جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی؛ از صفر تا صد

جراحی بینی استخوانی به عمل زیبایی بر روی بینی استخوانی گفته می شود. بینی استخوانی یا غضروفی دارای غضروفی محکم است و معمولا در این نوع از بینی ها بر روی پل بینی قوز وجود دارد. پوست و بافت ظریفی که استخوان و غضروف را می پوشاند نیز از دیگر مشخصه های بینی استخوانی است که با انعطاف پذیری بالایی به بافت می چسبد و بینی را بهتر شکل می دهد. ضخامت پوست بر نتیجه جراحی بینی تاثیر می گذارد ؛ به طوری که اگر پوست خیلی ضخیم باشد ، نمی توان تغییرات عمده ای بر روی نوک بینی لحاظ نمود و در صورتی که پوست بسیارنازک باشد ، نیز ناهمواری ها مشاهده خواهند شد.

جراحی بینی استخوانی - دکتر فرزاد پرویزیان

در جراحی بینی استخوانی ، پزشک می تواند حجم بینی را کاهش داده و به یک فرم عال تغییر شکل دهد ، زیرا بینی استخوانی غضروفی مستحکم دارد که امکان ترمیم زخم های ناشی از جراحی را با سهولت بیشتری میسر می کند. بینی استخوانی به دلیل شاخص هایی مثل پوست نازک و استخوان محکم ، ایده آل ترین برای جراحی بینی است و در اکثر مواقع نتایج خوبی بدست می آید. از این رو افرادی که بینی استخوانی دارند ؛ می توانند جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی را داشته باشند ؛ چرا که جراحی بینی استخوانی به دلیل آناتومی غضروف – استخوان آسانتر است.

انتخاب جراح بینی

انتخاب جراح بینی حاذق و متبحر ، مهم ترین تصمیمی است که شما می گیرید ؛ زیرا رینوپلاستی جراحی نسبتا پیچیده ای است که انجام آن مستلزم مهارت بالا و کارآزمودگی یک جراح بینی خوب در تهران می باشد ؛ لذا جراحی را انتخاب کنید که تجارب زیادی در جراحی های زیبایی صورت دارد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

شما قبل از جراحی بینی استخوانی ، با بهترین جراح بینی در تهران که می شناسید ، مشاوره ای خواهید داشت. در این جلسه هدف و انتظارتان از عمل بینی را با پزشک خود در میان بگذارید و از این مسئله جویا شوید که آیا حراحی بینی مناسب شما هست یاخیر ؟ به طور کلی ، پزشک شما قبل از عمل بینی موارد ذیل را انجام خواهد داد :

  • بررسی سوابق پزشکی : پزشک ، سوالاتی درباره انگیزه عمل جراحی بینی و سوابق پزشکی از قبیل انسداد بینی ، جراحی ها و داروهایی که مصرف می کنید از شما می پرسد.
  • معاینات فیزیکی : پزشک به طور کامل معاینات فیزیکی ؛ از جمله آزمایش خون ، عناصر صورت ، داخل و خارج بینی را معاینه می کند. ( معاینات فیزیکی به پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرد چه تغییراتی باید صورت بگیرد و ضخامت پوست یا مقاومت غضروف چگونه است. )
  • عکس : پزشک معالج ، عکس هایی از صورت شما تهیه می کند و تغییرات مورد نظر را بر روی عکس مشخص می کند تا شما نتیجه احتمالی را ببینید.
  • منع مصرف برخی داروها : پزشک ضرورت قطع مصرف برخی داروها از قبیل داروهای ضد التهاب و حاوی آسپرین و ایبوپروفن و همچنین مکمل های گیاهی را از دو هفته قبل از عمل بینی توصیه می کند ، زیرا این داروها احتمال خونریزی حین عمل را افزایش می دهند.
  • منع مصرف سیگار و الکل : از دو هفته قبل از عمل بینی ، مصرف الکل و سیگار ممنوع می باشد ؛ زیرا سبب اختلال در فرآیند اکسیژن رسانی به خون شده و جان فرد را در حین عمل به مخاطره خواهند انداخت.

در حین جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد ؛ قدم اول جهت جراحی بینی ، تزریق ماده بیهوشی است تا شما در حین جراحی آرام باشید. گام دوم انتخاب روش جراحی است ؛ توجه داشته باشید که رینوپلاستی را می توان به دو روش بسته و باز انجام داد.

در جراحی بینی به روش بسته ، پزشک برش های لازم را در داخل بینی ایجاد می کند و در جراحی بینی به روش باز ، علاوه بر برش هایی که در داخل بینی لحاظ می شوند ؛ برشی نیز در بافت پایه رابط دو سوراخ بینی که دو حفره بینی را از هم جدا می کند ( کلوملا ) ، ایجاد می شود. لازم به ذکر است که در جراحی بینی به روش باز ، بهترین جراح بینی استخوانی تهران با ایجاد برش پوست بر روی ناحیه کلوملا ؛ پوست را از روی استخوان و غضروف را بر می دارد و در نتیجه به وضوح به کل ساختار استخوانی و غضروفی بینی  دسترسی پیدا می کند ؛ در نتیجه با اشراف و تسلط بیشتری می تواند تغییرات عمده ای بر روی بینی اعمال نماید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

  1. از داروهای حاوی آسپرین یا ایپوپروفن از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل خودداری کنید ، زیرا این داروها علاوه بر این که باعث افزایش خونریزی در حین عمل می شوند ؛ منجر به نیز فرد را با اختلالاتی مواجه می سازند ؛ از این رو در طول دوره نقاهت عمل بینی ، فقط داروهای تجویز شده را استفاده کنید و از مصرف آرامبخش های گیاهی و داروهای بدون نسخه خودداری نمایید.
  2. تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، سیگار و به طور کلی هر گونه دخانیات را استعمال نکنید و از نوشیدن الکل نیز خودداری نمایید ؛ چرا که مصرف این موارد موجب کند شدن روند ترمیم زخم جراحی خواهند شد.
  3. پس از جراحی بینی با مختصری تورم و کبودی روبرو خواهید بود ( البته میزان کبودی و ورم ناشی از جراحی بسته به شرایط فیزیکی در هر فردی متغیر است ) ؛ در راستای تسریع روند کاهش کبودی و ورم و نیز جلوگیری از پیشروی آن می توانید دو تا سه روز اول پس از عمل ، هر سه ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.
  4. بعد از جراحی بینی استخوانی تا یک هفته نباید حمام کنید ، زیرا بانداژ یا آتل ( اسپلینت ) تا یک هفته بر روی بینی خواهد بود و نباید اجاز دهید که خیس شود ؛ چرا که اگر بانداژ خیس شود ، امکان افتادن آن افزایش خواهد یافت و این اتفاق مستقیما بر روی نتیجه جراحی تاثیر سوء می گذارد.
  5. پس از عمل بینی از دستکاری بینی پرهیز نمایید و در هنگام خواب نیز تا مدتی بعد از جراحی صرفا به صورت طاقباز بخوابید و اجازه ندهید به بینی تان فشار وارد شود.

نازک بودن پوست بینی های استخوانی چه تاثیری در جراحی دارد ؟

همانطور که اشاره کردیم ، یکی از مشخصه های بارز بینی های استخوانی نازک بودن پوست آن هاست. در بسیاری از موارد این ویژگی تاثیر مثبتی در پروسه جراحی بینی استخوانی دارد اما گاهی ممکن است جراح را نیز با چالش هایی روبرو سازد. در ابتدا به ابعاد مثبت این موضوع می پردازیم.  یکی از مسائلی که تقریبا تمامی بیماران به از جراحی بینی با آن مواجه می شوند و در نظرشان خیلی هم خوشایند نیست ، متورم شدن بینی می باشد. میزان ضخامت پوست در این امر تاثیر گذار است.

کسانی که دماغ استخوانی داشته و پوست بینی ضخامت کمی دارد ، بعد از عمل شاهد ورم بسیار زیادی نخواهند بود و همین ورم ایجاد شده در زمان کوتاهی نیز برطرف می شود. مورد بعدی احتمال برجای ماندن اسکار و جای بخیه ها می باشد که باز هم پوست نازک بینی استخوانی مستعد این مورد نیستند و به ندرت پیش می آید که اسکاری بعد از عمل بینی استخوانی بر جای بماند.  تنها محدودیتی که امکان دارد این ویژگی ایجاد نماید این است که چنانچه حین عمل اشتباهی رخ دهد یا تغییری به درستی اعمال نگردد ، به سبب نازک بودن پوست ، این اشکال تا حدودی قابل رویت خواهد بود. از این بابت باید نزد بهترین جراح بینی استخوانی تهران عمل خود را انجام دهید تا ریسک وقوع هر گونه خطایی به حداقل رسد.

بهترین مدل برای جراحی بینی استخوانی چیست ؟

یکی از دغدغه های متقاضیان عمل بینی پیش از جراحی ، انتخاب مدل مناسب بینی است. در کل برای انجام رینوپلاستی سه مدل فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی در نظر گرفته می شود و فرد باید نهایتا یکی از آن ها را برای جراحی خود برگزیند. البته درست ترین کار این است که در این باره از جراح خود کمک بخواهید ؛ زیرا ایشان صلاحیت لازم را در این حوزه دارا می باشد. در خصوص کسانی که بینی استخوانی دارند باید بگوییم که برای عمل کردن بینی خود بدون می توانند هر کدام از مدل هایی را که می خواهد برگزیند مگر آن که مدل مد نظر با فرم صورت او هماهنگ و در تناسب نباشد. به طور کلی بافت های بینی های استخوانی محکم بوده و می توانند تا حدی تغییراتی را متحمل شوند.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه عمل بینی استخوانی در تهران ، به آیتم های مختلفی بستگی دارد و برای هربیمار متفاوت است ؛ در نتیجه جهت اطلاع از هزینه دقیق آن باید توسط جراح بینی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرید.

آیا قوز بینی استخوانی بعد از جراحی قابل بازگشت است ؟

اگر استخوان بینی دارای قوز و برآمدگی باشد ، در حین جراحی بینی استخوانی ، جراح برای برداشتن قوز از ابزار جراحی استفاده کرده و آن را برش داده یا با سوهان جراحی ، قسمت برآمده استخوان را سوهان می کشد ؛ بدین ترتیب قوز برای همیشه برطرف می شود . اما پس از عمل وقوع برخی موارد ممکن است منجر به ناهنجاری مجدد استخوان بینی شود.  چنانچه فرد پس از عمل بینی استخوانی در زمان نامناسب از عینک هایی با فرم سنگین استفاده کند ، امکان دارد که به استخوان بینی فشار وارد گردد و از فرم بی نقص خود خارج گردد.

همچنین اگر فرد ورزشکار باشد ، خصوصا ورزش های پر ریسک انجام دهد ، مثل بوکس و ورزش های رزمی به میزان بیشتری در معرض این خطر قرار دارند چرا که ضربه خوردن صورت و بینی در حین چنین فعالیت هایی محتمل بوده و ممکن است موجب آسیب دیدگی مجدد استخوان بینی شوند. اتفاقات غیر منتظره ای مثل تصادف نیز امکان دارد منجر به قوز مجدد بینی شوند.

عمل بینی استخوانی چقدر درد دارد ؟

درد یکی از اثرات جانبی معمول و رایج عمل است و البته اجتناب ناپذیر ؛ چرا که در طول جراحی بینی استخوانی برای اینکه اصلاحات لازم به انجام برسند ، بافت های محکم بینی باید تراشیده شده و دستخوش تغییرات شوند. در نتیجه زمانی که به هوش می آیید و اثر دارو بیهوشی از بین می رود ، کم کم درد را احساس خواهید کرد. عموماً درد ایجاد شده با مصرف داروهای مسکنی که جراح برایتان تجویز می کند ، قابل کنترل است. منتها باید طبق زمان و دستور مقرر شده از سوی دکتر مصرف کنید تا تاثیر خوبی داشته باشد. بخشی از شدت درد هم به آستانه تحمل فرد بیمار بستگی دارد.

اگر در حین عمل بینی استخوانی ، دکتر عمل بینی برای اینکه تغییرات را به درستی اعمال کند ، مجبور به شکستن استخوان گردد ، بعد از عمل این دست از بیماران نسبت به بقیه درد بیشتری را تجربه می کنند. در هر صورت ، درد بعد از جراحی بینی استخوانی یک اثر جانبی گذرا است که هر چه زمان بیشتری می گذرد شدت آن کم شده و در نهایت کاملا برطرف می گردد. ر این مدت بهتر است به خوبی حواستان به بینی تان باشد تا آسیب فیزیکی نبیند و چیزی به ان برخورد نکند ؛ زیرا باعث تحریک درد می شوند.

مطالب مرتبط