درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم

درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم

درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم : فرآیند ایجاد چین‌وچروک در درم رخ می‌دهد. درم لایه دوم پوست است که حاوی عناصر ساختاری پوست، اغلب پروتئین‌هایی مانند کلاژن یا الاستین می‌باشد که خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را فراهم می‌آورد. ‌

با افزایش سن، روند تقسیم سلول‌ها کندتر می‌شود،درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم درم به‌تدریج نازک شده، شبکه کلاژن و فیبرها به‌تدریج شل شده، و فرورفتگی‌هایی در پوست ایجاد می‌گردد.

این بدان دلیل است که درم از 80 درصد کلاژن ساخته‌شده و با افزایش سن، تولید کلاژن کند می‌شود.

غدد سباسه ترشح چربی با افزایش سن همچنان بزرگ می‌شوند، اما عملکرد روان کنندگی پوست توسط آن‌ها تضعیف‌شده و درنتیجه پوست خشک و کدر به نظر رسیده و خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها آشکارتر می‌شوند.

علل ایجاد چین و چروک دور و زیر چشم

عوامل بسیاری در تسریع روند ایجاد چین‌ و چروک نقش دارند:

 • پیری 

البته، شایع‌ترین علت چین و چروک دور چشم روند پیری عمومی است. با افزایش سن، بروز چین‌وچروک در تمام نواحی صورت امری طبیعی است، و ناحیه زیر چشم نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

با افزایش سن چروک‌ها به‌تدریج شکل می‌گیرند، آن پوست نازک و ظریف باگذشت سال‌ها، خشک‌تر و لاغرتر می‌گردد، و درنتیجه خاصیت ارتجاعی پوست به‌تدریج کاهش می‌یابد.

این تغییرات به‌یک‌باره رخ نمی‌دهد. بلکه در طی چند سال پیش از ایجاد چین‌وچروک‌ها اتفاق می‌افتد.

 • کم شدن آب بدن 

استفاده از تمیزکننده‌های نامناسب پوست منجر به عدم تعادل در رطوبت پوست و درنتیجه خشکی پوست می‌گردد.

 • محصولات زیبایی 

وجود مواد مصنوعی ارزان در محصولات آرایشی بر پوست تأثیر گذاشته و باعث ایجاد چین و چروک دور چشم می‌گردد. حتماً پیش از خوابیدن محصولات آرایشی را از روی پوست خود پاک‌کنید.

 • رژیم غذایی نامناسب

مواد غذایی نامناسب ممکن است فاقد ویتامین‌های خاص مهم مانند A، C، E و K باشند.

این ویتامین‌ها دارای اثر مثبت برقابلیت ارتجاعی پوست بوده و فقدان آن‌ها موجب می‌شود که پوست براق و ارتجاعی به نظر نرسد.

 • وضعیت خواب نامناسب

خواب ناکافی باعث می‌شود که پوست نسبت به چین‌وچروک و خطوط ریز آسیب‌پذیرتر شود.

 •  سبک زندگی

سیگار کشیدن وزندگی استرس‌زا ممکن است یکی از مهم‌ترین علل چین‌وچروک و خطوط ریز باشد. سیگار کشیدن به‌عنوان عامل کم شدن آب بدن پوست را در معرض رادیکال‌ها قرار داده که ممکن است به بروز خطوط ریز منتهی گردد.

 • عادت‌های نادرست

برخی از افراد هنگام شستن چشم‌ها و صورت خود حرکات بدنی خشن انجام می‌دهند و نیز هنگام خوابیدن چشم‌هایشان را بر روی بالش فشار می‌دهند. این عادات به‌تدریج موجب ایجاد چین‌وچروک و خطوط ریز می‌گردد.

 • قرار گرفتن در معرض  نور خورشید 

خورشید شامل اشعه‌های مضر است که عامل ایجاد خطوط ریز و چین‌وچروک زیر چشم می‌باشد.

درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم به شرح ذیل می باشد :

روش‌های غیر جراحی درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم

 • تزریق چربی

تزریق چربی خالص یک روش تهاجمی‌تر برای پر کردن حجم ازدست‌رفته دور چشم است، زیرا چربی ابتدا باید از طریق لیپوساکشن تخلیه شود.

تزریق چربی به فرآیند گرفتن چربی از یک ناحیه دارای چربی اضافی و تزریق مجدد بافت‌های چربی تصفیه‌شده به ناحیه پایینی اطراف چشم است. هدف از روش تزریق چربی پر کردن ناحیه دریافت گرافت چربی است.

شما به‌احتمال‌زیاد اندکی ناراحتی و نیز مقداری تورم را بلافاصله پس از درمان چروک دور چشم تجربه خواهید کرد.

به‌منظور اینکه یک عمل پیوند چربی تا حد ممکن موفقیت‌آمیز باشد، باید از ایجاد فشار در ناحیه تزریق چربی به مدت سه هفته اجتناب کنید.

4 روز طول می‌کشد تا  رگ‌های خونی در گرافتهای چربی رشد کنند و 2 یا 3 روز دیگر برای تقویت رگ‌های خونی زمان لازم است.

ایجاد استقامت کافی در ماتریکس خارج سلولی اطراف گرافت چربی برای مقاومت در برابر تنش‌های جزئی 2 تا 3 هفته طول می‌کشد.

 • تزریق ژل 

ژل‌های پوستی صورت ژل‌های یکنواخت بادوام ساخته‌شده از اسید هیالورونیک طبیعی هستند، ماده‌ای که به‌طور طبیعی در پوست ایجادشده و موجب افزودن حجم و هیدراته کردن پوست می‌شود.

تزریق یک ژل پوستی در زیر پوست موجب بازیابی فوری حجم پوست و رفع چین‌وچروک صورت، مانند خطوط و چین‌وچروک اطراف چشم‌ها می‌شود.

فرایند تزریق ژل پوستی 30-15 دقیقه طول می‌کشد و نتایج فوری هستند. به‌علاوه، این روش دارای حداقل دوره بهبودی یا ازکارافتادگی است.

 • تزریق بوتاکس  

تزریق بوتاکس ، هنگامی‌که در یک محیط پزشکی انجام شود، با استفاده از پروتئین تصفیه‌شده، آزاد شدن یک ماده شیمیایی از سلول‌های عصبی به عضلات را مسدود می‌کند.

انقباض عضلات همانند قبل متوقف می‌شود و درنتیجه یک ظاهر یکنواخت‌تر در پوست ایجاد می‌شود، گویی که خطوط عملاً رفع شده‌اند.

در عرض 20 دقیقه یا کمتر، تزریق بوتاکس صورت در خطوط اخم و یا خطوط مختلف صورت انجام می‌شود. عضلات در محل تزریق استراحت می‌کنند و درنتیجه پوستی یکنواخت‌تر برای شما ایجاد می‌شود.

ازآنجایی‌که تزریقات درست زیرپوست انجام می‌شوند، هیچ قسمت دیگری آسیب نمی‌بیند و چهره شما طبیعی باقی می‌ماند. نتایج تزریق بوتاکس به‌طورمعمول 3 تا 4 ماه دوام داشته و با انجام مکرر تزریقات می‌توان مدت‌زمان دوام تأثیرات را افزایش داد.

روش‌های جراحی درمان و رفع چین‌وچروک دور و زیر چشم

چین‌وچروک‌های پلک‌های پایینی می‌توانند خفیف یا شدید باشند.

در موارد شدید تنها عمل جراحی کمک خواهد کرد. روش‌های مختلفی وجود دارند که به‌تنهایی می‌توانند به بهبود چین‌وچروک‌ها کمک کنند، اما گاهی اوقات بنابر ایده جراح به ترکیبی از دو یا سه روش نیاز است.

 • لیفت صورت 

جراحی لیفت صورت ، که در اصطلاح بالینی به ریتیدکتومی معروف است، یک روش مورداستفاده برای کاهش چین‌وچروک‌های صورت و سایر نشانه‌های پیری، باهدف بهبود ظاهر کلی صورت و فک است.

جراحی لیفت صورت می‌تواند اثرات مضر زمان، استرس، و قرار گرفتن در معرض عناصر را خنثی کند. برای انجام این روش، جراح پلاستیک صورت عضلات اصلی صورت را  به‌منظور ایجاد ظاهری زیبا و خوشایندتر و جوان‌سازی ساختار صورت کشیده و محکم می‌کند.

او سپس کیست‌های چربی اضافی و پوستی که موجب بروز یک ظاهر خسته و سالخورده می‌گردد،‌ را حذف می‌کند.

 • لیفت ابرو 

لیفت ابرو،درمان و رفع چین‌ و چروک دور و زیر چشم که به‌طور رایج لیفت بپیشانی نیز نامیده می‌شود، باعث جوان‌سازی پوست بالای چشم‌ها و بازگرداندن ظاهری شاداب‌تر شده و انعکاسی بهتر از تحرک طبیعی بیمار است. 

لیفت ابرو با حذف پوست اضافی و افتاده پیشانی و تغییر جایگاه عضلات و بافت‌های اصلی، می‌تواند موجب رفع افتادگی شدید ابرو و از بین بردن شیارهای عمیق، و بازگرداندن ظاهری یکنواخت‌تر و جوان‌تر در یک‌سوم ناحیه بالایی صورت شود.
لیفت ابرو موجب بالا کشیدن افتادگی ابروها، رفع شیارهای عمیق و جوان‌سازی چشم‌ها می‌شود.

 • جراحی زیبایی پلک 

جراحی زیبایی پلک افتادگی پوست دور چشم را رفع کرده و ظاهری جوان‌تر در چهره ایجاد می‌کند.

گاهی اوقات جراحی پلاستیک پلک می‌تواند با بهبود افتادگی پلک و درنتیجه ایجاد یک میدان دید وسیع‌تر قدرت بینایی شمارا نیز بهبود بخشد.

جراحی پلاستیک می‌تواند پوست اضافی، عضلات و گاهی اوقات چربی را از پلک بالایی یا پایینی حذف کند.

در برخی موارد، شما تنها به حذف پوست اضافه نیاز دارید و نیازی به برداشتن عضله نمی‌باشد – و یا ممکن است نیاز به انجام جراحی بر روی هر دو پلک بالا و پایینی باشد.

پیشگیری از ایجاد چین و چروک دور و زیر چشم

 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

بسیاری از چین‌وچروک‌های صورت ناشی از اشعه ماوراءبنفش مضر خورشید هستند. از یک ضدآفتاب با SPF حداقل 15 در مقابل نور خورشید استفاده کنید.

برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک در اطراف چشم‌ها در هر بار بیرون آمدن از ضد آفتاب استفاده کنید.

 • از عینک آفتابی استفاده کنید.

دوبینی در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد چین‌وچروک اطراف چشم شما شود.

یک عینک آفتابی مسدودکننده نور ماوراءبنفش تهیه کنید و در هر بار بیرون آمدن و قرار گرفتن در معرض خورشید استفاده کنید.

 • از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

استفاده از مرطوب‌کننده دور چشم‌ها پوست شمارا از اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند. با افزایش سن، پوست شما سبوم کمتری تولید می‌کند.

سبوم به‌عنوان یک مرطوب‌کننده طبیعی و محافظ خورشید عمل می‌کند. با جایگزین کردن سبوم با ژل چشم سبک، شما می‌توانید خواص محافظتی سبوم را فراهم کرده و از ایجاد چین‌وچروک اطراف چشم ممانعت کنید.

 • سیگار نکشید.

حرکات تکراری صورت در هنگام سیگار کشیدن  و نیز رادیکال‌های آزاد موجود در دود سیگار می‌تواند به ایجاد چین‌وچروک زودرس منجر شود.

ترک سیگار، موجب می‌شود که پوست شما اکسیژن بیشتری دریافت کند و درنتیجه پوست مقاومت بیشتری پیداکرده و چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابند.

 • از کرم شب استفاده کنید.

از یک کرم شب با خاصیت افزایش تولید کلاژن، مانند یک کرم که حاوی ویتامین A رتینول است، استفاده کنید.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ