عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی

عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی : پل بینی ترکیب پیچیده‌ای از استخوان و غضروف است که با پوست پوشانده شده است.

در واقع دو سوم پایینی بینی از غضروف و یک سوم بالایی از استخوان تشکیل می‌شود. در اکثر جراحی‌های زیبایی مرتبط با بینی، شکل‌ دهی مجدد پل بینی از طریق عمل زیبایی باز یا بسته‌ی بینی ( رینوپلاستی ) انجام می‌شود.

سن مناسب جراحی بینی وجود ندارد. کمترین سنی که می‌ توان در آن جراحی بینی را انجام داد ۱۵ تا ۱۷ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۱۹ سالگی مناسب برای جراحی بینی آقایان است زیرا در این سن رشد بینی کامل شده است.

بطور کلی، بینی مردان دارای پوست ضخیم‌تری است بطوری که پس از جراحی زیبایی بینی بطور متفاوتی نسبت به زنان حالت می‌گیرد، که این عامل مهم می‌تواند روند کلی  سن عمل بینی  و تغیر شکل را تغییر دهد.

شماری از تغییراتی که در عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی امکان ایجاد آنها وجود دارد، عبارت‌اند از:

  • تغییر عرض پل بینی
  • تغییر ارتفاع پل بینی
  • تغییر طول پل بینی
  • کوچک کردن نوک بینی
  • بزرگ کردن نوک بینی

با این حال گاهی این عمل‌ ها با بروز عوارضی چون بد شکل و غیرطبیعی شدن تدریجی پل بینی همراه است و به ناچار باید عمل ترمیمی انجام شود. البته چنین بد شکلی‌ ها گاهی به صورت طبیعی وجود دارد و از آن با اصطلاح بینی استخوانی یاد می‌شود.

 

عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

 

بینی استخوانی چیست؟

بینی استخوانی پی‌آمد وجود غضروف یا استخوان اضافی یا هر دو در پل بینی است. این مشکل را می‌توان به روش‌های مختلف، مانند برداشتن استخوان از طریق تراشیدن یا شکستن استخوان و دستکاری غضروف، با توجه به شدت قوز روی بینی و بینی دلخواه بیمار برطرف کرد.

از آنجایی که پل بینی از سپتوم ( تیغه وسط بینی و جدا کننده سوراخ‌های بینی ) و مجراهای بینی محافظت می‌کند، باید اطمینان حاصل کرد که عمل جراحی بینی عملکرد بینی را مختل نمی‌سازد. یکی از سوال‌های مهمی که باید در جلسه مشاوره از جراح پرسیده شود این است که آیا ضرورتی برای استفاده از گرافت پخش کننده ( گرافت اسپردر ) وجود دارد یا خیر.

هدف از استفاده از گرافت پخش کننده جلوگیری از از بین رفتن تدریجی یک سوم میانی بینی و پیشگیری از بروز مشکلات تنفسی یا زیبایی است که ممکن است انجام جراحی ترمیمی بینی در آینده را ضروری سازد.

قوز روی بینی گاهی پس از رینوپلاستی اولیه مشاهده می‌شود و بنابراین باید پس از مدتی جراحی بینی ترمیمی برای برداشتن قوز انجام شود. دکتر پرویزیان در زمینه رینوپلاستی ترمیمی، از جمله برداشتن قوز بینی و اصلاح دیگر مشکلات زیبایی و عملکردی تخصص دارند که پس از جراحی اولیه به مرور زمان بروز می‌یابد.

اهداف و تحلیل زیبایی شناختی

بیماران جراحی رینوپلاستی دچار بدشکلی بینی استخوانی معمولاً تمایل به ایجاد تغییراتی دارند که منجر به صاف‌ تر و هموارتر شدن پل بینی از نیمرخ بشود.

البته “صاف‌تر” بودن درجاتی دارد که هنگام صحبت در مورد بدشکلی قوز روی بینی باید به دقت تعیین شود. متداول‌ترین خواسته بیماران در عمل بینی عقابی ، اصلاح شدن بینی استخوانی به شکلی است که پل بینی از نیمرخ صاف به نظر برسد.

این خواسته را می‌توان طی عملی موسوم به “شکستن نوک بینی” به این شکل برآورده ساخت که تغییر زاویه یا شکستگی رو به بالایی در محل اتصال پل به نوک بینی ( مطابق پیکان قرمز رنگ تصویر ) ایجاد شود.

نوک بینی در اثر این تغییر زاویه 1 تا 2 میلی متر بالاتر از باقی پل قرار می‌گیرد. البته چنین حالتی غالباً زنانه پنداشته می‌شود و انجام آن بر روی بینی آقایان مناسب نیست.

پزشک پس از تغییر زاویه، دماغ شکسته را ترمیم خواهد کرد.

برداشتن قوز روی بینی را می‌توان بدون تغییر زاویه نوک بینی نیز انجام داد و همچنان به نتایج دلخواه دست یافت. برای مثال در تصویر پایین نمونه‌ای از اصلاح بدشکلی بینی استخوانی دیده می‌شود که دکتر پرویزیان بدون شکستن نوک بینی آن را انجام داده‌اند.

نتیجه نهایی پل بینی کاملاً صاف و نیمرخی طبیعی و متعادل است. تصمیم‌ گیری در خصوص شکستن نوک بینی با توجه به شرایط هر بیمار انجام می‌شود و دکتر پرویزیان به تفصیل در مورد آن در جلسه مشاوره با بیمار صحبت می‌کنند.

برداشتن قوز روی بینی به روش جراحی بسته بینی

چنانچه قوز روی بینی چندان بزرگ نباشد، می‌توان آن را با عمل بسته با تهاجم حداقل برداشت. تمام برش‌ها داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود و جراح بینی از طریق آنها می‌تواند قوز را بدون نیاز به پوشش‌ دهی مجدد پوست یا باز کردن کامل بینی بتراشد.

جراحی بینی بسته ناراحتی پس از جراحی بینی را کاهش می‌دهد و نتایجی طبیعی و فوق العاده را بدون ضرورت انجام جراحی گسترده به دست می‌دهد.

عمل بسته به ویژه در مواردی موثر است که قوز روی بینی پی‌آمد وجود غضروف اضافی باشد؛ این غضروف اضافی را می‌توان به سادگی از راه برش‌های کوچک داخل سوراخ بینی اصلاح کرد.

اگر ریشه بینی -در بالای پل بینی- فرورفته باشد می‌تواند یک تصور بصری از حالتی شبیه به قوز ایجاد کند یعنی احساس شود که یک برآمدگی بر روی پل بینی وجود دارد در حالی که در واقع چنین نیست.

در این شرایط باید به درستی تشخیص داده شده و بطور مناسب توسط یک دکتر جراح پلاستیک واجد شرایط اصلاح شود.

در درمان فرورفتگی بینی و پیشانی هدف اصلی برجسته کردن پل بینی بدون بالا بردن یا تغییر شکل نوک بینی است که در نتیجه تغییر آشکاری را در شکل، زاویه یا طول نوک بینی ایجاد نمی‌کند.

این عمل برای بیمارانی است که شرایط اصلی نوک بینی آنها بهتر بوده و فقط نیاز به درمان فرورفتگی بینی با تزریق ژل دارند.

به منظور درمان فرورفتگی پیشانی و بینی وفرورفتگی جمجمه در پیشانی روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله روش‌های مختلف و مزایا و معایب هر روش ارائه شده است.

 

عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

 

روش جراحی باز بینی

در عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی چنانچه بیمار بخواهد بینی را بسیار کوچکتر از حالت فعلی بکند یا اگر قوز بینی بیش از آن بزرگ باشد که بتوان آن را با برش‌های کوچک داخل سوراخ بینی از بین برد، عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی به روش باز باید انجام شود.

جراحی بینی باز ، علی‌رغم نام ناخوشایندش، به تک برشی گفته می‌شود که در پایه بینی ایجاد می‌شود و در اکثر موارد جای زخم باقی مانده قابل چشم‌پوشی است و جلب توجه نمی‌کند.

رینوپلاستی باز این امکان را برای جراح پلاستیک بینی فراهم می‌آورد تا نوک بینی را مطابق هدف تعیین شده تغییر شکل دهد تا نتیجه‌ای متعادل‌تر به دست آید. جراح بینی گاهی لازم می‌بیند تا برای نگهداری و محافظت از نوک بینی از پیوندهای بیشتر استفاده کند.

دکتر پرویزیان در جلسه مشاوره اولیه در مورد گستردگی جراحی و روش مناسب انجام آن، باز یا بسته، با بیمار صحبت می‌کنند. به علاوه ایشان بنا به تشخیص خود گاهی انجام عمل‌های مکمل دیگری را پیشنهاد می‌دهند تا بتوان در نهایت بینی کاملاً طبیعی، متعادل و متناسب با چهره بیمار را خلق کرد.

به اجمال می‌توان گفت که کوچک کردن قوز روی بینی یکی از دشوارترین عمل‌های جراحی زیبایی بینی است، چرا که هر گونه تغییر در یک سوم میانی بینی تاثیر چشمگیری را بر شکل سه بُعدی بینی به جا می‌گذارد.

همچنین علاوه بر ملاحظات زیبایی شناختی باید به اثر عمل و دستکاری بینی بر عملکرد بینی نیز توجه کرد. این عمل زیبایی احتمالاً شامل استئوتومی (برش استخوان) و قرار دادن پیوندهای پخش کننده می‌شود.

جراحی بینی به روش باز

با برنامه‌ ریزی پیش از عمل و تکنیک جراحی مناسب می‌توان حصول بهترین نتیجه را ضمن حفظ عملکرد بهینه بینی تضمین کرد.

جراحی زیبایی بینی یک انتخاب معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به خاطر پوست ضخیم ایجاد شده باشد.

از این تکنیک می توان به همراه عمل جراحی زیبایی استاندارد بینی در مواردی استفاده کرد که سر بینی یا پیاز آن به خاطر پوست ضخیم بسیار ضخیم باشد.

در اغلب مواقع از این روش برای درمان مشکلات بینی به خاطر ایجاد آکنه روزاسه استفاده می‌شود. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست فرد می شود و در نتیجه آن تعداد زیادی جوش قرمز بر روی پوست فرد بیمار ایجاد می شود.

در این شرایط روش درمانی مناسب استفاده از عمل جراحی بینی با لیزر است. در حالت‌هایی که فرد دچار شکستگی بینی شده، عمل لیزری بینی مناسب نیست و کاربردی ندارد .

هزینه عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

سه مورد اصلی در ارتباط با هزینه عمل بینی استخوانی وجود دارد. این هزینه‌ها شامل:

  • هزینه بی‌هوشی
  • دستمزد جراح
  • هزینه بیمارستان / کلینیک

سایر فاکتورهای قیمت عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی نیز وجود دارد، مانند میزان گستردگی عمل، سبک زندگی و جراح پلاستیکی که شما انتخاب می‌کنید. به عنوان مثال، جراحی بازسازی اندک بینی نیاز به زمان جراحی کمتر (و در نتیجه دارای قیمت پایین‌تر) از یک تغییر کامل در شکل بینی دارد.

یکی از خصوصیات مهم یک جراح بینی موفق و ماهر زیبایی توجه به جزئیات و بسنده نکردن به رفع مشکلات آشکار زیبایی است. دکتر پرویزیان با اتکا به توانایی‌های تخصصی و ذوق زیبایی شناختی خود به بهترین وجه جراحی‌های ترمیمی‌ای را انجام می‌دهند که یک بینی طبیعی و زیبا را برای بیمار به ارمغان می‌آورد و بر جذابیت چهره وی می‌افزاید.

جهت اخذ نوبت از دکتر پرویزیان به آدرس تهران، بیمارستان محب کوثر، خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی،خیابان بیست و سوم، خیابان فراهانی پور مراجعه فرمایید و یا با شماره 09039408200 تماس حاصل فرمایید.

 

 

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ