تزریق بوتاکس کاربردها عوارض و قیمت آن

تزریق بوتاکس و تاثیرات شگفت انگیز آن

تزریق بوتاکس یکی از اقدامات پرطرفدار زیبایی است که مورد توجه خانم ها و آقایان زیادی قرار گرفته است. در تزریق بوتاکس در واقع از سم بوتولینوم برای ایجاد فلج موقت در عضله ها استفاده می شود. وقتی عصب های حرکتی عضلات صورت به طور موقت از حرکت می افتند، خطوط و چین و چروک های ناشی از حرکت این عضله ها باز شده و پوست صاف می شود. آیا تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چروک های پوست صورت موثر است؟ تزریق بوتاکس چه مدت ماندگاری دارد؟

برای آگاهی از این موارد و جزییات دیگر مرتبط با تزریق بوتاکس، با ما همراه باشید…

مزیت های تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از سم بوتولینوم ساخته شده است. همان سمی که در کنسرو ها وجود دارد و برای از بین بردن آن باید کنسرو ها را قبل از مصرف بجوشانیم. شاید فکر کنید بدون شک مصرف یک سم مضر و کشنده، بسیار خطرناک است. ولی لازم است بگوئیم این سم دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا بوده و بی ضرر بودن آن در اقدامات زیبایی و درمانی، آزمایش شده و اثبات شده است. بوتولینوم پروتئین تصفیه شده و سمی است که بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد و به طور مستقیم به عضله تزریق شده و باعث شل شدن آن می‌شود. در آزمایشگاه و در شرایط کنترل شده از باکتری کلوستری دیوم بوتولینیوم ساخته می‌شود، بوتاکس با قطع سیگنال‌های شیمیایی که اعصاب به سمت عضلات ارسال کرده و باعث حرکت آن‌ها می‌شوند، کار می‌کند. چروک‌ها با تکرار چین‌های ناشی از فشردن عضلات صورت در طول روز روی پوست شکل می‌گیرند. با گذشت زمان چروک‌ها بزرگ‌تر و عمیق‌تر می‌شوند. وقتی عضلات شل شده و کمتر درگیر حرکت های تکراری شوند، طبیعتا چین های بسیار کمتری هم در پوست ایجاد شده و سطح پوست صاف و جوان تر باقی خواهد ماند. بنابراین پوست دوباره به صورت طبیعی هموار می‌شود. این فرایند به عنوان اقدامی اصلاحی یا پیشگیرانه برای بهبود خطوط متوسط تا عمیق صورت به کار برده می‌شود.

در حال حاضر بوتاکس در موارد زیر به کار برده می‌شود:

 •  رفع چین و چروک دور لب
 •  رفع خطوط اخم (خطوط بین دو ابرو)
 •  رفع چین های گوشه‌ بیرونی چشم و بوتاکس دور چشم
 • چین و چروک‌های بالایی صورت (شامل پیشانی، گوشه جانبی چشم)

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

بوتاکس برای زنان و مردان 18 تا 65 سال قابل انجام است. اگر شما می‌خواهید ظاهر جوان خود را حفظ کرده یا ظاهر فعلی خود را بهبود دهید و چین و چروک‌های صورت را از بین ببرید، بوتاکس صورت راه حل مناسبی برای شماست. البته برای افرادی که حساسیت پوستی بالایی دارند، زنان باردار و غيره ممنوع است.

آیا می دانید تزریق بوتاکس پیشانی چقدر ماندگاری دارد؟

چه انتظاری میتوان از تزریق بوتاکس داشت؟

یک تصور غلط که از کاربرد بوتاکس وجود دارد این است که با تزریق آن چین و چروک‌های صورت به طور کلی از بین می رود. در واقع تزریق بوتاکس راهی برای متقف کردن روند افزایش سن نبوده و تنها با تاثیری موقت، جوانیهدف از تزریق کم کردن خطوط صورت با ظاهری طبیعی است. در زمان مشاوره با دکتر پرویزیان در تهران ، او با بررسی سوابق پزشکی شما و با توجه به آن چیزی که شما می‌خواهید و مناسب شما است، پیشنهاد می‌دهد. دکتر پرویزیان به شما خواهد گفت که به چند واحد تزریق نیاز دارید، تزریق چه ریسک‌هایی برای شما دارد و نهایت چه نتیجه‌ای را انتظار باید داشته باشید. برای دریافت مشاوره در مورد تزریق بوتاکس، مطرح کردن پرسش‌های خود و یا گرفتن نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید. تزریق به وسیله سرنگ بسیار ریزی در چند دقیقه بدون ناراحتی یا با حداقل رنج و درد برای شما انجام می‌شود. ضعف عضله مورد درمان قرار گرفته به صورت تدریجی و تا دو هفته پس از تزریق اتفاق می افتد. درمان‌های بعدی بعد از سه تا شش ماه باید انجام شود تا نتایج دائمی حاصل شود.

تزریق بوتاکس کاربردها عوارض و قیمت آن

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

تزریق به وسیله دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود و قبل از اولین تزریق مشاوره‌های لازم درمورد نحوه تزریق بوتاکس، عوارض و هزینه،حتی اگر قبلاً تزریق را در جای دیگری انجام داده باشید، به شما ارائه می‌شود. در مشاوره، سوابق پزشکی ، شما و هدفتان از تزریق و نتیجه خروجی مورد انتظارتان مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد. ناحیه مورد نظر شما برای تزریق مورد ارزیابی قرار گرفته و جزئیات فرایند، خطرات احتمالی و مراقبت‌های پس از تزریق مورد بحث قرار می‌گیرد. سپس دکتر پرویزیان صورت شما را مورد آنالیز دقیق قرار داده تا محل دقیق تزریق را در صورت شما مطابق با آناتومی صورت مشخص کند.

تزریق بوتاکس کاربردها عوارض و قیمت آن

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

در صورتی که روش تزریق بوتاکس توسط جراح زیبایی انجام شود، عوارض آن بسیار محدود بوده و یا بدون هرگونه عوارض خواهد بود. خستگی، رنج و ناراحتی، درد در محل تزریق، سر درد، چشمان اشک آلود و واکنش‌های آلرژیک به عنوان عوارض بعد از بوتاکس گزارش شده است. در برخی از افراد احتمال بروز عوارض بوتاکس جود دارد. پزشکی که برای تزریق بوتاکس به ایشان مراجعه کرده اید، درباره این موارد با شما صحبت خواهد کرد و دستورالعمل های پیشگیرانه یا مراقبتی را به شما خواهد گفت. این موضوع را به خاطر داشته باشید که شما باید شرححال کامل و دقیقی از خودتان به جراح بدهید. موارد زیر موضوعاتی هستند که پزشک شما باید از آن ها مطلع باشد:

 1.  هر گونه آلرژی
 2. عمل جراحی صورت
 3.  زمان آخرین تزریق سم بوتولینیوم
 4. هر گونه بیماری مرتبط با اعصاب و عضلات را که دارید
 5.  درمان‌های جاری و هر گونه برنامه‌ای که برای درمان در آینده نزدیک دارید
 6.  حاملگی یا اگر برنامه‌ای برای باردار شدن دارید یا اگر در حال شیر دادن به کودک هستید
 7.  شرایط پزشکی دیگر که با تزریق بوتاکس تداخل دارد یا ضعف ناشی از استفاده از سمومی که روی سیستم عصبی عضلات تأثیر دارد

بهترین نقاط تزریق بوتاکس در کدام نواحی است؟

برخی استفاده‌های درمانی هم برای بوتاکس وجود دارد. در واقع این کارکرد های درمانی به صورت اتفاقی و در هنگام استفاده زیبایی از تزریق بوتاکس، کشف شدند. از جمله کارکرد های درمانی بوتاکس، تزریق آن برای کنترل و کاهش سردرد های میگرنی است. در این مقاله ما هدف تزریق بوتاکس در رفع چین و چروک های پوستی را دنبال می کنیم. بنابراین صرفا نقاطی که بوتاکس در آنها برای زیبایی و جوانسازی تزریق می شود را توضیح خواهیم داد.

خط اخم میان ابروها

با گذشت زمان و افزایش سن در افراد موارد مختلفی سبب افزایش اسیب دیدگی پوست و کاهش تولید کلاژن می شود که در پی ان ، سبب بروز خطوط عمیق میان ابرو ها می شود. با بکارگیری از پروسه زیبایی و جوانسازی تزریق بوتاکس توسط پزشکی حاذق می توان هر نوع خط موجود در میان ابرو ها را از بین برد.

گردن

کاهش میزان تولید کلاژن پوست ، چین و چروک هایی در نواحی مختلف گردن نمایان می کند  ، در این مواقع با استفاده از تکنیک تزریق بوتاکس که بسیار موثر است ، می توان علاوه بر رفع چین و چروک ها سبب تحریک کلاژن سازی شد.

خطوط لبخند

همه ما به هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن خطوطی را در اطراف لب های خود ایجاد می کنیم ، که این خطوط به مرور زمان بسیار عمیق تر خواهند شد که با بکارگیری از  پروسه تزریق بوتاکس می توان تمامی خطوط ریز و درشت اطراف لب ها را از بین برد.

پیشانی

اشعه خورشید و مصرف دائم دخانیات، تنباکو از جمله مواردی بوده که در چروک شدن پیشانی افراد تاثیر می گذارد. همچنین از بین بردن خطوط از این نواحی بسیار کار دشواری بوده که بوتاکس و تزریق آن طی جلسات متعدد می تواند در از بین رفتن این خطوط بسیار موثر باشد.

اطراف چشم ها

خطوط ریز و درشتی را ممکن است در اطراف چشم های خود مشاهده کنید. در ابتدا بهتر است بدانید که عوامل متعددی در بروز  این خطوط و چین و چروک نقش دارند ، اما تزریق بوتاکس می تواند هر گونه خطوط دور چشم که به هر دلیلی به وجود آمده است را به خوبی از بین ببرد.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

پس از درمان استراحت کوتاهی نیاز است تا شما بتوانید به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید. به شما دستورالعمل مراقبت‌های پس از تزریق صورت داده می‌شود که همراه خود به خانه برده و استفاده کنید. محل تزریق ممکن است کمی قرمز و متورم شود که ممکن است همراه با کبودی باشد اما پس از چند روز برطرف می‌شود. نتایج تزریق 24 تا 48 ساعت پس از انجام قابل مشاهده است اما بیشترین تأثیر تا دو هفته بعد خود را نشان می‌دهد. نتیجه نهایی ممکن است پس از 3 تا 5 ماه مشخص شود که در بیماران مختلف و با توجه به روش تزریق بوتاکس متفاوت است. باید توجه داشته باشید اگر تزریق‌های بعدی را انجام ندهید خطوط به صورت تدریجی باز می‌گردد. با گذشت زمان در صورت تزریق مطابق برنامه منظم، نتیجه پر دوام تر و فاصله زمانی بین تزریق‌ها به مرور افزایش می‌یابد.

نکات و اقدامات ضروری بعد از تزریق

 • بهتر است از از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30  استفاده کنید.
 • تا جایی که ممکن است در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.
 • بعد از گذشت چند ساعت از تزریق بوتاکس ، استفاده از مواد آرایشی با توجه به نظر پزشک  مانعی ندارد.
 • از اصلاح صورت خود تا 24 ساعت بعد از عمل خودداری کنید ، تا از جا به جا شدن مواد در زیر پوست جلوگیری شود.
 • در مراقبت های بعد از تزریق انجام فعالیت و ورزش های سبک هیچ مانعی ندارد ، تنها باید از فعالیت های سنگین و پر تنش دوری کنید.
 • به منظور کاهش هر گونه کبودی و همچنین کاهش تورم صورت می توانید ، از کمپرس های آب سرد و یا کمپرس های یخ در نواحی تزریق شده استفاده کنید.
 • در هنگام خوابیدن بدون آن که فشاری به صورتتان وارد شود ، به صورت طاق باز بخوابید و سر خود را با استفاده از دو بالشت بالا نه دارید.
 • سیگار نکشید و از  خوردن نوشیدنی های حاوی الکل بپرهیزید ، مصرف سیگار اثرات مخربی در ساختار پوست می گذارد، با این که مواد بوتاکس کار خود را انجام می دهد، اما مصرف سیگار روند بهبودی را کاهش خواهد داد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

مانند خیلی از موارد دیگر در زندگی، محدوده قیمت بوتاکس وسیع است. برخی متخصصان براساس منطقه تزریق و برخی دیگر بر اساس تعداد واحد تزریقی هزینه تزریق بوتاکس را محاسبه می‌کنند. به عنوان مثال قیمت بوتاکس در چانه با ابرو با پیشانی متفاوت است؛ این‌ها مواردی است که باید در هنگام مشاوره با پزشک خوب و با تجربه در تهران مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

مطالب مرتبط