تزریق ژل و چربی برای گونه گذاری بدون جراحی

تزریق ژل و چربی برای گونه گذاری بدون جراحی

تزریق ژل و چربی برای گونه گذاری بدون جراحی : در جامعه ما، وجود گونه‌هاي بزرگ و برجسته در ميان صورت از قديم به عنوان شاخصي براي زيبايي و سلامتي افراد شناخته مي‌شده است.

متأسفانه هر چقدر سن ما بيشتر مي‌شود، حجم گونه‌ها و بافت‌هاي نرم صورت ما بيشتر کاهش پيدا مي‌کند و چهره ما حالت سالم و شاداب خود را از دست مي‌دهد. وقتي که گونه‌ها شروع به پير شدن مي‌کنند، خطوط خنده نیزدر اطراف دهان نمايان‌تر مي‌شوند و فک‌ها شروع به افتادگي مي‌کنند.

بروز اين علائم در چهره هرکس موجب مي‌شود که بر احساس او در مورد چهره و وضعيت ظاهري خودش تأثير منفي زيادي داشته باشد.تزریق ژل و چربی برای گونه گذاری بدون جراحی گودافتادگي اطراف چشم‌ها هم از ديگر پيامدهاي ناخوشايند لاغر شدن صورت به شمار مي‌رود.

دکتر پرويزيان، فوق تخصص جراحي پلاستيک و زيبايي چندين روش غير جراحي پيشرفته را به جاي جراحي پروتز گونه انجام مي‌دهد که تأثير زيادي در زيباسازي گونه و بازيابي حجم از دست رفته آن دارد.

انجام اين عمل‌ها به شما کمک مي‌کند تا چهره زيباتري داشته باشيد و اعتماد به نفس خود را دوباره پيدا کنيد.

مهم‌ترين اين روش ها عبارتند از:

  • تزريق ژل
  • تزريق چربي

آناتومي گونه‌هاي در حال پير شدن

گونه‌ها يکي از اجزاي بسيار مهم صورت هستند که به موازات افزايش سن، شروع به صاف شدن و افتادگي مي‌کنند.

از نظر آناتوميکي، افتادگي گونه‌ها به خاطر آن است که صفحات چربي تشکيل دهنده گونه‌ها تحليل مي‌روند و به سمت پايين و داخل صورت متمايل مي‌شوند و در نتيجه، خطوط لبخند (خطوط عميقي که از گوشه‌هاي بيني تا دو طرف دهان امتداد پيدا مي‌کنند) در صورت شکل مي‌گيرند.

علاوه بر آن، تحليل رفتن استخوان گونه‌ها يا ماکسيلا در اثر پيري هم باعث تشديد صاف‌تر شدن گونه‌ها و رفع برجستگي آنها مي‌شود. 

همچنين هرچقدر گونه‌ها لاغرتر مي‌شوند و حمايت کمتري از ناحيه مياني صورت به عمل مي‌آيد، خطوط عميق زير چشم‌ها که بين پلک پاييني و گونه تشکيل مي‌شود، حالت نمايان‌تر و عميق‌تري پيدا مي‌کند.

چروک‌هاي اطراف چشم و روي گونه‌ها نيز در اثر لاغر شدن گونه‌ها به حالت نمايان‌تر و عميق‌تري در مي‌آيند و آسيب‌هاي ناشي از تابش آفتاب هم به نوبه خود از ميزان انعطاف‌پذيري و شادابي پوست صورت مي‌کاهد.

ساختار ايده‌آل براي گونه

گونه‌ها بايد شکل و اندازه متناسبي داشته باشند. اصطلاح “قوس جناغي” يکي از اصطلاحات رايج در معماري است که براي توصيف انحناهاي به شکل حرف S به کار مي‌رود.

در مورد صورت هم اگر شکل يک قوس جناغي را در هر طرف صورت فرض کنيم، قوس بالايي برآمدگي گونه‌ها و قوس خط فک به ترتيب دو انحناي بالا و پايين آن را تشکيل مي‌دهند. اين حالت ايده‌آل براي انحناي صورت و گونه‌ها محسوب مي‌شود.

همچنين اگر به بازتاب نور از گونه يک فرد جوان دقت کنيد، مشاهده مي‌کنيد که شدت بازتاب نور دقيقاً از يک نقطه‌اي بر روي گونه به مقدار بيشتري انجام مي‌شود.

اين نقطه اغلب منطبق بر نقطه برآمدگي روي استخوان گونه است. با استفاده از روابط رياضي و نسبت طلايي يا نسبت في (Phi) مي‌توان موقعيت دقيق اين نقطه بر روي گونه را مشخص کرده و آن را با تزریق ژل گونه ، برجسته‌تر نمود.

چرا من بايد عمل برجسته‌سازي گونه را انجام بدهم؟

عمل برجسته‌سازي گونه‌ها و گونه گذاری را مي‌توان هم در افراد مسن براي برطرف کردن علائم پيري صورت و هم در افراد جوان‌تر براي زيباسازي گونه‌ها و بهبود تناسب اجزاي صورت انجام داد.

از آنجا که پيري مي‌تواند باعث ايجاد عدم تناسب در شکل گونه‌ها و ساير اجزاي صورت شود، با انجام عمل برجسته‌سازي گونه و تقبل قیمت تزریق چربی در گونه مي‌توان ويژگي‌هاي مثبت گونه‌ها را تقويت کرد و حجم و زيبايي صورت و گونه‌ها را به آنها بازگرداند.

اصولاً بازيابي حجم از دست رفته صورت، يکي از مهم‌ترين اهدافي است که در عمل جوانسازي با جراحي ليفت صورت (جوانسازي با ليفت صورت) دنبال مي‌شود.

اگر گونه‌ها به اندازه کافي چاق و برجسته نباشند، کل چهره به صورت صاف و فاقد شادابي طبيعي به نظر مي‌رسد. اما اين مشکل را مي‌توان با برجسته کردن گونه‌ها برطرف کرد.

علاوه بر آن، چاقي گونه‌ها و قسمت مياني صورت مي‌تواند باعث تأمين حمايت بيشتر از پلک‌هاي پاييني و ناحيه زير چشم‌ها هم بشود. بنابراين در بسياري از موارد با چاق شدن گونه‌ها، پف يا گودي زير چشم‌ها هم از بين مي‌رود.

با استفاده از تزريق ژل و تزريق چربي مي‌توان شکل صورت را از حالت چهارگوش به حالت “مثلث وارونه” تبديل کرد تا چهره شما جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد.

روش‌هاي مختلف گونه‌گذاري بدون جراحي توسط دکتر پرويزيان

براي عمل جراحي پروتز گونه چندين روش جايگزين ساده‌تر وجود دارد که همه بيماراني که قصد دارند قسمت مياني صورت خود را چاق‌تر کنند اما در عين حال، حاضر به پذيرش خطرات و عوارض عمل جراحي پروتز گونه نيستند، مي‌توانند از اين روش‌ها استفاده کنند.

مهم‌ترين روش‌هاي جايگزين، شامل تزريق ژل و تزريق چربي گرفته شده از بدن خود بيمار است.

‌تزريق ژل

بسياري از افرادي که براي عمل گونه‌گذاري به دکتر پرويزيان مراجعه مي‌کنند، ترجيح مي‌دهند که از طريق تزريق ژل‌هاي موقتي اين کار را انجام دهند،تزریق ژل و چربی برای گونه گذاری بدون جراحی زيرا اين يک روش غير جراحي کاملاً ايمن براي برجسته‌سازي گونه است که خطرات و عوارض بسيار محدودي را به دنبال دارد. 

نتايج اين عمل معمولاً بعد از گذشت چند ماه تا يک سال به طور خود به خود برطرف مي‌شود و بنابراين بيمار مجبور نيست که براي هميشه با ظاهر جديد خود کنار بيايد، بلکه مي‌تواند آزادانه تصميم بگيرد که اين عمل را دوباره انجام دهد و يا در غير اين صورت وضعيت گونه‌ها را به همان حالت طبيعي خود حفظ کند.

رايج ترين انواع ژل‌هاي موقتي که در حال حاضر براي عمل تزريق ژل در گونه مورد استفاده قرار مي‌گيرند عبارتند از:

  • رستيلان
  • ژوويدرم

راديس يکي ديگر از انواع ژل‌هاي نيمه دائمي است که نتايج آن معمولاً در حدود يک سال يا کمي بيشتر دوام خواهد داشت.

اين ژل هم براي بيماراني که مي‌خواهند نتايج ماندگارتري نسبت به ژل‌هاي موقتي برای  گونه گذاری بدون جراحی داشته باشند و در عين حال روش‌هاي غير جراحي را براي برجسته‌سازي گونه ترجيح مي‌دهند، توصيه مي‌شود.

اما براي افرادي که ترجيح مي‌دهند بدون استفاده از جراحي پروتز گونه، نتايج دائمي از عمل گونه‌گذاري بگيرند معمولاً توصيه مي‌شود که از ژل اسکالپترا استفاده کنند.

ژل اسکالپترا باعث چاق شدن گونه‌ها و افزايش توليد کلاژن شده و نتايج آن هم به مرور زمان نمايان‌تر مي‌شود. عمل تزريق اين ژل را بايد به صورت دوره‌اي و هر چند ماه يک بار انجام داد.

به همين دليل هم بر خلاف ساير انواع ژل‌ها، نتايج تزريق اسکالپترا بلافاصله بعد از عمل مشخص نمي‌شود و برجسته شدن گونه‌ها کمي زمان مي‌برد.

تزريق چربي

گونه‌گذاري و برجسته‌سازي گونه‌ها را مي‌توان از طريق عمل تزريق چربي هم انجام داد. بسته به وضعيت گونه‌هاي شما در حال حاضر، نکته اصلي که براي عمل تزريق چربي به گونه بايد تعيين شود آن است که چه مقدار از حجم صورت شما در اثر پيري از دست رفته است.

در واقع گونه گذاری با تزریق چربی هايي که از بدن خود شما گرفته مي‌شود، يک راهکار براي بازسازي حجم از دست رفته گونه‌ها و بازگرداندن آنها به همان وضعيتي است که در گذشته به حالت طبيعي داشته‌اند.

چربي مورد استفاده در فرآیند گونه گذاری با تزریق چربی، از کشاله ران يا شکم شما برداشت مي‌شود و سپس چند تيمار اختصاصي بر روي آن انجام مي‌گيرد تا سلول‌هاي خالص چربي از آن به دست آيد.

سپس اين سلول‌ها به نواحي مورد نياز در صورت شما که مي‌تواند گونه‌ها، پلک‌ها، خط فک، پيشاني و يا شقيقه‌ها باشد، تزريق مي‌شود.

تزريق چربي در صورت باعث برطرف شدن يکي از مهم‌ترين علائم پيري، يعني لاغري و کاهش حجم صورت خواهد شد. کاهش حجم صورت به خودي خود مي‌تواند علائمي از قبيل افتادگي ابروها و پيشاني، افتادگي پلک‌ها، صاف شدن گونه‌ها و بد شکلي خط فک را به دنبال داشته باشد و تزريق چربي مي‌تواند به رفع همه اين عوارض کمک کند.

دکتر پرويزيان تمامي روش‌ها و گزينه‌هاي موجود را براي شما شرح مي‌دهد تا در نهايت آن روشي که مي‌تواند بهترين و مطلوب‌ترين نتايج را براي شما داشته باشد، انتخاب کنيد.

تزریق چربی یا ژل،کدام روش برای گونه‌گذاری بدون جراحی مناسب‌تر است؟

نواحی مختلف بدن واکنش متفاوتی نسبت به تزریق چربی دارند. تزریق چربی در صورت و به‌خصوص گونه‌ها برای برجسته کردن آن دوام چندانی ندارد. تحقیقات نشان داده که بین 30 تا 60 درصد چربی تزریق شده در صورت بعد از مدت کوتاهی جذب شده و نیاز به تزریق مجدد در طی جلسات مختلف برای افزایش ماندگاری دارند.

به همین علت دکتر پرویزیان به بیماران خود و تمامی افرادی که تصمیم به برجسته‌سازی گونه دارند توصیه می‌کنند تا از سایر روش‌ها مانند تزریق ژل و پروتز گونه برای ماندگاری و اثر بخشی بهتر استفاده کنند.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ