مراقبت‌های جراحی بینی

عوارض و خطرات جراحی زیبایی بینی

مراقبت‌های جراحی بینی : مراجعه به پزشک بعد از عمل جراحی بینی ، اهميت زيادي در روند درمان شما دارد. لطفاً با دکتر پرويزيان تماس بگيريد و یک نوبت ملاقات برای بعد از عمل جراحي بيني خود تعيين کنيد.

لطفاً قرار مراجعه بعدي به پزشک را ظرف 4-5 روز بعد از جراحي برنامه‌ريزي کنيد تا گچ بيني شما برداشته شود. همچنين نوبت‌هايي براي 2 هفته و 4 هفته بعد از عمل تعيين کنيد.

آدرس دکتر پرویزیان :تهران، بیمارستان محب کوثر، خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی، خیابان بیست و سوم، خیابان فراهانی‌پور

شماره تماس: 09039408200 

مراقبت‌های جراحی بینی به شرح ذیل می باشد :

در طي 24 ساعت اول بعد از عمل جراحي بيني، شما بايد برای مراقبت بعد از عمل بینی اغلب وقت خود را در رختخواب استراحت کنيد و در هنگام خوابيدن هم 2 تا 3 بالش اضافه زير سر خود بگذاريد و يا از صندلي‌هاي تاشو براي خوابيدن استفاده کنيد.

در ضمن لطفاً يک نفر را همراه خود داشته باشيد که بتواند براي خوابيدن و برخاستن از رختخواب در ساعات اول بعد از عمل به شما کمک کند.

ممکن است تا 24 ساعت بعد از رفع بيهوشي عمومي، از بي‌حسي ملايم براي شما استفاده شود. در اين صورت بهتر است در اين مدت فقط مايعات بخوريد و از خوردن غذاهاي ديگر خودداري کنيد.

در طي سه روز اول مراقبت های بعد از عمل بینی ، هر زمان که بيدار هستيد يک بسته يخ (يک کيسه نخود فريز شده هم براي اين کار خيلي مناسب است) را به مدت 15 دقيقه در هر ساعت بر روي چشم‌ها و بيني خود بگذاريد.

مراقبت‌های جراحی بینی

مراقبت‌ بعد جراحی بینی

ورم اطراف چشم‌هاي شما ممکن است تا 3-4 روز بعد از عمل هم ادامه داشته باشد.

کبودي چشم‌ها بعد از حدود يک تا دو هفته به طور قابل ملاحظه‌اي بهبود پيدا مي‌کند؛ برای رفع کبودی بعد از عمل بینی و بهبودی سریع تر آن نیز می توانید از کیسه یخ استفاده کنید.

ورم بيني هم معمولاً 3 تا 4 هفته باقي مي‌ماند. البته ورم نوک بيني ممکن است تا چند ماه بعد از عمل هم همچنان وجود داشته باشد.

همچنين اختناق و احساس پُر بودن مجاري بيني در محلي که استخوان‌هاي آن شکسته شده است، ممکن است تا حدود 9 تا 12 ماه بعد از عمل هم ادامه داشته باشد.

گاز پانسمان نواري زير بيني خود را حتماً هر موقع که لازم شد، عوض کنيد. ممکن است تا چند روز بعد از عمل به طور گاه و بيگاه از بيني خود خونريزي داشته باشيد.

چوب‌هاي شکسته‌بندي استخوان ممکن است به مدت 4 تا 5 روز بعد از عمل جراحي همچنان در داخل بيني شما قرار داشته باشد. در اين مدت شما بايد از راه دهان تنفس کنيد.

ممکن است به خاطر تنفس دهاني، دهان شما خشک و حساس شود. بهتر است يک اسپري مرطوب کننده يا دستگاه بخارساز در کنار رختحخواب خود داشته باشيد تا با استفاده از آن هم خشکي دهان خود را برطرف کنيد و هم به بهبودي سريع‌تر بيني خود کمک کنيد.

مراقبت‌های جراحی بینی :

همچنين ممکن است در هنگام بلعيدن غذا کمي احساس فشار در گوش‌هاي خود داشته باشيد که به خاطر گرفتگي و ورم بيني شماست.

بخيه‌ها و گچ شکسته‌بندي که بر روي بيني شما قرار دارند بايد تميز و خشک نگه داشته شوند. اين وسايل هم حدود 4 تا 5 روز بعد از عمل از روي بيني شما برداشته خواهد شد.

وقتي که اين گچ برداشته شد، مي‌توانيد پوست صورت و اطراف بيني خود را با يک صابون ملايم بشوئيد و تميز کنيد. همچنين بعد از برداشتن بانداژ روي بيني مي‌توانيد صورت خود را آرايش کنيد.

در بعضي موارد، به ويژه در صورتي که بيني شما حالت قوز داشته است، ممکن است لازم باشد که بيني شما يک هفته بيشتر در گچ باشد.

ممکن است بعد از عمل جراحي بيني احساس کنيد که لب بالايي، دندان‌ها و يا نوک بيني شما بي‌حس شده است. اين مشکل به خاطر بي‌حس شدن اعصابي است که در بيني شما قرار دارند.

بر طرف شدن اين علائم ممکن است تا چند هفته بعد از عمل طول بکشد.

نکاتی درباره مراقبت‌های جراحی بینی

مصرف الکل مي‌تواند باعث طولاني شدن روند بهبودي بيني و ممانعت از درمان ورم بعد از عمل بینی شود. پس لطفاً تا چند هفته عبد از عمل از مصرف مشروبات الکلي خودداري کنيد.

بي‌حسي، ورم، گز گز، خارش، تغيير رنگ پوست، سخت شدن، پوسته پوسته شدن، کشيده شدن پوست و قرمز شدن اطراف زخم‌ها و بريدگي‌ها، همگي عوارضي کاملاً طبيعي هستند و با پيشرفت روند بهبودي بيني، همه اين عوارض نيز به تدريج برطرف خواهند شد.

بهبودي کامل بيني شما به يک سال زمان نياز دارد. لطفاً زمان مراجعات بعدي خود به پزشک را در 4 تا 5 روز، دو هفته، يک ماه، سه ماه، شش ماه و يک سال بعد از عمل جراحي بيني به خاطر داشته باشيد و زمان دقيق آن را رعايت کنيد.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی :

طی ۳-۲ ماه بعد عمل نوک بینی پایین می آید. به همین دلیل، حین عمل نوک بینی کمی بالاتر از حد مورد انتظار برده می شود. البته نوع ماساژ بینی بعد از عمل در میزان پایین افتادن نوک بینی موثر است.

مراقبت‌های جراحی بینی

چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی کند. پس از عمل جراحی بینی همواره بینی فرد دچار تورم می شود و این تورم بطور خاص در اطراف سر بینی مشاهده می شود.

استفاده از چسب بینی بعد از عمل جراحی باعث می شود فشار صحیح بر پوست ایجاد شود تا به این ترتیب از تغییر شکل بینی و بافت نرم آن جلوگیری شود.

علاوه بر این پس از عمل جراحی بینی، شکل اصلی بینی با تغییر شکل غضروف ها و استخوان بینی تغییر می کند.

در پاسخ به این سوال که چرا بعد از عمل بینی باید چسب بینی زد؟ می توان گفت در این حالت چسب بینی این امکان را فراهم می کند که بینی ظاهر جدید خود را حفظ کند.

فعاليت‌هاي بدني بعد از جراحي بيني

بعد از عمل جراحی بینی از انجام هر گونه فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. سعی کنید بیشتر از حد معمول خود استراحت داشته باشید و تا دو هفته بعد از عمل از تحرک شدید از جمله فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید.

ورزش بعد از عمل بینی  را می‌توانید از سه هفته بعد از عمل دوباره شروع کنید، زیرا بینی شما بعد از عمل تا حدود 6 هفته همچنان حساس و شکننده خواهد بود.

از دمیدن هوا به بیرون با بینی خود تا 14 روز بعد از عمل اکیداً خودداری کنید. در این مدت در صورتی که لازم باشد باید بینی خود را به آرامی با یک دستمال نرم پاک کنید.

همچنین در هنگام سرفه و عطسه، دهان خود را باز نگه دارید تا فشاری به بینی شما وارد نشود. دقت کنید که در 6 هفته بعد از عمل، هیچ گونه ضربه یا تکانی نباید به بینی شما وارد شود.

فعاليت‌هاي بدني بعد از جراحي بيني

اگر شما عینکی هستید باید دقت کنید که حداقل تا 4 هفته بعد از عمل بینی نباید عینک خود را بر روی بینی تکیه بدهید، زیرا این کار می‌تواند منجر به بدشکل شدن استخوان‌های بینی شود.

به خصوص اگر استخوان‌هایی که عینک بر روی آن قرار می‌گیرد در زمان عمل جراحی شکسته شده باشند، خطر انحراف و بدشکل شدن آنها بسیار بیشتر خواهد بود.

در این مدت می‌توانید صفحات فومی نرمی را به پایه‌های عینک خود که بر روی بینی قرار می‌گیرد، بچسبانید و یا اصلاً از لنزهای چشمی به جای عینک استفاده کنید.

حتی می‌توان گچ روی بینی شما را تا مدت یک ماه بعد از عمل، هر بار دوباره به روی بینی باز گرداند تا بتوانید عینک خود را روی آن بگذارید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

  • بعد از عمل می‌توانید غذا خوردن را با مصرف مایعات شفاف شروع کنید و به تدریج هر چقدر روند بهبودی شما ادامه پیدا می‌کند، به تدریج از غذاهای معمولی استفاده کنید.
  • مصرف مایعات به مقدار کافی (6 تا 8 لیوان در روز) باعث جلوگیری از خشک شدن و ناراحتی بینی شما می‌شود.
  • سعی کنید بعد از عمل بینی، غذاهای نسبتاً نرم بخورید و از خوردن غذاهای سختی که نیاز به جویدن دارد، تا یک هفته بعد از عمل خودداری کنید.

 

استفاده از داروها بعد از جراحی بینی

لطفاً داروهای مسکن و آنتی بیوتیک که برای شما تجویز شده است را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

سه بار در روز، پماد باکیتراسین را با استفاده از یک قطعه نازک مانند گوش پاک‌کن بر روی بخیه‌های خارجی و نیز در داخل مجاری بینی بمالید.

این کار را می‌توانید با نوک انگشت کوچک خود هم انجام بدهید. دقت کنید که استفاده از این پماد را باید تا حداقل یک ماه بعد از عمل ادامه بدهید.

در طول مدتی که بیدار هستید، هر دو ساعت یک بار دو مرتبه مجاری بینی خود را با اسپرس آب نمک مخصوص بینی شستشو دهید.

بعد از برداشتن گچ و پانسمان روی بینی، انجام این کار برای شما آسان‌تر خواهد بود. لطفاً استفاده از این اسپری را تا یک ماه بعد از جراحی بینی ادامه دهید.

رطوبت کافی در بینی شما باعث جلوگیری از خونریزی و ناراحتی بینی می‌شود و به بهبودی سریع‌تر آن کمک می‌کند.

درد ملایم بینی بعد از عمل جراحی، دور از انتظار نیست. در این مدت می‌توانید از داروهای مسکنی که برایتان تجویز شده است، استفاده کنید.

داروها بعد از جراحی بینی

همزمان با تسکین درد و ناراحتی بینی خود، شما می‌توانید به جای داروهای مسکن از تیلنول استفاده کنید. این دارو را نیز باید طبق دستور پزشک مصرف کنید.

لطفاً به خاطر داشته باشید که داروی تیلنول در ترکیب همان داروهای مسکنی که توسط پزشک تجویز شده است نیز وجود دارد.

خطرات و عوارض بعد از جراحی بینی

در طول مدتی که بر روی بینی شما گچ و پانسمان قرار دارد، ممکن است دچار سردرد یا عفونت سینوسی بشوید.

در این صورت دقت داشته باشید که داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را حتماً با دقت مصرف کنید.

عدم مصرف داروهای آنتی بیوتیک می‌تواند منجر به گسترش عفونت در بینی شما و بروز ناهنجاری در شکل آن شود.

این عوارض ممکن است در نهایت باعث بروز سندرم شوک سمی شود که علائم آن شامل تب شدید، ضعف و بی‌حالی می‌باشد و حتی می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

همچنین عفونی شدن غضروف بینی ممکن است باعث سوراخ شدن تیغه میانی بینی و یا جمع شدن و بدشکلی جداره‌های بینی شود.

خونریزی شدید از بینی بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد و معمولاً مشکل جدی به شمار نمی‌آید. اگر این اتفاق برای شما افتاد، خونسردی خود را حفظ کنید، سر خود را بالا نگه دارید و کمپرس یخ را روی محل خونریزی بگذارید.

یک دستمال کاغذی هم زیر بینی خود نگه دارید تا خون خارج شده از بینی را به خود جذب کند.

اما دقت کنید که به هیچ وجه نباید دستمال یا هر چیز دیگری را در داخل مجرای بینی خود فرو کنید، زیرا این کار باعث آسیب رسیدن به بینی شما خواهد شد.

عوارض بعد از جراحی بینی

اسپری‌های بینی که به صورت بدون نسخه عرضه می‌شوند از قبیل آفرین می‌تواند در کاهش خونریزی بینی تأثیر داشته باشد.

مراقبت‌های جراحی بینی

در صورتی که خونریزی بینی شما به طور مداوم اتفاق می‌افتد و خون خارج شده از بینی به رنگ قرمز روشن است (به طوری که گاز پانسمان زیر بینی، هر 20 دقیقه به طور کامل از خون اشباع می‌شود) حتماً با پزشک تماس بگیرید.

همچنین در صورتی که دچار استفراغ خونی، تب شدید (بالای 38 درجه)، خروج عفونت و چرک از بینی، تشدید درد، بی‌حالی و ضعف دائمی، سردردهای شدید و یا تغییر در قدرت بینایی خود شُدید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

خطرات و عوارض پس از جراحی بینی

حس بویایی شما بعد از عمل جراحی بینی بهبود پیدا نمی‌کند، بلکه به ندرت ممکن است ضعیف‌تر شود و یا حتی به طور کامل از بین برود.

ساختار بینی شما ممکن است بعد از جراحی، ضعیف‌تر شود و دریچه بینی در جایی که جداره‌های بینی حالت گوشتی و برآمده پیدا کرده‌اند، تنگ‌تر شود.

این حالت می‌تواند باعث انقباض دریچه‌ها در زمان تنفس و در نتیجه، سخت‌تر شدن تنفس شما شود. به همین دلیل لازم است که مراقبت های بعد از جراحی بینی که به شما توصیه شده حتما انجام گردد.

ضعیف شدن ساختار بینی ممکن است باعث شود که نوک بینی بعد از گذشت چند سال دچار افتادگی شده و مسیر عبور هوا در زمان تنفس تنگ‌تر و برآمدگی (قوز) روی بینی نیز بزرگ‌تر شود.

یک نکته بسیار مهم که لازم است به خاطر داشته باشید، آن است که هیچ عمل جراحی بینی به طور کامل و بی‌نقص انجام نمی‌شود.

عوارض پس از جراحی بینی

ممکن است بعد از عمل جراحی، مشکل بینی به طور کامل برطرف نشود و عوارضی از قبیل بدشکلی، عدم تقارن، ناصافی، افتادگی پوست، برآمدگی‌های بزرگ، ورم، جای زخم و ناهنجاری‌های ساختاری در داخل یا خارج بینی برای شما به وجود بیاید.

البته این عوارض معمولاً با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند و بعد از حدود یک سال به طور کامل برطرف خواهند شد.

بینی‌های قوزدار و بینی‌هایی که بر روی تیغه میانی آنها برآمدگی وجود دارد، حتی اگر بلافاصله بعد از جراحی به شکل کاملاً صاف و بدون قوز باشند، باز هم غالباً برآمدگی جزئی در آنها تشکیل خواهد شد.

این خطر همیشه وجود دارد که با وجود مراقبت های بعد از جراحی بینی ، شما از عمل جراحی بینی خود رضایت نداشته باشید.

در بعضی از موارد ممکن است لازم باشد که عمل‌های اصلاحی دیگری هم بر روی بینی شما انجام شود. البته این عمل‌ها غالباً در داخل کلینیک و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

خطرات و عوارض پس از عمل جراحی بینی

معمولاً بهتر است برای انجام عمل‌های اصلاحی، حداقل 9 تا 12 ماه بعد از جراحی بینی خود صبر کنید.

همچنین لازم است به خاطر داشته باشید که هر چند پزشک جراح معمولاً هزینه‌ای برای یک عمل اصلاحی دریافت نمی‌کند، اما لازم است هزینه متخصص بیهوشی و اتاق عمل (در صورتی که نیاز باشد) را بپردازید.

هدف جراحی زیبایی بینی آن است که ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های بینی شما را اصلاح کند.

پس به خاطر داشته باشید که شما بعد از عمل جراحی بینی همچنان همان بینی خود را دارید و شکل اصلی آن به همان صورت خواهد بود، فقط بعضی از مشکلات ظاهری آن اصلاح می‌شود.

دقت کنید که با انجام عمل جراحی بینی نمی‌توان هیچ بینی ایده‌آل و بی‌نقصی به دست آورد! هدف ما صرفاً آن است که یک اصلاح مختصر و زیبا در وضعیت ظاهری و عملکرد بینی شما ایجاد کنیم.

مطالب مرتبط