جوان‌سازی پوست دست و انگشتان با تزریق ژل و چربی

دستان ما به دليل اينکه به ميزان خيلي زيادي در معرض عوامل مختلف محيطي قرار مي‌گيرند، يکي از اولين اعضاي بدن هستند که شروع به نمايان کردن علائم پيري مي‌کنند. روند طبيعي پيري و مواجهه با نور آفتاب، دو عامل مهمي هستند که بروز اين علائم را تشديد مي‌کند. شايع‌ترين و مشخص‌ترين نشانه‌هاي پيري در پوست دست‌ها شامل لکه‌هاي تيره رنگ (به نام “لکه‌هاي پيري”) و زائده‌هاي پيش‌سرطاني است. علاوه بر آن، از دست رفتن بافت چربي پوست هم باعث از دست رفتن شادابي پوست و استخواني به نظر رسيدن دست‌ها مي‌شود. روش‌هاي جوانسازی پوست دست‌ها مي‌تواند در درمان چین و چروک دست و بازگشت شادابي و لطافت به دست‌ها مؤثر باشد. روش‌هاي درماني مختلفي از جمله تزریق ژل و چربی و مزوتراپی پوست دست براي اين منظور وجود دارد که مي‌توان براي رفع چین و چروک دست و دستيابي به شکل ظاهري دلخواه هر فرد در دستهايش، از يکي از اين روش‌ها يا از ترکيبي از چند روش استفاده کرد.

با وجود آنکه جراحان پلاستيک و زيبايي نمي‌توانند علائم و نشانه‌هاي پيري در پوست را به طور کامل از بين ببرند، اما با استفاده از فناوري‌هاي جديد جوانسازی دست‌ها در بيماران خود توانسته‌اند ظرف تنها يک بعدازظهر، دست‌هاي آنان را 10 تا 15 سال جوان‌تر کنند. دکتر پرويزيان فوق تخصص جراحي پلاستيک و زيبايي به شما در داشتن دستاني زيبا کمک خواهد کرد.

جهت دریافت مشاوره برای جوانسازی پوست دست و گرفتن نوبت از متخصص جراحی پلاستیک می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

09039408200

چه کساني مي‌توانند کانديداي ايده‌آل براي عمل جوانسازی دست‌ها باشند؟

افرادي که به دنبال يافتن راهي براي بهبود شکل ظاهري دست‌هاي خود هستند، کانديداي ايده‌آلي براي عمل جوانسازی دست‌ها به شمار مي‌روند. اگرچه افراد مختلف دلايل متفاوتي براي انجام عمل زيباسازي دست دارند، اما به طور کلي شايع‌ترين علت‌هايي که براي آن وجود دارد عبارتند از:

 • بهبود وضعيت ظاهري و تقويت اعتماد به نفس
 • کاهش نگراني و تشويش در مورد ويژگي‌های ظاهری
 • دستيابي به پوستي لطيف‌تر و زيباتر
 • داشتن ظاهري جوان‌تر

اما افرادي که قصد انجام عمل جوان سازی پوست دست خود را دارند بايد اين نکته را نيز به خاطر داشته باشند که جراحي زيبايي فقط باعث بهبود نسبي شکل دست‌ها مي‌شود و علائم پيري را به طور کامل رفع يا درمان نمي‌کند. بنابراين بيماران بايد اهداف و انتظارات واقع‌بينانه‌اي از عمل زیبایی دست ها داشته باشند. در ضمن حتماً در زمان جلسه مشاوره، اهداف خود از انجام اين عمل را به طور کامل براي دکتر پرويزيان شرح دهيد. به اين ترتيب دکتر پرويزيان هم بهتر مي‌تواند در مورد مناسب بودن اين عمل براي شما تصميم بگيرد.

عمل جوانسازی دست‌ها چه تأثير مثبتي مي‌تواند داشته باشد؟

عوارضي که با انجام جوان سازی دست مي‌توان برطرف کرد عبارتند از:

 • پژمردگي و بدشکلي پوست: ضعيف شدن ساختارهاي حمايت کننده از پوست (رشته‌هاي کلاژن و الاستين) که منجر به از دست رفتن استحکام و شادابي پوست و تشکيل سلوليت بر روي آن مي‌شود.
 • عوارض رنگدانه‌اي: کک و مک، لکه‌هاي خورشيدي، ملاسما و ساير لکه‌هاي تيره رنگ روي پوست، به ويژه آنهايي که در اثر مواجهه با آفتاب به وجود آمده‌اند.
 • جاي زخم‌ها: اسکار يا جاي زخم در نتيجه آکنه و جراحت‌هاي پوستي به وجود مي‌آيد و مي‌تواند به شکل‌هاي مختلفي از قبيل موجي شکل، فرو رفتگي‌هاي ريز، رنگ پريدگي يا برآمدگي بر روي پوست ديده شود.

روش‌هاي مختلف جوانسازی دست کدام است؟

روش های مختلفی برای جوان کردن پوست وجود دارد که از آن جمله می توان به تزریق ژل و چربی و همچنین زیباسازی پوست با لیزر اشاره کرد. در ادامه توضیحاتی در مورد دو روش تزری ژل و چربی ارائه شده است.

تزريق ژل

یکی از راههای جوانسازی پوست دست، تزریق ژل است. ژل‌هاي تزريقي بايد حتماً غير حساسيت‌زا (هيپوآلرژنيک) و غير سمي بوده و با بدن شما سازگاري داشته باشند.

 • تزريق ژل در فضاي بين انگشت‌ها و در فاصله بين انگشت دوم و سوم، و انگشت سوم و چهارم انجام مي‌گيرد. قبل از تزريق ژل هم ابتدا يک بي‌حسي موضعي در محل تزريق اعمال مي‌شود.
 • بعد از آنکه تزريق برای جوان سازی دست انجام شد، دست‌ها ماساژ داده مي‌شوند تا ژل در تمام دست پخش شود.
 • در زمان تزريق ژل بايد خيلي احتياط کرد تا به تاندون‌ها و رگ‌هاي خوني در دست‌ها آسيبي وارد نشود.

آثار تزريق ژل در افراد مختلف مي‌تواند در حدود 6 تا 14 ماه دوام داشته باشد.

انواع رايج ژل عبارتند از: ژوويدرم، راديِس، پرلان و رستيلان

 • هزينه تزريق ژل در دست بر اساس نوع ژل مورد استفاده، گستردگي سطح عمل تزريق و مقدار ژل مورد نياز مي‌تواند خيلي متغير باشد.

تزريق چربي

فرآیند تزريق چربي برای جوان سازی پوست دست شامل برداشتن بافت چربي از ناحيه شکم يا لگن با استفاده از تکنيک‌هاي ميکروليپوساکشن و تزریق چربی به دست مي‌باشد. گودافتادگي و فرورفتگي‌هاي موجود در دست‌ها را مي‌توان با تزريق چربي به طور قابل ملاحظه‌اي برطرف کرد.

تزريق چربي باعث ايجاد شکل پُر، گوشتالو و جوان در دست‌ها مي‌شود. آثار و نتايج اين عمل، بلافاصله بعد از پايان تزريق قابل مشاهده خواهد بود. تزريق چربي يک درمان بي‌نظير است که ميزان استقبال از آن روز به روز بيشتر مي‌شود.

اصلاح رگ‌هاي خوني برجسته در دست‌ها

سياهرگ‌هاي برجسته در زير پوست دست‌ها، يکي از شاخص‌ترين نشانه‌هاي پيري است. ظاهر ناخوشايند اين رگ‌ها را تقريباً به سادگي مي‌توان با انجام عمل‌هايي از قبيل اسکلروتراپي (ترميم عروق) و ميکروفلبکتومي برطرف کرد. در عمل اسکلروتراپي يک محلول دارويي به درون سياهرگ‌ها تزريق مي‌شود. در عمل ميکروفلبکتومي هم سياهرگ‌ها از طريق برش‌هاي ريزي که بر روي دست زده مي‌شود، برداشته مي‌شوند. اسکلروتراپي و ميکروفلبکتومي هر دو عمل‌هاي سرپايي ساده‌اي هستند که براي اصلاح ظاهر ناخوشايند سياهرگ‌هاي برجسته در زير پوست دست کارآيي بسيار خوبي دارند.

مراقبت‌هاي بعد از عمل

بعد از عمل جوانسازی دست‌ها، يک رژيم مراقبتي خاص شامل کرم‌ها، لوسيون‌ها و صابون‌هاي مخصوص براي مقابله با پيري و حفظ جواني دست‌ها براي شما تجويز مي‌شود. علاوه بر آن بايد از قرار گرفتن در معرض نور مستقيم آفتاب هم خودداري کنيد. مصرف مقادير مناسبي از کرم ضد آفتاب هم مي‌تواند در حفظ نتايج عمل جوانسازی دست‌ها تأثير قابل ملاحظه‌اي داشته باشد.

شرايط دوره ريکاوري بعد از عمل جوانسازی دست‌ها چگونه است؟

بهبودی بعد از درمان چین و چروک دست ها به روش مورد استفاده براي انجام اين عمل بستگي دارد. به طور کلي بهبودي پوست دست‌ها بعد از عمل جوانسازی در مقايسه با پوست صورت بيشتر طول مي‌کشد، اما هيچ يک از روش‌هاي اين عمل نياز چنداني به دوره استراحت بعد از عمل ندارند.

بيشترين دوره استراحت بعد از عمل، مربوط به تزريق چربي مي‌باشد. زيرا اين عمل نياز به ايجاد بريدگي‌هايي براي انجام ليپوساکشن دارد. از طرفي تزريق ژل کمترين ميزان عوارض بعد از عمل را به دنبال دارد. اصولاً از هر روشي که استفاده شود، معمولاً مقداري التهاب و حساسيت در پوست ايجاد خواهد شود. در مورد عمل‌هاي مبتني بر تزريق، غالباً يک کبودي يا خون‌مردگي مختصر هم ايجاد مي‌شود.

هزينه

هزينه عمل جوانسازی دست‌ها بر اساس قيمت هر ميلي‌ليتر از ژل‌هايي که در هر مرتبه تزريق مورد استفاد قرار مي‌گيرد، محاسبه مي‌شود. قيمت ژل‌هاي موقتي، نيمه دائمي و دائمي هم با يکديگر تفاوت دارد.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ