جراحی ترمیمی بینی که با نام رینوپلاستی ثانویه یا اصلاحی نیز شناخته می شود ، یک نوع جراحی اصلاحی بینی است که فرم یا عملکرد بینی بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی قبلی­ را تغییر می دهد. انتخاب جراح بینی برای انجام عمل ترمیمی بسیار مسئله حائز اهمیتی است. می توانید برای انجام این پروسه به دکتر فرزاد پرویزیان مراجعه کنید و با اطمینان کامل تحت جراحی قرار بگیرید.

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی چیست ؟

جراحی ترمیمی بینی به طور کلی به منظور تغییر شکل عملکردی یا زیبایی بکار می رود که در جراحی قبلی به نحو مناسبی عمل نشده است یا حتی بدتر از قبل شده است. اگرچه جراحی بینی به نوبه خود نواعی جراحی دشوار تلقی می شود ؛ اما می توان گفت که جراحی ترمیمی بینی در بین تمام انواع جراحی های بینی ، سخت ترین نوع می باشد. چرا که در این نوع از جراحی بینی ، اغلب اوقات بیماران نیاز به پیوند غضروف دارند تا با ساخت مجدد و ترمیم غضروف ها و استخوان بینی ، ساختار طبیعی بینی بهبود یافته و فرم بینی نیز اصلاح گردد.

لازم به ذکر است که بینی به دلیل ماهیت سه بعدی خود یکی از قسمت های پیچیده صورت به شمار می رود ؛ به طوری که با دهان ، گونه و پیشانی و چشم تنظیم شده است و در صورتی که با این اجزا تناسب و هارمونی داشته باشد می تواند بر زیبایی صورت تاثیر مثبتی بگذارد. علاوه براین ، بینی ساختار داخلی پیچیده ای دارد تا جایی که در تنفس ، گرم و مرطوب کردن هوایی که تنفس می شود و همچنین حس بویایی نیز نقش عمده ای ایفاء می کند. در نتیجه ، برای انجام جراحی بینی و همچنین عمل ثانویه بینی باید به بهترین جراح بینی مراجعه شود تا در عین حفظ ساختار و مکانیزم عملکری بینی ، عیوب بینی نیز مرتفع گردد.

مشکلات متداولی که نیاز به عمل ترمیمی بینی دارند عبارتند از :

 • آسیب دیدگی در نتیجه جراحت بینی
 • کج شدن بینی
 • عدم تقارن طرفین بینی
 • افتادگی غضروف یا استخوان بینی
 • غیرقرینگی سوراخ های بینی
 • کاهش یا افزایش بیش از حد ارتفاع ( پروجکشن ) بینی
 • باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی
 • انسداد بینی

جراحی ترمیمی بینی

اهداف عمل بینی ترمیمی

جراحی ترمیمی بینی ، در واقع راهکاری برای اصلاح و درمان مشکلات فانکشنال و زیبایی بر جای مانده از جراحی بینی اولیه می باشد. بیماری که از نتیجه روند رینوپلاستی اولیه خود که به دست جراح دیگری انجام شده است، ناراضی می باشد، می تواند برای انجام جراحی بینی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی، تحت عمل به دست دکتر پرویزیان قرار گیرد. این روند جراحی، با هدف درمان عدم تقارن در پل، نوک و سوراخ های بینی و خلق یک هارمونی مناسب در کل صورت، انجام می پذیرد. مشکلات تنفسی نیز که در نتیجه انحراف سپتوم یا سایر فاکتورهای دخیل، بیمار را با چالش روبرو کرده است، در طول این روند جراحی، قابل درمان می باشد.

جلسه مشاوره

وقتی در آیینه به خود نگاه می کنید و آنچه در پی جراحی بینی اولیه، در بینی شما ایجاد شده است را می بینید، و حس نا امیدی به شما دست می دهد، یک گزینه مشکل گشا، پیش روی شماست. مراجعه به یک جراح صاحب تجربه، که علاوه بر درمان مشکلات بر جای مانده از رینوپلاستی اولیه، می تواند نهایت زیبایی ممکن در بینی شما را خلق نموده و امید دوباره را به شما بازگرداند. شرکت در جلسه مشاوره، به شما کمک می کند تا درک بهتری از مشکلات و آنچه قرار است در قالب درمان و اصلاح، در بینی شما اتفاق بیافتد، به دست آورید.

در زمان جستجو برای یافتن یک جراح خوب، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. پزشکی را بیابید که دارای بورد تخصصی در زمینه جراحی مورد نظر شما باشد.
 2. حتماً اطمینان حاصل کنید که پزشک بالقوه شما، دارای سابقه درخشان کار در بیمارستان بوده است.
 3. شهرت او در میان مجامع پزشکی را مورد بررسی قرار دهید.
 4. با بیماران قبلی پزشک بالقوه، که مشکل مشابه با مشکل شما را داشته اند صحبت کنید.
 5. فراموش نکنید که یک جراح خوب نه تنها از مهارت بالا برای اجرای درمان برخوردار است، بلکه فردی است که با
 6. صبوری، به دغدغه ها و توقعات شما از نتیجه درمان گوش فرا می دهد.
 7. جلسه مشاوره، فرصتی برای صحبت کردن و شنیدن و برقرار نمودن یک رابطه قابل اعتماد است.

 

 

چه کسانی داوطلب ایده آل برای عمل ترمیمی بینی محسوب می شوند؟

بهترین کاندیدا ها برای عمل بینی ترمیمی ، افراد برخوردار از سلامت عمومی خوب می باشند. یک داوطلب ایده آل باید از فرایند جراحی بینی ترمیمی، انتظارات منطقی داشته باشد. اگر در جلسه مشاوره شرکت کردید و سه فاکتور زیر نیز موجود بودند، پس طبیعتاً آماده قرار گرفتن تحت جراحی بینی ترمیمی خواهید بود:

 • برای خلق تغییر در بینی خود، بسیار با انگیزه هستید.
 • می توانید مدتی از زندگی نرمال و فعالیت های روزمره برای قرار گرفتن تحت روند جراحی و سپری کردن دوره بهبود، فاصله بگیرید.
 • از نظر مالی، توانایی پرداخت هزینه های جراحی را دارید.

مزایای جراحی بینی ترمیمی

هر چند با توجه به قرار داشتن بینی در یک موقعیت حساس، در نتیجه آسیب های وارد شده به این اندام در پی جراحی بینی اولیه، نمی توان خلق یک بینی بدون عیب و نقص از جراحی بینی ترمیمی را تضمین نمود، ولی بدون شک، جراح بینی با تجربه و ماهر، بهترین نتیجه ممکن را ارائه خواهد داد. به طور کلی بر طبق طرح درمان جراحی بینی ترمیمی، اهداف و مزایای زیر محقق می شود:

 • اصلاح ناهنجاری های بینی

روند رینوپلاستی ترمیمی ، می تواند ناهنجاری های ناشی از برداشته شدن بیش از حد ساختار بینی در جراحی بینی اولیه و مشکلات درمانی آن را رفع نماید. به حداکثر رساندن کیفیت عملکرد بینی: یک بینی زیبا، بدون داشتن یک عملکرد صحیح، عملاً بی فایده است. به حداکثر رساندن کیفیت عملکرد بینی، مهم ترین مزیت رینوپلاستی ترمیمی می باشد.

 • بهبود شکل ظاهری

وقتی بعد از هزینه کردن پول و زمان، در پی جراحی بینی اولیه، و گذراندن دوره ریکاوری طولانی، می بینید که آنچه انتظارش را داشتید، محقق نشده است، حسی جز نا امیدی، به شما دست نمی دهد. خوشبختانه، رینوپلاستی ترمیمی، فرصتی برای تحقق آن اهداف به دست نیامده در جراحی بینی اولیه است.

جراحی ترمیمی بینی

رینوپلاستی ترمیمی چگونه انجام می شود ؟

جراحی بینی ترمیمی ، اغلب به غضروف برای حمایت ساختاری نوک یا پل بینی نیاز دارد. از آن جا که در جراحی ترمیمی بینی ، غضروف سپتوم بینی اغلب نقص دارد ، جراح بینی باید غضروف را از قسمت دیگر بدن نظیر گوش و گاهی دنده انتخاب کند. لازم به ذکر است که در جراحی بینی ترمیمی ، گاهی اوقات به منظور تصحیح مشکلات تنفسی به وجود آمده و باز کردن مسیر هوای باریک شده ، باید از پیوند پوست استفاده شود. توجه داشته باشید که جراحی ترمیمی بینی ، معمولا دو ساعت طول می کشد. البته زمان انجام این عمل جراحی در موارد پیچیده ، طولانی تر خواهد بود.

جراحی بینی ترمیمی نیز به دو روش باز و بسته قابل انجام است البته باید توجه داشت تنها در مواردی که ایراد بینی ، جزئی بوده بتوان با مختصری تغییرات به اصلاح آن پرداخت ، جراح از روش بسته مبادرت به جراحی بینی خواهد نمود. اما غالبا برای اصلاح ایرادات بینی در عمل ترمیمی بینی ، جراحان از روش باز استفاده نموده و با اشراف بیشتری اقدام به رفع عیوب بینی می نمایند.