رفع لاغری صورت با تزریق چربی

رفع لاغری صورت با تزریق چربی

رفع لاغری صورت با تزریق چربی : تزریق چربی در صورت روش دیگری می‌باشد که دکتر پرویزیان برای درمان لاغری و استخوانی بودن صورت استفاده می‌کند.

از بعضی جهات این روش شبیه درمان از طریق تزریق ژل است. این روش که پیوند چربی اتولوگ یا میکرولیپواینجکشن نیز شناخته می‌شود، شامل استخراج سلول‌های چربی از ناحیه‌ی شکم، ران، باسن و یا جای دیگر و سپس تزریق آن در زیر پوست صورت می‌باشد.

برخلاف تزریق کلاژن، تزریق چربی واکنش آلرژیک برای بدن ایجاد نمی‌کند، زیرا چربی از بدن خود شما برداشته می‌شود. هرچند خطر ناچیزی در ارتباط با عفونت و دیگر عوارض نادر وجود دارد.

افراد مناسب برای فرآیند تزریق چربی

اشخاصی که از سلامت فیزیکی و روانی خوبی برخوردار هستند و توقعات واقع‌بینانه دارند، ممکن است کاندیدهای مناسبی برای این روش باشند.

افرادی که دارای چربی اضافه در نواحی دیگر بدن بوده و می‌خواهند که از میزان چین و چروک و خطوط در صورت خود بکاهند نیز می‌توانند برای این روش مناسب باشند.

محبوب‌ترین نواحی برای درمان

تزریق چربی را می‌توانرفع لاغری صورت با تزریق چربی تقریباً در تمام نواحی صورت و بدن انجام داد. هرچند، متداول‌ترین نواحی برای درمان، نواحی زیر چشم، ناودان اشکی، نواحی شقیقه، گونه‌ها، چانه، لب‌ها، خط فک، پیشانی و گلابلا ( ناحیه‌ی بالای بینی بین ابروها ) می‌باشد.

ناحیه‌ی تحت درمان باید گردش خون مناسب و مویرگ‌های کافی و رگ‌های خونی بزرگ‌تر داشته باشد تا سلول‌های چربی تزریق شده، تغذیه شوند و بتوانند گردش خون خود را شکل دهند.

این یک عامل کلیدی در دستیابی به بهترین و بادوام‌ترین نتایج می‌باشد.

تزریق چربی در برابر سایر فیلرها

مهم‌ترین تفاوت بین تزریق چربی و دیگر انواع فیلرها مانند ژل و بوتاکس این است که تزریق چربی یک ماده‌ی خارجی به بدن وارد نمی‌کند.

این جنبه از تزریق چربی بخصوص برای افرادی که نسبت به فراورده‌هایی چون کلاژن یا هیلافورم (Hylaform) آلرژی یا حساسیت دارند، سودمند می‌باشد.

عامل دیگری که تزریق چربی صورت را از دیگر فیلرها جدا می‌سازد، مدت زمان دوام ماندگاری نتایج است که توسط انتقال چربی فراهم شده است.

عموماً، تاثیرات تزریق چربی می‌تواند از چند ماه تا دو سال یا بیشتر دوام داشته باشد. در مقابل، ژل‌ها که شامل اسید هیالورونیک هستند، از جمله رستایلن (Restylane)، تجزیه شده و در طول چند ماه ناپدید می‌‌شوند و انجام درمان‌های اضافه را ضروری می‌کنند.

مشاوره برای تزریق چربی

در هنگام مشاوره، هر بیمار بصورت بصورت جداگانه ارزیابی و معاینه می‌شود. دکتر پرویزیان در مورد نواحی که می‌توان با انتقال چربی درمان کرد، گفتگو خواهد نمود.

وی توضیح خواهد داد که در طول درمان و دوره‌ی بهبود چه انتظاراتی می‌توان داشت و اثرات تزریق چربی را نیز مورد بحث قرار می‌دهد.

روش برداشت چربی

غالباً چربی از ناحیه‌ی شکم یا ران برداشته می‌شود. یک کانول کوچک یا لوله‌ی توخالی در داخل پوست قرار داده شده تا چربی را بیرون بکشد. در زمان برداشت از فشار کم استفاده می‌شود تا سلول‌ها را برای انتقال با دقت جمع‌آوری نمود.

این عمل برداشت یک جنبه از این تکنیک است که در انتقال سلول‌های زنده و دستیابی به یک نتیجه‌ی موفقیت‌آمیز نقش دارد. مقدار چربی برداشت شده معمولاً بین 40 تا 90 سی‌سی (تقریباً 1 تا 3 اونس) متغیر است.

چربی سپس توسط سانتریفیوژ تفکیک می‌شود تا مایع همراه با آن حذف شود. روغن‌های چرب نیز برداشته می‌شوند و تنها سلول‌های سالم و فشرده‌ی چربی باقی می‌مانند.

روش تزریق چربی به صورت

دکتر پرویزیان نواحی که باید توسط تزریق چربی درمان شوندرفع لاغری صورت با تزریق چربی را علامت‌گذاری می‌کند. این نواحی از صورت با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌شوند. سپس چربی با استفاده از تکنیک microdroplet تزریق می‌شود تا بتوان حداکثر بقای چربی را حفظ نمود.

سلول‌های چربی نیازمند منبع خون می‌باشند. زمانی که قطره‌های کوچک سلول‌های چربی تزریق شدند، این سلول‌ها در تماس نزدیک با بافت‌های سالم و منبع خون فراوان آنها هستند.

همچنین هنگامی که از تکنیک microdroplet استفاده شده باشد، بافت‌های نرم اطراف در نقش تکیه‌گاه چربی ظاهر شده و جابه‌جایی در چربی تزریق شده ایجاد نمی‌شود.

در صورتی که مقادیر زیادی از چربی در یک ناحیه تزریق شود، سلول‌های چربی قادر به ساخت منبع خون نخواهند بود و چربی تقریباً بطور کامل جذب می‌شود.

اگر این روش در داخل مطب انجام شود، قبل از انجام آن داروهایی تجویز می‌شود. اگر تزریق چربی همراه با دیگر روش‌های جراحی در اتاق عمل انجام بگیرد، بی‌حسی از طریق تزریق داخل رگ و یا بیهوشی عمومی انجام می‌پذیرد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

  1. در حالی که برخی درمان‌ها نیازمند یک دوره‌ی بهبود مختصر هستند، بسیاری از بیماران فعالیت‌های معمول خود را بلافاصله از سر می‌گیرند.
  2. مقداری تورم، کبودی یا قرمزی در هر دو ناحیه‌ی اهداکننده و گیرنده را می‌توان انتظار داشت. شدت این علائم بستگی به اندازه و محل ناحیه‌ی تحت درمان دارد.
  3. تا زمانی که قرمزی و کبودی برطرف نشده‌اند از نور خورشید دور بمانید که این زمان معمولاً 48 ساعت است. در همین فاصله می‌توانید برای پنهان کردن علائم خود از مواد آرایشی جهت محافظت از نور خورشید استفاده نمایید.
  4. در برخی موارد، تورم و پف در ناحیه‌ی گیرنده تا چند هفته وجود خواهد داشت، بویژه اگر ناحیه‌ی بزرگی پر شده باشد.
  5. بسته به ناحیه‌ی تزریق شده و عوامل دیگر، نتایج ممکن است از چند سال یا حتی بصورت دائمی دوام داشته باشند. تزریق‌های اضافی چربی نیز ممکن است برای نگه داشتن نتایج استفاده شود.
  6. انتقال چربی ممکن است همراه با لیفت صورت به منظور بهبود نتایج مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، ممکن است تزریق‌های اضافی چربی ضروری باشد.

مزایای تزریق چربی

بسیاری از بیماران تزریق چربی را به ایمپلنت‌ها یا پرکننده‌های مصنوعی ترجیح می‌دهند، زیرا یک گزینه‌ی طبیعی بوده که خطر پس‌زدگی توسط سیستم ایمنی بدن را از بین می‌برد.

از آنجایی که در این فرایند از سلول‌های چربی خود بدن استفاده می‌شود، خطر واکنش‌های آلرژیک نیز وجود نخواهد داشت، بنابراین برخی بیماران احساس می‌کنند که این روش ایمن‌تر می‌باشد. بعد از اینکه چربی، تزریق شد، نتایج ماندگار و افزایش گردش خون در این بخش از بدن حاصل خواهد شد.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ