جراحی زیبایی گوش که در پزشکی به آن اتوپلاستی اطلاق می شود ، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است که می‌ تواند شکل ، وضعیت قرارگیری یا نسبت گوش ها به صورت را بهبود ببخشد. با انجام عمل اتوپلاستی می‌ توان عیوب ساختاری گوش که به صورت مادرزادی ، در طول رشد یا به دلیل حوادث به وجود آمده‌ اند را اصلاح کرد. لازم به ذکر است که عمل زیبایی گوش  در عین متعادل کردن نسبت گوش ها به صورت ، ظاهر طبیعی گوش ها را نیز حفظ می کند. عمل جراحی اتوپلاستی ، می تواند برای تغییر شکل یک یا هر دو گوش مورد استفاده قرار گیرد. پیش از انجام هر جراحی ، لازم است با جراح متخصص مشورت نمایید. در همین راستا می توانید به دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه کنید.

جراحی زیبایی گوش

جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی گوش

موفقیت جراحی زیبایی گوش ، شما تا حد بسیاری به صراحت کامل شما در طول جلسه مشاوره و شرح مقاصدتان از انجام این جراحی بستگی دارد ؛ لذا در جلسه مشاوره قبل از جراحی گوش از شما سؤالاتی در مورد وضعیت سلامت ، خواسته‌ ها و سبک زندگی تان پرسیده خواهد شد. همچنین در این جلسه ، سوالاتی از شما در خصوص انتظاراتی که از این عمل دارید و همچنین عارضه های پزشکی که با آن مواجه هستید ؛ اعم از حساسیت های دارویی و درمان های دارویی که در حال انجام آن ها هستید و کلیه اعمال جراحی‌ قبلی که انجام داده اید ؛ پرسیده می شود.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 • قبل از انجام اتوپلاستی ، باید آزمایش هایی که برای تان تجویز شده را انجام داده و تحت ارزیابی پزشکی قرار بگیرید.
 • از چند وقت قبل از جراحی گوش ( بسته به نظر پزشک معالج ) ، کشیدن سیگار را متوقف کنید.
 • حداقل از 2 هفته قبل از جراحی گوش ؛ باید از مصرف آسپرین ، برخی داروهای ضدالتهاب و مکمل های گیاهی خودداری کنید ؛ زیرا این مواد میزان خونریزی را افزایش می دهند.
 • شب قبل از عمل باید شام سبکی میل کنید و از 8 ساعت قبل از جراحی ، چیزی نخورده و ننوشید تا در حین عمل ناشتا باشید. ( پر بودن معده می تواند در حین عمل ، منجر به بازگشت محتویات داخل معده به مجاری تنفسی شده و جان فرد را به مخاطره بیاندازد. )

کاندیدای مناسب برای عمل گوش

اکیدا توصیه می شود در صورت مواجهه با هرگونه ناهنجاری ظاهری در گوش ها ، در سنین کودکی و پیش از ورود به مدرسه اقدام به انجام  جراحی زیبایی گوش ( اتوپلاستی ) نمایید و زمان انجام این عمل جراحی را به تعویق نیاندازید. به طور کلی افرادی که از شرایط ذیل برخوردارند ، می توانند تحت عمل زیبایی گوش قرار گیرند :

 • افرادی که با اختلالات ظاهری گوش روبرو هستند و غضروف گوش آن ها آمادگی اعمال اصلاحات را دارد.
 • افرادی که سلامت کافی داشته و به بیماری های خطرناک یا عفونت گوش ، مبتلا نیستند.
 • افرادی که توانایی تبعیت از دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از عمل را دارند.
 • افرادی که از این عمل جراحی ، انتظارات منطقی و واقع بینانه دارند.

جراحی زیبایی گوش

در این جا باید خاطر نشان شد اگرچه مناسب ترین و بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی گوش ، سنین کودکی می باشد ؛ اما این بدین معنا نیست که در بزرگسالی نمی توان مبادرت به انجام این جراحی نمود ، لذا نوجوانان و بزرگسالان نیز در صورت برخورداری از شرایط فوق الذکر می توانند اقدام به انجام این جراحی نمایند.

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش چگونه است ؟

جراحی زیبایی گوش برای بزرگسالان ، طی بی حسی موضعی و در کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ البته در برخی موارد بسته به وضعیت بیمار ممکن است انجام این عمل جراحی در بزرگسالان نیز تحت بیهوشی عمومی صورت پذیرد. نحوه انجام عمل اتوپلاستی ، بدین صورت است که جراح معالج ، پشت گوش بیمار را به منظور برداشتن غضروف و پوست اضافی موجود در گوش برش می دهد. جراح در مرحله بعد ، پس از اعمال تغییرات مورد نظر در غضروف گوش و برداشت پوست اضافی ؛ در صورت لزوم ، گوش بیمار را به سمت سر او نزدیک می کند و در نهایت برش های ایجاد شده را بخیه می زند. مدت زمان انجام این عمل جراحی ، بسته به وسعت جراحی ، حدود 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد. توجه داشته باشید که در جراحی زیبایی گوش ، برخی بیماران تنها نیاز به اصلاح یک گوش دارند و در برخی دیگر ممکن است نیاز به اصلاح هر دو گوش ضروری باشد.

علل انجام جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش می تواند به هر یک از دلایل زیر انجام پذیرد :

 1. در مواردی که گوش ها دورتر از سر قرار گرفته باشند ، به این معنا که لبه گوش ها نسبت به سر در فاصله بیشتری قرار داشته باشد.
 2. اندازه گوش ها نسبت به سر بزرگ تر باشد.
 3. در مواردی که فرد قبلا جراحی زیبایی گوش انجام داده ، اما از نتیجه حاصل از جراحی خود ناراضی باشد.
 4. در مواردی که فرد به صورت مادرزادی ، دچار اختلال و نقص در گوش های خود باشد.

مزایای جراحی زیبایی گوش

افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی گوش قرار می گیرند ، می توانند از مزایای این جراحی که در ذیل به شرح آن می پردازیم بهره ببرند :

 • جراحی زیبایی گوش ، یک جراحی مطمئن و ایمن است ؛ به نحوی که به جرات می توان گفت میزان خطرات ناشی از آن بسیار ناچیز بوده و به ندرت رخ خواهد داد.
 • به کمک جراحی زیبایی گوش ، می توان بسیاری از عیوب و نواقص ظاهری گوش را مرتفع نمود.
 • انجام این جراحی ، منجر به افزایش اعتماد به نفس افراد شده و دیگر واهمه خجالت و ترس از مسخره شدن را نخواهند داشت.
 • دوران نقاهت این جراحی ، در مقایسه با دیگر اعمال جراحی زیبایی ؛ بسیار کوتاه بوده و تقریبا پس از یک هفته فرد می تواند به امور روزانه خود باز گردد.
 • بهبود وضعیت روانی و احساسی افراد پس از جراحی گوش ، از دیگر مزایای این جراحی می باشد.
 • برش هایی که در جراحی گوش ، ایجاد می شوند به میزان حداقل می باشند و به راحتی در چین پشت گوش مخفی می شوند.
 • با این جراحی می توان ظاهر طبیعی گوش ها را برای افراد ، بازیابی نمود.
 • افراد می توانند با بهره وری از این عمل جراحی ، برای گوش های خود ظاهری دلخواه انتخاب نمایند.

جراحی زیبایی گوش

هزینه جراحی گوش چقدر است ؟

هزینه جراحی زیبایی گوش ، به عوامل مختلفی بستگی داشته و در هر فردی متغیر است ؛ از این رو مستلزم معاینه و آنالیز فرد زیباجو می باشد. هنگام انتخاب جراح برای انجام جراحی گوش ، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحت بودن شما با او ؛ به اندازه هزینه‌ مالی جراحی مهم است. بنابراین نباید از مهارت و توانمندی جراح چشم پوشی کرده و صرفا به دنبال پزشکی باشید که انجام این جراحی را با حداقل هزینه ها برای شما امکان پذیر سازد.

آیا جراحی زیبایی گوش عوارضی به همراه دارد ؟

اتوپلاستی ، همانند سایر عمل های جراحی ، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد ؛ همچون خطر خونریزی ، عفونت و واکنش شدید بدن به داروی بیهوشی . البته این موارد به ندرت اتفاق افتاده و در صورتی که فرد به یک پزشک کم تجربه مراجعه کند یا توصیه های گفته شده را رعایت نفرماید ، ریسک بروز عارضه ها بالاتر می رود. علاوه بر موارد فوق ، عمل زیبایی گوش ، عارضه های احتمالی دیگری نیز به همراه دارد که خوب است نسبت به آن ها آگاه باشید :

بر جای ماندن اسکار : اثر برش های جراحی بعد از عمل ، کمرنگ می شوند اما به طور کامل از بین نمی روند. در اکثر موارد جراح برش ها را در محلی ایجاد می کند ، که پس از عمل پشت گوش یا در چین خوردگی طبیعی آن پنهان گردند.

عدم تقارن در محل قرارگیری گوش ها : این عارضه ممکن است در دوره نقاهت به سبب تکان خوردن گوش وقوع یابد. این احتمال نیز وجود دارد که خطای جراحی مسبب بروز عدم قرینگی گوش ها شود.

تغییر در حس پوست : در طول عمل اتوپلاستی ، تغییر حالت گوش ها ممکن است به طور موقت در پوست آن نواحی بی حسی را ایجاد کند. در موارد نادر این عارضه مادام العمر باقی می ماند.

واکنش های آلرژیک : بروز واکنش آلرژیک به متریال چسب یا بخیه جراحی بعد از عمل غیر ممکن نیست.

مشکلات ناشی از بخیه های جراحی : بخیه به منظور نگه داشتن گوش ها در فرم و محل جدید مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی ممکن است نخ های بخیه به سطح پوست راه پیدا کنند و برای فرد آزاردهنده باشند که در این وضعیت بخیه ها باید خارج شوند. احتمال دارد به این سبب پوست در آن ناحیه ، ملتهب شود و در نتیجه ، فرد به یک جراحی دیگر نیاز پیدا کند

تغییرات بیش از حد : گاهی اوقات بخاطر مراجعه به یک جراح کم تجربه ، ممکن است او تغییرات را بیش از آنچه که باید اعمال کند و فرم غیر طبیعی برای گوش ها بوجود آورد.

آگاهی از عوارض احتمالی بعد از جراحی گوش ، باعث می شود تا شما نسبت به انتخاب جراح پلاستیک خود دقت کنید و توصیه های او را جدی بگیرید.

ریکاوری و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

بعد از اینکه عمل به پایان رسید ، بانداژی بر روی گوش هایتان قرار می گیرد تا از برابر آسیب ای محیطی در امان باشند. طبیعی است که کمی احساس درد و خارش داشته باشید. برای کنترل درد می توانید از داروهای مسکنی که دکتر تجویز کرده است ، استفاده کنید. اگر در صورت مصرف دارو مسکن ، همچنان درد افزایش پیدا کرد ، با جراح خود تماس بگیرید.

برای آن که به گوش هایتان فشاری وارد نشود ، از خوابیدن بر روی پهلو اجتناب کنید. به هیچ عنوان گوش ها را لمس نکرده و مالش ندهید. زیرا باعث فشار آمدن به گوش می شود. در نظر داشته باشید که تا پایان دوره بهبودی باید از لباس هایی با یقه گشاد یا دکمه دار استفاده کنید. در این صورت هنگام تعویض ، گوش ها تحت فشار قرار نمی گیرند. بعد از چند روز که پانسمان ها از روی گوش ها برداشته شدند ، همچنان تورم و قرمزی گوش ها قابل مشاهده است. از این بابت باید از هد بند با سایز مناسب استفاده کنید تا ورم گوش ها کمتر شده و از تکان خوردن های بی مورد جلوگیری شود.