جراحی زیبایی بازو

جراحی زیبایی بازو یا براکیوپلاستی چیست

از جراحی زیبایی بازو که به لیفت بازو نیز موسوم است ، در علم پزشکی تحت عنوان براکیوپلاستی ( brachioplasty ) یاد می شود. جراحی لیفت بازو ، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی محسوب می شود که با هدف رهایی از پوست و چربی اضافی موجود در بخش زیرین بازوها در افرادی که با بازوهایی شل و افتاده مواجه هستند ، انجام می پذیرد. دکتر فرزاد پرویزیان بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران ، شما را به خواندن ادامه مقاله دعوت می نمایند.

جراحی زیبایی بازو

چه افرادی کاندید مناسبی بری جراحی زیبایی بازو می باشند ؟

معمولا افرادی که با وجود رژیم های سخت لاغری ، دچار افتادگی و شلی پوست بازو می شوند ، همواره در پی یافتن راهکاری موثر جهت رفع شلی بازوهای خود هستند ، این دسته از افراد گزینه مناسبی برای انجام جراحی زیبایی بازو خواهند بود. لازم به ذکر است که تنها رژیم لاغری و کاهش وزن ، موجب افتادگی بازوها نشده و افزایش سن نیز از دیگر عواملی است که به افتادگی و شل شدن بازوها می انجامد ؛ چرا که پوست ، با بالا رفتن سن ، قوام و انعطاف خود را از دست داده و به مرور زمان افتاده و شل می شود.

از این رو افراد میانسال نیز ، کاندید مناسبی برای عمل براکیوپلاستی محسوب می شوند. همچنین ناگفته نماند که برخی افراد به صورت وراثتی و ژنتیکی ، حالت ارتجاعی پوست خود را از دست داده و با افتادگی پوست روبرو می شوند. این دسته از افراد نیز می توانند به فوق تخصص پلاستیک مراجعه نموده و تحت عمل جراحی زیبایی بازو قرار گیرند.

در جلسه مشاوره پیش از عمل زیبایی بازو چه موضوعاتی مطرح می گردند؟

برای انجام هر عمل جراحی ، من جمله براکیوپلاستی ، بایستی قبل از تصمیم گیری قطعی با جراح پلاستیک خود در ارتباط با جوانب مختلف پروسه مشورت داشته باشید. در این جلسه تمام مباحث زیر مورد بررسی قرار می گیرند :

وضعیت سلامت جسمانی : انجام یک معاینه کلی به بهترین جراح پلاستیک تهران کمک می کند تا نسبت به مناسب بودن یا نبودن عمل زیبایی بازو برای شما بهتر تصمیم گیری کند.

پیشینه پزشکی : بیماری هایی که قبلا به آن ها مبتلا بوده اید یا جراحی هایی که در گذشته انجام داده اید ممکن است در روند تصمیم گیری و طرح ریزی عمل زیبایی بازو تاثیر گذار باشند. به طور مثال پزشک با بررسی پرونده پزشکی تان می تواند درمورد نحوه بیهوشی مناسب تصمیم گیری درستی را انجام دهد.

ریسک و عوارض احتمالی و راه های پیشگیری از بروز آن ها : لازم است که قبل از عمل حتی با جوانب منفی پروسه یعنی عوارض احتمالی و خطراتی که مکن است به دنبال داشته باشند ، آگاهی داشته باشید. عارضه ها به ندرت اتفاق می افتند اما بایستی با آن ها آشنا باشید تا در صورت وقوع بتوانید واکنش مثبتی را از خود نشان دهید. همچنین دکتر به شما دستورالعمل هایی را آموزش می دهد که با رعایت آن نکات قبل و بعد از پروسه می توانید از درگیر شدن به عارضه ها فاصله بگیرید.

مراحل جراحی زیبایی بازو

مرحله 1 : بیهوشی

داورهایی جهت ایجاد احساس آرامش و راحتی در بیمار در طول اجرای روند ، مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه ها شامل بی حسی موضعی با تزریق درون وریدی و بیهوشی عمومی می باشد. پزشک بهترین گزینه را برای شما پیشنهاد می کند.

مرحله 2 : برش

طول برش و الگوی آن در طول جراحی لیفت بازو ، به مقدار و موقعیت پوست اضافی که قرار است برداشته شود ، بستگی دارد. همچنین ، قضاوت پزشک نیز در این میان ، بسیار تعیین کننده است. برش ها ، در بخش داخلی بازو یا بر روی پشت بازو ، بر حسب ترجیح بهترین جراح لیفت بازو در تهران و دامنه گستردگی زیر بغل تا بالای آرنج ، ایجاد می شوند. چربی اضافی مستقیماً از طریق لیپوساکشن ، برداشته شده و ناحیه ، تحت درمان واقع می شود. بر حسب موقعیت ویژه بیمار ، برش ها محدودتر می شوند. سپس بافت پشتیبان پایه ، سفت می شود و با بخیه های داخلی ، مجدداً شکل داده می شود. در نهایت ، پوست در قالب کانتور جدید مورد نظر ، صاف می گردد.

برش های داخل بازو

جراحی زیبایی بازو

برش های پشت بازو

جراحی زیبایی بازو

برش های جزئی

جراحی زیبایی بازو

مرحله 3 :

برش ها با بخیه های جذبی یا بخیه هایی که در طول یک الی دو هفته بعد از جراحی ، برداشته می شوند ، بسته می شوند.

مرحله 4 : مشاهده نتایج

کانتورهای صاف تر و محکم تر که در پی جراحی زیبایی بازو ، ایجاد می شوند ، تقریباً بلافاصله بعد از روند ، قابل مشاهده می باشد. البته ، اندکی تورم و کبودی نیز در ناحیه درمان وجود دارد ، که با گذر زمان ، رفع خواهد شد.

انواع تکنیک های عمل زیبایی بازو

دو تکنیک مختلف جراحی برای انجام روند براکیوپلاستی وجود دارد. اگر شما لیفت بازوی فوقانی را انتخاب کنید ، برش در زیر بغل و در طول زیر بازو تا آرنج ایجاد می شود. از طرف دیگر ، مینی لیفت بازو ، تنها شامل یک برش در زیر بغل می باشد.

لیفت بازوی اکستندد ( گسترده ) فوقانی

این تکنیک براکیوپلاستی، شامل ایجاد برشی در طول بازو می باشد. طول و موقعیت برش بر اساس مقدار شل بودن پوست در بخش فوقانی بازو ، و نیز موقعیت فلپ پوست شل ، متغیر می باشد. بهترین جراح پلاستیک تهران ، یک برش منحنی یا Z شکل را به منظور به حداقل رساندن جای زخم های بعد از جراحی زیبایی بازو ، خلق می نماید. اگر پوست شما در بخش فوقانی بازو ، به میزان قابل ملاحظه ای افتاده یا شل باشد ، داوطلب خوبی برای این تکنیک خواهید بود. در این حالت ، برش از زیر بغل شروع شده و تا پهلوی قفسه سینه ، به سمت پایین پیش می رود. جراح می تواند حداکثر میزان شل شدگی ، را از طریق این برش طولانی درمان نماید.

مینی لیفت بازو

اگر به دنبال محکم کردن جزئی پوست در بخش فوقانی بازوی خود هستید ، مینی لیفت بازو ، گزینه مناسبی می باشد. تنها تفاوت بین یک لیفت بازوی کامل و مینی لیفت بازو ، اندازه برش ایجاد شده است. از طریق این برش ، جراح ، پوست اضافی را به منظور خلق کانتوری محکم تر و سفت تر بر می دارد.
جراح ، هدف خلق برش ها در زیر بغل ، را به منظور مخفی نمودن جای زخم نهایی بر جای مانده از جراحی ، دنبال می کند.

دوران نقاهت جراحی بازو چقدر است ؟

دوره نقاهت جراحی زیبایی بازو ، به وسعت جراحی بستگی دارد ؛ اما غالبا 1 الی 2 هفته به طول می انجامد. توجه داشته باشید اگرچه 2 هفته پس از جراحی بازو ، می توان به انجام امور روزمره بازگشت ؛ اما حداقل تا یکماه باید از انجام ورزش های سنگین ، بلند کردن اجسام با وزن بالا و فعالیت های شدید بدنی خودداری نمود.

 

بلافاصله بعد از عمل زیبایی بازو ، چه مواردی را تجربه خواهید کرد ؟

 • در محل برش های جراحی ، درن هایی قرار می گردند تا خونابه ها از آن طریق از بدن خارج شوند.
 • بانداژ و پانسمانی به دور بازوها پیچیده می شود.
 • در ناحیه تحت جراحی شاهد ورم و کبودی خواهید بود که به مرور بهبود می یابند.
 • بروز درد و ناراحتی نسبی نیز در آن ناحیه ممکن است.
 • استفاده از گن های طبی و فشرده مخصوص که به کاهش ورم کمک می کنند.

بعد از جراحی زیبایی بازو در روزهای ابتدایی استراحت کنید و از تکان دادن بسیار دست ها و بازوهایتان امتناع ورزید. گن طبی گفته شده را تا چندین هفته بپوشید و با دقت از محل برش های جراحی مراقبت کنید. در دوران ریکاوری اگر خونریزی شدیدی را شاهد بودید ، درد تشدید یافت یا علائم غیرطبیعی نمود پیدا کردند ، حتما به جراح خود مراجعه نمایید.

نتایج جراحی بازو

نتایج جراحی لیفت بازو و احساس سفت تر شدن بازو ها ، بلافاصله پس از عمل ، قابل مشاهده می باشد. البته مشاهده نتایج نهایی عمل ، پس از پایان دوران نقاهت و رفع کامل تورم و کبودی ناشی از جراحی که تقریبا 1 تا 2 هفته طول می کشد ، ملموس خواهد بود.

هزینه جراحی بازو

جراحی زیبایی بازو ، از اعمال زیبایی به شمار می رود و تحت پوشش بیمه قرار ندارد. محاسبه هزینه جراحی زیبایی بازو ، مستلزم ویزیت حضوری و معاینه فرد توسط جراح پلاستیک می باشد.

دکتر پرویزیان ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و میکروسرجری از برجسته ترین جراحان پلاستیک تهران به شمار می روند. شما همراهان گرامی در صورت تمایل به انجام جراحی براکیوپلاستی و دیگر اعمال زیبایی و ترمیمی صورت و بدن می توانید با نهایت اطمینان به مظب ایشان مراجعه فرمایید.

سوالات متداول جراحی زیبایی بازو

آیا ورزش می تواند جایگزین عمل براکیوپلاستی شود ؟

فعالیت های ورزشی ، خصوصاً تمرینات استقامتی می توانند موجب لیفت و فرم گرفتن عضله فوقانی بازو شوند ؛ اما این تمرینات قادر نیستند افتادگی پوست را برطرف سازند. بنابراین برای رفع شلی بازو به طور کامل باید جراحی انجام شود. البته ورزش کردن بعد از عمل می تواند در حفظ نتیجه بدست آمده بسیار موثر باشد.

آیا من گزینه خوبی برای جراحی زیبایی بازو هستم ؟

برای اینکه به پاسخ این سوال برسید ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • پوست در ناحیه بازو شما دچار افتادگی شده باشد
 • این را بدانید که ممکن است اسکار برجای بماند هر چند در اکثر موارد قابل رویت نمی باشد
 • بتوانید وزن خود را ثابت نگه دارید و به طور تناوبی افزایش و کاهش وزن چشمگیر نداشته باشید
 • به عارضه هایی مثل آنمی که ریسک عمل را بالا می برند مبتلا نباشید.
آیا براکیوپلاستی عوارض دارد ؟

پس از جراحی زیبایی بازو هم ممکن است فرد دچار عارضه های شود که برخی از آن ها طبیعی و موقتی بوده و تعدادی به خاطر عدم مراقبت فرد نمود پیدا می کنند. در کل می توان موارد زیر را ز عوارض این عمل جراحی دانست :

 1. تشکیل اسکار وسیع و غیرطبیعی روی پوست
 2. خونریزی غیر نرمال
 3. تجمع مایعات در میان بافت ها (سروما)
 4. آسیب به رشته های عصبی ، عروق خونی یا عضله ها
 5. بی حسی در محل برش جراحی
 6. عفونت در محل جراحی
 7. باز شدن بخیه ها
بعد از عمل ، در چه صورت باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

بعد از جراحی زیبایی بازو اگر یک یا چندین مورد زیر را تجربه کردید حتما به جراح خود مراجعه کنید :

 • علائم مربوط به لخته شدن خون مثل ورم غیرطبیعی بازو
 • خونی شدن بیش از حد پانسمان
 • دهیدراته شدن بدن و احساس تهوع
 • تب و خارج شدن ترشحات از محل زخم که نشانه های عفونت هستند
 • درد شدید و طاقت فرسا
 • تنگ شدن نفس
 • تغییر در حس و حرکت بازو
مطالب مرتبط