تزریق چربیکاربردها مزایا

تزریق چربیکاربردها مزایا

تزریق چربیکاربردها مزایا : در تمام نقاط بدن ما سلول‌های چربی وجود دارد؛ البته این سلول‌ های همیشه در جایی که باعث زیبایی ما می‌شود، قرار ندارند. تزریق چربی یک تکنیک نسبتاً جدید است که به دلیل نتایج طبیعی و زیبای آن و همچنین مزایای فراوانی که دارد، هر ساله استفاده از آن بیشتر می‌شود.( تزریق چربیکاربردها مزایا )

در مطب دکتر پرویزیان، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، از تزریق چربی برای فرم دادن و زیبا سازی اندام‌ ها به صورت تخصصی و در محیطی استریلیزه استفاده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا طرح سوال و گرفتن نوبت می‌توانید از طریق شماره تلفن 09039408200 با ما تماس بگیرید.

تزریق چربی چیست؟

عبارات انتقال چربی ، تزریق چربی، انتقال چربی خود شخص و گرافت چربی همگی به فرایندی اشاره دارند که در آن چربی از ناحیه یا نواحی ناخواسته بدن برداشته شده و پس از خالص‌ سازی به ناحیه یا نواحی دیگری از بدن تزریق می‌شود.

هدف فرآیند تزریق چربی ، پرتر کردن ناحیه دریافت کننده گرافت‌ های چربی است.( تزریق چربیکاربردها مزایا )

تزریق چربی در کدام یک از اندام های بدن انجام می‌شود؟

از تزریق چربی می‌ توان برای بازسازی و پر کردن تقریبا تمام قسمت‌های مختلف اندام‌ ها استفاده کرد، هر چند به نظر دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، کاربرد تزریق چربی در اندام هایی مانند صورت و باسن نتیجه‌ ای بسیار بهتر خواهد داشت.

 • باسن، برای بهبود حجم و اصلاح گردی و فرم
 • اطراف لگن، برای برجسته‌ تر کردن این ناحیه
 • سینه‌ ها و شکم ، برای صاف کردن و از بین بردن ناهمواری‌ ها
 • نواحی دیگر، مانند اسکارهای فرورفته‌ی به جا مانده از جراحات گذشته

 

تزریق چربیکاربردها مزایا

 

در چه مواردی باید برای تزریق چربی اقدام کرد؟

 • اگر ناحیه‌ ای از صورت تان دارای چین یا فرورفته باشد.
 • اگر می‌خواهید اصلاح دائمی‌ تری نسبت به آنچه از ژل‌ های موقت به دست می‌آید انجام دهید.
 • اگر می‌خواهید فرم بدنتان را اصلاح کنید، اسکارهای تان را محو کنید، فرورفتگی سطح پوست تان را پر کرده و دست و صورت تان را جوان کنید.
 • همچنین برای استفاده در بازسازی سینه‌ ها، پر کردن ناهمواری‌ های سطح پوست یا مخفی کردن نشانه‌ های آشکار انجام عمل ایمپلنت.

مراحل تزریق چربی

تزریق چربی سه مرحله دارد:

 1. استخراج چربی با لیپوساکشن
 2. فرآوری و سانتریفوژ کردن چربی
 3. تزریق مجدد چربی

برداشت، فرآوری، تزریق و پیوند چربی و انتخاب محل برای برداشت چربی

1- چربی باید به طور صحیح بیرون کشیده شود

مکش با فشار بالا درصد به خصوصی از سلول‌ های چربی  را شکسته و می‌ کشد. به همین دلیل، دکتر پرویزیان، از یک تکنیک دستی که با کمک سرنگ انجام می‌شود استفاده می‌کند، زیرا فشار تولید شده توسط یک سرنگ بسیار کمتر از فشار یک دستگاه مکش (ساکشن) است.

از اینرو، درمانی که او انجام می‌دهد، از همان ابتدا شانس بالاتری برای موفقیت دارد. البته، دستگاه‌ های مکش معمولی یک مزیت دارند و آن این است که درمان با آن سریع‌ تر بوده و دردسر کمتری برای پزشک دارد. اما برای سلول‌ های چربی بدتر است.

2- چربی باید به طور صحیح فرآوری شود

متخصص ناحیه دارای چربی را در یک محیط خنک نگه می‌دارد ( متابولیسم سلول‌های چربی را کند می‌کند ) تا مایع از چربی جدا شود.

سپس چربی به سرنگ‌های کوچکتری انتقال داده می‌شود و آن سرنگ‌ها در یک دستگاه سانتریفوژ قرار داده می‌شوند.

سانتریفوژ باید آنقدر بچرخد تا مایع و سلول‌های مرده و شکسته از سلول‌های زنده جدا شوند، اما چرخش نباید آنقدر ادامه پیدا کند که سلول‌های زنده را بشکند.

سپس پزشک با استفاده از یک فرایند سرریز کردن که به سلول‌های زنده آسیبی نمی‌زند، سلول‌های زنده را مایع و سلول‌های شکسته را جدا می‌کند.

آنچه باقی می‌ماند مخلوط معلقی از تقریباً 100% سلول‌های زنده است. البته، ناخالصی‌های خیلی کمی هم وجود دارد که ممکن است باعث تحریک بافت‌های اطراف شوند.( تزریق چربیکاربردها مزایا )

3- چربی باید به طور صحیح تزریق شود

چربی‌های پیوندی مانند نهال‌ های حساسی هستند که باید در زمین کاشته شوند، البته در اینجا به جای ریشه زدن نهال، ریشه‌ها ( رگ‌های خونی ) بافت‌های اطراف به درون بافت چربی پیوندی رشد می‌کنند.

اگر لایه ضخیمی از سلول‌های چربی تزریق شود، سلول‌های وسط این لایه قبل از رسیدن رگ‌ های خونی به خاطر تغذیه نشدن می‌میرند.

بنابراین، چربی‌های پیوندی می‌بایست با سوزن‌های بسیار ریز و در مقادیر بسیار ناچیز تزریق شوند که این یک فرایند طاقت‌فرسا و کند است.

اگر هر بار مقدار زیادی چربی تزریق شود، بسیاری از سلول‌ها خواهند مرد.

4- دوره بعد از فرآیند تزریق چربی هم به اندازه خود فرآیند مهم است

دکتر پرویزیان به بیمارانش توصیه می‌کند که به مدت سه هفته بعد از تزریق به ناحیه‌ ای که تزریق در آن انجام شده، فشار وارد نکنند.

زیرا بعد از تزریق سلول‌های چربی، اگر به آن‌ها فشاری وارد شود، احتمال رشد این سلول‌ها خیلی کم خواهد بود. باید چربی‌های تزریق شده از هرگونه فشاری آزاد باشند تا اینکه رگ‌های خونی به درون آن‌ها رشد کرده و آن‌ها آنقدر قوی شوند که بتوانند نیرو‌های برشی و فشار وارده بر خود را تحمل کنند.( تزریق چربیکاربردها مزایا )

پوشیدن لباس‌های فشاری بسیار مهم است، زیرا آن‌ها تا حد زیادی تورم را کاهش می‌دهند. هنگامی تورم وجود داشته باشد انتقال اکسیژن و تخلیه سموم دچار اختلال می‌ شود که در این حالت احتمال بقای سلول‌های چربی تزریق شده کمتر می‌شود.

تفاوت تزریق ژل و چربی چیست؟

تزریق چربی ، در مقایسه با تزریق ژل‌ هایی مانند ژوودرم، دردسر بیشتری دارد زیرا چربی باید ابتدا با کمک لیپوساکشن از جایی از بدن برداشته شود.‌( تزریق چربیکاربردها مزایا )

البته، برخلاف تزریق ژل، می‌توان از تزریق چربی در حجم‌ های بزرگتر برای ترمیم عیوب بزرگتر استفاده کرد و بالاتر از همه، تزریق چربی نوعی طبیعی از عمل برجسته‌ سازی بوده و در هر تزریق مقدار کمی از سلول‌های بنیادی باز تولید کننده چربی وجود دارد.

بهبودی بعد از فرآیند تزریق چربی چگونه است؟

به احتمال زیاد در طول دوره بعد از تزریق چربی، کمی ناراحتی و ورم خواهید داشت. برای اینکه تزریق چربی تا حد ممکن موفقیت‌آمیز باشد می‌بایست به مدت 3 هفته از فشار آوردن به ناحیه درمان شده خودداری کنید.

2 تا 3 هفته طول می‌کشد تا ماتریس برون سلولی اطراف چربی‌های تزریق شده آنقدر قوی شود که بتواند در مقابل فشارهای جزئی مقاومت کند.

نکاتی که باید بعد از فرآیند تزریق چربی به صورت رعایت کنید شامل موارد زیرند:

 1. به مدت 5 روز روی نواحی درمان شده صورت، نوار جراحی قرار دهید.
 2. در یک هفته اول به پشت و در حالی که سرتان بالاتر از بدن است بخوابید.
 3. به مدت 2 هفته صورتتان را نمالید (تنها آن را به آرامی بشویید).
 4. 5 روز بعد از تزریق دوباره به مطب مراجعه کنید.
 5. بعد از 1 هفته به سر کار برگردید.
 6. بعد از 2 هفته در حد تحملتان ورزش کردن را شروع کنید.
 7. 1 و 4 ماه بعد نیز به مطب مراجعه کنید.

ریسک‌ها و عوارض احتمالی تزریق چربی کدامند؟

اگرچه تزریق چربی فرآیندی بی‌خطری است اما بیماران می‌بایست در مورد ریسک‌ها و عوارض احتمالی این فرآیند آگاهی پیدا کنند تا بتوانند مراقبت مشکلات احتمالی بعد از درمان باشند. برخی از ریسک‌های تزریق چربی عبارتند از:

 • نرخ بسیار پایین زنده ماندن سلول‌های چربی
 • زیبا نبودن یا نامتقارن بودن نتیجه درمان
 • ریسک‌های بی‌حسی و بیهوشی
 • خونریزی
 • آمبولی چربی
 • کلسیفیکاسیون

اکثر ریسک‌های تزریق چربی به ندرت اتفاق افتاده و می‌توان با انتخاب یک جراح پلاستیک مجرب، مانند یکی از اعضاء انجمن جراحان پلاستیک ایران، احتمال رخ دادن آن‌ها را باز هم کمتر کنید.( تزریق چربیکاربردها مزایا )

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

هزینه تزریق چربی ، بسته به ناحیه یا نواحی مورد درمان و نوع بی‌حسی یا بیهوشی مورد استفاده، دستمزد پزشک جراح پلاستیک متفاوت خواهد بود.

در اکثر موارد، فرآیند تزریق چربی را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی انجام داد. البته، اگر تحت آرام‌بخشی قرار بگیرید می‌توانید با پرداخت هزینه آن توسط یک متخصص بیهوشی دارای بورد تخصصی تحت آرام بخشی قرار بگیرید.

 

 

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ