جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه یکی از محبوب ترین اعمال جراحی سینه در میان بانوان است و زمانی انجام می شود که فرد می خواهد ظاهر فیزیکی خود را تغییر داده و اندامی زیباتر داشته باشد. لازم به ذکر است که سینه خانم ها ، به مرور زمان به دلیل افزایش طبیعی سن تغییر می کند و دچار افتادگی ، کاهش یا افزایش سایز می شود. در چنین مواردی با جراحی زیبایی سینه ، می توان اندازه و شکل سینه ها را تغییر داد. توجه داشته باشید که بزرگ کردن سینه و برجسته سازی و فرمدهی به آن ، کوچک کردن سینه و لیفت سینه به وسیله جراحی زیبایی سینه امکان پذیر است. ناگفته نماند که در هر رده سنی ای می توان مبادرت به انجام جراحی زیبایی سینه نمود. البته به طور کلی توصیه می شود که پس از اتمام سن بلوغ اقدام به انجام این جراحی گردد. دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین جراح سینه اطلاعات کاملی را راجع به این پروسه در اختیارتان قرار داده است.

جراحی زیبایی سینه

بزرگ کردن سینه با پروتز

در راستای بزرگ کردن سینه یا به عبارتی همان برجسته سازی سینه از ایمپلنت سینه که ظاهری پرتر و سفت تر دارد استفاده می شود. در میان انواع جراحی زیبایی سینه ، جراحی بزرگ کردن سینه از پرطرفدارترین این اعمال به شمار می رود. باید توجه داشت که برجسته سازی سینه ، مزایای روانشناختی و فیزیکی از جمله افزایش اعتماد به نفس و بهبود حالت ظاهری را به دنبال دارد. قاعدتا اندازه و شکل سینه در بانوان بعد از زایمان ، شیردهی و کاهش وزن تغییر می کند و حجم قابل توجهی از بافت چربی سینه از بین رفته و در نتیجه سینه ها دچار شلی و افتادگی می شوند. جراحی پروتز سینه ، در این موارد می تواند بسیار کمک کننده بوده و حجم از دست رفته سینه ها را باز گرداند.

ضمنا توجه داشته باشید که برخی خانم ها دارای سینه هایی نامتقارن هستند. این دسته از خانم ها نیز می توانند با انجام عمل پروتز سینه ، به سینه هایی با سایز یکسان دست یابند. بالطبع افتادگی سینه ها به دنبال کاهش وزن ، بارداری و شیردهی تشدید شده و حجم چربی موجود در آن ها تقلیل می یابد ؛ در نتیجه به دنبال این امر ، سینه ها افزون بر افتادگی با شل شدگی نیز مواجه می شوند. در چنین مواردی با عمل لیفت یا کشیدن سینه ها ، می توان حجم سینه ها را بازسازی کرده و حالتی خوش فرم تر به آن ها بخشید. لازم به ذکر است که در برخی موارد بسته به نظر جراح معالج ، ممکن است جراحی لیفت سینه به طور همزمان با جراحی پروتز سینه انجام گیرد.

محل برش در جراحی پروتز سینه

تکنیک های مختلفی برای ایجاد برش در جراحی برجسته سازی سینه با پروتز ، وجود دارد که از قرار ذیل می باشند :

 1. برش زیر بغل : قراردادن پروتز از زیر بغل دشوارتر از سایر برش های این جراحی است ، اما کوچک ترین اثر زخمی بر روی پستان نخواهد داشت.جراح در این روش ، برش را با استفاده از این تکنیک مخصوص در زیر عضله پنهان می کند. ( معمولا ایمپلنت های گرد در این روش استفاده می شوند. )
 2. برش در چین طبیعی زیر سینه : بهترین روش قرار دادن پروتز در سینه است و به جراح این اجازه را می دهد تا پروتز را با دقت و به صورت کاملا دقیق در محل مناسب قرار دهد. در این روش ، اثر زخم و برش جراحی در چین طبیعی پستان پنهان می شود.
 3. برش در اطراف نوک سینه : این برش ، امکان شیردهی در آینده را از بین می برد.

کوچک کردن سینه با جراحی ماموپلاستی کاهشی

در جراحی کاهش سایز سینه ، که به ماموپلاستی کاهشی نیز موسوم است بافت و پوست اضافی سینه ها برداشته شده و سینه هایی کوچک تر و با تناسب بهتر ایجاد می شود. زنانی که سینه بزرگ دارند ، از مشکلات فیزیکی ، مانند درد شانه ، کمر و گردن و مواردی از این قبیل رنج می برند. همچنین این دسته از بانوان ، به دنبال بزرگی سینه ها در انجام فعالیت های ورزشی دچار محدود می شوند. لازم به ذکر است که جراحی کوچک کردن سینه در مردان ، با بافت سینه خیلی بزرگ نیز انجام می گیرد. این جراحی ژنیکوماستی نامیده می شود.

بالا کشیدن سینه ها با عمل لیفت سینه

لیفت سینه که ماستوپکسی نیز نامیده می شود ، نوعی عمل جراحی است که افتادگی سینه ها را مرتفع می کند. جراحی لیفت سینه نوعی جراحی سرپایی است که طی انجام آن ، نواحی مناسب قرار گیری نوک پستان توسط جراح با علامت مشخص می شوند. پس از آن ، بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی و آرامبخش وریدی دریافت می کنید. پزشک ، برشی در آرئولا می زند و معمولا این برش را از نوک سینه تا چین طبیعی زیر سینه ادامه می دهد. به طور کلی تکنیک های متفاوتی را می توان در جراحی لیفت سینه استفاده کرد که به میزان بالا کشیدن ، اندازه و فرم سینه بیمار بستگی دارد. جراح سینه ، پس از ایجاد برش مناسب پوست اضافی را بر می دارد و بافت سینه را برای قرار گرفتن در موقعیت جدید می کشد. می توانید برای افزایش یا حجم دهی سینه ، از پروتز سینه نیز در حین عمل استفاده کنید ؛ در این صورت ، جراح ، پروتز را در داخل سینه قرار می دهد و برش را بخیه می زند و در نهایت ، محل بخیه پانسمان می شود. ممکن است لوله درن ، برای تخلیه خونابه 24 تا 48 ساعت در داخل برش داشته باشید.

جراحی زیبایی سینه

تکنیک های لیفت سینه

یک تکنیک مشترک در جراحی لیفت سینه نباید برای تمام افراد مورد استفاده قراگیرد، چراکه انتخاب بهترین تکنیک براساس تناسب اعضای بدن، میزان افتادگی و اهداف زیبایی در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است.

 1. برش هلالی : معمولا به بیماران با افتادگی جزیی سینه توصیه می شود. در حین جراحی، مقدار کمی از بافت سینه با ایجاد یک برش هلالی برداشته می شود. سپس، بخش برآمده زیر سینه به سمت بالا کشیده میشود. بدین ترتیب، نوک و هاله اطراف نوک پستان درموقعیت جدیدی قرارمی گیرد.
 2. برش دایره ای : با نام لیفت دونات نیز شناخته می شود برای بانوان با افتادگی ملایم تر سینه انجام می شود که نیاز به لیفت جزیی دارد. جراح زیبایی یک برش دایره ای در لبه بیرونی پوست تیره اطراف نوک سینه ایجاد می کند
 3. برش عمودی : به دلیل نوع برش لیفت آبنبات چوبی نیز گفته می شود. این تکنیک علاوه برکاهش و لیفت قابل توجه، فرم طبیعی به سینه می دهد. جراحی به دو برش نیازدارد. یک برش اطراف لبه بیرونی هاله تیره سینه و برش دوم از زیر هاله تیره رنگ به سمت چین طبیعی زیر سینه زده می شود.
 4. برش لنگری (T برعکس) : تکنیک لیفت لنگری شکل سینه معمولا برای زنانی استفاده می شود که پستان های پهنی دارند استفاده می شود. اولین برش مانند لیفت دایره ای در لبه خارجی آرئول زده می شود و برش دیگر به صورت عمودی از پایین آرئول به سمت چین طبیعی زیر سینه خواهد بود. برش نهایی به صورت افقی در امتداد چین طبیعی پستان ایجاد می شود تا شکل لنگر ایجاد شود.

انتخاب تکنیک مناسب در عمل لیفت سینه

مشورت با یک جراح پلاستیک واجد شرایط برای انتخاب گزینه مناسب بسیار مهم است. در مورد اهداف خود از جراحی لیفت پستان و اینکه چه روشی برای شما بهتر خواهد بود در جلسه مشاوره پیش از عمل با جراح صحبت کنید. جراح میزان افتادگی پستان را در این جلسه ، ارزیابی کرده و به معاینه فیزیکی شما پرداخته و تعیین می کند که چه روشی برای لیفت سینه های شما مناسب است.

 

چگونه برای جراحی زیبایی سینه آماده شویم ؟

اولین گام مشاوره با جراح زیبایی است. در این جلسه ، اهداف و انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید. جراح پلاستیک در جلسه مشاوره ، شرایط جسمانی و سلامت عمومی شما را بررسی نموده و گزینه ها و فرآیند کامل جراحی ، عوارض احتمالی و دوره بهبودی را به تفضیل توضیح خواهد داد.

انتخاب بهترین جراح سینه

جراح زیبایی تا حد زیادی نتایج بدست آمده را تعیین می کند. بنابراین مهم است که پزشک زیبایی را بر اساس تحصیلات عالی در دانشگاه های معتبر و تایید برد تخصصی جراحی زیبایی توسط نظام پزشکی و هیئت تخصصی پزشکی، اتمام دوره تخصصی زیبایی ، آزمون های جامع شفاهی و کتبی ، حضور فعال در آزموش مداوم پزشکی سالانه و نتایج بدست آمده در بیماران قبلی انتخاب کنید. برد تخصصی جراحی زیبایی صرفا نشان دهنده سطح دانش و صلاحیت بالینی در زمان معاینه است. لازم به ذکر است که مهارت ، دلسوزی و صداقت، هرگز تجربه گسترده جراحی را تأیید نمی کند.

آیا جراحی زیبایی سینه عوارض دارد ؟

عوارض جراحی زیبایی سینه ، تقریبا نادر است. خونریزی ، عفونت و اثر زخم سه عارضه اصلی پس از جراحی زیبایی سینه هستند که در صورت انتخاب صحیح جراح و انجام اصولی جراحی ، رخ نخواهند داد.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی سینه

اگر جراحی سینه را به دلایل زیبایی مانند بزرگ شدن سینه ، لیفت یا کاهش پستان انجام می دهید ، نکات زیر به شما کمک می کند تا برای جراحی آماده شوید. هرچه سازماندهی بهتری داشته باشید ، می توانید توجه خود را بر روی جراحی پستان متمرکز کنید و نتیجه دلخواه را داشته باشید.

 • با یکی از دوستان یا بستگان هماهنگ کنید 24 ساعت اول بعد از عمل با شما بماند.
 • برنامه غذایی سالم داشته باشید و از نوشیدن الکل چند روز قبل از جراحی خودداری کنید.
 • دو هفته قبل از عمل ، سیگار را ترک کنید تا خطر عفونت قفسه سینه و ایجاد زخم طولانی مدت کاهش یابد.
 • از انجام تمرینات شدید شدید روز قبل از عمل خودداری نمایید.
 • بسته به نوع روش جراحی که انتخاب کرده اید ، ممکن است یک شب در بیمارستان بستری شوید.
 • قبل از جراحی زیبایی پستان آزمایشات بارداری ، خون ، ماموگرافی ، آزمایش استرس ، فشار خون ، نوار قلب ، عکس های پزشکی انجام می شود. ( ماموگرافی برای زنان بالای 35 سال برای هر نوع عمل جراحی پستان لازم است. )
 • از نیمه شب قبل جراحی ناشتا باشید.
 • افراد باید در رابطه با مصرف داروهای رقیق کننده خون ، پزشک معالج را مطلع کنند؛ زیرا مصرف چنین داروهایی موجب افزایش خنریزی شده و عموما توصیه می شود حداقل از 2 هفته قبل از عمل مصرف آن ها قطع گردد.
 • سه هفته قبل از جراحی زیبایی سینه، مصرف مکمل های غذایی و گیاهی مانند ویتامین و مواد معدنی را متوقف کنید. ( کلسیم ، ویتامین دی وآهن استثنا هستند. )

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی سینه

پزشک دستورالعمل هایی­ را برای حصول نتایج ایده آل از جراحی ، پیشگیری از بروز خطرات و عوارض جانبی و نیز کوتاه شدن دوره نقاهت جراحی در اختیار شما قرار می دهد. این دستورات شامل مواردی مانند سیگار نکشیدن ، عدم مصرف داروهای خاص، مانند آسپرین که موجب رقیق شدن خون و افزایش احتمال خونریزی می شود و در صورت لزوم مصرف آنتی بیوتیک خواهد بود.

 • اگر سیگاری هستید ، لازم است دخانیات و هر گونه محصول حاوی تنباکو و نیکوتین را حدود چهار هفته قبل از جراحی ترک کنید.
 • دخانیات می تواند توانایی بدن را در دوره بهبودی مختل کند و موجب بروز مشکلات جدی در التیام زخم ، مانند از بین رفتن نوک پستان یا پوست سینه شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین به مدت 4 تا 6 هفته خودداری کنید.
 • اگر فرزند کوچک دارید ، می توانید با بستگان یا دوستان خود برای مراقبت از کودک تان هماهنگ کنید.
 • سینه تا چند هفته بعد از عمل ، متورم ، کبود و دردناک است که پس از چند هفته فروکش می کند.
 • می توانید از کمپرس یخ برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.
 • داروهای مسکن تجویز می شود که برای تسکین درد و جلوگیری از افزایش درد ناشی از جراحی باید به طور مرتب و طبق دستور مصرف کنید.
 • لازم به ذکر است که 2 ماه تا یکسال طول می کشد تا شکل نهایی سینه مشخص شود.

آشنایی با واژگان

 • آرئولا : پوست تیره اطراف نوک پستان
 • جراحی برجسته سازی سینه : ماموپلاستی افزایشی که به آن بزرگ کردن سینه نیز گفته می شود.
 • لیفت پستان : ماستوپکسی نیز نامیده می شود و سینه را به سمت بالا می کشد.
 • جراحی کوچک کردن سینه : تحت عنوان ماموپلاستی کاهشی نیز شناخته می شود و در واقع جراحی کاهش اندازه سینه است.
 • هماتوم : به تجمع خونابه زیر پوست گفته می شود.
 • ماموگرام : تصویربرداری اشعه ایکس از سینه است.
 • بخیه : جراح با استفاده از نخ جراحی بافت و پوست را به هم متصل می کند.
مطالب مرتبط