لیفت سینه

جراحی لیفت سینه

در حال حاضر جراحی های مرتبط با سینه در بین بانوان جایگاه ویژه ای پیدا کرده و شاهد آن هستیم که در اقصی نقاط جهان ، بسیاری از بانوان تمایل به انجام عمل جراحی سینه دارند. یکی از روش های اصلاح و زیبا شدن فرم سینه انجام جراحی لیفت سینه یا در اصطلاع عامیانه جراحی بالا کشیدن سینه می باشد. عمل لیفت پستان برای بانوانی مناسب است که به دلایلی چون شیردادن به نوزاد یا افزایش سن دچار افتادگی سینه شده اند و فرم سینه های شان شل و آویزان است. در ادامه مقاله نمونه جراحی های انجام شده توسط دکتر فرزاد پرویزیان، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران را نیز مشاهده خواهید کرد.

جراحی لیفت سینه برای چه تغییراتی انجام می شود؟

در ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه ، علاوه بر گرد و پرتر شدن سینه ها ، تغییرات دیگری نیز حاصل می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • بالا رفتن نوک سینه ها
 • ایجاد تقارن در سینه ها
 • تغییر شکل سینه دراز به سینه گرد
 • کاهش اندازه هاله اطراف نوک سینه

عوامل موثر در تغییر حالت فرم سینه ها

عوامل مختلفی در پدید آمدن این امر موثر هستند ، اما از رایج ترین آن ها می توان به بارداری و شیردهی اشاره نمود. از این رو به افرادی که قصد انجام عمل لیفت سینه دارند ، توصیه می شود برای انجام جراحی تا پایان دوران بارداری و شیردهی دست نگه دارند. لازم به ذکر است که جراحی لیفت پستان و فرمدهی به سینه ، تاثیری بر بارداری نخواهد گذاشت اما بارداری می تواند نتیجه عمل ليفت را تحت تاثیر قرار دهد. خانم هایی که تصمیم به انجام عمل لیفت سینه دارند باید توجه داشته باشند که تا 6 ماه پس از زایمان ، مجاز به انجام این عمل جراحی نخواهند بود. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تغییر حالت و افتادگی سینه ها ، کاهش وزن بیش از حد می باشد. از این رو توصیه می شود پس از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل خود ، جراحی فرمدهی سینه را انجام دهید ؛ چرا که کاهش وزن مجدد پس از لیفت سینه ، بر نتیجه جراحی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

سایر عوامل موثر در تغییر حالت فرم سینه ها

 • ژنتیک
 • نوسانات هورمونی
 • پیری پوست و بافت سینه
 • بزرگی و سنگینی سینه ها

چه افرادی کاندیدای مناسب برای جراحی لیفت سینه هستند ؟

 • خانم هایی که بالای 18 سال سن دارند.
 • زنانی که دارای سلامت جسمی و ذهنی هستند.
 • بانوانی که از سینه های شل و افتاده برخوردارند.
 • خانم هایی که در دوره بارداری یا شیردهی نیستند.
 • بانوانی که قصد باردار شدن ندارند.
 • افرادی که از وزن ثابتی برخوردارند و قصد رژیم گرفتن ندارند.

لازم به ذکر است بانوانی که به تازگی بچه دار شده اند، حداقل تا 6 ماه بعد از پایان دوره شیردهی برای انجام جراحی لیفت سینه دست نگه دارند. همچنین خانم هایی که سن آن ها بالای 40 سال است ، ملزم به انجام ماموگرافی می باشند.

لیفت سینه - دکتر فرزاد پرویزیان

نحوه انجام عمل لیفت سینه چگونه است ؟

برای انجام جراحی لیفت سینه، در ابتدا و قبل از دراز کشیدن بیمار بر روی تخت جراحی، جراح پلاستیک با استفاده از ماژیک قسمت هایی که طی عمل ماستوپکسی باید برداشته شوند را علامت گذاری خواهند کرد. پس از بیهوش شدن کامل بیمار ، برش های ایجاد شده و پوست اضافه برداشته خواهند شد. در نهایت ، سینه بالا کشیده شده و پس از قرار گیری در موقعیت مورد نظر ، محل برش ها بخیه زده می شوند. در صورتی که حجم سینه در حدی باشد که نیاز به گذاشتن پروتز باشد ، می توان هم زمان با انجام عمل لیفت ، در سینه ها پروتز نیز کار گذاشت.

برش در جراحی لیفت سینه به چه شکل است ؟

به طور معمول ، برش هایی که برای جراحی لیفت سینه در نظر گرفته می شوند ؛ در نواحی ای ایجاد می شوند که احتمال به جا ماندن جای زخم و اسکار بعد از انجام عمل ، قابل مشاهده و رویت نباشد. جراح  پلاستیک قبل از عمل؛ در رابطه با این مسئله و محل ایجاد برش با بیمار خود صحبت کرده و مناسب ترین و بهترین گزینه را به وی پیشنهاد می دهد. لازم به ذکر است که جراح پلاستیک، با در نظر گرفتن شرایط بیمار مناسب ترین روش جهت ایجاد برش را بر می گزیند.

انواع برش در جراحی لیفت سینه

 1. برش دایره ای دور هاله سینه : این نوع از برش ، برای خانم هایی که با افتادگی جزئی تا متوسط سینه مواجه هستند ؛ بسیار مناسب می باشد. در این روش ، تنها در بخش دور هاله سینه بیمار برش ایجاد می شود.
 2. برش مشابه سوراخ کلید : این نوع برش ، برای بانوانی که دچار افتادگی متوسط در سینه های خود هستند و تمایلی به انجام همزمان عمل پروتز سینه ندارند ؛ گزینه مناسبی خواهد بود. در این روش ، علاوه بر برشی که به دور هاله سینه زده می شود ؛ یک خط عمودی نیز از همان ناحیه تا چین طبیعی زیر سینه ادامه می یابد.
 3. برش به شکل T معکوس : این نوع برش ، برای زنانی که دچار افتادگی شدید در سینه ها هستند و همین طور نوک سینه آن ها حالتی افتاده دارد مناسب است.

محدوده برش در این تکنیک ، بسیار وسیع است ؛ به نحوی که 3 خط برش ( یک برش در اطراف هاله سینه ، یک برش عمودی از هاله تا چین زیر سینه و یک برش نیز به صورت افقی و به موازات چین طبیعی زیر سینه ) در سینه ایجاد می شود.

رضایت بیمار از انجام جراحی لیفت سینه توسط دکتر پرویزیان ، بهترین جراح لیفت سینه تهران

آمادگی قبل از جراحی لیفت سینه

برای آن که از پروسه عمل ماستوپکسی به نتیجه ای که می خواهید دست پیدا کنید ، باید تمام مراحل مربوطه را به طور دقیق انجام دهید. یکی از مراحل بسیار تاثیر گذار جلسه مشاوره با جراح سینه است. به جهت آن که روند جراحی به خوبی پیش رود ، لازم است فاکتورهای پیش زمینه ای در مرحله اقدامات قبل از لیفت سینه به طور کامل انجام پذیرند. در این راستا بهترین جراح سینه تهران سطح سلامت عمومی شما را با چک کردن پرونده پزشکی تان ارزیابی می کند. می بایست ایشان از سینه ها معاینه فیزیکی انجام دهد تا به میزان افتادگی پی برده و تغییرات لازم را طبق آن طرح ریزی کنند. از ناحیه تحت عمل عکسبرداری هایی نیز نجام می پذیرد که در طول عمل مورد استفاده قرار می گیرند. در پایان مرحله آماده سازی جراح ، جزئیات عمل را به طور صحیح برای شما شرح می دهد. او موظف است این کار ار انجام دهد تا شما با آگاهی کامل تصمیم گیری نمایید.

برداشت پوست و فرمدهی به بافت سینه

بعد از این که سینه به یکی از روش های فوق برش داده شد ، مطابق الگوی برش پوست اضافی سینه برداشته خواهد شد. در نهایت ، هاله سینه به سمت بالا کشیده شده و موقعیت آن تغییر می کند ، سپس بافت سینه نیز بر همین اساس بالا کشیده می شود. به منظور شکل دادن به سینه ، بخیه هایی در عمق سینه بیمار جهت فرم دهی به سینه و همینطور قوام بخشیدن به سینه ها ایجاد می شود و پس از آن بافت های زیر سینه و پوست بیمار در چندین لایه منعقد می گردند. در خاتمه جراحی لیفت سینه ، یک پانسمان بر روی زخم های جراحی قرار می گیرد و فرد به اتاق ریکاوری منتقل می شود.

در دوره نقاهت جراحی لیفت سینه چه می گذرد ؟

حدود یک الی دو روز بعد از عمل لیفت پستان ، یک نوبت ویزیت خواهید داشت. در این جلسه دکتر بانداژها و پانسمان های سینه را باز کرده و درن های قرار گرفته را از محل خارج می کند. به علاوه ایشان رنگ نوک پستان ها و روند خونرسانی بدن را ارزیابی می کند. به مدت چند روز پس از عمل ، این که تا حدودی احساس درد و ناراحتی را تجربه کنید ، کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

یکی از توصیه های اساسی بهترین جراح لیفت سینه تهران که رعایت آن بسیار الزامیست ، استفاده از سوتین های مناسب جراحی لیفت سینه می باشد. می بایست در کل دوره ریکاوری سوتین مخصوص را به تن داشته باشید. همچنین میزان درد بروز یافته در هفته اول معمولا تا حدی است که ممکن است به داروی مسکن نیاز پیدا کنید. نهایتاً پایان هفته سوم ، تمام بخیه ها کشیده یا جذب شده اند و فرم پستان ها همچنان رو به بهبودی می باشد. علاوه بر استفاده از سوتین مخصوص جراحی سینه ، رعایت یک سری نکات دیگر در دوران نقاهت لیفت پستان حائز اهمیت هستند :

 • محدود کردن دامنه فعالیت های خود ؛ چه اموری که به محل کار و خانه مربوط می شوند ، چه تمرینات ورزشی.
 • محافظت کامل از محل برش های روی سینه به جهت جلوگیری از نمود یافتن عفونت

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

در حالت کلی ، دوران بهبودی و نقاهت برای هر فردی متفاوت است و بر اساس وسعت جراحی و پتانسیل طبیعی بدن بیمار ، در هر شخصی متغیر می باشد.

 • غالبا بعد از جراحی لیفت سینه، می توان از یک الی سه هفته پس از عمل انجام کارها و امور روتین را از سر گرفت ، اما انجام آن دسته از فعالیت ها که نیاز به تحرک بالایی دارند و منجر به فشار وارد آمدن به سینه ها می شود تا مدت توصیه شده از سوی پزشک معالج ، ممنوع می باشد.
 • پوشیدن بالاتنه ورزشی مخصوص ، جهت کنترل تورم سینه ها و همچنین ایجاد فرم مناسب در سینه ها پس از عمل ضروری می باشد و باید آن را تا مدت زمانی که جراح معین نموده استفاده کرد.
 • توجه داشته باشید که تا چند روز پس از لیفت سینه، احساس کمی درد و ناراحتی در موضع عمل ، امری طبیعی است و بعد از چند روز به مرور مرتفع خواهد شد.
 • ضمنا جهت کنترل و کاهش درد نیز می توان از داروهای مسکن که پزشک متخصص تجویز نموده استفاده کرد.
 • حدالق تا 14 روز از کشیدن سیگار خودداری کنید ، چرا که نیکوتین موجود در سیگار و دیگر دخانیات موجب تنگ شدن رگ های خونی و اختلال در گردش خون می شود.
 • به بیماران توصیه می شود طی دوران نقاهت ، به میزان کافی آب بنوشند.
 • رعایت رژیم غذایی سالم ، نیز یکی دیگر از موارد موثر در تسریع پروسه بهبودی می باشد.

هزینه جراحی لیفت سینه چقدر است ؟

جراحی لیفت سینه، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است؛ لذا بیمه هیچ یک از هزینه های آن را تقبل نمی کند. قیمت دقیق این عمل جراحی ، بر اساس پارامترهای مختلفی برآورد می گردد ؛ از این رو علاقمندان به عمل جراحی لیفت سینه جهت اطلاع از هزینه این جراحی باید به مطب بهترین جراح پلاستیک تهران ، دکتر فرزاد پرویزیان در جردن شمال شهر تهران مراجعه کرده و مورد ارزیابی و معاینه قرار گیرند.

عوارض جراحی لیفت سینه

این را بدانید که هر نوع عمل جراحی ، چه زیبایی باشد چه درمانی ، احتمال بروز عارضه را به همراه دارد. البته وقوع عوارض پس از عمل به فاکتورهای متعددی همچون میزان تهاجمی بودن آن ، وضعیت فرد پیش از جراحی ، انتخاب جراح و میزان جدی گرفتن مراقبت های پس از عمل بستگی دارد. در مورد جراحی لیفت پستان هم به همین صورت است. در ادامه عوارض احتمالی لیفت سینه را متذکر شده ایم :

تشکیل اسکار : به طور کلی برش های عمل لیفت پستان تا حد بسیار زیادی محو می شوند و در نهایت همانند یک هاله کمرنگ به نظر می رسند. معمولا هم این هاله های کمرنگ با پوشیدن سوتین پوشانده می شوند. در صورتی که در دوره نقاهت به خوبی از محل برش ها مراقبت نکنید ، احتمال می رود که بهبودی زخم های جراحی به طور مطلوبی پیش نروند و باعث تشکیل اسکارهای سفت و ضخیم شوند.

تغییر احساس و تحریک پذیری سینه و نوک پستان : طبیعی است که به خاطر برش های ایجاد شده عصب ها کمی آسیب ببیند و پستان و نوک آن بی حس شوند ؛ اما انتظار می رود با گذشت چند هفته رشته های عصبی ترمیم شده و حس آن ناحیه مجدد مانند روز اول شود. البته در برخی موارد ممکن است این امر به طور دائمی باقی بماند.

عدم تقارن در اندازه و فرم سینه ها : در طول دوره نقاهت به سبب وجود ورم ممکن است شاهد کمی عدم قرینگی باشید. این مورد باید پس از بهبودی کامل برطرف گردد. در غیر این صورت ممکن است به یک جراحی دیگر برای رفع این اشکال نیاز پیدا کنید.

مثل هر جراحی دیگری بعد از لیفت سینه احتمال وقوع خونریزی ، عفونت و واکنش به داروی بیهوشی را نیز مد نظر قرار دهید.

چه کار کنیم تا ریسک عوارض پس از جراحی لیفت سینه کم شود ؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم ، در وقوع عوارض لیفت پستان عوامل متعددی دخیل هستند. برای اینکه این عوامل موجب اثرگذاری منفی نشوند باید در انتخاب یک جراح سینه خوب دقت کنید. زیرا عوارضی مثل عدم قرینه بودن سینه ها بعد از لیفت یا بی حسی دائمی آن موضع به خاطر خطای جراحی رخ دهد. چنانچه جراح با تجربه ای را انتخاب کنید ، احتمال وقوع این عارضه خیلی کم می شود. مورد بعدی جدی گرفتن توصیه های مراقبتی است. عدم مراقبت صحیح از خود و جراحت ها بعد از عمل ماستوپکسی باعث میشود روند بهبودی آن طور که باید پیش نرود و عوارض نمود پیدا کنند.

آیا جراحی لیفت سینه همراه با درد است؟

تمامی عمل های جراحی بواسطه برش و تغییرات ایجاد شده، همراه با درد است. اما این درد شدید و غیر قابل تحمل نمی باشد. درد بعد از لیفت سینه را می توان با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک تسکین داد. در صورت بهبود نیافتن درد بعد از دوران نقاهت و افزایش ان حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

لیفت پستان به چه کسانی توصیه نمی شود؟

 • افرادی با اضافه وزن بالا
 • بیمارانی با مشکلات قلبی
 • افرادی با اختلال کلاژن عروقی
 • افرادی که بهداشت عمومی مناسبی ندارند
 • افرادی با مصرف داروهای رقیق کننده خون
 • افرادی که در گذشته جراحی سینه انجام داده اند

آیا انجام لیفت باعث بزرگ شدن سینه ها می شود؟

لیفت سینه تنها در رفع افتادگی و بالا کشیدن پوست و ساختار سینه ها تاثیر داشته و سبب تغییر در حجم پستان های افراد نخواهد شد. برای افزایش حجم پستان ها می توانید با استفاده از جراحی سینه و قرار دادن پروتز داخل بافت پستان ها اقدام کنید.

آیا امکان افتادگی سینه بعد از لیفت وجود دارد؟

افتادگی سینه به عدم رعایت برخی نکات بستگی داشته و ممکن است در صورت عدم ثابت نگه داشتن وزن، رعایت نکردن اقدامات بعد از عمل و بارداری مجدد سینه ها دچار افتادگی شوند. به همین علت به خانم هایی که باردار نشده اند توصیه می شوند، بعد از بارداری و دوران شیردهی فرزندتان برای جراحی لیفت اقدام کنید.

آیا می توان لیفت و پروتز سینه را همزمان در یک جراحی انجام داد؟

بله افرادی که با افتادگی و حجم کم پستان های خود مواجه هستند می توانند، با استفاده از جراحی همزمان لیفت و سینه، پستان هایشان را لیفت و با استفاده از پروتز حجم آن ها را افزایش دهند. نتیجه حاصل از این جراحی بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود.

مطالب مرتبط