جراح بینی

جراحی بینی که اصطلاح علمی آن رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) است ؛ در حقیقت تلفیقی از دو واژه Rhino به معنای بینی و plasty به معنای تصحیح کردن و فرم دادن می باشد. به عبارتی می توان گفت که رینوپلاستی یعنی اصلاح بد فرمی ها و عیوب بینی. جراحی زیبایی بینی امروزه به عنوان یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود ، به نحوی که امروزه شاهد افزایش شمار روزافزون آمار انجام عمل بینی در سرتاسر دنیا می باشیم ؛ کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قاعدتا با بالارفتن تقاضای جراحی زیبایی بینی با تعدد جراحان بینی روبرو خواهیم بود ، از آن جا که تبحر جراح بینی تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت نتیجه این جراحی دارد ؛ می توان گفت که انتخاب یک دکتر خوب برای عمل بینی مسئله ای است که بسیار حائز اهمیت بوده و نباید به سادگی از آن گذشت. در ادامه مطلب شما را با دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین پزشک بینی در تهران و نیز نمونه کارهای ایشان آشنا می کنیم.

اهمیت انتخاب جراح رینوپلاستی

چنانچه جراح بینی از تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بینی برخوردار نباشد ، نه تنها ایرادات بینی به طور کامل برطرف نخواهند شد ، بلکه ممکن است فرد با ایرادات و نواقص جدیدی در شکل ظاهری بینی خود مواجه شده و حتی در برخی موارد دچار اختلالات و مشکلات تنفسی نیز گردد. بنابراین همانطور که ذکر شد عملکرد دکتر عمل بینی بر روی نتیجه این عمل اثری مستقیم دارد ، لذا باید در انتخاب پزشک نهایت ظرافت و دقت را بکار بست تا بعد از انجام عمل ، متحمل عوارض جراحی بینی نشد. این موضوع در مورد تمامی متقاضیان عمل بینی که برای اولین بار این جراحی را انجام می دهند یا به طور مجدد قصد انجام آن را دارند صادق است. چه بسا شاهد آن هستیم که افراد بسیاری ، جراحی بینی انجام داده اند و از نتیجه عمل خود ناراضی هستند و از اینرو در صدد انجام عمل جراحی ترمیمی بینی می باشند ؛ تا شاید بتوانند ایرادات رفع نشده یا ایرادات به وجود آمده پس از جراحی اولیه بینی را بدین وسیله مرتفع نمایند.

جراح بینی طی عمل چه ایراداتی را برطرف می کند ؟

دکتر عمل بینی به کمک جراحی بینی می تواند بد شکلی های بینی از قبیل موارد ذیل را برطرف کرد :

  • کجی بینی
  • غیرقرینگی بینی
  • بزرگی بیش از اندازه بینی
  • اشکالات انسدادی بینی
  • دفرمیتی های مادرزادی
  • بد فرمی های ناشی از حوادث یا جراحی های قبلی

لازم به ذکر است که عمل بینی صرفا به منظور کوچک کردن اندازه بینی نیست و هدف از آن اصلاح عیوب بینی و ایجاد تناسب بین اجزای صورت و بینی در عین حفظ عملکرد حیاتی و تنفسی بینی می باشد. بینی عضوی از چهره است که در مرکزیت صورت واقع شده ، لذا در وهله اول ، توجه ها را به خود معطوف می کند از اینرو زیبایی آن بسیار حائز اهمیت است و چنانچه با ایرادی مواجه باشد ؛ نه تنها به وضوح مشهود خواهد بود ، بلکه به دلیل نقشی که در ایجاد هارمونی و هماهنگی بین عناصر صورت ایفاء می کند می تواند زیبایی کل صورت را تحت الشعاع قرار داده و در میزان اعتماد به نفس فرد ، تاثیر سوء ایجاد نماید. یک جراح بینی خوب و با تجربه در تهران با تجربه و حاذق ، بر تمامی موارد فوق الذکر اشراف داشته و در انجام جراحی بینی تمامی این موارد را لحاظ خواهد کرد.

مشاوره قبل از عمل با جراح رینوپلاستی

در جلسه مشاوره جراح بینی در زمینه اهداف جراحی با توجه به ظاهر و تنفس ، شرایط پزشکی ، حساسیت دارویی و درمان های پزشکی قبلی ، داروهای فعلی ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، تنباکو و مصرف مواد مخدر ، جراحی های قبلی در جلسه مشاوره صحبت خواهد شد. دکتر عمل بینی همچنین وضعیت سلامت عمومی و سایر شرایط سلامتی یا عوامل خطر را ارزیابی می کند ، گزینه های تغییر شکل بینی ، معاینه فیزیکی صورت، تناسب بینی و سایر مولفه های صورت، تهیه عکس از زوایای مختلف بینی و دوره درمانی ، نتایج احتمالی عمل بینی و هرگونه خطرات یا عوارض احتمالی را بررسی می کند. درک همه جوانب عمل زیبایی بینی بسیار مهم است. احساس برخی از اضطراب ها طبیعی است ، چه این هیجان برای ظاهر جدید شما باشد یا کمی استرس قبل از عمل.

ویژگی ها یک جراح بینی با تجربه

تشخیص مناسب و درست

از ویژگی های فوق العاده یک جراح بینی و پزشک خوب ، قدرت و درک بالای او به هنگام تشخیص چگونگی عمل بینی مناسب برای هر نوع بینی در زیبا جویان می باشد. بهتر است بدانید که ساختار بینی هر شخصی با دیگری متفاوت بوده و این امر سبب شده است تا فرم و بافت بینی هر فردی با دیگری یک سان نباشد ، همچنین هر یک از زیبا جویان  به دنبال هدفی جداگانه از انجام این عمل زیبایی می باشند و  نوع خاصی از فرم بینی را برای خود در نظر دارند ، که پزشک با داشتن مهارت بالا و تشخیص درست می تواند ، انتظارات زیبا جو را با در نظر گرفتن تمامی جوانب و با روشی مناسب در این مواقع بر آورده کند.

اطلاعات و دانش زیبا شناختی کافی

طراحی فرم بینی ، انتخاب شکلی مناسب برای بینی افراد نیازمند دانش زیبا شناختی و اطلاعات کافی پزشک در کنار حرفه پزشکی خود می باشد. جراح باید در کنار ارائه بهترین تکنیک باید بداند ، که چه تغییراتی در ظاهر بینی ایجاد کند تا با دیگر اجزا صورت مناسب باشد و زیبایی ظاهر را دو چندان کند. دانش زیبا شناختی ، تمامی موارد لازم و مربوط به آناتومی چهره تمامی افراد را در اختیار پزشک قرار می دهد تا نتیجه حاصل از جراحی با رضایت بالای بیمار همراه باشد و یک ظاهر بی نظیر را به بیمار هدیه دهد.

برای مثال می توان اشاره کرده که بهترین جراح بینی در تهران با داشتن علم زیبا شناختی می تواند توصیه کند ، که افراد دارای بینی های گوشتی می توانند بینی خود را با بکارگیری از سه روش طبیعی، عروسکی و نیمه فانتزی بینی خود را جراحی کنند که البته ممکن است برخی از آن ها مناسب نباشد ، که در این هنگام پزشک با توجیه کردن بیمار و در نظر داشتن تمامی موارد بهترین فرم را از این سه نوع به بیمار پیشنهاد می کند تا روند درمان بدون بروز هیچ گونه مشکلی طی شود.

مهارت و تجربه کافی در جراحی

داشتن مهارت کافی به همراه تجربه بالا با بکارگیری از تمامی روش های روز دنیا از جمله مهم ترین ویژگی های یک جراح رینوپلاستی خوب می باشد، که در دوره کاری خود و هر ساله آن را بروز می کند. به طور کلی عمل زیبایی بینی با استفاده از دو تکنیک باز و بسته انجام می شود ، که پزشک با تجربه باید یک روش مناسب برای فرم بینی فرد و میزان تغییرات لازم را بر گزیند. هر دو این روش ها تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. به همین منظور، چه در موارد زیبایی و درمانی انتخاب درست آن بسیار تاثیر گذار بوده و نقش مهمی در این پروسه زیبایی دارد ، که حتما با مراجعه به جراح بینی حاذق بهترین آن را برای شما انتخاب خواهد کرد.

از نظر جراح بینی چه کسی کاندید مناسبی برای رینوپلاستی است ؟

طبق نظر دکتر بینی می توانید کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشید در صورتی که رشد صورت شما کامل است ، از نظر جسمی سالم هستید ، سیگار نمی کشید ، چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه برای بهبود ظاهر خود در ذهن دارید.

جراح رینوپلاستی چه سنی را برای انجام عمل بینی مناسب میداند ؟

یکی از رایج ترین پرسش ها در جراحی بینی این است که سن مناسب برای عمل بینی چیست ؟ به طور کلی ، تا زمانی که استخوان های صورت رشد نکنند، جراحی زیبایی بینی انجام می شود. برای دختران بین 16 تا 18 سال است. برای پسران حدود 18 تا 20 سالگی است. بنابراین ، 18 سالگی حداقل سن جراحی برای مردان و زنان است.

در انتهای طیف سنی، عمل زیبایی بینی می تواند در اواخر زندگی چالش برانگیزتر شود. قابلیت کشسانی پوست تحلیل می رود و به همین ترتیب صاف شدن صحیح پوست پس از جراحی بینی دشوار است. به طور کلی ، عمل زیبایی بینی برای بیماران بالای 55 سال چالش برانگیزتر می شود. در نهایت، بلوغ بزرگترین عاملی است که باید در نظر گرفت. جراحی زیبایی بینی انتخابی است که نتایج دائمی دارد. بیماران باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.

تکنیک های مورد استفاده جراح بینی جهت انجام عمل بینی

  1. در روش باز ، یک برش کوچک دقیقا در پایه حد فاصل سوراخ های بینی زده شود. این روش در جراحی های پیجیده بینی و عمل ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا جراح بینی ماهر در تهران در روش باز ، دید وسیع تر و قدرت عمل بیشتری در اعمال تغییرات دارد.
  2. اما در روش بسته ، هیچ برشی در پوست زده نمی شود و صرفا برش ها داخل حفره بینی خواهند بود. در عمل بینی بسته ، استخوان و غضروف از داخل بینی تغییر شکل داده می شود و دکتر عمل بینی باید شناخت کاملی از آناتومی بینی داشته باشد.

سوالات متداول بیماران از جراح رینوپلاستی

از چه زمانی بعد از عمل بینی ، می توانم فعالیت های ورزشی خود را شروع کنم ؟

حداقل دو هفته پس از جراحی ، اجازه هیچ گونه ورزشی را ندارید ؛ اما می توانید پیاده روی آرامی داشته باشید. بلندکردن اجسام سنگین نیز طی این مدت ممنوع است. سه تا شش هفته پس از جراحی، می توانید به آرامی فعالیت های سبک مانند دوچرخه سواری را شروع کنید. بعد از 3 تا 6 ماه، می توانید آزادانه به تمرینات پرتحرک برگردید و بدنسازی را از سر بگیرید.

عمل زیبایی بینی ، توسط دکتر پرویزیان بهترین دکتر عمل بینی تهران

تا چه مدت آتل گچی روی بینی خواهد بود ؟

بعد از عمل بینی ، یک آتل گچی بر روی بینی قرار می گیرد تا به بهبود آن کمک کند. بعد از 6 یا 7 روز برای آتل یا برداشتن گچ به جراح بینی خود مراجعه خواهید کرد. پزشک آتل را برداشته و از نوار چسب استفاده می کند. بعد از برداشتن آتل ، پزشک نوار چسبی روی بینی قرارمی دهد. این نوار کمک می کند تا تورم با سرعت بیشتری فروکش کند و فرم نهایی بینی را بهبود می بخشد. بسته به شرایط بیمار و نوع پوست آن ها ، به بیماران آموزش داده می شود که چگونه از نوار به مدت یک تا دو ماه استفاده کنند. برای دو هفته اول و برای نتیجه بهتر ، باید دائماً نوار را روی بینی داشته باشید (24 ساعت شبانه روز). بعد از این مدت ، هر چند وقت یک بار مجاز به برداشتن نوار هستید. در پایان ماه دوم ، دیگر نیازی به پوشیدن نوار ندارید.

چه زمانی از پیوند استخوان یا غضروف استفاده می شود ؟

پزشکان برای زیبایی بینی از پیوند استخوان یا غضروف استفاده می کنند. اما این که آیا شما به پیوند احتیاج دارید یا خیر توسط بهترین جراح بینی در تهران در قرار ملاقات با مشاوره تعیین می شود. برای کسانی که نیاز به پیوند دارند ، معمولاً پیوند از سپتوم یا تیغه بینی خارج می شود. اما در بعضی موارد ، وقتی بینی بیمار غضروف کافی نداشته باشد ، دکتر ممکن است از غضروف گوش یا دنده بیمار استفاده کند. اگر بیمار نتواند پیوند غضروف لازم را تهیه کند ، می توان از پروتز مصنوعی استفاده کرد. استفاده از ایمپلنت باعث افزایش قیمت رینوپلاستی شما می شود.

dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا