آشنایی با جراح بینی

جراح بینیجراحی بینی که اصطلاح علمی آن رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) است ؛ در حقیقت تلفیقی از دو واژه Rhino به معنای بينی و plasty به معنای تصحیح کردن و فرم دادن می باشد. به عبارتی می توان گفت که رینوپلاستی یعنی اصلاح بد فرمی ها و عیوب بينی.

جراحی زیبایی بينی امروزه به عنوان یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود ، به نحوی که امروزه شاهد افزایش شمار روزافزون آمار انجام جراحی بينی در سرتاسر دنیا می باشیم ؛ کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قاعدتا با بالارفتن تقاضای جراحی زیبایی بينی با تعدد جراحان بينی روبرو خواهیم بود ، از آن جا که تبحر جراح بینی تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت نتیجه این جراحی دارد ؛ می توان گفت که انتخاب جراح بینی مسئله ای است که بسیار حائز اهمیت بوده و نباید به سادگی از آن گذشت.

اهمیت انتخاب جراح بینی

چنانچه جراح بینی از تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بينی برخوردار نباشد ، نه تنها ایرادات بينی به طور کامل برطرف نخواهند شد ، بلکه ممکن است فرد با ایرادات و نواقص جدیدی در شکل ظاهری بينی خود مواجه شده و حتی در برخی موارد دچار اختلالات و مشکلات تنفسی نیز گردد.

بنابراین همانطور که ذکر شد عملکرد جراح بینی بر روی نتیجه این عمل اثری مستقیم دارد ، لذا باید در انتخاب جراح بینی نهایت ظرافت و دقت را بکار بست تا بعد از انجام عمل ، متحمل عوارض جراحی بينی نشد.

این موضوع در مورد تمامی متقاضیان جراحی بينی که برای اولین بار این جراحی را انجام می دهند یا به طور مجدد قصد انجام آن را دارند صادق است.

چه بسا شاهد آن هستیم که افراد بسیاری ، جراحی بينی انجام داده اند و از نتیجه عمل خود ناراضی هستند و از اینرو در صدد انجام عمل جراحی ترمیمی بينی می باشند ؛ تا شاید بتوانند ایرادات رفع نشده یا ایرادات به وجود آمده پس از جراحی اولیه بينی را بدین وسیله مرتفع نمایند.

جراحی بینی چه ایراداتی را برطرف می کند ؟

به کمک جراحی بينی می توان بد شکلی های بينی از قبیل موارد ذیل را برطرف کرد :

  • بزرگی بیش از اندازه بينی
  • کجی بينی
  • غیرقرینگی بينی
  • اشکالات انسدادی بينی
  • دفرمیتی های مادرزادی
  • بد فرمی های ناشی از حوادث یا جراحی های قبلی

لازم به ذکر است که جراحی بينی صرفا به منظور کوچک کردن اندازه بينی نیست و هدف از آن اصلاح عیوب بینی و ایجاد تناسب بین اجزای صورت و بينی در عین حفظ عملکرد حیاتی و تنفسی بینی می باشد.

بينی عضوی از چهره است که در مرکزیت صورت واقع شده ، لذا در وهله اول ، توجه ها را به خود معطوف می کند از اینرو زیبایی آن بسیار حائز اهمیت است و چنانچه با ایرادی مواجه باشد ؛ نه تنها به وضوح مشهود خواهد بود ، بلکه به دلیل نقشی که در ایجاد هارمونی و هماهنگی بین عناصر صورت ایفاء می کند می تواند زیبایی کل صورت را تحت الشعاع قرار داده و در میزان اعتماد به نفس فرد ، تاثیر سوء ایجاد نماید.

یک جراح بینی با تجربه و حاذق ، بر تمامی موارد فوق الذکر اشراف داشته و در انجام جراحی بينی تمامی این موارد را لحاظ خواهد کرد.

مشاوره قبل از جراحی بینی

اهداف جراحی با توجه به ظاهر و تنفس، شرایط پزشکی، حساسیت دارویی و درمان های پزشکی قبلی، داروهای فعلی ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، تنباکو و مصرف مواد مخدر، جراحی های قبلی در جلسه مشاوره صحبت خواهد شد. جراح همچنین وضعیت سلامت عمومی و سایر شرایط سلامتی یا عوامل خطر را ارزیابی می کند، گزینه های تغییر شکل بینی، معاینه فیزیکی صورت، تناسب بينی و سایر مولفه های صورت، تهیه عکس از زوایای مختلف بینی و دوره درمانی، نتایج احتمالی جراحی بینی و هرگونه خطرات یا عوارض احتمالی را بررسی می کند.

درک همه جوانب عمل زیبایی بينی بسیار مهم است. احساس برخی از اضطراب ها طبیعی است ، چه این هیجان برای ظاهر جدید شما باشد یا کمی استرس قبل از عمل.

چه کسی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی است ؟

می توانید کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشید در صورتی که رشد صورت شما کامل است، از نظر جسمی سالم هستید، سیگار نمی کشید، چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه برای بهبود ظاهر خود در ذهن دارید.

سن مناسب برای جراحی بینی

یکی از رایج ترین پرسشها درجراحی بینی این است که سن مناسب برای جراحی بینی چیست ؟ به طور کلی ، تا زمانی که استخوان های صورت رشد نکنند، جراحی زیبایی بینی انجام می شود. برای دختران بین 16 تا 18 سال است.  برای پسران حدود 18 تا 20 سالگی است. بنابراین ، 18 سالگی حداقل سن جراحی برای مردان و زنان است.

در انتهای طیف سنی، جراحی زیبایی بینی می تواند در اواخر زندگی چالش برانگیزتر شود. قابلیت کشسانی پوست تحلیل می رود و به همین ترتیب صاف شدن صحیح پوست پس از جراحی بینی دشوار است. به طور کلی ، جراحی زیبایی بینی برای بیماران بالای 55 سال چالش برانگیزتر می شود.

در نهایت، بلوغ بزرگترین عاملی است که باید در نظر گرفت. جراحی زیبایی بینی انتخابی است که نتایج دائمی دارد. بیماران باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.

تکنیک های جراحی بینی

رینوپلاستی به دو روش انجام می شود.

در روش باز ، یک برش کوچک دقیقا در پایه حد فاصل سوراخ های بینی زده شود. این روش در جراحی های پیجیده بینی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا جراح بينی رینوپلاستی به روش باز ، دید وسیعتر و قدرت عمل بیشتری دراعمال تغییرات دارد.

اما در روش بسته ، هیچ برشی در پوست زده نمی شود و صرفا برش ها داخل حفره بينی خواهند بود. در جراحی بينی بسته ، استخوان و غضروف از داخل بينی تغییر شکل داده می شود و جراح باید شناخت کاملی از آناتومی بينی داشته باشد.

از چه زمانی بعد از جراحی بینی ، می توانم فعالیت های ورزشی خود را شروع کنم ؟

حداقل دو هفته پس از جراحی ، اجازه هیچ گونه ورزشی را ندارید ؛ اما می توانید پیاده روی آرامی داشته باشید.

بلندکردن اجسام سنگین نیز طی این مدت ممنوع است.

سه تا شش هفته پس از جراح ی، می توانید به آرامی فعالیت های سبک مانند دوچرخه سواری را شروع کنید.

بعد از 3 تا 6 ماه، می توانید آزادانه به تمرینات پرتحرک برگردید و بدنسازی را از سر بگیرید.

عمل زیبایی بینی ، توسط دکتر پرویزیان جراح پلاستیک تهران

تا چه مدت آتل گچی روی بینی خواهد بود ؟

بعد از عمل بینی ، یک آتل گچی بر روی بینی قرار می گیرد تا به بهبود آن کمک کند. بعد از 6 یا 7 روز برای آتل یا برداشتن گچ به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. پزشک آتل را برداشته و از نوار چسب استفاده می کند.

بعد از برداشتن آتل ، پزشک نوار چسبی روی بینی قرارمی دهد. این نوار کمک می کند تا تورم با سرعت بیشتری فروکش کند و فرم نهایی بینی را بهبود می بخشد.

بسته به شرایط بیمار و نوع پوست آن ها ، به بیماران آموزش داده می شود که چگونه از نوار به مدت یک تا دو ماه استفاده کنند.

برای دو هفته اول و برای نتیجه بهتر ، باید دائماً نوار را روی بینی داشته باشید (24 ساعت شبانه روز).

بعد از این مدت ، هر چند وقت یک بار مجاز به برداشتن نوار هستید. در پایان ماه دوم ، دیگر نیازی به پوشیدن نوار ندارید.

چه زمانی از پیوند استخوان یا غضروف استفاده می شود ؟

پزشکان برای زیبایی بینی از پیوند استخوان یا غضروف استفاده می کنند. اما این که آیا شما به پیوند احتیاج دارید یا خیر توسط پزشک در قرار ملاقات با مشاوره تعیین می شود.

برای کسانی که نیاز به پیوند دارند ، معمولاً پیوند از سپتوم یا تیغه بینی خارج می شود. اما در بعضی موارد ، وقتی بینی بیمار غضروف کافی نداشته باشد ، جراح ممکن است از غضروف گوش یا دنده بیمار استفاده کند.

اگر بیمار نتواند پیوند غضروف لازم را تهیه کند ، می توان از پروتز مصنوعی استفاده کرد. استفاده از ایمپلنت باعث افزایش قیمت جراحی شما می شود.