درمان و رفع افتادگی و شلی پوست بدن

درمان افتادگی و شلی پوست بدن

درمان و رفع افتادگی و شلی پوست بدن : جراحی پلاستیک پس از کاهش وزن زیاد می‌تواند پوست اضافی ایجاد شده و چربی باقیمانده در بدن را از بین ببرد. هدف از این جراحی ایجاد تناسب بین اندام‌ها با از بین بردن افتادگی پوست در نواحی مختلف بدن همچون صورت، گردن، بالای بازو، سینه‌ها، شکم، باسن و ران‌ها است.

به این ترتیب بیمار می‌تواند به ظاهر دلخواه خود دست پیدا کند. با وجودی که این عمل جراحی باعث باقی ماندن جای زخم بر روی بدن بیمار می‌شود، اکثر افراد اعتقاد دارند جای زخم به جا مانده پس از این جراحی ارزش نتایج درمان به دست آمده را خواهد داشت.

جراحی‌های تناسب اندام دکتر پرویزیان

پس از کاهش زیاد وزن، هدف جراحی پلاستیک از بین بردن شل شدگی و افتادگی پوستی است. روش‌های جراحی دکتر پرویزیان برای تناسب اندام بعد از کاهش وزن شامل لیفت پایین تنه، شکم، لیفت صورت، لیپوساکشن، لیفت سینه، کوچک کردن سینه یا ژنیکوماستی، لیفت ران، لیفت بازو و نیز پانیکولکتومی (panniculectomy) است.

به این ترتیب دکتر پرویزیان می‌تواند با توجه به شرایط شما از بهترین روش‌های درمان برای رفع مشکل و دستیابی به نتایج دلخواه استفاده کند.

دستیاران دکتر پرویزیان آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره انواع روش‌های جراحی کاهش وزن هستند. جهت دریافت مشاوره، طرح سوال و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره تلفن 09039408200 تماس حاصل فرمایید

چه زمان لازم است از جراحی پلاستیک پس از کاهش وزن استفاده شود

 • در صورتی که بیمار با کاهش وزن زیاد در نتیجه عمل جراحی، رژیم گرفتن و انجام فعالیت‌های ورزشی مواجه شده باشد.
 • در صورتی که بیمار دچار افتادگی پوست در نواحی مختلف بدن همچون صورت و گردن، سینه‌ها، دست‌ها، شکم، کمر و ران‌ها شده باشد.
 • در صورتی که وزن بیمار پس از عمل جراحی، رژیم گرفتن و انجام فعالیت‌های ورزشی تثبیت شده باشد. معمولاً از این عمل جراحی با گذشت 18 ماه یا بیشتر از زمان کاهش وزن استفاده می‌شود.

جزئیات عمل جراحی درمان و رفع افتادگی و شلی پوست بدن 

درمان و رفع افتادگی و شلی پوست بدن

 اولین قدم برای شروع این درمان صحبت با دکتر پرویزیان درباره نتایج مورد انتظار است. به این ترتیب دکتر پرویزیان می‌تواند روش مناسب را برای کمک به شما جهت دستیابی به اهداف مورد نظر پیشنهاد کرده و یک تصویر واقع‌بینانه از نتایج درمان در اختیار شما قرار دهد.

گاهی اوقات می‌توان از چند عمل جراحی به صورت همزمان برای رفع مشکلات مختلف استفاده کرد، هر چند در سایر موارد ممکن است فقط از یکسری درمان‌های پشت سر هم برای بیمار استفاده شود.

در این شرایط به خاطر اینکه نتایج هر مرحله درمان می‌تواند بر نتایج مرحله بعدی آن تاثیر گذارد، لازم است از یک برنامه دقیق برای درمان استفاده شود.

پانیکولکتومی چیست؟

پانوس (pannus) یک اصطلاح تخصصی است که برای افتادگی پوست در ناحیه پایین شکم پس از کاهش وزن زیاد و یا بارداری استفاده می‌شود. پانیکولکتومی می‌تواند به رفع افتادگی پوست زیر ناف کمک کند.

این شرایط به معنی این است که در این درمان پوست اضافی و چربی بالای ناحیه ناف برداشته نمی‌شود.

این درمان اغلب بر روی بیمارانی انجام می‌شود که هنوز دچار اضافه وزن زیاد هستند، اما در ارتباط با مشکل افتادگی پوست خود ناراحت می‌باشند.

برخی از افراد دیگر که ممکن است از این درمان برای آن‌ها استفاده شود شامل افرادی هستند که دارای چربی اضافی در بالای لگن، ناحیه کمر، یا در ناحیه زانوهای خود بوده و این شرایط برای سلامتی آن‌ها مشکل ایجاد کرده است.

پس از این عمل جراحی، بیمار مشکلات پوستی کمتری داشته و بهبود مشخص در وضعیت ظاهری خود مشاهده خواهد کرد.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

 • دکتر پرویزیان شکاف‌های افقی در ناحیه پایین شکم ایجاد کرده و از این طریق پوست و چربی اضافی را به دقت از محل خارج می‌کند.
 • پوست باقیمانده بر روی ناحیه تحت درمان کشیده شده و بخیه زده می‌شود.
 • گاهی اوقات یک لوله برای خروج ترشحات در محل تحت درمان داخل شکاف قرار داده می‌شود و لازم است این لوله برای چند روز در محل باقی بماند.
 • از چسب مخصوص بر روی کل ناحیه شکاف استفاده می‌شود تا به این ترتیب به فرآیند بهبود زخم کمک شده و از باز شدن شکاف جلوگیری شود.
 • در صورتی که بیمار دچار مشکلات فتق شکم یا پارگی دیواره شکم باشد، دکتر پرویزیان اغلب می‌تواند به‌طور همزمان این مشکلات را نیز درمان کند.

توجه داشته باشید فرآیند لیپوساکشن، لیفت پایین تنه و شکم نیز از روش‌های درمان مشخصی است که با پانیکولکتومی ارتباط دارند.

لیفت پایین تنه یا لیپکتومی (lipectomy) چیست؟

این درمان به‌طور خاص برای تغییر شکل شکم، دور کمر، ران، و باسن از طریق ایجاد یک شکاف دور کمر انجام می‌شود.

در حقیقت لیپکتومی برای بیمارانی طراحی شده که دچار افتادگی پوست در ناحیه باسن و لگن، پشت ران‌ها، پهلوی ران، جلوی ران، داخل ران، و شکم شده و یک لایه نازک چربی زیر پوست این نواحی خاص از بدن آن‌ها قرار دارد.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

 • شکاف‌های مور نیاز از پشت لگن شروع شده و به سمت جلوی ران‌ها امتداد پیدا می‌کند.
 • دکتر پرویزیان پوست اضافی و نیز بافت چربی زیر آن را از طریق این شکاف‌ها خارج کرده و باعث کشیده شدن و صاف شدن پوست پایین تنه و به‌طور خاص پوست باسن و ران‌ها می‌شود.
 • این عمل جراحی از کمر شروع می‌شود، اما در ادامه می‌توان از آن برای رفع مشکلات مشابه در نواحی مختلف ران نیز استفاده کرد.
 • در صورت نیاز می‌توان از این عمل جراحی به همراه جراحی سفت کردن پوست شکم نیز برای بیمار استفاده کرد.
 • در صورتی که قبلاً بر روی بیمار عمل جراحی آبدومینوپلاستی انجام شده باشد، لیفت پایین تنه را می‌توان گسترش داده و برای سفت کردن نواحی داخل ران نیز مورد استفاده قرار داد.

جراحی زیبایی شکم یا آبدومینوپلاستی چیست؟

این روش ( آبدومینوپلاستی ) درمان برای رفع شل شدن پوست و برداشتن پوست و چربی اضافی از ناحیه شکم در زیر ناف تا ناحیه شرمگاهی استفاده می‌شود.

علاوه بر این از ابدومینوپلاستی می‌توان برای رفع خطوط کشیدگی و ظاهر نامناسب ایجاد شده در پوست شکم نیز استفاده کرد.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

 • دکتر پرویزیان بخش زیادی از پوست و چربی بین ناف و ناحیه شرمگاهی را با یک الگوی افقی یا بیضی شکل بر می‌دارد.
 • در این عمل جراحی عضلات شکم با استفاده از بخیه‌های دائمی سفت می‌شوند.
 • پوست اطراف ناف به منظور دستیابی به نتایج ظاهری مناسب تغییر شکل داده می‌شود.
 • ناف از طریق یک شکاف کوچک از زیر پوست خارج شده و در موقعیت مناسب بخیه زده می‌شود.
 • شکاف ایجاد شده برای این عمل جراحی که معمولاً از یک طرف لگن به سمت دیگر آن امتداد دارد، با استفاده از بخیه بسته می‌شود.
 • جای زخم باقیمانده در نتیجه این عمل جراحی به خوبی در شکاف طبیعی خط بیکینی پنهان می‌شود. به هر حال طول این زخم و شرایط ظاهری آن در بین افراد متفاوت است.

لیپوساکشن یا لیپوپلاستی چیست؟

این روش ( لیپوساکشن ) درمان می‌تواند ظاهر پهلو، لگن، سینه، ران، گردن، بالای بازو و زانوها را اصلاح نماید.

لیپوساکشن در اکثر مواقع به همراه سایر روش‌های جراحی پلاستیک پس از کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید مطلب مربوط به لیپوساکشن را مطالعه نمایید.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

 • دکتر پرویزیان شکاف‌های کوچک در ناحیه‌ای که قرار است چربی آن خارج شود، ایجاد می‌نماید.
 • یک لوله نازک و توخالی (کانولا) از طریق شکاف به بدن بیمار وارد شده تا تونل لازم برای خارج کردن چربی از بدن ایجاد شود.
 • فرآیند مکش باعث می‌شود سلول‌های چربی در تونل حرکت کرده و به خارج از بدن هدایت شود.
 • پس از خارج شدن چربی، دکتر پرویزیان ناحیه تحت درمان را پوشانده و احتمالاً از بیمار می‌خواهد از پوشش تنگ برای مدت زمان مشخص استفاده نماید.

لیفت سینه یا ماستوپکسی (mastopexy) چیست؟

از این روش (لیفت سینه) درمان برای از بین بردن افتادگی پوست و ایجاد هماهنگی بین ظاهر سینه‌ها، کاهش اندازه سینه، رفع افتادگی سر سینه ، و نیز اصلاح ظاهر نامناسب ناحیه قهوه‌ای دور سر سینه استفاده می‌شود.

به این ترتیب ماستوپکسی می‌تواند ظاهر جوان و جذاب سینه را برای بیمار بازیابی نماید. علاوه بر این خانم‌هایی که به دنبال سینه‌های بزرگ‌تر، کوچک‌تر، یا گردتر هستند نیز ممکن است از عمل جراحی حجیم کردن سینه یا کاهش اندازه آن به همراه لیفت سینه استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مطلب مربوط به لیفت سینه را مطالعه نمایید.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

 • دکتر پرویزیان شکاف‌های مورد نیاز را در بدن ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید شکاف‌های لازم برای این عمل جراحی با توجه به مقدار پوست اضافی، موقعیت سر سینه‌ها، نتایج درمان مورد انتظار و نظر تخصصی دکتر پرویزیان در بین افراد متفاوت خواهد بود.
 • پس از ایجاد شکاف‌های لازم، دکتر پرویزیان موقعیت بافت سینه را اصلاح کرده و پوست اضافی را بر می‌دارد.
 • در ادامه سر سینه و ناحیه قهوه‌ای دور آن به نحوی تغییر موقعیت داده می‌شوند که محل آن‌ها برای ایجاد ظاهر جوان و جذاب برای سینه‌ها مناسب باشد. در این حالت معمولاً اتصال سر سینه و ناحیه اطراف آن به بافت زیر آن‌ها حفظ می‌شود تا به این ترتیب بتوان احساس سر سینه و توانایی شیردهی بیمار را حفظ کرد.
 • در صورت نیاز، دکتر پرویزیان می‌تواند اندازه سر سینه را با ایجاد شکاف لازم دور ناحیه سر سینه کوچک کند.
 • در ادامه دکتر پرویزیان پوست باقیمانده را سفت کرده و شکاف‌های ایجاد شده را می‌بندد. در این زمان لازم است از بخیه‌های عمیق داخل بافت سینه برای حفظ ظاهر جدید آن استفاده شود.
 • به منظور بستن شکاف‌های ایجاد شده و حفظ شرایط می‌توان از چسب مخصوص یا نوارهای ترمیم مناسب برای بیمار استفاده کرد.

لیفت بازو یا براکیوپلاستی (brachioplasty) چیست؟درمان و رفع افتادگی و شلی پوست بدن

با افزایش سن یا کاهش زیاد وزن، پوست ناحیه بالای بازو ممکن است دچار افتادگی شده و شل شود. به این ترتیب لیفت بازو می‌تواند پوست اضافی و تجمع چربی را در این ناحیه از بین برده و ظاهر آن را جوان و جذاب نماید.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

 • شکاف‌های مورد نیاز معمولاً کنار بازو یا پشت آن ایجاد شده و معمولاً از زیر بغل به سمت آرنج امتداد پیدا می‌کند.
 • در صورتی که نیاز به خارج کردن چربی در طول عمل جراحی لیفت بازو وجود داشته باشد، می‌توان از لیپوساکشن به همراه این درمان استفاده کرد.
 • در صورتی که مقدار پوست اضافی ایجاد شده در این ناحیه از بدن محدود باشد، احتمالاً می‌توان برای بیمار از روش جراحی مینی‌براچیوپلاستی استفاده کرد. در این نوع خاص از عمل جراحی لیفت بازو، شکاف‌های مورد نیاز برای جراحی فقط محدود به ناحیه زیر بغل خواهند بود.

لیفت ران یا تای‌پلاستی (thighplasty) چیست؟

این روش درمان (لیفت ران) برای برداشتن پوست و چربی اضافی، سفت کردن پوست، بهبود ظاهر و نیز افزایش تناسب ران‌ها با سایر اندام‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این امروزه امکان استفاده از این درمان به همراه لیپوساکشن ران و نیز لیفت پایین تنه وجود دارد.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

امروزه روش‌های مختلف برای لیفت ران وجود دارد. به همین خاطر دکتر پرویزیان از روش‌های درمان مناسب برای شما با توجه به مقدار چربی و پوست اضافی، کیفیت پوست، نواحی تحت درمان و نیز اهداف مورد انتظار درمان استفاده خواهد کرد.

 • در حالتی که لیفت داخلی (میانی) ران بر روی بیمار انجام شود (این نوع لیفت ران بیشترین استفاده را در بین افراد دارد)، شکاف‌های مورد نیاز در خطوط کشاله ران ایجاد می‌گردد. این روش در بهترین حالت برای افرادی مناسب است که چربی و پوست اضافه آن‌ها در حد متوسط باشد. در این درمان، دکتر پرویزیان پوست و بافت ران را بالا کشیده و به این ترتیب ظاهر این ناحیه از بدن را اصلاح می‌کند.
 • لیفت عمودی ران با ایجاد یک شکاف عمودی از کشاله ران شروع شده و این شکاف به سمت داخل زانو امتداد پیدا می‌کند. این درمان برای افرادی مناسب است که مقدار چربی و پوست اضافی آن‌ها در این ناحیه از بدن زیاد باشد. به این ترتیب جای زخم باقیمانده پس از این درمان در هنگام آشکار شدن ران برای سایر افراد قابل مشاهده خواهد بود. در طول این عمل جراحی، دکتر پرویزیان پوست و بافت اضافی را از ناحیه داخل ران خارج خواهد کرد.
 • لیفت خارجی ران نیازمند ایجاد یک شکاف در کشاله ران است و این شکاف دور ران چرخش پیدا می‌کند. امروزه از یک روش جدیدتر برای این درمان به نام لیفت ران اسپیرال یا مارپیچ (spiral) برای درمان مشکلات ایجاد شده در این زمینه در نواحی جلو، پشت، داخل و خارج ران استفاده می‌شود. به این ترتیب شکاف مورد نیاز در زیر خط باسن ایجاد شده و در طول خط کشاله ران در محل تماس ران با ناحیه شرمگاهی امتداد پیدا می‌کند.
مطالب مرتبط