جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم که به آن ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نیز گفته می شود ، یک عمل زیبایی است که در آن پوست و چربی اضافی اطراف ناحیه تحتانی شکم با ایجاد یک یا چند برش برداشته می شود. این جراحی ، با هدف از بین بردن چربی های اضافی شکم و دستیابی به شکمی صاف انجام می گیرد. به افرادی که نتوانسته اند با ورزش و رژیم غذایی به تناسب اندام برسند و از بزرگی شکم خود رنج می برند توصیه می شود از عمل جراحی شکم برای لاغری این ناحیه استفاده نمایند.این روش ، باعث محکم شدن فیبرهای عضلانی و بافت همبند می شود تا شکمی لاغر و محکم تر ایجاد کند. برای آشنایی بیشتر با این پروسه ، مقاله دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران را از دست ندهید.

جراحی زیبایی شکم

جراحی شکم ، صرفا در صورت داشتن وزن پایدار و تنها در صورت چاقی شکمی انجام می شود و نمی تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند. اگرچه در جراحی زیبایی شکم ، چربی های اضافی شکم برداشته می شود ؛ اما نمی تواند مانع اضافه شدن چربی در آینده شود ؛ بنابراین باید یک سبک زندگی سالم و فعال داشته و هیچ تصمیمی به بارداری در آینده نداشته تا بتوانید از عمل زیبایی شکم بهترین استفاده را ببرید. لازم به ذکر است که طی عمل ابدومینوپلاستی ، خطوط استریا که بر اثر کاهش وزن و بارداری ایجاد می شوند نیز رفع می گردند.

کاندیدای جراحی زیبایی شکم

برداشتن پوست اضافی ، کشیدن عضلات و سفت کردن شکم در افرادی که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند سودمند است:

 • از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشند.
 • وزن ثابت داشته باشند.
 • از جراحی شکم انتظارات منطقی داشته باشند.
 • در ناحیه شکم دچار پوست اضافی یا پوست شل شده باشند.
 • به دلیل بارداری های متعدد و یا کاهش شدید وزن دچار شل شدگی و پوست اضافه در شکم شده باشند.
 • در ناحیه شکم شان خطوط استریا وجود داشته باشد.

در صورتی که قصد باردار شدن دارید ، عمل زیبایی شکم را بعد از زایمان انجام دهید. زیرا بارداری باعث ایجاد تغییراتی در فرم شکم و اندام فرد می شود. همچنین چند سال پس از عمل زیبایی شکم و ترمیم لایه های زیرین شکم امکان بارداری وجود دارد. بهتر است برای پی بردن به این امر ، به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک خوب در تهران مراجعه نمایید.

دستیابی به شکمی تخت با لیپوساکشن و جراحی شکم

لیپوساکشن و جراحی زیبایی شکم ، می توانند گزینه های بسیار خوبی برای پیکرتراشی بدن و دستیابی به شکمی صاف باشند. برخی از بیماران سردرگم خواهند شد که کدام روش ایده آل ترین گزینه برای آن ها است. اگرچه ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن ، دو روش مختلف جراحی هستند ؛ اما هدف هر دوی آن ها تغییر ظاهر قسمت میانی اندام است. هر دو روش ادعا می کنند که پس از انجام آن ها ، شکم صاف ، سفت و کوچکتر به نظر می رسد.

در این ویدئو دکتر پرویزیان بهترین جراح پلاستیک تهران تفاوت میان ابدومینوپلاستی و عمل لیپو را تشریح فرموده اند.

 

تفاوت لیپوساکشن و جراحی شکم

از نظر روش ، زمان بهبودی و خطرات تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که لیپوساکشن فقط به ذخایر چربی اضافی در ناحیه باسن ، ران و شکم پاسخ می دهد و گزینه ای برای رفع پوست شل نخواهد بود. به طور کلی لیپوساکشن ، باعث کاهش رسوبات چربی در منطقه مورد نظر و همچنین کاهش برآمدگی های ناشی از تجمع چربی شده و به بهبود کانتور بدن منتج می شود. لازم به ذکر است که لیپوساکشن ، به عنوان ابزاری برای کاهش وزن توصیه نمی شود ؛ بنابراین اگر چاق هستید ، نباید لیپوساکشن انجام دهید. و اما جراحی زیبایی شکم ، علاوه بر از بین بردن چربی اضافی از شکم ، پوست اضافی را نیز از بین می برد. جراحی ابدومینوپلاستی ، باعث می شود دیواره شکم فقط با استفاده از بخیه های داخلی خط میانی محکم شوند. هر چند لیپوساکشن و جراحی شکم ، هر دو نتایج دائمی دارند ؛ اما افزایش قابل توجه وزن بعد از هر روش می تواند این نتیجه را تغییر دهد.

مزایای عمل جراحی زیبایی شکم

عموما بسیاری از متقاضیان عمل زیبایی شکم را افرادی تشکیل می دهند که به دنبال دستیابی به زیبایی و تناسب در اندام خود هستند. عمل زیبایی شکم ، به راحتی امکان داشتن شکمی صاف و مسطح را برای اشخاصی که در ناحیه شکم شان با حجم بالایی از چربی مواجه هستند و شکمی شل و افتاده دارند مهیا می کند. یکی دیگر از مهم ترین فواید عمل ابدومینوپلاستی در کنار زیبایی بخشی به اندام ، اثرگذاری مثبت آن بر روی ارگان های درونی بدن و همچنین بهبود سوخت و ساز داخلی بدن می باشد.

در ذیل به برخی دیگر از مهمترین مزایای جراحی شکم اشاره نموده ایم :

 • با انجام جراحی شکم ، آن بخش از اضافه وزنی که از طریق دفع چربی از ناحیه شکم از دست می رود را می توان به راحتی ثابت نگاه داشت.
 • عمل جراحی زیبایی شکم می تواند منجر به بهبود ستون فقرات گردد.
 • با انجام ابدومینوپلاستی ، فتق نیز قابل رفع می باشد.
 • عمل زیبایی شکم تا حدودی در درمان یا کاهش بی اختیاری ادرار نیز می تواند موثر واقع شود.

شما هم برای رسیدن به نتیجه دلخواه بایستی به بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران مراجعه فرمایید.

 

انواع جراحی زیبایی شکم

طول برش در جراحی شکم ، بسته به میزان پوست اضافی متفاوت می باشد ؛ از این رو جراحی های شکم در یکی از دو زیر گروه قرار می گیرند:

 1. ابدومینوپلاستی کامل
 2. ابدومینوپلاستی جزئی ( مینی ابدومینوپلاستی )

لازم به ذکر است که در هر دو گروه جراحی شکم ، هدف یکسان است و جراحی ، به منظور محکم کردن عضلات دیواره شکم انجام می پذیرد.

ابدومینوپلاستی کامل

در این روش از جراحی زیبایی شکم ، برشی در خط رویش موهای ناحیه شرمگاهی و بین دو استخوان لگن ( سرتاسر شکم ) ایجاد می شود. برش دوم برای جدا سازی ناف می باشد که در بافت اطراف آن زده می شود. سپس جراح ، پوست را از دیواره شکم بلند می کند تا به عضله و بافت همبند دسترسی یابد. در محله بعدی جراح فوق تخصص پلاستیک تهران ، چربی و پوست اضافی را برداشته و با استفاده از بخیه ، عضله و بافت همبند را به دیواره شکم محکم می کند. بسته به ترجیح بیمار و جراح ، ممکن است همراه با ابدومینوپلاستی از لیپوساکشن نیز برای صاف شدن بیشتر دیواره شکم استفاده شود.

ابدومینوپلاستی جزئی

این روش از عمل زیبایی شکم ، کاملا همانند ابدومینوپلاستی کامل است اما با یک مشخصه متفاوت و آن این که در ابدومینوپلاستی جزئی ، برش کمتری برای انجام جراحی ایجاد می شود. در این روش ، جراح معمولا یک برش کوچک در زیر شکم ایجاد می کند و پوست و چربی اضافی را بر می دارد. در مرحله بعد ، جراح عضله و بافت همبند را سفت و با بخیه محکم می کند. در جراحی ابدومینوپلاستی جزئی نیز ممکن است برای افزایش اثربخشی این روش ، از لیپوساکشن هم به طور همزمان استفاده شود. این روش از جراحی زیبایی شکم ، به افرادی توصیه می شود که می خواهند ناحیه زیر شکم خود را فرم دهند و نیازی به تقویت عضلات شکم ندارند. ناگفته نماند ابدومینوپلاستی اطراف شکم ، نوعی دیگر از این عمل جراحی است که شامل برداشتن چربی اضافی در ناحیه پشت و پهلوها می باشد.

مشاوره قبل از جراحی شکم

در جلسه مشاوره ، درباره اهداف جراحی ، شرایط پزشکی ، حساسیت های دارویی و درمان های پزشکی ، داروهای فعلی ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، تنباکو و مصرف مواد مخدر ، سابقه جراحی های قبلی ، بررسی وضعیت سلامت عمومی و سایر شرایط جسمانی یا عوارض جانبی جراحی صحبت خواهد شد. موفقیت و ایمنی جراحی زیبایی شکم ، بستگی زیادی به صراحت کامل شما در زمان مشاوره دارد. در این جلسه در مورد سلامتی ، خواسته ها و سبک زندگی شما پرسیده می شود.

نتیجه جراحی زیبایی شکم در تهران توسط دکتر فرزاد پرویزیان

 

اقدامات مهم قبل از جراحی شکم

نتیجه جراحی زیبایی شکم نیز همانند دیگر اعمال جراحی زیبایی ، نیازمند رعایت برخی اقدامات و مراقبت های مهم و ضروری قبل از عمل می باشد. قاعدتا افراد با رعایت این اقدامات و مراقبت های پیش از انجام تامی تاک ، می توانند به روند بهبودی خود سرعت بخشیده و به میزان رضایت مورد انتظار خود از این جراحی دست بیابند. در ادامه برخی از مهم ترین و موثرترین این اقدامات را برای شما بیان می نماییم :

 • بیماران ، پیش از انجام عمل زیبایی شکم در تهران باید کلیه آزمایشات لازم را که بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی برای آن ها تجویز کرده را انجام دهند.
 • باید به صورت روزانه ، داروهایی اعم از مولتی ویتامین و انواع داروهای ویتامین را مصرف نمایند.
 • عدم استفاده از سیگار ، به مدت 2 هفته قبل از جراحی زیبایی شکم از موارد مهمی است که باید حتما قبل از عمل مورد توجه قرار گیرد تا مشکلی برای بیمار در حین عمل رخ ندهد.
 • خودداری از استفاده از برخی داروهای منعقد کننده خون نمثل بروفن و دیکلوفناک و غیره ، حداقل از 10 روز پیش از عمل جراحی شکم ممنوع می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم

 1. مصرف مایعات
 2. اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
 3. استحمام پس از 24 ساعت بعد از جراحی زیبایی شکم
 4. در صورت احساس درد مصرف داروهای مسکن با تجویز پزشک متخصص
 5. انجام فعالیت های روزمره 1 الی 2 هفته پس از عمل شکم
 6. مراجعه به پزشک خود 1 هفته پس از عمل شکم برای کشیدن بخیه ها و خارج نمودن درن ها
 7. پوشیدن گن مخصوص تجویز شده به مدت 1 الی 2 ماه پس از جراحی شکم
 8. مصرف داروهای آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت
جراحی زیبایی شکم - دکتر فرزاد پرویزیان

 

نکاتی درباره عمل زیبایی شکم

 • بعد از عمل زیبایی شکم ( فارغ از روش جراحی ) ، محل برش ، بخیه و پانسمان می شود.
 • جراح ممکن است از یک باند الاستیک یا لباس فشرده سازی استفاده کند.
 • در این صورت ، بسیار مهم است که تمام دستورات جراح در خصوص پوشیدن این لباس و مراقبت از باند را رعایت کنید.
 • جراح همچنین در مورد بهترین روش نشستن یا دراز کشیدن به شما می گوید تا کمترین درد را در طول دوره نقاهت داشته باشید.
 • لازم به ذکر است در حین جراحی شکم ، عضلات عمودی شکم سفت می شوند ؛ لذا اگر قصد بارداری در آینده دارید ، جراحی را به زمان دیگری موکول کنید ، زیرا در طول بارداری ، این عضلات بار دیگر از هم جدا می شوند.
 • چنانچه اضافه وزن داشته و قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید ، صبر کنید تا وزن شما تثبیت شود ، سپس اقدام به انجام عمل زیبایی شکم نمایید.

جراحی زیبایی شکم برای چه اشخاصی ممنوع است ؟

 • افرادی که دارای اضافه وزن زیاد قابل توجهی هستند.
 • بانوانی که در آینده تصمیم به بارداری دارند.
 • اشخاصی که از پوستی حساس برخوردارند و امکان بروز آتروفی یعنی تولید گوشت اضافی در ناحیه زخم در آن ها وجود دارد.
 • افرادی که دچار ابتلا به برخی بیماری ها هستند و انجام عمل زیبایی شکم ، سلامت آن ها به مخاطره می اندازد.

هزینه جراحی شکم

افرادی که بنا به هر دلیلی تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم در تهران را دارند ، به منظور آگاهی از هزینه این عمل جراحی باید حضورا به مطب یک جراح پلاستیک خوب مراجعه نمایند و ارزیابی شوند.

 • آیا بیمه هزینه لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی را پرداخت می کند ؟

هر دوی این اعمال ، توسط جراحان پلاستیک انجام شده و “جراحی زیبایی” محسوب می شوند ، بنابراین تحت پوشش بیمه درمانی نیستند.

آشنایی با واژگان

 • ابدومینوپلاستی : عمل زیبایی شکم ، نوعی جراحی زیبایی است که برای تصحیح پوست اضافه که بر روی شکم آویزان است انجام می شود.
 • تامی تاک : همان جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی است.
 • آرامبخش وریدی : تزریق مسکن‌ به داخل ورید به منظور آرام بخشی.
 • لیپوساکشن : خارج کردن بافت چربی از زیر سطح پوست.
 • بخیه : به نخ هایی گفته می شود که جراحان برای نگه داشتن پوست و بافت ها ، در کنار یکدیگر به کار می برند.
dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا