جایگزینی مناسب برای لیزر لیپولیز تامسنت لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لیپوساکشن تامسنت یکی از تکنیک های جراحی لیپوساکشن است که به آن لیپوساکشن موضعی نیز گفته می شود.

یکی از نگرانی های لیپوساکشن سنتی افزایش خطر عوارض جانبی قابل توجه ناشی از بیهوشی عمومی و همچنین خطرات دیگری مانند خونریزی است

لیزر لیپولیز یکی از روش‌ها در علم پزشکی برای حذف و از بین بردن چربی و لاغری موضعی است که به علت عدم به جای گذاشتن اثر زخم طرفداران بسیاری دارد.

اما باید این نکته را در نظر داشت که لیزر لیپولیز فقط در رفع چربی های بسیار سطحی و ناچیز زیر پوست موثر است و معمولا تغییر شایانی در میزان بافت چربی و لاغری موضعی ایجاد نمی کند.

جایگزینی مناسب برای لیزر لیپولیز، لیپوساکشن تامسنت مناسب می باشد. در این مقاله ما به بررسی روند درمان، مزایا و عوارض تامسنت لیپوساکشن می‌پردازیم.

لیپوساکشن تامسنت چیست؟

جایگزینی مناسب برای لیزر لیپولیز تامسنت لیپوساکشن

تامسنت لیپوساکشن پرطرفدارترین تکنیک لیپوساکشن است که در مقایسه با روش قدیمی لیپوساکشن ایمن‌تر و موثرتر است، درد کمتری دارد و دوران بهبود آن نیز کوتاه‌تر است. این عمل سرپایی است و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

تامسنت لیپوساکشن روشی ایمن می باشد . کاربرد لیزر لیپولیز برای از بین بردن چربی در قسمت‌های مختلف بدن از قبیل لیپولیز شکم ، صورت، گردن، چانه، سینه، پهلو، لگن، پشت بدن، بخش داخلی و خارجی ران، باسن، زانو، ساق و مچ پا محسوب می‌شود.

لیپولیز شکم و پهلو برای خارج کردن لیپوما یا تومورهای خوش‌خیم چربی و نیز درمان تعریق بیش از حد زیربغل و بزرگ شدن سینه‌ی بانوان و آقایان کاربرد دارد.  

هزینه لیزر لیپولیز به اندازه ی ناحیه ی مورد درمان و تعداد نواحی مورد درمان در هر جلسه بستگی دارد. واضح است که هزینه لیزر لیپولیز برای هر ناحیه از بدن از جمله چانه، کوچک کردن بازو ، زانو ها و یا ران ها متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید>>>> جراحی زیبایی شکم

از لیپوساکشن تامسنت برای لاغری کدام نواحی بدن استفاده می‌شود؟

متخصصان با استفاده از تکنیک تامسنت لیپوساکشن می‌توانند چربی تقریباً هر بخشی از بدن، مانند صورت، گردن، غبغب، سینه، شکم و پهلو، باسن و اطراف لگن ، پشت بدن و کمر، بخش داخلی و خارجی ران، باسن، زانو، ساق و مچ پا را به روشی ایمن تخلیه کنند.

این روش برای خارج کردن لیپوما یا تومورهای چربی خوش خیم و درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و بزرگ شدن سیه بانوان و آقایان نیز به کار برده می‌شود.

چگونگی انجام عمل لیپوساکشن تامسنت

  • آمادگی قبل از عمل لیپوساکشن تامسنت

دکتر پرویزیان، جراح پلاستیک، در جلسه مشاوره قبل از عمل تامسنت لیپوساکشن درباره اهداف زیبایی با متقاضیان عمل صحبت می‌کنند و مناسب بودن این روش برای تامین خواسته‌های مطرح شده را بررسی می‌نمایند.

دکتر پرویزیان پوست و ناحیه‌های مورد نظر پیکرتراشی را به دقت ارزیابی می‌کنند و معاینه کاملی انجام می‌دهند. همچنین عکس‌هایی برای درج در پرونده و مقایسه با تصاویر بعد از عمل گرفته می‌شود.

بیمار باید سابقه پزشکی خود، برای مثال جراحی‌های پیشین، ناراحتی‌های کنونی و قبلی، داروهای مصرفی و مکمل‌های گیاهی و غذایی مورد استفاده را به دکتر پرویزیان اطلاع دهد.

چنانچه تصمیم به انجام عمل تامسنت لیپوساکشن داشته باشید، دکتر پرویزیان دستوراتی را در مورد آمادگی قبل از عمل ارائه می‌کنند و با بررسی داروها و مکمل‌های مصرفی در صورت لزوم از شما می‌خواهند تا مصرف آنها را قبل از جراحی متوقف کنید.

دیگر توصیه‌های قبل از عمل به شرح زیر است:

  1. سیگار را باید حداقل دو هفته قبل از جراحی ترک کنید، چون دخانیات روند التیام را آهسته می‌کند.
  2. برای جلوگیری از رشد به سمت داخل مو از تراشیدن یا کندن موهای نزدیک ناحیه‌های عمل پیکرتراشی در روز جراحی خودداری کنید.
  3. شب قبل از جراحی هیچ چیزی نخورید و چنانچه طبق دستور و تایید پزشک باید دارویی مصرف کنید، آن را با جرعه کوچکی آب فرو ببرید.
  4. لباس‌ گشاد و دکمه‌دار جلوباز یا لباسی بپوشید که بتوانید به راحتی آن را از سر خارج کنید.
  • فرآیند درمان عمل لیپوساکشن تامسنت

محلولی حاوی داروی بی‌حسی موضعی و دارویی به نام اپی‌نفرین در ناحیه مورد نظر دارای چربی اضافه تزریق می‌شود.

انباشته شدن این محلول در لایه چربی پوست باعث متورم و سفت شدن آن می‌شود و به این ترتیب دکتر پرویزیان می‌توانند کنترل بهتری بر ناحیه پیکرتراشی داشته باشند.

این محلول باعث انقباض موقت رگ‌های خونی نیز می‌شود و خونریزی را در طول عمل کاهش می‌دهد؛ همچنین کبودی، ورم و درد پس از عمل را نیز به حداقل می‌رساند.

دکتر پرویزیان پس از تزریق محلول برش کوچکی را در پوست ایجاد می‌کنند و کانولا، لوله کوچک باریک متصل به دستگاه خلأ، را وارد لایه چربی می‌کنند.

چربی  با حرکت‌های رو به جلو و عقب وارد لوله می‌شود و به درون دستگاه جمع کننده استریل مکیده می‌شود. گن فشرده کننده مخصوص به بیمار پوشانده می‌شود تا پوست منقبض باقی بماند و به التیام کمک کند.

  • دوران بهبود عمل لیپوساکشن تامسنت

اثر داروی بی‌حسی موضعی تزریق شده در بافت چربی تا 24 ساعت پس از جراحی از بین نمی‌رود و در نتیجه درد پس از عمل به حداقل می‌رسد. اکثر بیماران با بین رفتن اثر دارو، ناراحتی ملایمی را تحمل می‌کنند که معمولاً با مصرف تایلنول تسکین می‌یابد.

اکثر بیماران هوشیار هستند و می‌توانند بدون حالت تهوع یا سرگیجه فعالیت داشته باشند. به بیماران توصیه می‌شود به محض اتمام عمل راه رفتن را شروع کنند تا روند التیام تسریع شود و 3 تا 7 روز پس از عمل نیز ورزش سبک انجام دهند.

چنانچه فعالیت شغلی، کار بدنی سنگین دربر نداشته باشد، نیز می‌توان پس از چند روز مرخصی به سر کار بازگشت.

بخش اعظم ورم ظرف چند روز فروکش می‌کند. اگرچه بهبود پس از یک تا دو هفته ملموس است، اما دست‌کم سه تا چهار ماه و در بعضی موارد شش ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی عمل و مزایای آن مشخص شود.

مزایای لیپوساکشن تامسنت

بهره‌گیری از روش تامسنت لیپوساکشن اثرهای جانبی متداول دیگر تکنیک‌ها را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد.

از آنجایی که محلول بی‌حسی مویرگ‌ها را به طور موقت منقبض می‌کند، خونریزی طی عمل و درد، ورم و کبودی پس از آن به حداقل می‌رسد.

از این گذشته بیماران با توجه به اثر بی‌حسی موضعی محلول مورد استفاده مجبور به تحمل عوارض ناخوشایند بیهوشی عمومی نظیر حالت تهوع و استفراغ نیستند.

اثرهای جانبی و عوارض احتمالی لیپوساکشن تامسنت

مانند تمام تکنیک‌های لیپوساکشن در روش تامسنت نیز احتمال بروز عوارض وجود دارد. مسمومیت با لیدوکایین و جمع شدن مایع دو اثر جانبی خاص تامسنت لیپوساکشن است.

مسمومیت زمانی رخ می‌دهد که مقدار لیدوکایین در محلول تامسنت بسیار زیاد باشد و بدن نتواند دارو را دفع کند. چنانچه مقدار زیادی از مایع در ناحیه مورد نظر تزریق شود، احتمال جمع شدن مایع در ریه وجود خواهد داشت.

گونه‌های متفاوت جایگزین لیپوساکشن تامسنت

جایگزینی مناسب برای لیزر لیپولیز تامسنت لیپوساکشن

امروزه جراحان در سراسر جهان تامسنت لیپوساکشن و تکنیک‌های مرطوب و فوق مرطوب را جایگزین تکنیک خشک ساخته‌اند. تکنیک خشک به دلیل خونریزی شدید و نیاز به بستری شدن بیمار تکنیکی مناسبی محسوب نمی‌شود.

تکنیک فوق مرطوب در حال حاضر پرکاربردتر از تکنیک مرطوب است و محبوبیت تامسنت لیپوساکشن نیز رو به فرونی است.

انتخاب یکی از سه روش تامسنت، مرطوب و فوق مرطوب به عامل‌های متعددی چون تعداد ناحیه‌های درمان بستگی دارد.

  • تکنیک مرطوب

مایع در تکنیک لیپوساکشن مرطوب پیش از درمان لیپوساکشن تزریق می‌شود.

دکتر پرویزیان در مرحله آماده‌سازی حدود 100 میلی متر داروی بی‌حسی موضعی حاوی اپی‌نفرین را مستقیماً درون بافت تزریق می‌کنند. در اثر این تزریق، خونریزی در طول عمل کاهش می‌یابد و بیمار ناراحتی کمتری را پس از جراحی تحمل می‌کند.

  • تکنیک فوق مرطوب

تکنیک فوق مرطوب مشابه تامسنت است، با این تفاوت که در مایع تزریقی اپی‌نفرین و لیدوکایین کمتری وجود دارد و چون این مقدار دارو ناحیه درمان را کاملاً بی‌حس نمی‌کند، به جای آن از آرام‌بخش وریدی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود.

از آنجایی که داروی بی‌حسی موضعی به کار برده نمی‌شود، لازم نیست پزشک تا زمان فرونشستن ورم منتظر بماند. جراحی معمولاً بیشتر از دو ساعت طول نمی‌کشد و در صورت تمایل بیمار می‌توان عمل‌های دیگری را در زمان بیهوشی انجام داد.

مطالب مرتبط