جراحی کوچک کردن سینه

در حالی که برخی فکر می‌کنند که سینه‌های بزرگ یک موهبت است، بسیاری از زنانی که سینه‌های بزرگ دارند، آن‌ها را ناراحت کننده و مزاحم می‌دانند. سینه‌های زنان اغلب متناسب با بدن آن‌ها نیست و می‌تواند باعث درد کمر، گردن و شانه، تحریک پوست و اِشکال در تنفس گردد. در این مقاله به نوعی از جراحی سینه ، یعنی جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی می پردازیم

جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی

دکتر پرویزیان درباره نقش جراحی کوچک کردن سینه در زیبایی اندام می‌گوید:

“جراحی کوچک کردن سینه و یا ماموپلاستی، نه تنها باعث کاهش اندازه سینه‌ها می‌شود، بلکه آن‌ها را سفت‌تر، سبک‌تر و متناسب‌تر با بقیه بدن می‌کند. این عمل علاوه بر بهبود ظاهر شما، موجب بهبودی احساسات شما نیز می‌شود.”

جهت دریافت مشاوره و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره 09039408200 تماس حاصل فرمایید.

دلایل‌ جراحی کوچک کردن سینه

دلایل بسیاری وجود دارد که زنان عمل جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی را انتخاب می‌کنند:

 • داشتن احساس راحتی بیشتر : دلیلش این است که سینه‌های بزرگ، سنگین هستند و می‌توانند موجب درد گردن، کمر درد، تحریک پوست و مشکلات حالت بدن شوند.
 • رفع فرورفتگی شانه‌ها و کمر درد : سینه‌های سنگین باعث کشش دائمی بندهای سوتین شده، فرورفتگی‌ دردناکی در شانه‌های فرد ایجاد کرده و موجب بروز کمر درد در این زنان می‌شود. با یک عمل ماموپلاستی، این علائم بهبود قابل توجهی یافته و یا به طور کامل برطرف می‌گردد. به همین دلیل است که در میان تمام عمل‌های جراحی، این روش یکی از بالاترین میزان رضایت بیماران را به خود اختصاص داده است.
 • مشارکت در فعالیت‌های ورزشی : سینه‌های بزرگ و سنگین اغلب موجب محدودیت زنان شده و آنها را از شرکت در ورزش و فعالیت‌های دیگر باز می‌دارد. سینه‌های بزرگ اغلب باعث می‌شود که برای برخی از زنان انجام فعالیت‌های فیزیکی دردناک باشد.
 • رفع خجالت و کمرویی ; اگر سینه‌های یک زن، با قد و وزن او نامتناسب باشد، می‌تواند مایه‌ی شرم و کمرویی او گردد. این امر به ویژه برای نوجوانان و زنان جوان صادق است که اغلب هنگام پوشیدن لباس شنا و یا انواع دیگر لباس‌های سینه‌ باز، احساس عدم اعتماد به نفس و یا خجالت دارند. همچنین پیدا کردن لباسی که کاملاً متناسب اندام آن‌ها باشد، دشوار است.

افراد مناسب برای جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی

برای زنان دارای سینه‌های بزرگ و سنگین، ‌جراحی کوچک کردن سینه یک راه ایمن و مؤثر برای کاهش اندازه‌ی سینه‌هاست. عمل جراحی به بهبود تصویر بدن و از بین بردن درد جسمی و ناراحتی، فرورفتگی شانه‌ها، تحریک پوست و حالت نامناسب بدن کمک خواهد کرد.

بهترین راه برای تعیین اینکه شما کاندیدای خوبی برای جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی هستید، یک جلسه‌ی مشاوره با یکی از دستیاران دکتر پرویزیان است. جهت مشاوره می‌توانید با شماره 09039408200 تماس حاصل نمایید.

کاندیدای عمل جراحی کوچک کردن سینه ‌شامل زنانی است که:

 1. سینه‌های آن‌ها نسبت به ساختار بدن بیش از حد بزرگ است.
 2. سینه‌های آن‌ها سنگین و پاندولی است و نوک سینه‌ها و هاله‌ی سینه رو به پایین اشاره دارد.
 3. یکی از سینه‌‌ها بسیار بزرگتر از دیگری است.
 4. بروز درد کمر، گردن یا شانه ناشی از وزن سینه‌ها
 5. التهاب پوست زیر سینه‌ها
 6. فرورفتگی در شانه‌ها ناشی از سفت بودن بندهای سوتین
 7. عدم فعالیت بدنی با توجه به اندازه و وزن سینه‌ها
 8. احساس نارضایتی و یا عدم اعتماد به نفس در مورد بزرگی سینه‌های خود

‌فرآیند جراحی کوچک کردن سینه چگونه است؟

این فرآیند با مشاوره اولیه با دکتر پرویزیان آغاز می‌شود. شما می‌توانید در این جلسه در مورد اهداف و انتظارات خود از ‌جراحی کوچک کردن سینه با دکتر پرویزیان بحث و گفتگو کرده و پاسخ هر گونه سؤالی در این زمینه را دریافت کنید.

دکتر پرویزیان در طول مشاوره اولیه :

 1. تاریخچه پزشکی و هر دارویی که مصرف می‌کنید را بررسی می‌نماید.
 2. در مورد این عمل و تمام مراحل مربوطه بحث و گفتگو می‌کند.
 3. توصیه‌هایی بر اساس نیازها و اهداف شما ارائه می‌کند.

ایشان نیازهای شما، انتظارات و نتیجه مورد نظر شما از ‌جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی را دقیقاً مورد توجه قرار می‌دهد.

گزینه‌های کوچک کردن سینه‌

جراحان پلاستیک ممکن است یکی از چندین تکنیک‌ مختلف جراحی را در هنگام کوچک کردن سینه ‌استفاده ‌کنند؛ روشی که یک جراح برای هر بیمار استفاده خواهد کرد، بستگی به آناتومی سینه‌‌های بیمار، نوع و مقدار بافتی که باید برداشته شود و نتیجه‌ی مورد نظر بیمار  و احتمال عوارض جراحی کوچک کردن سینه دارد.

لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه‌

در موارد خاص، کوچک کردن سینه‌ می‌تواند با استفاده از لیپوساکشن به تنهایی انجام ‌شود.

مزایای استفاده از لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه‌ این است که  روشی کوتاه‌تر و کمتر تهاجمی است و آثار زخم آن عملاً غیر قابل مشاهده در سینه است‌ و نتایج آن دائمی خواهد بود.

با این حال، این روش فقط در بیماران خاصی نتایج مطلوب می‌دهد.

بهترین کاندیداهای این روش کسانی هستند که نیاز و یا تمایل به کاهش اندک تا متوسط سینه‌های خود دارند‌، قابلیت ارتجاعی پوست آن‌ها خوب است و افتادگی خفیفی برای اصلاح دارند (و یا اصلاً ندارند) و بزرگی بیش از حد سینه‌های‌ آنها عمدتاً به دلیل وجود بافت چربی بیش از حد می‌باشد.

اگر سینه‌های شما نامتقارن، ترک‌خورده و یا مقدار قابل توجهی بافت چربی اضافی دارد، یکی دیگر از تکنیک‌های کوچک کردن سینه ( ماموپلاستی ) احتمالاً برای شما بهتر خواهد بود.

کوچک کردن سینه با برش عمودی یا “آب نبات چوبی”

بیمارانی که نیاز به کاهش متوسطی در اندازه سینه دارند‌ و سینه‌های آن‌ها افتادگی قابل توجهی دارد، اغلب کاندیدای خوبی برای کوچک کردن سینه با برش عمودی هستند.

این روش شامل دو برش است: یکی در اطراف لبه آرئول (هاله سینه) و برش دوم که به صورت عمودی از پایین آرئول تا چین زیر سینه امتداد دارد.

این الگوی برش اجازه می‌دهد تا جراح پلاستیک بتواند چربی، پوست و بافت اضافی سینه‌ را حذف نموده، سینه‌ کوچک‌تری را از داخل شکل دهد و سینه را تا ارتفاع بالاتری لیفت کند.

هر چند کوچک کردن سینه‌ با برش عمودی مقداری جای زخم بر روی سینه به جا می‌گذارد، اما محدود به منطقه‌ی زیر نوک سینه‌ است و بنابراین به راحتی می‌تواند در زیر سوتین یا تاپ شنا پنهان شود.

کوچک کردن سینه با برش معکوس یا “لنگری”

جراحی کوچک کردن سینه ماموپلاستی

کوچک کردن سینه با برش ‌T معکوس شامل 3 برش است: یکی در اطراف لبه آرئول (هاله سینه)، یکی به صورت عمودی از آرئول تا چین زیر سینه‌ و یکی در امتداد چین زیر سینه.

از آنجا که این روش امکان حذف حداکثر بافت اضافی و شکل‌دهی مجدد سینه را میّسر می‌سازد، جراحان پلاستیک معمولاً از این روش استفاده می‌کنند، در صورتی که بیمار نیاز به کاهش عمده‌ی اندازه سینه‌ و / یا اصلاح افتادگی قابل توجه و یا عدم تقارن سینه‌ها داشته باشد.

زخم ناشی از برش معکوس ‌T و یا کوچک کردن سینه ‌لنگری شبیه به اسکار ناشی از برش عمودی است، همراه با یک اسکار دیگر که در امتداد چین زیر سینه قرار دارد.

با مراقبت‌های مناسب، آثار زخم در طی سال اول پس از جراحی معمولاً به‌طور قابل توجهی محو خواهد شد و به راحتی توسط لباس، حتی یک تاپ شنا پنهان خواهد شد.

بهبودی بیمار بعد از جراحی کوچک کردن سینه

‌جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی) معمولاً به عنوان یک روش سرپایی با استفاده از بی‌هوشی عمومی و یا تزریق آرام‌بخش داخل وریدی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

پس از ایجاد برش با استفاده از یکی از روش‌های فوق‌الذکر، جراح پلاستیک بافت، چربی و پوست اضافی سینه‌ را حذف نموده، مجموعه‌ی نوک سینه‌ / هاله‌ی سینه (آرئول) را به ارتفاع بالاتری در قفسه سینه جابجا می‌کند.

سپس بافت و پوست باقی مانده‌ی سینه‌ را دوباره شکل داده و با بخیه‌های جذبی محل برش را خواهد بست. جراح همچنین وسعت هاله‌ی سینه را می‌تواند به اندازه متناسب‌تری در طی عمل کاهش دهد. پس از گذراندن مدت کوتاهی در بخش ریکاوری تحت نظارت، شما قادر خواهید بود در همان روز به خانه رفته و دوره‌ی بهبودی خود را در خانه بگذرانید.

قفسه سینه شما پانسمان خواهد شد و به شما سینه‌بند جراحی داده می‌شود. انتظار می‎رود که چند روز اول پس از عمل، درد قابل توجهی داشته باشید و جراح برای شما داروی مسکن را برای کمک به راحتی شما در طول این دوره تجویز خواهد کرد. همچنین قرار دادن بسته‌های یخ به آرامی بر روی بانداژ سینه می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی شما کمک کند. مقدار زمان مورد نیاز شما برای بازیابی بعد از کوچک کردن سینه‌ بستگی به سرعت التیام طبیعی بدن شما و نیز میزان گستردگی عمل جراحی که انجام شده است، دارد.

مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن سینه

 • شما در همان روز عمل جراحی قادر به بلند شدن و راه رفتن در اطراف خواهید بود، با این حال در طول 24 ساعت اول باید فردی همراه شما باشد.
 • شما چند روز بعد از عمل جراحی، مجاز به دوش گرفتن خواهید بود، اما احتمالاً برای لباس پوشیدن، نیاز به کمک خواهید داشت.
 • زیرا در روزهای اول، قادر به طیف وسیعی از حرکت در قفسه سینه و شانه‌های خود نخواهید بود.
 • بیشتر بیماران ظرف مدت 1 هفته، آمادگی رانندگی و بازگشت به محل کار خود را خواهند داشت، در واقع پس از آنکه دیگر نیازی به مصرف دارو نداشته باشند.
 • جراح پلاستیک به احتمال زیاد توصیه خواهد کرد که حداقل 3 تا 4 هفته برای از سرگیری فعالیت‌های ورزشی‌ (غیر از پیاده‌روی) صبر کنید.
 • این کار به اطمینان از التیام برش جراحی کمک می‌کند. پیروی از توصیه‌های جراح پلاستیک خود پس از عمل کوچک کردن سینه‌ (ماموپلاستی) ضروری است.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ماموپلاستی کاهشی نیستند ؟

به طور کلی افراد با مشخصه های زیر بهتر است تحت جراحی کوچک کردن سینه قرار نگیرند:

 • اگر که سیگار کشیدن از عادت های شماست و فکر می کند ترک آن برایتان دشوار است ، عمل نکنید. زیرا سیگار احتمال عفونت بعد از جراحی را بسیار بالا می برد.
 • در صورتی که به بیماری هایی همچون دیابت یا مشکلات قلبی دچار هستید.
 • چنانچه شما به اضافه وزنی فراتر از حد نرمال مبتلا هستید.
 • همچنین اگر که نمی توانید با واقعیت برجای ماندن اسکار بعد از جراحی کنار بیایید.
البته در مواردی نیز زنان به طور موقت باید از انجام ماموپلاستی کاهشی دست بکشند:

بانوانی که هنوز باردار نشده اند اما قصد دارند که در آینده تشکیل خانواده داده و بچه دار شوند ، بهتر است برای انجام جراحی کوچک کردن سینه هایشان تا محقق شدن این خواسته ، منتظر بمانند. دلیل به تعویق انداختن این عمل این است که از ریسک دشواری در عمل شیردهی که ممکن است به سبب ماموپلاستی کاهشی نمود یابد ، جلوگیری شود.

گروهی دیگر از زنان که تمایل دارند وزن زیادی را کاهش دهند و علاوه بر آن می خواهند سایز سینه هایشان را با انجام جراحی کوچک کنند ، بایستی ابتدا به وزن ایده ال خود دست یافته و مدتی آن را ثابت نگه دارند. بعد از آن می توانند جهت ماموپلاستی کاهشی اقدام نمایند.

نتیجه جراحی کوچک کردن سینه

اکثر متقاضیان پیش از آن که تحت تیغ جراحی قرار بگیرند ، به دنبال کسب آگاهی درمورد نتیجه احتمالی از عمل ماموپلاستی کاهشی و میزان ماندگاری آن هستند. باید گفت که یک جراحی کوچک کردن سینه که با موفقیت همراه است ، به طور مطلوبی درد نواحی فوقانی کمر و کتف ها را بهبود می بخشد. در پی آن فرد احساس می کند که وزن بدن او سبک تر شده و می تواند با سرعت بیشتری امور معمول خود را به انجام رساند.

هر چند که با اتمام جراحی و کسب هوشیاری ، تفاوت سینه هایتان را نسبت به فرم قبلی شان متوجه خواهید شد اما همچنان به چند ماه زمان نیاز دارد تا کاملاً اثرات جانبی همچون ورم و کبودی بهبود یابند و اسکارها کمرنگ شوند. پس از آن فرم سینه ای که می بینید ، نتیجه نهایی جراحی است. فرم جدید سینه ها به شرط آن که برنامه غذایی سالمی داشته باشید و در طول روز حداقل 30 دقیقه را به ورزش اختصاص دهید ، برای همیشه ماندگار خواهد بود.

dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

یک پاسخ
 1. سلام جناب دکتر پرویزیان
  من تنگی نخاع گردن دارم چند ماه هم هست که درد شدید در کتف هام دارم ام آر آی نشان داده التهاب داره و تاندونهاش کشیده شده عمل تنگی نخاع در کمر هم انجام داده ام سینه هایم خیلی بزرگ هستند راهی هست که من بعنوان درمانی از بیمه استفاده کنم ما بیمه طلایی دانا داریم لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا