تزریق ژل و فیلر در صورت و بدن، مزایا و عوارض

یکی از اولین نشانه‌های پیری، از دست رفتن حجم پوست صورت و بدن و ایجاد چین و چروک می‌باشد. از بین بردن این خطوط و بازگرداندن حجم ازدست‌رفته‌ی پوست و توپر کردن دوباره‌ی آن، از طریق روش بدون جراحی تزریق ژل میسر است. اگر می‌خواهید شکل صورت شما به حالت قبل برگشته و یا از میزان خطوط و چین و چروک‌ها بکاهید، تزریق ژل می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

تزریق ژل (فیلر) چیست؟

تزریق ژل یا فیلر یک گزینه‌ی درمانی بدون جراحی برای مبارزه با اثرات پیری بر روی صورت می‌باشد. تزریق ژل ناحیه‌های تورفته را برجسته کرده، درون خطوط و چین و چروک‌ها را پرکرده و به صورت حالت می دهد. دکتر پرویزیان موفقیت‌های زیادی را با استفاده از ژل‌های ساخته‌شده از هیالورونیک اسید تجربه کرده است. هیالورونیک اسید یک ماده‌ی طبیعی است که در بدن انسان یافت می‌شود. بدن انسان با گذشت زمان به‌طور طبیعی، ژل تزریق‌شده را متابولیزه و جذب می‌کند بنابراین استفاده از این روش ایمن و بی‌خطر بوده و می‌توان آن را برای همه‌ی انواع پوست در خانم‌ها و آقایان به کار برد.

تزریق ژل چه کارهایی می‌تواند انجام دهد:

 • برجسته کردن لب‌های لاغر
 • توپر کردن صورت لاغر
 • صاف کردن چین و چروک‌های صورت
 • بهبود ظاهر جای زخم‌ها

تزریق ژل چه کارهایی انجام نمی‌دهد:

در روند پیری تزریق فیلتر اثری نخواهد شد. اگر به دنبال تغییر یکی از عناصر صورت خود هستید می‌توانید اعمال جراحی مانند لیفت صورت، ابرو و لیفت چشم را در نظر بگیرید.

روش‌های جوان‌سازی بدون جراحی نمی‌توانند نتایج اعمال جراحی را ایجاد کنند ولی می‌توانند زمان نیاز به عمل لیفت صورت را به تعویق بیندازند.

موارد عمده‌ی استفاده از روش تزریق ژل زیبایی

از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز

همه‌ی انواع چین و چروک‌های صورت را می‌توان به کمک ژل‌های تزریقی از بین برد. جای جوش، خطوط خنده، خطوط اخم، خطوط روی لب‌ها و اطراف دهان را می‌توان با موفقیت و به‌طور موقتی با استفاده از ژل‌های تزریقی از بین برد. به‌علاوه حالت لب‌ها را می‌توان بهبود بخشیده و آن‌ها را برجسته‌تر کرد. استفاده از مزایای تزریق ژل در صورت  یک روش درمانی بی‌خطر است که اهمیت زیاد آن برای استفاده در بخش پایینی صورت می‌باشد.

بهبود حالت لب‌ها

از ژل‌های تزریقی برای بهبود حالت لب‌ها و ایجاد ظاهری توپر ولی طبیعی در آن‌ها استفاده می‌شود. با افزایش سن، لب‌ها لاغر و باریک شده و خطوط عمودی در اطراف آن‌ها ایجاد می‌شوند که یک نشانه‌ی آشکار پیری می‌باشند. لب‌های توپر و برجسته ظاهری جوان و شاداب را در فرد ایجاد می‌کنند درحالی‌که داشتن لب‌های لاغر و باریک ظاهر صورت را پیر و پژمرده نشان می‌دهد.

گونه‌ها

این روش درمانی برای بهبود ظاهر و بازگرداندن توازن به اجزای صورت بدون قرار گرفتن تحت عمل جراحی بسیار کارآمد است. در این روش، ترکیبی از بوتاکس و فیلر مورد استفاده قرارگرفته که به وسیله‌ی آن، به گونه‌ها فرم داده می‌شود.

انواع ژل‌ها

از سه نوع مواد اولیه در تولید ژل‌ها استفاده می‌شود: کلاژن، هیالورونیک اسید و مواد حامل شامل میکروسفر های یک ماده‌ی سازگار دیگر (مانند پلی متیل متاکریلات یا PMMA). قبل از تصمیم‌گیری در مورد بهترین روش مناسب برای شما، با پزشک خود مشورت کنید. ژل ژوویدرم،ژل رستالین و… از جمله انواع ژل های شناخته شده می باشند.

محصولات دارای هیالورونیک اسید ازجمله پراستفاده‌ترین ژل‌های تزریقی در دنیا می‌باشند. اثرات ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید به مدت 6 ماه تا یک سال و حتی بیشتر باقی می‌مانند. البته این ماندگاری به عواملی مانند عوامل زیر وابسته است:

 • سن پوست
 • شدت آثار پیری و اندازه‌ی منطقه‌ی مورد درمان
 • نوع ژل تزریقی مورد استفاده

تزریق ژل چگونه کار می‌کند؟

می‌توان با تقبل هزینه تزریق ژل ، از ژل‌های تزریقی برای برجسته‌تر کردن نقاط تورفته‌ی صورت استفاده کرد. تزریقات کوچک می‌توانند فضای موردنظر را با هیالورونیک اسید پر کنند. تمامی فیلرهای مورداستفاده‌ی ما حاوی لیدوکائین که یک بی‌حس‌کننده‌ی موضعی است، می‌باشند و استفاده از آن‌ها با کمترین میزان ناراحتی همراه خواهد بود. جلسه‌ی درمان بین 30 دقیقه تا یک ساعت زمان خواهد برد. برخی از افراد پس از انجام تزریق به محل کار خود بازمی‌گردند درحالی‌که برخی دیگر برای بعد از ساعات کاری و یا در تعطیلات آخر هفته وقت می‌گیرند. این عمل هیچ ازکارافتادگی در فرد ایجاد نمی‌کند.

ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

آثار تزریق فیلر معمولاً بین 4 تا 8 ماه قابل‌مشاهده‌اند. در برخی از نقاط مانند لب‌ها لازم است تا جلسات بازسازی پس از حدود 4 ماه برنامه‌ریزی شوند. درحالی‌که در برخی از نقاط دیگر صورت، پس از گذشت 8 ماه ممکن است برای حفظ آثار درمان، یک جلسه‌ی بازسازی موردنیاز باشد. معمولاً در جلسه‌ی بازسازی نسبت به جلسه‌ی اولیه، ژل کمتری موردنیاز خواهد بود.

مقایسه‌ی تزریق چربی و تزریق ژل

ازنظر دکتر پرویزیان یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از تزریق چربی نسبت به تزریق ژل، ماندگاری آن می‌باشد. اثر تزریق چربی به‌طور قابل‌توجهی ماندگارتر از تزریق ژل می‌باشد. تضمینی در دائمی بودن تزریق چربی نیست ولی درصورتی‌که این عمل به‌طور صحیح انجام شود، آثار آن می‌توانند دائمی باشند.

برای اطمینان حاصل کردن از دائمی بودن یک عمل تزریق چربی، چهار عامل موردنظر هستند:

 • چربی باید به نحوی برداشت شود که سلول‌های آن زنده بمانند. در غیر این صورت، با معایب تزریق چربی روبرو شده و بافت چربی متابولیزه شده و توسط بدن جذب می‌شود.
 • سلول‌های چربی باید تحت فرایندهایی قرارگرفته و مایعات اضافه، سلول‌های مرده و دیگر عناصر غیرضروری از آن‌ها جدا شوند.
 • برای اطمینان از زنده ماندن سلول‌های چربی باید این سلول‌ها به نحو صحیح دوباره به بدن تزریق شوند. تزریق این سلول‌ها باید به‌آرامی و خرده‌خرده باشد.
 • پس از تزریق اولیه‌ی سلول‌ها، باید از آن‌ها به‌خوبی مراقبت شود. به این معنی که تا چند هفته باید از خوابیدن بر روی صورت خودداری کرده و از ضربه خوردن این ناحیه جلوگیری کرد. زمانی که بافت‌های حمایتی در اطراف چربی تزریق‌شده تشکیل شد، نیازی به مراقبت از این سلول‌ها نخواهد بود.

در مقایسه با تزریق ژل، تزریق چربی بسیار هزینه‌بر خواهد بود. هزینه‌ تزریق ژل در حدود چند صد هزار تومان بسته به منطقه‌ی مورد درمان متفاوت خواهد بود. ولی هزینه‌ی عمل تزریق چربی چندین میلیون تومان می‌باشد. تزریق چربی نسبت به تزریق ژل تهاجمی‌تر و بسیار زمان‌بر است ولی می‌تواند نتایج دائمی به همراه داشته باشد که در بلندمدت، مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. اما عوارض تزریق چربی به دلیل اینکه از بافت بدن خود فرد استفاده می شود، کمتر خواهد بود.

مقایسه‌ی مزایا و معایب تزریق ژل و تزریق چربی

مزایا

 • تزریق ژل سریع خواهد بود.
 • تزریق ژل ازکارافتادگی ایجاد نکرده و عوارض بسیار خفیفی در بر خواهد داشت.
 • فیلر ها از ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید و کلاژن ساخته‌شده‌اند که هر دو موادی طبیعی و موجود در بدن می‌باشند

معایب

 • تزریق ژل عملی موقتی بوده و حداقل هر 6 ماه یک بار نیاز به بازسازی دارد.
 • بدن برخی از افراد نسبت به تزریق ژل پاسخ منفی ایجاد می‌کند.
 • هزینه‌ و قیمت تزریق فیلر در طول زمان افزایش پیدا می‌کند.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ