درمان افتادگی پلک و پف زیر چشم با جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

Untitlلed-1

علاوه بر انجام عمل جراحی ترمیمی صورت برای بازسازی بافت چشم پس از حوادث، عمل جراحی برای سرطان، جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی، دکتر پرویزیان از طریق انجام جراحی زیبایی اقدام به رفع مشکلات خاص مانند پف چشم، افتادگی پلک‌ها و شل شدن پوست دور چشم به وجود آمده پیرامون چشم خواهند نمود. این عمل "جراحی زیبایی پلک‌" یا "بلفاروپلاستی" نامیده می‌شود.

بلفاروپلاستی چه‌کاری انجام می‌دهد؟


برخی از افراد به دلیل افتادگی پلک و پف کردن زیر چشم خود، مبادرت به انجام عمل جراحی پلک‌ (بلفاروپلاستی) می‌کنند. از این طریق پوست اضافی ایجادشده حذف و پلک جمع می‌شود، درنتیجه ظاهر فرد بهبود یافته و نمایی جوان به خود می‌گیرد.

Blausen_0085_Blepharoplasty-EyeLift-1024x512

در واقع جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی، افتادگی پوست در اطراف چشم را برطرف می‌کند و موجب بزرگ کردن چشم ها می شود، درنتیجه ظاهر افراد جوان خواهد شد. ازآنجاکه از طریق این روش درمانی، افتادگی پلک و پوست اطراف چشم بهبود می‌یابد، با افزایش میدان دید بیمار، بینایی او نیز بهبود می‌یابد. ممکن است در این روش جراحی برای درمان پف چشم، بخشی از پوست، عضله و چربی‌های اضافی در پلک فوقانی و یا تحتانی برداشته شود. در برخی موارد، برداشت پوست کفایت می‌کند و نیازی به برداشت عضله‌ها نخواهد بود. در این روش ممکن است هردو پلک فوقانی و  پیک تحتانی نیاز به جراحی پف زیر چشم داشته باشند.

جراحی زیبایی پلک فوقانی (گاهی اوقات "لیفت چشم" نامیده می‌شود) نباید با جراحی پتوزیس پلک فوقانی اشتباه گرفته شود. در جراحی پتوزیس موقعیت حاشیه پلک فوقانی بالا برده می‌شود، معمولاً این کار از طریق کوچک کردن عضلات و تاندون‌های بالابرنده پلک، صورت می‌پذیرد. گاهی اوقات سنگینی پوست پلک فوقانی باعث افتادگی پلک فوقانی می‌شود، در برخی از موارد به کمک جراحی بلفاروپلاستی می‌توان به‌صورت جزئی حاشیه پلک فوقانی را کمی بالا برد.

متأسفانه ممکن است، پلک بالا و گاهی اوقات پلک پایین، به‌عنوان بخشی از روند پیری، دچار افتادگی یا پف زیر چشم شوند. به‌عنوان بخشی از همان روند، ابروها نیز ممکن است دچار افتادگی شوند.

در زیر نمونه کارهای دکتر پرویزیان و جراحی‌های ایشان درزمینه بلفاروپلاستی را مشاهده می‌کنید:

برای بزرگنمایی کلیک کنید

فرایند جراحی بلفاروپلاستی


جراحی بلفاروپلاستی ( عمل پلک چشم )  معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. جراح یک داروی بی‌حسی در پلک شما تزریق خواهد کرد، همچنین به‌منظور رفاه حال شما، ممکن است یک آرام‌بخش وریدی نیز برایتان تزریق گردد. این تزریق می‌تواند باعث سست شدن شما شود.

جراحی پلک فوقانی

برای جراحی پلک فوقانی، برای درمان افتادگی پلک چشم پوست و چربی اضافی از طریق یک برش مخفی در چین‌های طبیعی پلک بالایی، برداشته می‌شود. اگر پلک دچار افتادگی شده باشد، ممکن است عضلاتی که پلک فوقانی را بالا می‌برند، کوتاه‌تر شوند. سپس برش ایجادشده توسط بخیه‌های ظریفی بسته خواهد شد.

جراحی پلک تحتانی

چربی‌های اضافی از طریق برش مخفی که در سطح داخلی پلک پایین ایجاد می‌شود، برداشته‌شده یا موقعیتشان تغییر می‌کند. در صورت تمایل بیمار برای صاف شدن و جمع شدن بهینه پوست پلک تحتانی، می‌توان هم‌زمان از لیزر یا لایه‌بردارهای شیمیایی نیز استفاده نمود. اگر نیاز باشد پوست اضافی پلک پایین برداشته شود، درست در زیر خط مژه‌ها، برشی ایجاد می‌گردد. از طریق این برش، چربی و یا پوست اضافی برداشته‌شده و یا موقعیتشان تغییر داده می‌شود. سپس این برش توسط بخیه‌های ظریف بسته می‌شود.

جراحی هم‌زمان پلک فوقانی و تحتانی

می‌توان جراحی پلک فوقانی و تحتانی را هم‌زمان انجام داد. همچنین این روش جراحی می‌تواند با جراحی‌های دیگر، ازجمله: لیفت (کشیدن) ابرو و یا پیشانی، لیفت نیمه میانی صورت، لیفت صورت، لیفت گردن، یا بازسازی پوست از طریق لیزر، تلفیق شود.

دوره بهبودی پس از جراحی


پس از جراحی پلک‌ها به علت پف زیر چشم ، آنتی‌بیوتیک‌های موضعی به‌صورت پماد برای بیمار اعمال خواهد شد. استفاده از آتل‌های چشمی به‌ندرت لازم می‌شود. در روز اول، شما باید از کمپرس سرد استفاده کنید. در اوقاتی که بیدار هستید، در هر ساعت به مدت ۱۰ ای ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. استفاده از یخ می‌تواند تورم را کاهش دهد و کبودی را به حداقل ممکن برساند.

 در روز دوم، عمل رفع پف چشم  هرچند ساعت یک‌بار ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باز از کمپرس سرد استفاده کنید. پس از ۴۸ ساعت، برای تسریع در بهبودی از کمپرس گرم استفاده شود. در صورت نیاز، پزشک در خصوص استفاده از مسکن‌ها توصیه‌های لازم را به شما گوش زد خواهد کرد. در اکثر موارد، با کمک مسکن‌های غیر نسخه‌ای، مشکل بیمار برطرف می‌شود. استفاده از مسکن‌های قوی به‌ندرت نیاز می‌شود. در طول دوره بهبودی پس از عمل، انتظار می‌رود ناراحتی خفیفی وجود داشته باشد. اما اگر درد شدید شد و یا تغییراتی در بینایی شما رخ داد، سریعاً با جراح خود تماس بگیرید.

درحالی‌که شما بهبود می‌یابید، ناحیه چشم شما کبود و قرمز خواهد شد، همچنین چشم شما متورم می‌گردد به‌خصوص در چند روز اول پس از جراحی. سفیدی چشم (صلبیه) نیز ممکن است قرمز و پرخون شود. تکمیل فرایند درمان افتادگی پلک ممکن است چندهفته‌ای طول بکشد، در طول این مدت نباید از موارد آرایشی در اطراف چشم استفاده شود. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، زمانی که ورم پلک‌ها به‌اندازه کافی فروکش کرد، می‌توانید مجدداً از لنزهای خود استفاده نمایید، به شرطی که لنز به‌راحتی در موقعیت خود قرار بگیرد. اگر از عینک استفاده می‌کنید، با رعایت نکات ایمنی و احتیاط‌های لازم می‌توانید پس از جراحی از آن استفاده کنید. معمولاً بخیه مورداستفاده شده در این روش، قابل‌جذب خواهد بود و ظرف ۴ تا ۷ روز خودش حل می‌شود، درنتیجه نیازی به برداشت آن‌ها نخواهد بود. اگر از بخیه‌های غیر قابل‌جذب استفاده شده باشد، جراح حدود یک هفته پس از جراحی آن‌ها را حذف می‌کند.

بسیاری از افرادی که تحت عمل زیبایی پلک چشم قرار می‌گیرند، از نتیجه عمل راضی خواهند بود، اعتمادبه‌نفس آن‌ها افزایش خواهد یافت. اگر پوست اضافی و یا افتادگی پلک در بینایی بیمار اختلالی ایجاد کرده باشد، پس از جراحی رفع افتادگی پلک میدان دید بیمار نیز بهبود خواهد یافت.

 هزینه جراحی پلک چقدر است؟


هزینه جراحی پلک با توجه به علت پف چشم متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله: شهر و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، جراحی که شما را عمل می‌کند، متخصص یا فوق تخصص بودن جراح شما، لوازم و امکاناتی که برای عمل شما موردنیاز است و وسعت ناحیه‌ای که باید تحت عمل قرار بگیرد.

اگر اختلال ایجادشده در ناحیه چشم، عملکرد شما را تحت تأثیر قرار داده باشد، به‌احتمال‌زیاد بخش عمده‌ای از هزینه‌های این روش را شرکت بیمه پوشش می‌دهد. ممکن است قبل از انجام جراحی نیاز باشد بررسی‌ها و هماهنگی‌های لازم با شرکت بیمه صورت بپذیرد. بااین‌حال، اگر عمل بلفاروپلاستی صرفاً به‌منظور زیبایی انجام شود، به‌ندرت بیمه‌ها آن را تحت پوشش قرار می‌دهند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان افتادگی پلک و پف زیر چشم با جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
۵ از ۱ رای