جراحی بینی که اصطلاح علمی آن رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) است ؛ در حقیقت تلفیقی از دو واژه Rhino به معنای بینی و plasty به معنای تصحیح کردن و فرم دادن می باشد. به عبارتی می توان گفت که رینوپلاستی یعنی اصلاح بد فرمی ها و عیوب بینی. جراحی زیبایی بینی امروزه به عنوان یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود ، به نحوی که امروزه شاهد افزایش شمار روزافزون آمار انجام عمل بینی در سرتاسر دنیا می باشیم ؛ کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. قاعدتا با بالارفتن تقاضای جراحی زیبایی بینی با تعدد جراحان بینی روبرو خواهیم بود ، از آن جا که تبحر جراح بینی تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت نتیجه این جراحی دارد ؛ می توان گفت که انتخاب یک دکتر خوب برای عمل بینی مسئله ای است که بسیار حائز اهمیت بوده و نباید به سادگی از آن گذشت. در ادامه مطلب شما را با دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین جراح بینی در تهران و نیز نمونه کارهای ایشان آشنا می کنیم.

اهمیت انتخاب جراح بینی

چنانچه جراح بینی از تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بینی برخوردار نباشد ، نه تنها ایرادات بینی به طور کامل برطرف نخواهند شد ، بلکه ممکن است فرد با ایرادات و نواقص جدیدی در شکل ظاهری بینی خود مواجه شده و حتی در برخی موارد دچار اختلالات و مشکلات تنفسی نیز گردد. بنابراین همانطور که ذکر شد عملکرد دکتر عمل بینی بر روی نتیجه این عمل اثری مستقیم دارد ، لذا باید در انتخاب پزشک نهایت ظرافت و دقت را بکار بست تا بعد از انجام عمل ، متحمل عوارض جراحی بینی نشد. این موضوع در مورد تمامی متقاضیان عمل بینی که برای اولین بار این جراحی را انجام می دهند یا به طور مجدد قصد انجام آن را دارند صادق است. چه بسا شاهد آن هستیم که افراد بسیاری ، جراحی بینی انجام داده اند و از نتیجه عمل خود ناراضی هستند و از اینرو در صدد انجام عمل جراحی ترمیمی بینی می باشند ؛ تا شاید بتوانند ایرادات رفع نشده یا ایرادات به وجود آمده پس از جراحی اولیه بینی را بدین وسیله مرتفع نمایند.

جراح بینی طی عمل چه ایراداتی را برطرف می کند ؟

دکتر عمل بینی به کمک جراحی بینی می تواند بد شکلی های بینی از قبیل موارد ذیل را برطرف کرد :

  • بزرگی بیش از اندازه بینی
  • کجی بینی
  • غیرقرینگی بینی
  • اشکالات انسدادی بینی
  • دفرمیتی های مادرزادی
  • بد فرمی های ناشی از حوادث یا جراحی های قبلی

لازم به ذکر است که عمل بینی صرفا به منظور کوچک کردن اندازه بینی نیست و هدف از آن اصلاح عیوب بینی و ایجاد تناسب بین اجزای صورت و بینی در عین حفظ عملکرد حیاتی و تنفسی بینی می باشد. بینی عضوی از چهره است که در مرکزیت صورت واقع شده ، لذا در وهله اول ، توجه ها را به خود معطوف می کند از اینرو زیبایی آن بسیار حائز اهمیت است و چنانچه با ایرادی مواجه باشد ؛ نه تنها به وضوح مشهود خواهد بود ، بلکه به دلیل نقشی که در ایجاد هارمونی و هماهنگی بین عناصر صورت ایفاء می کند می تواند زیبایی کل صورت را تحت الشعاع قرار داده و در میزان اعتماد به نفس فرد ، تاثیر سوء ایجاد نماید. یک جراح بینی با تجربه و حاذق ، بر تمامی موارد فوق الذکر اشراف داشته و در انجام جراحی بینی تمامی این موارد را لحاظ خواهد کرد.

مشاوره قبل از عمل با جراح بینی

در جلسه مشاوره جراح در زمینه اهداف جراحی با توجه به ظاهر و تنفس ، شرایط پزشکی ، حساسیت دارویی و درمان های پزشکی قبلی ، داروهای فعلی ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، تنباکو و مصرف مواد مخدر ، جراحی های قبلی در جلسه مشاوره صحبت خواهد شد. دکتر عمل بینی همچنین وضعیت سلامت عمومی و سایر شرایط سلامتی یا عوامل خطر را ارزیابی می کند ، گزینه های تغییر شکل بینی ، معاینه فیزیکی صورت، تناسب بینی و سایر مولفه های صورت، تهیه عکس از زوایای مختلف بینی و دوره درمانی ، نتایج احتمالی عمل بینی و هرگونه خطرات یا عوارض احتمالی را بررسی می کند. درک همه جوانب عمل زیبایی بینی بسیار مهم است. احساس برخی از اضطراب ها طبیعی است ، چه این هیجان برای ظاهر جدید شما باشد یا کمی استرس قبل از عمل.

از نظر جراح بینی چه کسی کاندید مناسبی برای رینوپلاستی است ؟

طبق نظر دکتر بینی می توانید کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشید در صورتی که رشد صورت شما کامل است ، از نظر جسمی سالم هستید ، سیگار نمی کشید ، چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه برای بهبود ظاهر خود در ذهن دارید.

جراح بینی چه سنی را برای انجام عمل بینی مناسب میداند ؟

یکی از رایج ترین پرسش ها درجراحی بینی این است که سن مناسب برای عمل بینی چیست ؟ به طور کلی ، تا زمانی که استخوان های صورت رشد نکنند، جراحی زیبایی بینی انجام می شود. برای دختران بین 16 تا 18 سال است. برای پسران حدود 18 تا 20 سالگی است. بنابراین ، 18 سالگی حداقل سن جراحی برای مردان و زنان است.

در انتهای طیف سنی، عمل زیبایی بینی می تواند در اواخر زندگی چالش برانگیزتر شود. قابلیت کشسانی پوست تحلیل می رود و به همین ترتیب صاف شدن صحیح پوست پس از جراحی بینی دشوار است. به طور کلی ، عمل زیبایی بینی برای بیماران بالای 55 سال چالش برانگیزتر می شود. در نهایت، بلوغ بزرگترین عاملی است که باید در نظر گرفت. جراحی زیبایی بینی انتخابی است که نتایج دائمی دارد. بیماران باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.

تکنیک های مورد استفاده جراح بینی جهت انجام عمل بینی

رینوپلاستی به دو روش انجام می شود :

  1. در روش باز ، یک برش کوچک دقیقا در پایه حد فاصل سوراخ های بینی زده شود. این روش در جراحی های پیجیده بینی و عمل ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا پزشک در رینوپلاستی به روش باز ، دید وسیعتر و قدرت عمل بیشتری در اعمال تغییرات دارد.
  2. اما در روش بسته ، هیچ برشی در پوست زده نمی شود و صرفا برش ها داخل حفره بینی خواهند بود. در عمل بینی بسته ، استخوان و غضروف از داخل بینی تغییر شکل داده می شود و دکتر عمل بینی باید شناخت کاملی از آناتومی بینی داشته باشد.

سوالات متداول بیماران از جراح بینی

از چه زمانی بعد از عمل بینی ، می توانم فعالیت های ورزشی خود را شروع کنم ؟

حداقل دو هفته پس از جراحی ، اجازه هیچ گونه ورزشی را ندارید ؛ اما می توانید پیاده روی آرامی داشته باشید. بلندکردن اجسام سنگین نیز طی این مدت ممنوع است. سه تا شش هفته پس از جراحی، می توانید به آرامی فعالیت های سبک مانند دوچرخه سواری را شروع کنید. بعد از 3 تا 6 ماه، می توانید آزادانه به تمرینات پرتحرک برگردید و بدنسازی را از سر بگیرید.

عمل زیبایی بینی ، توسط دکتر پرویزیان بهترین دکتر عمل بینی تهران

تا چه مدت آتل گچی روی بینی خواهد بود ؟

بعد از عمل بینی ، یک آتل گچی بر روی بینی قرار می گیرد تا به بهبود آن کمک کند. بعد از 6 یا 7 روز برای آتل یا برداشتن گچ به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. پزشک آتل را برداشته و از نوار چسب استفاده می کند. بعد از برداشتن آتل ، پزشک نوار چسبی روی بینی قرارمی دهد. این نوار کمک می کند تا تورم با سرعت بیشتری فروکش کند و فرم نهایی بینی را بهبود می بخشد. بسته به شرایط بیمار و نوع پوست آن ها ، به بیماران آموزش داده می شود که چگونه از نوار به مدت یک تا دو ماه استفاده کنند. برای دو هفته اول و برای نتیجه بهتر ، باید دائماً نوار را روی بینی داشته باشید (24 ساعت شبانه روز). بعد از این مدت ، هر چند وقت یک بار مجاز به برداشتن نوار هستید. در پایان ماه دوم ، دیگر نیازی به پوشیدن نوار ندارید.

چه زمانی از پیوند استخوان یا غضروف استفاده می شود ؟

پزشکان برای زیبایی بینی از پیوند استخوان یا غضروف استفاده می کنند. اما این که آیا شما به پیوند احتیاج دارید یا خیر توسط پزشک در قرار ملاقات با مشاوره تعیین می شود. برای کسانی که نیاز به پیوند دارند ، معمولاً پیوند از سپتوم یا تیغه بینی خارج می شود. اما در بعضی موارد ، وقتی بینی بیمار غضروف کافی نداشته باشد ، دکتر ممکن است از غضروف گوش یا دنده بیمار استفاده کند. اگر بیمار نتواند پیوند غضروف لازم را تهیه کند ، می توان از پروتز مصنوعی استفاده کرد. استفاده از ایمپلنت باعث افزایش قیمت رینوپلاستی شما می شود.