لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپولیز یک نوع جراحی زیبایی است که با استفاده از انرژی لیزر ، فرم بدن را تغییر داده و با تخلیه چربی های موضعی تجمع یافته در قسمت های مختلف بدن به تناسب اندام می انجامد؛ البته روش های دیگری نیز برای پیکرتراشی وجود دارند، اما لیپولیز متداول ترین تکنیک پیکرتراشی می باشد که توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی انجام می شود.

لیپولیز رسوبات چربی را در قسمت های خاصی از بدن هدف قرار می دهد. اگر بافت چربی روی شکم، باسن، ران یا باسن دارید که می خواهید برطرف شوند، می توانید لیزر لیپولیز را به عنوان یک روش موثر در نظر داشته باشید. البته این روش معمولا برای افرادی که اضافه وزن بالایی دارند، توصیه نمی شود.

در صورتی که قصد دارید برای انجام لیپولیز اقدام کنید، لازم است اطلاعات دقیق و چشم اندازی واقع بینانه از انجام آن داشته باشید و حتما با یک جراح فوق تخصص زیبایی مشورت کنید. مشاوره با جراح این امکان را برای شما فراهم میکند تا درباره نتیجه، عوارض احتمالی و نحوه انجام لیپولیز آگاهی کسب کنید. در این مقاله درباره روش انجام لیپولیز، مزایا، عوارض و سایر نکات مهم مربوط به آن توضیحات جامعی را ارائه کرده ایم.

لیزر لیپولیز چیست

لیزر لیپولیز چیست؟

در فرآیند انجام لیپولیز از لیزر برای شکستن سلول های چربی استفاده می شود و به این ترتیب، حجم بافت چربی کاهش می یابد. همچنین این فرآیند باعث سفت شدن پوست در ناحیه ای می شود که درمان صورت گرفته است. بیمار پس از گذشت مدت کوتاهی از انجام لیپولیز، متوجه خواهد شد که پوست صاف و سفت تری پیدا کرده است. 

به طور کلی، لیپولیز مزایای مشابهی با سایر روش های حذف و تخلیه چربی دارد. لیزرهای مورد استفاده در این روش برای استفاده بالینی ایمن هستند و خطر سوزاندن پوست و بافت های داخلی را ایجاد نمی کند. علاوه بر این، خطر کمی درباره بروز عفونت در ناحیه تحت درمان وجود دارد، و جای زخم ها باقی نخواهد ماند.

لیزر لیپولیز نسبت به جراحی های پیکرتراشی مانند لیپوساکشن مزایای بیشتری دارد. لیپولیز را می توان در مطب پزشک انجام داد. همچنین دوره نقاهت آن به شکل قابل توجهی کوتاه تر است. معمولاً بعد از لیپولیز می توانید در عرض چند روز فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. در حالیکه لیپوساکشن معمولا دوره نقاهت چند هفته ای دارد.

مزایای لیزر لیپولیز

به طور کلی میتوانیم مزایای لیزر لیپولیز برای پیکرتراشی را به صورت زیر بیان کنیم:

  1. ریسک بر جای ماندن اثر زخم و اسکار بعد از لیزر لیپولیز پایین است.
  2. احتمال اینکه بعد از این پروسه به عفونت دچار شوید، بسیار کم است.
  3. در قیاس با دیگر روندهای ساکشن و تخلیه چربی از بدن، دوره ریکاوری لیپولیز کوتاه و آسان تر است؛ به گونه ای که با گذشت یک هفته پس از انجام، مشکلی برای پرداختن به فعالیت های روزانه تان نخواهید داشت.
  4. در فرایند لیپولیز برای جداسازی و شکستن سلول های چربی از لیزر استفاده می شود. گفته شده که این پروسه تا حدی به رفع افتادگی پوست در ناحیه تحت درمان نیز کمک می کند.

لیزر لیپولیز چگونه عمل می کند؟

به طور کلی لیزر لیپولیز، ذخیره های چربی در قسمت های خاص بدن؛ از جمله بافت چربی تجمع یافته در شکم، ران ها، کشاله یا باسن را مورد هدف قرار داده و سلول های چربی را شکسته و به این ترتیب باعت کاهش حجم چربی می شود. لازم به ذکر است که لیپولیز، فرآیندی است که طی آن چربی ها از طریق آنزیم ها و آب یا هیدرولیز در بدن تجزیه می شوند. دکتر فرزاد پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از بهترین پزشکان جراح پلاستیک تهران می باشند که امکان انجام موفقیت آمیز کلیه اعمال پیکرتراشی و تناسب اندام از جمله لیپولیز را به بهترین نحو ممکن میسر می سازند.

انواع تکنیک های لیپولیز

لیزر لیپولیز با دو روش تهاجمی و غیرتهاجمی قابل انجام است که در ادامه هر یک را به اختصار توضیح داده ایم.

لیزر لیپولیز با روش غیر تهاجمی

در این روش هیچ گونه برشی بر روی پوست ایجاد نشده و پزشک، قسمت های مورد نظر بدن را که باید چربی های اضافی از آن تخلیه شوند علامت گذاری می کند. سپس فرد بر روی تخت دراز کشیده و پزشک، ابزاری تحت عنوان آپلیکاتور مخصوص را روی پوست قرار می دهد؛ چند دقیقه اول، فرد احساس خنکی می کند که این اتفاق، به راحت بودن بدن در طول جراحی کمک می کند. پس از آن و در واقع ، زمانی که لیزر شروع به تخریب سلول های چربی می کند؛ فرد احساس گرمی و بعد از آن دوباره احساس خنکی خواهد کرد؛ توجه داشته باشید که این چرخه تا پایان عمل ادامه دارد.

لیزر لیپولیز با روش کم تهاجمی

واژه کم تهاجمی برای جراحی های جزیی و کم خطر به کار می رود. در لیزر لیپولیز، جراحی بدین معنا است که برشی در پوست ایجاد می شود و سپس وسیله ای برای رساندن انرژی لیزر در بدن قرار می گیرد تا فرآیند تخریب چربی انجام شود. به طور کلی در این روش، ابتدا پزشک با استفاده از یک مارکر مخصوص مناطق مورد نظر را علامت گذاری کرده و سپس داروی بی حسی موضعی را تزریق می کند تا بتواند برش کوچکی در پوست ایجاد کند. در روش مذکور ، فرد در حین جراحی کاملا هوشیار است؛ البته چیزی از فرآیند عمل حس نکرده و تنها کمی احساس فشار یا گرما روی پوست را خواهد داشت.

لازم به ذکر است که پزشک پس از بی حسی موضعی، لیزر را از طریق یک لوله باریک که کانولا نامیده می شود و از راه برش ایجاد شده، به بخشی از بدن که چربی اضافی دارد، وارد می کند. گرمای لیزر، چربی را به حالت مایع در آورده و به بیرون می کشد ( به کمک نیروی مکش دستگاه ) و در نهایت چربی های موضعی را از بدن تخلیه کرده و به بدن، شکلی زیبا و متناسب تر می بخشد. باید توجه داشت که در این روش؛ گرمای ایجاد شده باعث می شود که بدن، اقدام به تحریک کلاژن سازی کرده و در نتیجه به بهبود انسجام و استحکام بافت پوست و سفت شدن آن کمک میکند.

عوارض جانبی لیزر لیپولیز

در رابطه با لیزر لیپولیز خطرات جدی و چشمگیری وجود نداشته  و عوارض غیر معمولی را نیز ایجاد نمی کند. با این وجود باید برای انتخاب جراح خود، نهایت دقت را به عمل آورید. زیرا مهارت و تجربه جراح و همچنین تجهیزاتی که از آنها استفاده میکند، نقش بسیار تعیین کننده ای بر نتیجه نهایی دارد. علاوه بر این، یک جراح فوق تخصص و مجرب، در صورتی که هر احتمال خطری برای بیمار وجود داشته باشد، در جلسات مشاوره مطرح نموده و برای به حداقل رساندن آن ها اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

با اینحال مواردی که ممکن است بعد از انجام لیپولیز غیر تهاجمی رخ دهند، موارد زیر هستند:

  • قرمزی 
  • تورم و التهاب
  • حساس تر شدن پوست 

لیزر لیپولیز کم تهاجمی نیز ممکن است عوارض جانبی زیر را  ایجاد کند:

  • کبودی.
  • جمع شدن خون در زیر پوست (هماتوم).
  • قرمزی و کبودی
  • باقی ماندن جای زخم
  • تورم
لیزر لیپولیز - دکتر فرزاد پرویزیان

نواحی قابل درمان با لیزر لیپولیز

لیپولیز یک روند شگفت انگیز است که می تواند توده های کوچک چربی اضافی در دامنه وسیعی از نواحی مختلف را از بدن شما حذف کند. این نواحی خصوصاً شامل بخش هایی از بدن است که در آن ها، رژیم غذایی و ورزش برای از بین بردن توده های چربی سرسخت، کارساز نبوده است و شامل شکم، باسن، زانوها، ران ها، کمر، سینه ها ، قسمت فوقانی بازوها و گردن می باشد. لیزر لیپولیز علاوه بر نقش فوق الذکر خود، می تواند پوست ناحیه درمان را نیز سفت نموده و در نتیجه ، کانتوری زیبا را در ناحیه درمان خلق نماید.

آمادگی های قبل از لیزر لیپولیز

از پرتکرار ترین سوالاتی که زیباجویان هنگام مراجعه به جراح پلاستیک مطرح میکنند، مربوط به اقدامات و نحوه آماده شدن برای انجام لیپولیز است.

بدون شک جراح شما در جلسات مشاوره قبل از لیپولیز تمامی نکات مهم و اقدامات لازم را به شما اطلاع خواهد داد.

موارد کلی که در هر مورد باید قبل از لیپولیز رعایت شونند، عبارت اند از:

  • 2 هفته مانده به انجام لیزر لیپولیز، بهتر است مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قطع شود. امکان دارد این داروها در روند بهبودی و ریکاوری بدن بعد از لیپولیز اختلال ایجاد کنند.
  • یک هفته قبل از پروسه، بایستی از فعالیت هایی مثل برنزه کردن یا شیو نمودن موها که پوست ناحیه هدف را تحریک می کنند ، خودداری نمایید.

قبل از لیپولیز، پزشک چه اقداماتی را انجام می دهد ؟

اصلی ترین وظیفه دکتر پیش از انجام این پروسه این است که پی ببرد فرد مراجعه کننده کاندیدای خوبی برای لیپولیز است یا خیر.

به همین منظور لازم است پیشینه پزشکی زیباجو بررسی شود تا آگاهی کاملی درباره وضعیت عمومی سلامتی او به دست آید. این اقدام به این جهت ضرورت دارد که ممکن است وجود برخی بیماری ها و ناهنجاری ها مانع از انجام لیزر لیپولیز شوند. همچنین، جراح قبل از هرگونه اقدام، خواسته های فرد از انجام این عمل را جویا شده تا ببیند چقدر به واقعیت نزدیک است. اگر انتظار فرد از لیپولیز منطقی و معقول نباشد، پزشک او را از این مسئله آگاه خواهد کرد.

از لیزر لیپولیز چه انتظاراتی می توان داشت؟

هر چند لیزر لیپولیز، مانند روش های سنتی برداشت چربی، چربی های اضافی را در مقیاس وسیع بر نمی دارد، ولی به عنوان یک روند کم تهاجمی، قادر است نتایج فوق العاده ماندگار و شگفت انگیزی را در قسمت هایی که دارای چربی های جمع شده و سرسخت هستند، ایجاد کرده و با ارائه نتایجی که بلافاصله بعد از درمان، قابل مشاهده است، حالت کانتور شده ای را در اندام شما رقم بزند. بعلاوه این روند درمان، قادر است پوست ناحیه درمان را در طول یک دوره بهبود مستمر سه الی شش ماهه، پس از لیپولیز محکم نماید. تاثیر محکم شدن شدن پوست ناحیه درمان، در ایجاد ظاهری زیبا در آن ناحیه، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. علت محکم شدن پوست و رفع افتادگی آن، تولید طبیعی کلاژن در بدن در ناحیه لیپولیز شده می باشد.

آیا لیپولیز لیزری با سایر روند های درمان قابل ترکیب است ؟

قطعاً لیزر  قادر است خود به تنهایی ، نتایج قابل ملاحظه و چشمگیری را در حذف چربی از نواحی نامطلوب و محکم کردن پوست افتاده در ناحیه درمان ، انجام داده و نتیجه ای ماندگار و زیبا را به دست دهد. در برخی موارد ، پزشک برخی روند های زیبایی را به همراه روند لیزر لیپولیز توصیه می کند. هدف از این اقدام ، بالاتر بردن سطح نتیجه مطلوب از روند درمان می باشد.

🌟 رضایت بیمار از انجام لیزر لیپولیز زیر نظر بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران ، دکتر پرویزیان :

نکات مهم بعد از لیزر لیپولیز

با توجه به اینکه روند درمان لیزر لیپولیز، یک فرایند حداقل تهاجمی می باشد، پس از انجام آن در ناحیه درمان، کمی کبودی و تورم جزئی بر جای می ماند ، که حدوداً یک هفته ماندگار بوده و بعد از سپری شدن دوران نقاهت، این آثار به خودی خود، فروکش کرده و رفع می شوند. در طول این روند کم تهاجمی بیشتر بیماران، می توانند بعد از گذراندن یک دوره استراحت یک الی دو روزه، به محل کار خود بازگشته و فعالیت های نرمال خود را از سر گیرند. در برخی موارد بنا به صلاحدید پزشک، پوشیدن گن های مخصوص برای یک دوره یک هفته ای بعد از درمان، توصیه می شود.

اهمیت ورزش و تغذیه بعد از لیزر لیپولیز

لیپولیز حقیقتاً یک روند نوآورانه برای تراش دادن بدن و خلق کانتوری جذاب، در آن محسوب می شود. با استفاده از انرژی لیزر غیر تهاجمی، این روند درمان ، بدن را تراش داده و افتادگی پوست را درمان می کند.
جراح با تجربه، با دقت سلول های چربی را با استفاده از دستگاهی که برای این هدف طراحی شده است، مورد هدف قرار داده و در واقع آن ها را حذف می کند. همانطور که در بالا اشاره شد، با توجه به ماهیت ویژه درمان، لیزر لیپولیز دوره ریکاوری سریعی داشته و شما می توانید فعالیت نرمال خود را بعد از مدت کوتاهی استراحت از سر بگیرید. ولی کوتاه بودن دوره ریکاوری به این معنی نیست که شما پس از آن هیچ مسئولیتی نداشته و باید همه چیز را به حال خود رها کنید. اگر می خواهید از نتایج زیبایی درمان خود برای همیشه لذت ببرید باید سبک زندگی خود را با مورد توجه قرار دادن تغذیه و ورزش اصلاح کنید.

  • تغذیه

بعد از لیزر لیپولیز، باید مواد غذایی سالم و مغذی مصرف کنید. رژیم غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنید که حاوی سطح پایین از کربوهیدرات و چربی باشد. یک رژیم کم کربوهیدرات و چربی، به سلول های شما کمک می کند تا چربی های خود را در جریان خون آزاد کنند. اطلاعات مفیدی را در خصوص مواد مغذی جمع آوری کنید و برای رژیم غذایی تان برنامه ریزی کنید. به دنبال دستورهای غذایی باشید ، که بتوانند وزن شما را در سطح بهینه حفظ نمایند.

  • رژیم ورزشی

لیزر لیپولیز و ورزش، دست در دست هم دارند. به این معنی که برای حفظ نتایجی مطلوب، این دو فاکتورهایی جدایی ناپذیر از هم می باشند. ورزش منظم به شما کمک می کند تا بتوانید نتایج درمان را حفظ کنید. برای ورزش های سبک، ایروبیک و برای ورزش های سنگین، وزنه زدن توصیه می شود.

تفاوت میان لیپولیز و لیپوساکشن چیست؟

به طور معمول افراد بعد از پروسه لاغری با تکنیک لیزر لیپولیز بعد از گذشت چند ساعت به حالت اولیه و نرمال خود باز خواهند گشت. در صورتی که روش لیپوساکشن دارای دوره نقاهت طولانی مدتی خواهد بود. همچنین از دیگر تفاوت های میان این دو تکنیک می توان به بکارگیری از بی حس های موضعی در لیپولیز اشاره کرده که در تمامی فرایند بیمار هوشیار بوده اما دردی را احساس نمی کند. اما در تکنیک لیپوساکشن پزشک از بیهوشی استفاده می کند و با ایجاد برش و در یک فرایند تهاجمی اقدامات لازم را انجام می دهد. همچنین در لیپوساکشن چربی های موجود با استفاده از یک دستگاه مکیده شده که با افتادگی پوست همراه است و برای درمان این افتادگی پس از لیپوساکشن می توان از  لیپولیز برای بهبود آن استفاده کرد.

ماندگاری لیپولیز چقدر است؟

در ابتدا بهتر است بدانید که اگر می خواهید با کاهش چربی به اندام مورد نظر خود برسید لازم است برخی اقدامات مراقبتی را رعایت کنید. از آن جایی که بدن تمامی ما در حال تولید و ذخیره چربی می باشد ، بنابراین طول عمر لیزر لیپولیز نیز به مراقبت های بعد از آن نیز بستگی خواهد داشت. اگر بعد از این پروسه لاغری برنامه غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر ندهید ، بافت چربی ممکن است بعد از مدتی چربی های بیشتری را در کنار خود ذخیره کند. بنابراین برای افزایش میزان ماندگاری لیپولیز توصیه می شود مرتبا ورزش کنید و رژیم غذایی مناسب خود را حفظ کنید. در صورت عدم توجه کافی به این مورد ، بدن به حالت قبلی خود باز گشته و نیازمند اقدامات لاغری با روش های پر تهاجم می باشد ، به همین منظور قبل از نیاز به این نوع جراحی توصیه می شود با پزشک مشورت کنید و یک روتین غذایی مناسب را آغاز کنید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیزر لیپولیز هستند؟

توده چربی: آن دسته از افرادی که ضخامت چربی زیر جلدی آن ها 1 الی 6 سانتی متر باشد یکی از کاندیدای مناسب بکارگیری از این پروسه لاغری خواهند بود.

سلامت پوست بیمار: در صورتی که افراد دارای افتادگی های ملایم تا متوسط پوست باشند ، می توانند از این تکنیک برای لاغری خود اقدام کنند.

مقاومت دیواره شکم: در صورتی که دیواره های شکم شما مقاوم باشد می توانید از این تکنیک استفاده کنید.

نکته:  برای مثال بانوانی که بارداری دو قلو داشته اند و طی ان دیواره های شکم کشیده شده است ، بهتر است برای لاغری خود پروسه دیگری را انتخاب کنند.

انتظارات منطقی: در انتها باید بدانید که کاندیدای خوب جهت لیزر لیپولیز آن دسته از افرادی می باشند که نگاهی منطقی دارند ، نه افرادی که توقع دارند معجزه ای شگفت انگیز از این پروسه لاغری به دست آورند.

اقدامات مراقبتی بعد از بکارگیری از لیزر لیپولیز

  1. از لمس و ماساژ محل درمان خودداری کنید.
  2. ناحیه تحت درمان را به مدت 3 الی 4 روز خشک و تمیز نگه دارید.
  3. می توانید جهت کاهش درد این تکنیک درمانی از برخی مسکن ها استفاده کنید.
  4. به مدت 5 الی 7 روز از دارو های آنتی بیوتیک که توسط جراح توصیه شده است استفاده کنید.

هزینه لیزر لیپولیز

به منظور احتساب هزینه دقیق لیزر لیپولیز، فرد زیباجو باید مورد ارزیابی قرار گیرد؛ زیرا قبل از معاینه و بررسی بیمار، نمی توان قیمت نهایی آن را تعین نمود. بدین ترتیب جهت انجام لیپولیز، می توانید به مطب دکتر فرزاد پرویزیان مراجعه نمایید و ایشان بعد از انجام بررسی های لازم ، هزینه را به شما اعلام خواهند کرد.

مطالب مرتبط