مشاوره در واتس اپ

جراحی بینی باز

آشنایی با جراحی بینی باز

بینی برجسته ترین عضو صورت بوده و در مرکزیت صورت واقع شده است ، از این رو در ایجاد تناسب مابین دیگر اجزای چهره و نیز زیبایی صورت نقش بسزایی دارد.

داشتن یک بینی بدون نقص ؛ یکی از فاکتورهای مهم در زیبایی چهره به شمار می رود و در مقابل ، وجود هر نوع ایراد ظاهری در بینی علاوه بر ایجاد تاثیر سوء بر فرم ظاهری بینی ، زیبایی صورت را نیز تحت الشعاع قرار داده و از میزان اعتماد به نفس می کاهد.

جراحی زیبایی بینی در حقیقت ، نوعی چالش به شمار می رود که به کمک آن می توان ایرادات و نقائص ظاهری بینی را مرتفع نموده و به یک بینی زیبا و متناسب دست یافت.

از این رو امروزه ، عمل جراحی بینی جزو پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی به شمار می رود که در حال حاضر در سراسر جهان و کشور ما مورد استقبال فراوانی واقع شده و آمار انجام آن رو به افزایش می باشد ؛ تا جایی که هر فردی که به نوعی با اشکالات ظاهری بینی درگیر است ، فارغ از سن و جنسیت ، تمایل به انجام این جراحی دارد.

لازم به ذکر است که با انجام جراحی زیبایی بینی ؛ علاوه بر رفع ایرادات ظاهری بینی می توان اختلالات عملکردی بینی را نیز برطرف نموده و همراه با بهبود ظاهر بینی ، عملکرد تنفسی را نیز بهبود بخشید.

روش های جراحی زیبایی بینی

به طور کلی برای انجام جراحی بینی دو تکنیک وجود دارد که عبارتند از :

جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته

عامل تعیین کننده روش جراحی بینی ؛ به نواقص موجود در بینی ، وسعت تغییرات مورد نظر و همچنین میزان مهارت و سلیقه جراح بینی وابسته می باشد.

شایان ذکر است که تفاوت اصلی بین این دو روش ، در محل برش های جراحی می باشد.

توجه داشته باشید هر یک از تکنیک ها و روش های جراحی بینی ، از مزایای خاص خود برخوردارند که توضیحاتی پیرامون آن ها در ادامه مقاله آمده است.

نحوه جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی بسته ، تمامی برش های لازم جهت انجام جراحی تنها در داخل بینی ایجاد می شوند و هیچ برشی در بخش خارجی بینی ایجاد نمی گردد.

از این رو قدرت مانور جراح بینی ، محدود شده و امکان اعمال تغییرات وسیع برای وی میسر نخواهد بود.

لذا این روش از جراحی بینی ، غالبا برای آن دسته از بینی هایی که نیاز به تغییرات جزئی دارند مناسب می باشد.

نحوه جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز ، به جز برش هایی که در داخل بینی ایجاد می شوند ؛ یک برش ظریف در بخش کلوملای بینی نیز ایجاد می گردد.

سپس جراح از محل برش ایجاد شده در کلوملا ، به کمک ابزاری مخصوص اقدام به بلند کردن پوست بینی نموده و شروع به اعمال تغییرات مورد نظر بر روی ساختار بینی می نماید.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد ؛ می توان گفت در جراحی بینی به روش باز ، جراح به ساختار بینی اشراف کامل داشته و قادر خواهد بود کلیه ایرادات بینی را رفع نماید.

همچنین ناگفته نماند که در جراحی بینی باز ؛ به دلیل تسلط کامل جراح بر ساختمان بینی ، ریسک بروز خطاهایی نظیر کجی بینی ، سربالا شدن بینی و غیره وجود نخواهد داشت.

بنابراین از آن جایی که در جراحی بینی به روش باز ، جراح بینی دچار محدودیت نبوده و توانایی اعمال تغییرات پیچیده بر روی بینی را دارد ؛ می توان گفت که جراحی بینی به روش باز انتخاب اول اکثر جراحان بینی می باشد.

دکتر فرزاد پرویزیان بهترین جراح بینی تهران و از برترین جراحان پلاستیک استان تهران می باشند که نتایج درخشانی از جراحی بینی را در کارنامه کاری خویش به ثبت رسانیده اند و بهینه ترین نتایج از جراحی زیبایی بینی به روش باز را برای بیماران خود به ارمغان آورده اند.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، کافئین و به طور کلی نوشیدنی های گازدار یک هفته قبل از جراحی بینی باید متوقف شود.

الکل نه تنها آب بدن را کاهش می دهد ، بلکه سیستم ایمنی را ضعیف می کند و به طور کلی دوره بهبودی را مختل می کند.

 • اگر تصمیم به جراحی بینی دارید ، باید محصولات دخانی را یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی متوقف کنید.
 • از مصرف آسپرین و داروهای مشابه خودداری کنید ، زیرا این داروها ماهیت رقیق کنندگی خون را دارند ؛ لذا بهتر است یک هفته قبل و بعد از جراحی قطع شوند.
 • مصرف غذاهای فرآوری شده که می توانند باعث التهاب شوند از حداقل چهار تا شش هفته  قبل از جراحی بینی ، ممنوع می باشد.
 • اهمیت نوشیدن آب کافی را دست کم نگیرید. نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز کمک می کند تا هضم خوب و پوست شفاف داشته باشید.
 • توصیه می شود کرم های موضعی را حداقل چهار روز قبل از جراحی بینی استفاده نکنید.
 • در معرض نور شدید خورشید و نور ماوراء بنفش قبل و بعد از جراحی بینی قرار نگیرید.

در حین جراحی بینی چه اتفاقی می افتد ؟

جراحی بینی را می توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد. جراح از بیهوشی عمومی برای انجام این عمل جراحی استفاده می کند.

سپس داخل سوراخ های بینی ، اقدام به ایجاد برش های جراحی می کند و در برخی موارد علاوه بر این برش ها ، برش دیگری نیز در ناحیه کلوملا ( پوست مابین سوراخ های بینی ) ایجاد می کند.

سپس پوست بینی را از روی غضروف یا استخوان جدا  و تغییر شکل لازم را ایجاد می کند.

به طور کلی جراحی بینی ، معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد ؛ زمان دقیق جراحی بسته به وسعت تغییرات مورد نیاز و روش جراحی ، متغیر خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • از لمس کردن یا ایجاد هر گونه فشار بر روی بینی خودداری کنید.
 • خوابیدن با استفاده از چند بالش زیر سر در هفته اول پس از رینوپلاستی ، می تواند به کاهش تورم کمک کند.
 • ممکن است درد ملایم بینی یا سردرد را تجربه کنید که تا چند روز بعد از جراحی ، فروکش می کند برای کمک به تسکین درد ، داروی مسکن نیز تجویز می شود که باید طبق دستور به مصرف برسد.
 • دو هفته اول بعد از جراحی بینی ، خونابه مختصری دارید. به آرامی بینی را خشک کنید اما از دمیدن بینی و فین کردن خودداری کنید چون ممکن است خونریزی شروع شود.
 • در صورت ضرورت ، فقط با دهان باز عطسه کنید.
 • گرفتگی بینی را تا سه هفته بعد از عمل بینی خواهید داشت که امری بدیهی است و ناشی از زخم های داخل بینی است که در حال بهبود می باشند.
 • تا یکماه بعد از جراحی بینی نباید عینک بزنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین تا دو هفته پس از رینوپلاستی اجتناب نمایید.
 • تا زمانی که گچ روی بینی تان قرار دارد ، باید از استحمام و دوش گرفتن خودداری کنید ؛ البته می توانید از گردن به پایین خود را بشویید. توجه داشته باشید که باید از آب ولرم با دمای پایین استفاده کنید.

لازم به ذکر است که در این مدت می توانید موهایتان را به حالت شستشوی سالن زیبایی بشویید. ( سرتان را  به سمت عقب نگه دارید و از خم شدن به سمت جلو خودداری کنید. )

آیا عمل بینی محدودیت سنی دارد ؟

جراحی زیبایی به بیمارانی که رشد فیزیکی آن ها کامل نشده است ، معمولا توصیه نمی شود ؛ زیرا صورت و بدن می تواند به طور چشمگیری در دوره بلوغ تغییر کند.

از این رو جراحی زیبایی بینی ، برای متقاضیان زیر 18 سال انجام نمی شود.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button