درمان گودی و سیاهی زیر چشم با جراحی و تزریق دور چشم

درمان گودی و سیاهی زیر چشم با جراحی و تزریق دور چشم

درمان گودی و سیاهی زیر چشم با جراحی و تزریق دور چشم : پوست زیر ناحیه چشم بسیار حساس و آسیب‌پذیر است. به این ترتیب اغلب اولین علائم بالا رفتن سن و خستگی در این ناحیه از بدن مشاهده می‌شود.درمان گودی و سیاهی زیر چشم با جراحی و تزریق دور چشم گودی و کبودی و سیاهی دور چشم ابتدا در گوشه چشم در ناحیه نزدیک بینی ایجاد شده و سپس به سمت نواحی خارجی پوست گسترش پیدا می‌کند.

دکتر پرویزیان به عنوان یک جراح پلاستیک به منظور درمان سیاهی، تیرگی یا کبودی زیر چشم از روش‌های درمان زیر برای بیماران خود استفاده می‌کند:

 • اصلاح وضعیت پلک پایین
 • اصلاح حجم پلک با تزریق ژل
 • اصلاح حجم پلک با تزریق چربی

انواع مختلف گودی زیر چشم

ظاهر نامناسب ایجاد شده زیر چشم‌ها و علت گودی زیر چشم معمولاً در نتیجه یکی از پنج حالت زیر ایجاد می‌شود:

 • ساختار استخوانی

در صورتی که چشم‌های شما در حفره استخوان فرو رفته باشند، احتمالاً تیرگی یا سیاهی زیر چشم در نتیجه سایه انداختن استخوان ابرو بر روی چشم ایجاد می‌شود. بهترین روش برای درمان این شرایط استفاده از روش‌های بدون درد و ایمن تزریق ژل می‌باشد.

 • ملانین پوست (هیپر- پیگمنتیشن)

بعضی از انواع خاص ساختارها و شرایط پوستی در مقایسه با سایر انواع پوست‌ها به تغییر رنگ پوست حساسیت بیشتری داشته و به‌طور خاص این شرایط باعث ایجاد کبودی، سیاهی یا تیرگی زیر چشم می‌شود. در حقیقت این مشکل بیشتر افرادی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد که پوست تیره‌تر دارند.

این نوع خاص از حلقه‌های تیره زیر چشم اغلب در نتیجه تولید مقدار زیاد ملانین در پوست زیر چشم‌ها ایجاد می‌گردد. بهترین روش برای رفع سیاهی زیر چشم استفاده از روش لیزردرمانی است.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید

این شرایط مشابه تغییر وضعیت رنگ‌دانه‌های پوست بوده و تنها تفاوت آن در علت ایجاد مشکل است. در حقیقت برخی انواع حلقه‌های آبی تیره ایجاد شده دور چشم به خاطر قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید هستند.

 • عوامل ژنتیک

عوامل ژنتیک یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد کبودی یا تیرگی زیر چشم به رنگ قهوه‌ای هستند که در اکثر موارد این شرایط در بین کودکان مشاهده می‌شود.

 • التهاب وریدی (حلقه‌های آبی زیر چشم)

با توجه به اینکه پوست زیر چشم‌ها بسیار نازک است، هر گونه تغییر در شرایط رگ‌های خونی زیر چشم می‌تواند باعث آبی به نظر رسیدن پوست این ناحیه از بدن شود. به این ترتیب زمانی که مویرگ‌های این ناحیه از پوست دچار التهاب شوند، این شرایط می‌تواند باعث ایجاد تغییر رنگ و تشکیل حلقه‌های تیره به رنگ آبی در زیر چشم‌ها شود.

روش‌های درمان مورد استفاده توسط دکتر پرویزیان برای رفع کبودی، سیاهی یا تیرگی زیر چشم

 1. عمل جراحی
 2. تزریق ژل
 3. تزریق چربی

عمل جراحی اصلاح پلک پایین

تیرگی و گودی زیر چشم ها اغلب زمانی ایجاد می‌شود که چربی زیر چشم‌ها به تدریج دچار افتادگی گردد. به این ترتیب پوست این ناحیه از بدن نازک و دچار چروک شده و با افتادگی بیش از حد بافت چربی، زیر چشم‌ها دچار فرورفتگی می‌گردد.

این شرایط در نهایت باعث می‌شود تیرگی یا سیاهی زیر چشم‌ها ظاهر گردد. خوشبختانه امروزه جراحان پلاستیک از روش‌های مختلف به شرح زیر برای رفع و درمان سیاهی دور چشم استفاده می‌کنند:

 • برداشتن کیسه چربی زیر چشم همیشه یک راهکار ایده‌آل نیست، زیرا این شرایط می‌تواند باعث ایجاد سندرم فرورفتگی چشم شود.
 • به علت احتمال ایجاد سندرم فرورفتگی چشم، جراحان ترجیح می‌دهند کیسه چربی دچار افتادگی را به موقعیت اولیه آن باز گردانند. به این منظور یک شکاف زیر پلک‌ها یا داخل آن ایجاد می‌شود.
 • در هنگام جابجایی کیسه چربی، بافت چربی از محل خارج نمی‌شود. به این ترتیب کیسه چربی به محل اولیه آن باز گشته و در واقع بالا کشیده می‌شود.

پس از اصلاح کیسه‌های چربی زیر چشم‌ها و تغییر موقعیت آن‌ها، بیمار می‌تواند ظاهر جوان و جذاب خود را دوباره به دست آورد.

درمان با تزریق ژل

ژل‌های تزریق شده برای درمان گودی دور چشم یا کبودی زیر چشم حاوی اسید هیالورونیک هستند که اغلب برای اصلاح حلقه‌های ایجاد شده در نتیجه نازک شدن پوست زیر چشم یا از بین رفتن چربی و بافت زیر چشم‌ها یا بالای گونه‌ها مناسب می‌باشند.

ژل رستیلان یکی از انواع پرکاربرد ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید است که برای بازیابی حجم از دست رفته در ناحیه زیر چشم‌ها و رفع گودی زیر چشم و کبودی در این ناحیه از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتایج حاصل از رفع تیرگی دور چشم تزریق ژل‌های رستیلان (restylane)، بلوتیرو (belotero) یا ژودرم (Juvederm) می‌تواند از هجده ماه تا شش سال در هنگام تزریق در پوست زیر چشم دوام و ماندگاری داشته باشد.

این روش‌های درمان موقت می‌توانند اصلاح تغییرات ظاهری ایجاد شده در ناحیه صورت به خاطر گذشت زمان را امکان‌پذیر کرده و به این ترتیب ظاهر طبیعی و جوان و گودی زیر چشم فرد را بازیابی نمایند.

علاوه بر این، ژل‌های رستیلان، بلوتیرو، یا ژودرم می‌توانند فرآیند تحریک تولید کلاژن طبیعی پوست را در محل تزریق تحریک کنند.

تزریق چربی

مشابه تزریق ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید، برای درمان گودی زیر چشم می‌توان از تزریق چربی گرفته شده از سایر نقاط بدن بیمار نیز استفاده کرد.

به این ترتیب تزریق چربی (یا انتقال چربی) معمولاً برای اصلاح تیرگی یا سیاهی ایجاد شده زیر چشم به خاطر نازک شدن پوست یا از بین رفتن چربی و بافت زیر چشم‌ها یا بالای گونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخلاف ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید، تزریق چربی می‌تواند نتایج دائم و ماندگار برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال، نتایج به دست آمده از طریق این روش برای رفع گودی زیر چشم تضمین شده نیست، زیرا سلول‌های چربی همیشه پس از فرآیند تزریق زنده باقی نمی‌مانند.

آیا نتایج استفاده از این درمان برای رفع گودی یا سیاهی زیر چشم بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود؟

بله، این نتایج بلافاصله پس از تزریق ژل و چربی قابل مشاهده بوده و تاثیر مشخص بر افزایش حجم ناحیه تحت درمان گودی چشم خواهند داشت. درمان گودی و سیاهی زیر چشم با جراحی و تزریق دور چشم

به هر حال، استفاده از عمل جراحی برای درمان گودی یا سیاهی زیر چشم ممکن است به 3 تا 4 هفته زمان برای ریکاوری جهت دستیابی به بهترین نتایج ممکن نیاز داشته باشد.

مشابه تمام انواع روش‌های درمانی، نتایج ایجاد شده پس از این درمان برای افراد متفاوت است. به همین خاطر لازم است با یک جراح زیبایی متخصص برای ارزیابی مناسب بودن این درمان برای رفع مشکل به‌طور دقیق صحبت شود.

عوارض جانبی روش‌های درمان مورد استفاده برای گودی چشم چیست؟

عوارض جانبی این روش‌ها معمولاً حداقل هستند. پس از درمان گودی چشم  فرد بیمار با مقداری قرمزی و کبودی در ناحیه تحت درمان مواجه می‌شود، اما این عوارض به سادگی با استفاده از کمپرس یخ برطرف خواهند شد.

سایر عوارض جانبی درمان سیاهی دور چشم می‌تواند شامل ایجاد برآمدگی‌های موقت در زیر پوست و نیز تاثیر بر وضعیت رگ‌های خونی باشد.

برای کسب اطلاعات کامل از خطرات و عوارض جانبی این درمان می‌توانید با پزشک معالج خود صحبت کنید.

پیشگیری از ایجاد گودی، تیرگی یا سیاهی دور چشم

برای پیشگیری از سیاهی دور چشم و گودی چشم می‌توان به توصیه‌های ساده توجه کرد. علاوه بر این در مواردی که مشکل حداقل بوده یا موقتی باشد، برای درمان سیاهی زیر چشم می‌توان از روش‌های درمان خانگی ارزان و مناسب استفاده کرد.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

Call Now Button
× مشاوره رایگان در واتس آپ