تزریق بوتاکس و تاثیرات شگفت انگیز آن

تزریق بوتاکس در مطب دکتر فرزاد پرویزیان ظرف مدت ده دقیقه انجام می‌شود. این تکنیک جوتانسازی به وسیله متخصص دارای گواهی پزشکی، برای رفع شل شدگی موقتی عضلات صورت که باعث ایجاد چین و چروک در بزرگسالان می‌شود، انجام می‌شود.بوتاکس به عنوان یکی از شناخته شده ترین محصولات در جهان، به عنوان روشی پیشرو در زمینه‌های آرایشی و زیبایی است.

تزریق بوتاکس کاربردها عوارض و قیمت آن

بوتاکس چیست؟

برای برخی این سوال پیش می آید که تزریق بوتاکس کاربردها عوارض و قیمت آن چیست؟ در ادامه این موضوع توضیح داده شده است. لوازم آرایش بهداشتی بوتاکس از سم انابوتولینیوم ساخته شده است. این سم پروتئین تصفیه شده و سمی است که بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد و به طور مستقیم به عضله تزریق شده و باعث شل شدن آن می‌شود. در آزمایشگاه و در شرایط کنترل شده از باکتری کلوستری دیوم بوتولینیوم ساخته می‌شود، بوتاکس با قطع سیگنال‌های شیمیایی که اعصاب به سمت عضلات ارسال کرده و باعث حرکت آن‌ها می‌شوند، کار می‌کند. چروک‌ها با تکرار چین‌های ناشی از فشردن عضلات صورت در طول روز روی پوست شکل می‌گیرند. با گذشت زمان چروک‌ها بزرگ‌تر و عمیق‌تر می‌شوند. با تقبل هزینه بوتاکس و با شل کردن عضلاتی که باعث چروک می‌شوند کار می‌کند، بنابراین پوست دوباره به صورت طبیعی هموار می‌شود. این فرایند به عنوان اقدامی اصلاحی یا پیشگیرانه برای بهبود خطوط متوسط تا عمیق صورت به کار برده می‌شود.

در حال حاضر بوتاکس برای درمان موارد زیر به کار برده می‌شود:

 •  چین و چروک دور لب
 •  خطوط اخم (خطوط بین دو ابرو)
 •  گوشه‌های بیرونی چشم و بوتاکس دور چشم
 • چین و چروک‌های بالایی صورت (شامل پیشانی، گوشه جانبی چشم)

بهترین گزینه‌ها برای انجام بوتاکس

بوتاکس برای زنان و مردان 18 تا 65 سال قابل انجام است. اگر شما می‌خواهید ظاهر جوان خود را حفظ کرده یا ظاهر فعلی خود را بهبود دهید و چین و چروک‌های صورت را از بین ببرید، بوتاکس صورت راه حل مناسبی برای شماست. البته برای افرادی که حساسیت پوستی بالایی دارند، زنان باردار و غيره ممنوع است.

چه انتظاری از تزریق بوتاکس داشته باشیم

یک تصور غلط که از کاربرد بوتاکس وجود دارد این است که با تزریق آن چین و چروک‌های صورت به طور کلی ریشه کن می‌شود. هدف از تزریق کم کردن خطوط صورت با ظاهری طبیعی است. در زمان مشاوره با دکتر پرویزیان در تهران ، او با بررسی سوابق پزشکی شما و با توجه به آن چیزی که شما می‌خواهید و مناسب شما است، پیشنهاد می‌دهد. دکتر پرویزیان به شما خواهد گفت که به چند واحد تزریق نیاز دارید، تزریق چه ریسک‌هایی برای شما دارد و نهایت چه نتیجه‌ای را انتظار باید داشته باشید. برای دریافت مشاوره در مورد تزریق بوتاکس، مطرح کردن پرسش‌های خود و یا گرفتن نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید. تزریق به وسیله سرنگ بسیار ریزی در چند دقیقه بدون ناراحتی یا با حداقل رنج و درد برای شما انجام می‌شود. ضعف عضله مورد درمان قرار گرفته به صورت تدریجی و تا دو هفته پس از تزریق اتفاق می افتد. درمان‌های بعدی بعد از سه تا شش ماه باید انجام شود تا نتایج دائمی حاصل شود.

این تکنیک جوانسازی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق به وسیله دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود و قبل از اولین تزریق مشاوره‌های لازم درمورد نحوه تزریق بوتاکس، عوارض و هزینه،حتی اگر قبلاً تزریق را در جای دیگری انجام داده باشید، به شما ارائه می‌شود. در مشاوره، سوابق پزشکی ، شما و هدفتان از تزریق و نتیجه خروجی مورد انتظارتان مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد. ناحیه مورد نظر شما برای تزریق مورد ارزیابی قرار گرفته و جزئیات فرایند، خطرات احتمالی و مراقبت‌های پس از تزریق مورد بحث قرار می‌گیرد. سپس دکتر پرویزیان صورت شما را مورد آنالیز دقیق قرار داده تا محل دقیق تزریق را در صورت شما مطابق با آناتومی صورت مشخص کند.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

پس از درمان استراحت کوتاهی نیاز است تا شما بتوانید به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید. به شما دستورالعمل مراقبت‌های پس از تزریق صورت داده می‌شود که همراه خود به خانه برده و استفاده کنید. محل تزریق ممکن است کمی قرمز و متورم شود که ممکن است همراه با کبودی باشد اما پس از چند روز برطرف می‌شود. نتایج تزریق 24 تا 48 ساعت پس از انجام قابل مشاهده است اما بیشترین تأثیر تا دو هفته بعد خود را نشان می‌دهد. نتیجه نهایی ممکن است پس از 3 تا 5 ماه مشخص شود که در بیماران مختلف و با توجه به روش تزریق بوتاکس متفاوت است. باید توجه داشته باشید اگر تزریق‌های بعدی را انجام ندهید خطوط به صورت تدریجی باز می‌گردد. با گذشت زمان در صورت تزریق مطابق برنامه منظم، نتیجه پر دوام تر و فاصله زمانی بین تزریق‌ها به مرور افزایش می‌یابد.

تزریق بوتاکس کاربردها عوارض و قیمت آن

عوارض جانبی این تکنیک جوانسازی چیست؟

در صورتی که روش تزریق بوتاکس توسط دکتر خوب انجام شود، عوارض آن بسیار ناچیز است. خستگی، رنج و ناراحتی، درد در محل تزریق، سر درد، چشمان اشک آلود و واکنش‌های آلرژیک به عنوان عوارض بعد از بوتاکس گزارش شده است.  برخی عوارض بوتاکس ممکن است اتفاق بیفتد. دکتر درباره این موارد با شما صحبت خواهد کرد.

همیشه مطمئن باشید که موارد زیر را به پزشک خود اطلاع داده‌اید:

 1.  هر گونه آلرژی
 2. عمل جراحی صورت
 3.  زمان آخرین تزریق سم بوتولینیوم
 4. هر گونه بیماری مرتبط با اعصاب و عضلات را که دارید
 5.  درمان‌های جاری و هر گونه برنامه‌ای که برای درمان در آینده نزدیک دارید
 6.  حاملگی یا اگر برنامه‌ای برای باردار شدن دارید یا اگر در حال شیر دادن به کودک هستید
 7.  شرایط پزشکی دیگر که با تزریق بوتاکس تداخل دارد یا ضعف ناشی از استفاده از سمومی که روی سیستم عصبی عضلات تأثیر دارد

بهترین نقاط تزریق ماده بوتاکس در کدام نواحی است؟

برخی استفاده‌های غیر آرایشی برای بوتاکس وجود دارد. در واقع به صورت اتفاقی و در هنگام استفاده آرایشی و زیبایی از تزریق بوتاکس فواید پزشکی آن نیز کشف شد. شایع‌ترین استفاده بهترین پزشک در تهران از آن بوتاکس در درمان میگرن و تعریق زیاد است.

تعریق زیاد: منظور از تعریق، عرق کردن زیاد است. تخمین زده می‌شود که حدود سه درصد از مردم جهان از بیماری تعریق زیاد رنج می‌برند. تعریق مفرط زمانی رخ می‌دهد که هیپوتالاموس، قسمتی از مغز که وظیفه کنترل دمای بدن را دارد، بیش از حد کار کرده و سیگنال‌هایی برای کار کردن غدد تعریق را ارسال می‌کنند. مشکل ارتباطی سیستم عصبی سمپاتیک با هیپوتالاموس کار غدد تعریقی را مختل می‌کند. دلایل تعریق مفرط ناشناخته است ولی عوامل مختلفی مثل تمرینات ورزشی، غذاهای تند و اضطراب باعث زیاد شدن تعریق می‌شود. اگر شخصی از تعریق زیاد رنج ببرد و دلیل آن وجود بیماری یا داروهای مصرفی دیگر نباشد آنگاه شخص به بیماری تعریق موضعی یا تعریق کانونی اولیه مبتلا است. این بدان معناست که تعریق زیاد در این افراد یک بیماری است و به دلیل عوارض بوتاکس سایر بیماری‌ها یا شرایط نیست. معمولاً این بیماری از سنین پایین شروع شده و تا پایان عمر ادامه می‌یابد. افرادی که دچار تعریق زیاد کانونی اولیه هستند معمولاً در نواحی از بدن که دارای تجمع زیاد غدد تعریقی هستند مثل صورت، دست‌ها، پاها و زیر بغل از بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند. اگر یک طرف بدن از این بیماری متأثر شده و سپس طرف دیگر بدن هم درگیر شود باعث متقارن شدن بیماری می‌شود. معمولاً تعریق زیاد در هنگام خواب اتفاق نمی‌افتد.تزریق بوتاکس کف دست ، زیر بغل و غيره یکی از روش های درمان تعریق زیاد بدن است.

میگرن‌ها: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که سن آن‌ها عموماً بین 10 تا 50 سال است، از میگرن‌ها و سر دردهای شدید رنج می‌برند. این بیماری بین زنان نسبت به مردان شایع‌تر است.این بیماری‌ها باعث می‌شود که فرد مبتلا نتواند حتی ساده‌ترین کارهای روزمره خود را انجام دهد. میگرن‌ها فقط یک سردرد شدید و بد نیستند بلکه آن‌ها غالباً با علائم دیگری نظیر تهوع، استفراغ و نورگریزی همراه هستند. نشانه‌های پیش درآمدی یا اورا به عنوان علائم هشداردهنده‌ای شناخته می‌شوند که از حدود نیم ساعت قبل از شروع سردردهای شدید بروز کرده و احساس می‌شوند. یک نشانه پیش درآمدی اورا قابل مشاهده بوده یا احساس می‌شود. اگر قابل مشاهده باشد، به شکل احساس نوری سوسو کنان در اطراف اجسام در حوزه دید بیمار توصیف می‌شود. اگر به عنوان یک احساس ظاهر شود، شامل سرگیجه و بی‌حسی در اندام‌ها یا صورت می‌شود. میگرن به دلیل برخی عوامل نظیر تغییرات هورمونی، استرس، افسردگی و قرار گرفتن در معرض نور حمله می‌کند. دلیل اصلی میگرن نامشخصاست ولی عوامل ژنتیکی می‌تواند عمده‌ترین دلیل باشد.

خط اخم و میان ابرو ها : با گذشت زمان و افزایش سن در افراد موارد مختلفی سبب افزایش اسیب دیدگی پوست و کاهش تولید کلاژن می شود که در پی ان ، سبب بروز خطوط عمیق میان ابرو ها می شود. با بکارگیری از پروسه زیبایی و جوانسازی تزریق بوتاکس توسط پزشکی حاذق می توان هر نوع خط موجود در میان ابرو ها را از بین برد.

گردن : کاهش میزان تولید کلاژن پوست ، چین و چروک هایی در نواحی مختلف گردن نمایان می کند  ، در این مواقع با استفاده از تکنیک تزریق بوتاکس که بسیار موثر است ، می توان علاوه بر رفع چین و چروک ها سبب تحریک کلاژن سازی شد.

خطوط لبخند: همه ما به هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن خطوطی را در اطراف لب های خود ایجاد می کنیم ، که این خطوط به مرور زمان بسیار عمیق تر خواهند شد که با بکارگیری از  پروسه تزریق بوتاکس می توان تمامی خطوط ریز و درشت اطراف لب ها را از بین برد.

پیشانی : اشعه خورشید و مصرف دائم دخانیات ، تنباکو از جمله مواردی بوده که در چروک شدن پیشانی افراد تاثیر می گذارد. همچنین از بین بردن خطوط از این نواحی بسیار کار دشواری بوده که بوتاکس و تزریق آن طی جلسات متعدد می تواند در از بین رفتن این خطوط بسیار موثر باشد.

اطراف چشم ها: خطوط ریز و درشتی را ممکن است در اطراف چشم های خود مشاهده کنید. در ابتدا بهتر است بدانید که عوامل متعددی در بروز  این خطوط و چین و چروک نقش دارند ، اما تزریق بوتاکس می تواند هر گونه خطوط دور چشم که به هر دلیلی به وجود آمده است را به خوبی از بین ببرد.

نکات و اقدامات ضروری بعد از تزریق

 • بهتر است از از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30  استفاده کنید.
 • تا جایی که ممکن است در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.
 • بعد از گذشت چند ساعت از تزریق بوتاکس ، استفاده از مواد آرایشی با توجه به نظر پزشک  مانعی ندارد.
 • از اصلاح صورت خود تا 24 ساعت بعد از عمل خودداری کنید ، تا از جا به جا شدن مواد در زیر پوست جلوگیری شود.
 • در مراقبت های بعد از تزریق انجام فعالیت و ورزش های سبک هیچ مانعی ندارد ، تنها باید از فعالیت های سنگین و پر تنش دوری کنید.
 • به منظور کاهش هر گونه کبودی و همچنین کاهش تورم صورت می توانید ، از کمپرس های آب سرد و یا کمپرس های یخ در نواحی تزریق شده استفاده کنید.
 • در هنگام خوابیدن بدون آن که فشاری به صورتتان وارد شود ، به صورت طاق باز بخوابید و سر خود را با استفاده از دو بالشت بالا نه دارید.
 • سیگار نکشید و از  خوردن نوشیدنی های حاوی الکل بپرهیزید ، مصرف سیگار اثرات مخربی در ساختار پوست می گذارد، با این که مواد بوتاکس کار خود را انجام می دهد، اما مصرف سیگار روند بهبودی را کاهش خواهد داد.

هزینه بوتاکس این تکنیک جوانسازی چقدر است؟

مانند خیلی از موارد دیگر در زندگی، محدوده قیمت بوتاکس وسیع است. برخی متخصصان براساس منطقه تزریق و برخی دیگر بر اساس تعداد واحد تزریقی هزینه تزریق بوتاکس را محاسبه می‌کنند. به عنوان مثال قیمت بوتاکس در چانه با ابرو با پیشانی متفاوت است؛ این‌ها مواردی است که باید در هنگام مشاوره با پزشک خوب و با تجربه در تهران مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا