از جراحی زیبایی بازو که به لیفت بازو نیز موسوم است ، در علم پزشکی تحت عنوان براکیوپلاستی ( brachioplasty ) یاد می شود. جراحی لیفت بازو ، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی محسوب می شود که با هدف رهایی از پوست و چربی اضافی موجود در بخش زیرین بازوها در افرادی که با بازوهایی شل و افتاده مواجه هستند ، انجام می پذیرد. دکتر فرزاد پرویزیان بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ، شما را به خواندن ادامه مقاله دعوت می نمایند.

جراحی زیبایی بازو

چه افرادی کاندید مناسبی بری جراحی زیبایی بازو می باشند ؟

معمولا افرادی که با وجود رژیم های سخت لاغری ، دچار افتادگی و شلی پوست بازو می شوند ؛ همواره در پی یافتن راهکاری موثر جهت رفع شلی بازوهای خود هستند ، این دسته از افراد گزینه مناسبی برای انجام جراحي زيبايي بازو خواهند بود.

لازم به ذکر است که تنها رژیم لاغری و کاهش وزن ، موجب افتادگی بازوها نشده و افزایش سن نیز از دیگر عواملی است که به افتادگی و شل شدن بازوها می انجامد ؛ چرا که پوست ، با بالا رفتن سن ؛ قوام و انعطاف خود را از دست داده و به مرور زمان افتاده و شل می شود.

از این رو افراد میانسال نیز ، کاندید مناسبی برای عمل براکیوپلاستی محسوب می شوند.

همچنین ناگفته نماند که برخی افراد به صورت وراثتی و ژنتیکی ، حالت ارتجاعی پوست خود را از دست داده و با افتادگی پوست روبرو می شوند ؛ این دسته از افراد نیز می توانند به فوق تخصص پلاستیک مراجعه نموده و تحت عمل جراحی زیبایی بازو قرار گیرند.

مراحل جراحی زیبایی بازو

مرحله 1 : بیهوشی

داورهایی جهت ایجاد احساس آرامش و راحتی در بیمار در طول اجرای روند ، مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه ها شامل بی حسی موضعی با تزریق درون وریدی و بیهوشی عمومی می باشد. پزشک بهترین گزینه را برای شما پیشنهاد می کند.

مرحله 2 : برش

طول برش و الگوی آن در طول جراحی لیفت بازو ، به مقدار و موقعیت پوست اضافی که قرار است برداشته شود ، بستگی دارد. همچنین ، قضاوت پزشک نیز در این میان ، بسیار تعیین کننده است.

برش ها ، در بخش داخلی بازو یا بر روی پشت بازو ، بر حسب ترجیح جراح و دامنه گستردگی زیر بغل تا بالای آرنج ، ایجاد می شوند. چربی اضافی مستقیماً از طریق لیپوساکشن ، برداشته شده و ناحیه ، تحت درمان واقع می شود.
بر حسب موقعیت ویژه بیمار ، برش ها محدودتر می شوند. سپس بافت پشتیبان پایه ، سفت می شود و با بخیه های داخلی ، مجدداً شکل داده می شود. در نهایت ، پوست در قالب کانتور جدید مورد نظر ، صاف می گردد.

برش های داخل بازو

جراحی زیبایی بازو

برش های پشت بازو

جراحی زیبایی بازو

برش های جزئی

جراحی زیبایی بازو

مرحله 3 :

برش ها با بخیه های جذبی یا بخیه هایی که در طول یک الی دو هفته بعد از جراحی ، برداشته می شوند ، بسته می شوند.

مرحله 4 : مشاهده نتایج

کانتورهای صاف تر و محکم تر که در پی جراحی زیبایی بازو ، ایجاد می شوند ، تقریباً بلافاصله بعد از روند ، قابل مشاهده می باشد. البته ، اندکی تورم و کبودی نیز در ناحیه درمان وجود دارد ، که با گذر زمان ، رفع خواهد شد.

انواع تکنیک های لیفت بازو

دو تکنیک مختلف جراحی برای انجام روند براکیوپلاستی وجود دارد. اگر شما لیفت بازوی فوقانی را انتخاب کنید ، برش در زیر بغل و در طول زیر بازو تا آرنج ایجاد می شود. از طرف دیگر ، مینی لیفت بازو ، تنها شامل یک برش در زیر بغل می باشد.

لیفت بازوی اکستندد ( گسترده ) فوقانی

این تکنیک لیفت بازو ، شامل ایجاد برشی در طول بازو می باشد. طول و موقعیت برش بر اساس مقدار شل بودن پوست در بخش فوقانی بازو ، و نیز موقعیت فلپ پوست شل ، متغیر می باشد. جراح ، یک برش منحنی یا Z شکل را به منظور به حداقل رساندن جای زخم های بعد از جراحی ، خلق می نماید. اگر پوست شما در بخش فوقانی بازو ، به میزان قابل ملاحظه ای افتاده یا شل باشد ، داوطلب خوبی برای این تکنیک خواهید بود. در این حالت ، برش از زیر بغل شروع شده و تا پهلوی قفسه سینه ، به سمت پایین پیش می رود. جراح می تواند حداکثر میزان شل شدگی ، را از طریق این برش طولانی درمان نماید.

مینی لیفت بازو

اگر به دنبال محکم کردن جزئی پوست در بخش فوقانی بازوی خود هستید ، مینی لیفت بازو ، گزینه مناسبی می باشد. تنها تفاوت بین یک لیفت بازوی کامل و مینی لیفت بازو ، اندازه برش ایجاد شده است. از طریق این برش ، جراح ، پوست اضافی را به منظور خلق کانتوری محکم تر و سفت تر بر می دارد.
جراح ، هدف خلق برش ها در زیر بغل ، را به منظور مخفی نمودن جای زخم نهایی بر جای مانده از جراحی ، دنبال می کند.

دوران نقاهت جراحی بازو چقدر است ؟

دوره نقاهت جراحی زیبایی بازو یا به عبارتی عمل لیفت بازو ، به وسعت جراحی بستگی دارد ؛ اما غالبا 1 الی 2 هفته به طول می انجامد.

توجه داشته باشید اگرچه 2 هفته پس از جراحی بازو ، می توان به انجام امور روزمره بازگشت ؛ اما حداقل تا یکماه باید از انجام ورزش های سنگین ، بلند کردن اجسام با وزن بالا و فعالیت های شدید بدنی خودداری نمود.

 

 نتایج جراحی بازو

نتایج جراحی لیفت بازو و احساس سفت تر شدن بازو ها ؛ بلافاصله پس از عمل ، قابل مشاهده می باشد.

البته مشاهده نتایج نهایی عمل ، پس از پایان دوران نقاهت و رفع کامل تورم و کبودی ناشی از جراحی که تقریبا 1 تا 2 هفته طول می کشد ؛ ملموس خواهد بود.

هزینه جراحی بازو

جراحی زیبایی بازو بهترین راه برای کوچک کردن بازو ، از اعمال زیبایی به شمار می رود و تحت پوشش بیمه قرار ندارد. محاسبه هزینه جراحي زيبايي بازو ، مستلزم ویزیت حضوری و معاینه فرد توسط جراح پلاستیک می باشد.

دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و میکروسرجری از برجسته ترین جراحان پلاستیک تهران به شمار می روند ؛ شما همراهان گرامی در صورت تمایل به انجام جراحی براکیوپلاستی و دیگر اعمال زیبایی و ترمیمی صورت و بدن می توانید با نهایت اطمینان به مظب ایشان مراجعه فرمایید.