم در لایه ی فوقانی سطح پوست برداشته می شود.

  • لایه برداری پوست با لیزر

این روش ، نوین ترین روش جهت ترمیم یا حذف اسکار است. به طور کلی از لیزر برای ترمیم اسکارهای سطحی و عمیق استفاده می گردد. طی فرآیند ترمیم اسکار از طریق لایه برداری پوست با لیزر ، لایه سطحی پوست برداشته می شود که منجر به رشد لایه جدید پوست می شود.

dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا