جراحی بینی باز

جراحی بینی باز چگونه انجام می شود؟

آیا با تکنیک جراحی بینی باز آشنایی دارید ؟ در این مقاله که از سوی دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین جراح پلاستیک بینی در تهران آماده شده است به طور کامل این روش معرفی شده است. بینی برجسته ترین عضو صورت بوده و در مرکزیت صورت واقع شده است ، از این رو در ایجاد تناسب مابین دیگر اجزای چهره و نیز زیبایی صورت نقش بسزایی دارد. داشتن یک بینی بدون نقص ، یکی از فاکتورهای مهم در زیبایی چهره به شمار می رود و در مقابل ، وجود هر نوع ایراد ظاهری در بینی علاوه بر ایجاد تاثیر سوء بر فرم ظاهری بینی ، زیبایی صورت را نیز تحت الشعاع قرار داده و از میزان اعتماد به نفس می کاهد. جراحی بینی در حقیقت ، نوعی چالش به شمار می رود که به کمک آن می توان ایرادات و نقائص ظاهری بینی را مرتفع نموده و به یک بینی زیبا و متناسب دست یافت.

از این رو امروزه ، عمل زیبایی بینی جزو پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی به شمار می رود که در حال حاضر در سراسر جهان و کشور ما مورد استقبال فراوانی واقع شده و آمار انجام آن رو به افزایش می باشد تا جایی که هر فردی که به نوعی با اشکالات ظاهری بینی درگیر است ، فارغ از سن و جنسیت ، تمایل به انجام این جراحی دارد. لازم به ذکر است که با انجام عمل زیبایی بینی علاوه بر رفع ایرادات ظاهری بینی می توان اختلالات عملکردی بینی را نیز برطرف نموده و همراه با بهبود ظاهر بینی ، عملکرد تنفسی را نیز بهبود بخشید.

روش های جراحی زیبایی بینی

به طور کلی برای انجام عمل بینی دو تکنیک وجود دارد که عبارتند از :

 1. جراحی بینی به روش باز
 2. جراحی بینی به روش بسته

عامل تعیین کننده روش عمل بینی ، به نواقص موجود در بینی ، وسعت تغییرات مورد نظر و همچنین میزان مهارت و سلیقه جراح بینی وابسته می باشد. شایان ذکر است که تفاوت اصلی بین این دو روش ، در محل برش های جراحی می باشد. توجه داشته باشید هر یک از تکنیک ها و روش های رینوپلاستی ، از مزایای خاص خود برخوردارند که توضیحاتی پیرامون آن ها در ادامه مقاله آمده است.

نحوه عمل بینی به روش بسته

در عمل بینی بسته ، تمامی برش های لازم جهت انجام جراحی تنها در داخل بینی ایجاد می شوند و هیچ برشی در بخش خارجی بینی ایجاد نمی گردد. از این رو قدرت مانور جراح بینی ، محدود شده و امکان اعمال تغییرات وسیع برای وی میسر نخواهد بود. لذا این روش از عمل بینی ، غالبا برای آن دسته از بینی هایی که نیاز به تغییرات جزئی دارند مناسب می باشد.

نحوه عمل بینی به روش باز

در عمل بینی باز ، به جز برش هایی که در داخل بینی ایجاد می شوند ، یک برش ظریف در بخش کلوملای بینی نیز ایجاد می گردد. سپس جراح از محل برش ایجاد شده در کلوملا ، به کمک ابزاری مخصوص اقدام به بلند کردن پوست بینی نموده و شروع به اعمال تغییرات مورد نظر بر روی ساختار بینی می نماید. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد ، می توان گفت در جراحی بینی به روش باز ، جراح به ساختار بینی اشراف کامل داشته و قادر خواهد بود کلیه ایرادات بینی را رفع نماید.

همچنین ناگفته نماند که در جراحی بینی باز به دلیل تسلط کامل جراح بر ساختمان بینی ، ریسک بروز خطاهایی نظیر کجی بینی ، سربالا شدن بینی و غیره وجود نخواهد داشت. بنابراین از آن جایی که در رینوپلاستی به روش باز ، جراح بینی دچار محدودیت نبوده و توانایی اعمال تغییرات پیچیده بر روی بینی را دارد ، می توان گفت که عمل بینی به روش باز انتخاب اول اکثر جراحان بینی می باشد.

دکتر فرزاد پرویزیان بهترین جراح بینی تهران و از برترین جراحان پلاستیک استان تهران می باشند که نتایج درخشانی از جراحی بینی را در کارنامه کاری خویش به ثبت رسانیده اند و بهینه ترین نتایج از عمل زیبایی بینی به روش باز را برای بیماران خود به ارمغان آورده اند.

اقدامات قبل از جراحی بینی باز

 • مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، کافئین و به طور کلی نوشیدنی های گازدار یک هفته قبل از عمل بینی باید متوقف شود. الکل نه تنها آب بدن را کاهش می دهد ، بلکه سیستم ایمنی را ضعیف می کند و به طور کلی دوره بهبودی را مختل می کند.
 • اگر تصمیم به جراحی بینی دارید ، باید محصولات دخانی را یک هفته قبل و بعد از عمل متوقف کنید.
 • از مصرف آسپرین و داروهای مشابه خودداری کنید ، زیرا این داروها ماهیت رقیق کنندگی خون را دارند ؛ لذا بهتر است یک هفته قبل و بعد از جراحی قطع شوند.
 • مصرف غذاهای فرآوری شده که می توانند باعث التهاب شوند از حداقل چهار تا شش هفته قبل از رینوپلاستی به روش باز ، ممنوع می باشد.
 • اهمیت نوشیدن آب کافی را دست کم نگیرید. نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز کمک می کند تا هضم خوب و پوست شفاف داشته باشید.
 • توصیه می شود کرم های موضعی را حداقل چهار روز قبل از رینوپلاستی به روش باز استفاده نکنید.
 • در معرض نور شدید خورشید و نور ماوراء بنفش قبل و بعد از عمل زیبایی بینی قرار نگیرید.

در حین جراحی بینی باز چه اتفاقی می افتد ؟

عمل بینی را می توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد. جراح از بیهوشی عمومی برای انجام این عمل جراحی استفاده می کند. سپس داخل سوراخ های بینی ، اقدام به ایجاد برش های جراحی می کند و در برخی موارد علاوه بر این برش ها ، برش دیگری نیز در ناحیه کلوملا ( پوست مابین سوراخ های بینی ) ایجاد می کند. سپس پوست بینی را از روی غضروف یا استخوان جدا و تغییر شکل لازم را ایجاد می کند. به طور کلی عمل بینی ، معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد. زمان دقیق عمل بسته به وسعت تغییرات مورد نیاز و روش جراحی ، متغیر خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

 • از لمس کردن یا ایجاد هر گونه فشار بر روی بینی خودداری کنید.
 • خوابیدن با استفاده از چند بالش زیر سر در هفته اول پس از رینوپلاستی ، می تواند به کاهش تورم کمک کند.
 • ممکن است درد ملایم بینی یا سردرد را تجربه کنید که تا چند روز بعد از جراحی ، فروکش می کند برای کمک به تسکین درد ، داروی مسکن نیز تجویز می شود که باید طبق دستور به مصرف برسد.
 • دو هفته اول بعد از عمل ، خونابه مختصری دارید. به آرامی بینی را خشک کنید اما از دمیدن بینی و فین کردن خودداری کنید چون ممکن است خونریزی شروع شود.
 • در صورت ضرورت ، فقط با دهان باز عطسه کنید.
 • گرفتگی بینی را تا سه هفته بعد از عمل بینی خواهید داشت که امری بدیهی است و ناشی از زخم های داخل بینی است که در حال بهبود می باشند.
 • تا یکماه بعد از رینوپلاستی نباید عینک بزنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین تا دو هفته پس از رینوپلاستی اجتناب نمایید.
 • تا زمانی که گچ روی بینی تان قرار دارد ، باید از استحمام و دوش گرفتن خودداری کنید ؛ البته می توانید از گردن به پایین خود را بشویید. توجه داشته باشید که باید از آب ولرم با دمای پایین استفاده کنید.

لازم به ذکر است که در این مدت می توانید موهایتان را به حالت شستشوی سالن زیبایی بشویید. ( سرتان را به سمت عقب نگه دارید و از خم شدن به سمت جلو خودداری کنید. )

آیا عمل بینی باز محدودیت سنی دارد ؟

جراحی زیبایی به بیمارانی که رشد فیزیکی آن ها کامل نشده است ، معمولا توصیه نمی شود ؛ زیرا صورت و بدن می تواند به طور چشمگیری در دوره بلوغ تغییر کند. از این رو عمل زیبایی بینی ، برای متقاضیان زیر 18 سال انجام نمی شود.

مطالب مرتبط