جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

روش های جراحی زیبایی شکم، راهکاری قطعی و بسیار موثر برای از بین بردن چربی های موضعی، افتادگی پوست شکم و سایر ایراد های ایجاد شده در این ناحیه هستند. جراحی های زیبایی شکم برای زنان و مردانی که از طریق گزینه های غیر جراحی موفق به از بین بردن چاقی شکم نشده اند، قابل انجام است. البته لازم است این نکته را خاطرنشان کنیم که جراحی های زیبایی شکم، روشی برای کاهش وزن نیستند. افرادی که دارای اضافه وزن بالا هستند نمیتوانند کاندید مناسبی برای ابدومینوپلاستی باشند. در این مقاله روش های جراحی زیبایی شکم را مطرح کرده و به اهختصار توضیح داده ایم.

شما می توانید برای دریافت مشاوره فردی تخصصی درمورد جراحی زیبایی شکم از طریق شماره های درج شده در وبسایت، با مطب دکتر فرزاد پرویزیان تماس بگیرید.

جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی چیست؟

در روند زندگی، برخی اتفاقات از جمله افزایش سن، نوسان وزن، بارداری، مصرف بعضی از داروها و … با تاثیر بر روی عضلات شکم، باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و افزایش چربی های شکمی میشوند؛ که این اتفاق، بزرگی شکم، شلی و افتادگی شکم و پیدایش خطوط استریا (ترک های پوستی) را برای افراد به دنبال خواهد داشت. افرادی که با این معضل روبرو هستند و راهکارهای متعددی را (از جمله رژیم های سخت غذایی و ورزش های سنگین) جهت رسیدن به شکمی صاف و زیبا ا را انجام داده اند و به این خواسته خود دست نیافته اند، می توانند با بهره گیری از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم به شکمی خوش فرم و زیبا دست یابند. لازم به ذکر است که شاید بتوان با ورزش از ضخامت چربی در ناحیه شکم کم کرد، اما رفع شلی پوست شکم و از بین بردن خطوط استریا هرگز با انجام حرکات ورزشی، امکان پذیر نیست.

بسته به میزان و نوع چاقی و افتادگی پوست شکم، می توان عمل ابدومینوپلاستی را به شکل های مختلف انجام داد. ابدومینوپلاستی هم به شکل کامل و هم به صورت کوچک و جزیی تر (مینی ابدومینوپلاستی) قابل انجام است.

جراحی زیبایی شکم و از بین بردن چربی های موضعی

جراحی زیبایی شکم، صرفا در صورت داشتن وزن استاندارد و پایدار و در صورتی که فرد فقط دچار چاقی موضعی در قسمت شکم است، انجام می شود و نمی تواند بعنوان راهی برای کاهش وزن یا جلوگیری از افزایش وزن در آینده، معرفی شود. بنابراین برای دریافت نتیجه ایده آل و حفظ آن در طولانی مدت، لازم است اصلاحاتی در سبک زندگی، رژیم غذایی و تحرکات جسمانی ایجاد گردد.

عواملی که به طور عمده باعث چاقی شکم یا شل شدن و افتادگی پوست آن میشوند، شامل: افزایش سن، تغییرات وزن، بارداری، زایمان، کم تحرکی، نوسانات هورمونی و مواردی دیگر هستند. فوق تخصص جراح پلاستیک با توجه به اینکه شکم فرد در چه وضعیتی قرار دارد و چاقی یا نقص های ظاهری آن ناشی از چه عاملی است و البته اینکه فرد قصد دارد به چه اندامی دست پیدا کند، مناسب ترین روش جراحی زیبایی شکم را تشخیص و انجام خواهد داد.

در بعضی موارد شاید لازم باشد برای دستیابی به بهترین نتیجه، از دو یا چند روش جراحی زیبایی شکم به طور همزمان استفاده کرد.

جراحی های زیبایی شکم که در حال حاضر در سراسر دنیا انجام می شود، هم به صورت عمل های جراحی بزرگ و کاملا تهاجمی و هم به صورت عمل های کم تهاجمی هستند. در ادامه، با این روش ها بیشتر آشنا خواهید شد…

روش های جراحی زیبایی شکم

با توجه به شکل و فرم فعلی بدن فرد، تغییرات و اصلاحاتی که لازم است انجام شود و درخواست زیباجو، روش جراحی زیبایی شکم انتخاب میشود.

به طور کلی، انواع روش های جراحی زیبایی شکم، عبارت است از:

 • ابدومینوپلاستی کامل
 • مینی ابدومینوپلاستی
 • لیپوساکشن

ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی یک جراحی بزرگ است که با یک برش سرتاسری در طول شکم (روی خط سزارین) انجام میشود. در این روش جراحی زیبایی شکم، لایه های چربی انباشته شده، بریده و جدا می گردند. عضلات دیواره شکم با بخیه محکم شده و پوست های اضافی نیز برداشته خواهند شد.

مینی ابدومینوپلاستی

همانطور از نام این جراحی پیدا است، به همان شکل ابدومینوپلاستی و تنها در ابعاد کوچک تر انجام می شود. برشی که برای مینی ابدومینوپلاستی روی شکم ایجاد می گردد کوچک تر از برش ابدومینوپلاستی بوده و به دنبال آن، میزان تغییراتی که می توان اعمال کرد، محدود تر است. مینی ابدومینوپلاستی برای زیباجویانی که به دلیل بارداری و زایمان دچار اندکی چاقی و افتادگی در ناحیه شکم و زیر شکم شده اند، گزینه قابل قبولی است.

لیپوساکشن شکم

لیپوساکشن برای زیبایی شکم، می توانند گزینه بسیار خوبی برای پیکرتراشی بدن و دستیابی به شکمی صاف باشد. منظور از لیپوساکشن شکم، در واقع تمامی اقداماتی است که برای خارج کردن چربی از شکم توسط مکش یا ساکشن انجام می شوند. این پروسه در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی داشته و تجهیزات بسیار مدرن و معتبری در حال حاضر به این منظور مورد استفاده جراحان پلاستیک و زیبایی قرار میگیرد. بعنوان روش های شناخته شده تر در این مورد، می توانیم از لیپوماتیک، لیپولیز و … نام ببریم.

00:31
truncate dir-rtl

درباره عمل لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی | دکتر پرویزیان جراح پلاستیک

لیپوساکشن، لیپوماتیک، لیپولیز و اقدامات مشابه، برای از بین بردن چربی های موضعی شکم، روش های کارامد و موثری هستند. با این وجود، برای از بین بردن افتادگی بافت و پوست شکم، نمی توان روی آن ها حساب کرد. در مواردی نیز، ممکن است صلاحدید جراح فوق تخصص پلاستیک، مبنی بر تلفیق و استفاده همزمان از لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی باشد.

تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی

از نظر روش، زمان بهبودی و خطرات تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که لیپوساکشن فقط به ذخایر چربی اضافی در ناحیه باسن ، ران و شکم پاسخ می دهد و گزینه ای برای رفع پوست شل نخواهد بود. به طور کلی لیپوساکشن ، باعث کاهش رسوبات چربی در منطقه مورد نظر و همچنین کاهش برآمدگی های ناشی از تجمع چربی شده و به بهبود کانتور بدن منتج می شود. لازم به ذکر است که لیپوساکشن ، به عنوان ابزاری برای کاهش وزن توصیه نمی شود ؛ بنابراین اگر چاق هستید ، نباید لیپوساکشن انجام دهید. و اما جراحی زیبایی شکم ، علاوه بر از بین بردن چربی اضافی از شکم ، پوست اضافی را نیز از بین می برد. جراحی ابدومینوپلاستی ، باعث می شود دیواره شکم فقط با استفاده از بخیه های داخلی خط میانی محکم شوند. هر چند لیپوساکشن و جراحی شکم ، هر دو نتایج دائمی دارند ؛ اما افزایش قابل توجه وزن بعد از هر روش می تواند این نتیجه را تغییر دهد.

هدف از انجام ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک (tummy tuck) به طور کلی ظاهر ایده آل شکم، حالتی است که صاف و بدون برآمدگی اضافی باشد؛ عضلات آن سفت بوده و در عین حال هیچ گونه پوست اضافی و خطوط استریا ( ترک های پوستی ناشی از زایمان یا تغییر وزن ) در آن وجود نداشته باشد. عمل های پیکرتراشی و زیبایی، در سالهای اخیر به دلیل اهمیت قائل شدن بیشتر برای تناسب اندام، بیش از گذشته مورد توجه و اس تقبال قرار گرفته اند. جراحی ابدومینوپلاستی نیز یکی از پرطرفدار ترین این جراحی ها است. اما همانطور که می دانید اقدامات زیبایی ممکن است عوارض و خطراتی را نیز به همراه داشته باشند. لازمه انجام موفقیت آمیز هر نوع عمل زیبایی، داشتن اطلاعات و آگاهی درست و دقیق و انتظارات واقع بینانه از آن اقدام است. همچنین مهارت و توانایی جراح را باید بعنوان یک عامل بسیار مهم در نظر داشت. برای آشنایی بیشتر با عمل ابدومینوپلاستی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. این مطلب با استفاده از به روز ترین منابع علمی در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی و تحت نظارت دکتر فرزاد پرویزیان، فوق تخصص جراحی های زیبایی و پلاستیک، گردآوری شده است. در پایان می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی شکم

برداشتن چربی های تجمع یافته، پوست اضافی، کشیدن عضلات و سفت کردن شکم در افرادی که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند سودمند است:

 • از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشند.
 • وزن ثابت داشته باشند.
 • از جراحی زیبایی شکم انتظارات منطقی داشته باشند.
 • در ناحیه شکم دچار پوست اضافی یا پوست شل شده باشند.
 • به دلیل بارداری های متعدد و یا کاهش شدید وزن دچار شل شدگی و پوست اضافه در شکم شده باشند.
 • در ناحیه شکم شان خطوط استریا وجود داشته باشد.

در صورتی که قصد باردار شدن دارید، توصیه می شود جراحی زیبایی شکم را به بعد از آخرین زایمان خود موکول نمایید.زیرا بارداری باعث ایجاد تغییراتی در فرم شکم و اندام شما خواهد شد. چنانچه قصد دارید جراحی زیبایی شکم را انجام دهید و برای بارداری بعد از آن نیز برنامه دارید، بهتر است جهت آگاهی هرچه بیشتر و پی بردن به این امر، به جراح فوق تخصص پلاستیک که سابقه فعالیت در جراحی زیبایی شکم را دارد، مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

مزایای ابدومینوپلاستی

عموما بسیاری از متقاضیان عمل زیبایی شکم را افرادی تشکیل می دهند که به دنبال دستیابی به زیبایی و تناسب در اندام خود هستند. عمل زیبایی شکم، به راحتی امکان داشتن شکمی صاف و مسطح را برای اشخاصی که در ناحیه شکم شان با حجم بالایی از چربی مواجه هستند و شکمی شل و افتاده دارند مهیا می کند. یکی دیگر از مهم ترین فواید جراحی زیبایی شکمدر کنار زیبایی بخشی به اندام، اثرگذاری مثبت آن بر روی ارگان های درونی بدن و همچنین بهبود سوخت و ساز داخلی بدن می باشد.

ابدومینوپلاستی با حذف چربی ها و پوست اضافی شکم، سبب رفع شلی شکم و نیز از بین رفتن افتادگی پوست این ناحیه می شود. علاوه بر این، جراحی ابدومینوپلاستی موجب سفت شدن عضلات و فاسیای جداره شکم شده و به صاف تر و مسطح تر شدن شکم کمک زیادی می کند و فرد می تواند پس از عمل با رعایت رژیم درست غذایی، زیبایی شکم خود را به طور دائمی حفظ کند. توجه داشته باشید که با انجام عمل ابدومینوپلاستی، ترک های پوستی، چین و چروک شکم و خطوط استریا نیز تا حدود زیادی از بین می روند.

در ادامه به برخی دیگر از مهمترین مزایای جراحی شکم اشاره کرده ایم :

 • با انجام جراحی شکم، آن بخش از اضافه وزنی که از طریق دفع چربی از ناحیه شکم از دست می رود را می توان به راحتی ثابت نگاه داشت.
 • عمل جراحی زیبایی شکم می تواند منجر به بهبود وضعیت قرارگیری و سلامت ستون فقرات گردد.
 • با انجام جراحی زیبایی شکم با روش ابدومینوپلاستی، فتق نیز قابل رفع می باشد.
 • عمل زیبایی شکم تا حدودی در درمان یا کاهش بی اختیاری ادرار نیز می تواند موثر واقع شود.

شما هم برای رسیدن به نتیجه دلخواه بایستی به بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران مراجعه فرمایید.

مشاوره قبل از جراحی زیبایی شکم

در جلسه مشاوره درباره اهداف جراحی، شرایط پزشکی، حساسیت های دارویی و درمان های پزشکی داروهای فعلی، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الک ، تنباکو و مصرف مواد مخدر، سابقه جراحی های قبلی، بررسی وضعیت سلامت عمومی و سایر شرایط جسمانی یا عوارض جانبی جراحی صحبت خواهد شد. موفقیت و ایمنی جراحی زیبایی شکم، بستگی زیادی به صراحت کامل شما در زمان مشاوره دارد. در این جلسه در مورد سلامتی ، خواسته ها و سبک زندگی شما پرسیده می شود.

نتیجه جراحی زیبایی شکم در تهران توسط دکتر فرزاد پرویزیان

 

اقدامات مهم قبل از جراحی زیبایی شکم

نتیجه جراحی زیبایی شکم نیز همانند دیگر اعمال جراحی زیبایی ، نیازمند رعایت برخی اقدامات و مراقبت های مهم و ضروری قبل از عمل می باشد. قاعدتا افراد با رعایت این اقدامات و مراقبت های پیش از انجام تامی تاک ، می توانند به روند بهبودی خود سرعت بخشیده و به میزان رضایت مورد انتظار خود از این جراحی دست بیابند. در ادامه برخی از مهم ترین و موثرترین این اقدامات را برای شما بیان می نماییم :

 • بیماران ، پیش از انجام عمل زیبایی شکم در تهران باید کلیه آزمایشات لازم را که بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی برای آن ها تجویز کرده را انجام دهند.
 • باید به صورت روزانه ، داروهایی اعم از مولتی ویتامین و انواع داروهای ویتامین را مصرف نمایند.
 • عدم استفاده از سیگار ، به مدت 2 هفته قبل از جراحی زیبایی شکم از موارد مهمی است که باید حتما قبل از عمل مورد توجه قرار گیرد تا مشکلی برای بیمار در حین عمل رخ ندهد.
 • خودداری از استفاده از برخی داروهای منعقد کننده خون نمثل بروفن و دیکلوفناک و غیره، حداقل از 10 روز پیش از عمل جراحی شکم ممنوع می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم

 1. مصرف مایعات
 2. اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
 3. استحمام پس از 24 ساعت بعد از جراحی زیبایی شکم
 4. در صورت احساس درد مصرف داروهای مسکن با تجویز پزشک متخصص
 5. انجام فعالیت های روزمره 1 الی 2 هفته پس از عمل شکم
 6. مراجعه به پزشک خود 1 هفته پس از عمل شکم برای کشیدن بخیه ها و خارج نمودن درن ها
 7. پوشیدن گن مخصوص تجویز شده به مدت 1 الی 2 ماه پس از جراحی شکم
 8. مصرف داروهای آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت

نکاتی درباره عمل زیبایی شکم

 • بعد از عمل زیبایی شکم ( فارغ از روش جراحی ) ، محل برش ، بخیه و پانسمان می شود.
 • جراح ممکن است از یک باند الاستیک یا لباس فشرده سازی استفاده کند.
 • در این صورت ، بسیار مهم است که تمام دستورات جراح در خصوص پوشیدن این لباس و مراقبت از باند را رعایت کنید.
 • جراح همچنین در مورد بهترین روش نشستن یا دراز کشیدن به شما می گوید تا کمترین درد را در طول دوره نقاهت داشته باشید.
 • لازم به ذکر است در حین جراحی شکم ، عضلات عمودی شکم سفت می شوند ؛ لذا اگر قصد بارداری در آینده دارید ، جراحی را به زمان دیگری موکول کنید ، زیرا در طول بارداری ، این عضلات بار دیگر از هم جدا می شوند.
 • چنانچه اضافه وزن داشته و قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید ، صبر کنید تا وزن شما تثبیت شود ، سپس اقدام به انجام عمل زیبایی شکم نمایید.

جراحی زیبایی شکم برای چه اشخاصی ممنوع است ؟

 • افرادی که دارای اضافه وزن زیاد قابل توجهی هستند.
 • بانوانی که در آینده تصمیم به بارداری دارند.
 • اشخاصی که از پوستی حساس برخوردارند و امکان بروز آتروفی یعنی تولید گوشت اضافی در ناحیه زخم در آن ها وجود دارد.
 • افرادی که دچار ابتلا به برخی بیماری ها هستند و انجام عمل زیبایی شکم ، سلامت آن ها به مخاطره می اندازد.

هزینه جراحی زیبایی شکم

افرادی که بنا به هر دلیلی تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم در تهران را دارند ، به منظور آگاهی از هزینه این عمل جراحی باید حضورا به مطب یک جراح پلاستیک خوب مراجعه نمایند و ارزیابی شوند.

جهت محاسبه قیمت نهایی ابدومینوپلاستی ، فرد زیباجو باید تحت معاینه دقیق قرار گیرد ؛ زیرا هزینه این عمل جراحی با توجه به پارامترهای مختلفی برآورد می شود که در هر فردی متغیر است. بنابراین در این راستا می توانید به مطب بهترین جراح پلاستیک تهران رفته و توسط ایشان معاینه شوید. سپس ایشان بر اساس بررسی ها ، هزینه نهایی را به شما اعلام می کند.

آیا بیمه هزینه لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی را پرداخت می کند ؟

هر دوی این اعمال ، توسط جراحان پلاستیک انجام شده و “جراحی زیبایی” محسوب می شوند ، بنابراین تحت پوشش بیمه درمانی نیستند.

آشنایی با واژگان

 • ابدومینوپلاستی: عمل زیبایی شکم ، نوعی جراحی زیبایی است که برای تصحیح پوست اضافه که بر روی شکم آویزان است انجام می شود.
 • تامی تاک: همان جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی است.
 • آرامبخش وریدی: تزریق مسکن‌ به داخل رگ ها به منظور آرام بخشی و تسکین درد.
 • لیپوساکشن: خارج کردن بافت چربی از زیر سطح پوست.
 • بخیه: به نخ هایی گفته می شود که جراحان برای نگه داشتن پوست و بافت ها ، در کنار یکدیگر به کار می برند.
مطالب مرتبط