مشاوره در واتس اپ

لیپوساکشن چیست؟ کاربردها و مزایا

لیپوساکشن چیست؟ کاربردها و مزایا

لیپوساکشن چیست؟ کاربردها و مزایا : عمل جراحی لیپوساکشن که به‌عنوان لیپوپلاستی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند چربی‌های مقاوم در برابر ورزش و رژیم غذایی را از ناحیه شکم، ران‌ها، پهلو، کناره ران، ساق‌های پا، قوزک پا، سینه‌ها (شامل سینه‌های مردان)، کمر، بازوها و گردن خارج کند.

دکتر پرویزیان اغلب عمل لیپوساکشن را به همراه سایر عمل‌های جراحی برای ایجاد ظاهر مطلوب موردنظر فرد مورداستفاده قرار می‌دهد و یکی از بی‌خطرترین و رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است.

جهت طرح سوال در زمینه لیپوساکشن ،دریافت مشاوره و گرفتن نوبت با شماره زیر تماس بگیرید:

09039408200

چه زمانی می‌توان لیپوساکشن انجام داد؟

 • اگر شما در اعضای بدن خود دارای بافت‌های چربی هستید که مقدار آن‌ها با بقیه اعضای بدن شما هماهنگی ندارد.
 • اگر شما به دنبال ایجاد ظاهر مطلوب‌تر در برخی از اعضای بدن خود هستید.
 • اگر قابلیت ارتجاع پوست شما در سطح مطلوب قرار دارد (توجه داشته باشید که جراحی لیپوساکشن بافت چربی را حذف می‌کند، اما باعث سفت شدن پوست نمی‌شود).

آیا من فرد مناسبی برای انجام این عمل جراحی هستم؟

برای برخی افراد، رژیم غذایی و ورزش کردن نمی‌تواند باعث خلاص شدن آن‌ها از بافت‌های چربی شود. برخی از دلایل رایجی که شما ممکن است به دنبال انجام عمل جراحی لیپوساکشن ( لیپوماتیک ) باشید به شرح زیر هستند:

 1. شما به مقدار کم دچار پوست اضافی هستید و انعطاف‌پذیری پوست شما در سطح مناسب قرار دارد. کاهش قابلیت ارتجاع پوست با بالا رفتن سن می‌تواند باعث از بین رفتن نتایج عمل لیپوساکشن شود، اما اگر انعطاف‌پذیری پوست شما در سطح مطلوب باقی بماند، افزایش سن نمی‌تواند باعث منع استفاده از عمل جراحی لیپوساکشن شود.
 2. شما با تجمع چربی در باسن، بازوها، ران‌ها و یا گردن مواجه هستید که ممکن است این مسئله یک مشکل ارثی باشد و با ورزش کردن یا گرفتن رژیم غذایی برطرف نمی‌شود.
 3. شما ازنظر فیزیکی وزن مناسب دارید و اضافه‌وزن شما بیشتر از 20 پوند نبوده و وزن بدن شما ثابت است. اگر شما قصد دارید به مقدار زیاد وزن کم کنید یا حتی با احتمال افزایش وزن روبرو هستید (برای مثال، با خاطر بارداری)، اکنون زمان انجام عمل جراحی لیپوساکشن برای شما نیست.

به خاطر داشته باشیدلیپوساکشن چیست؟ کاربردها و مزایا که تقبل  هزینه لیپوساکشن نمی‌تواند سلولیت (تجمع بد چربی) را حذف کند و نمی‌تواند باعث سفت شدن پوست افتاده شما شود. در این شرایط جراح می‌تواند به شما پیشنهاد دهد از سایر انواع روش‌های جراحی مانند لیفتها نیز برای حل مشکل خود استفاده کنید.

اگر وضعیت سلامتی شما در سطح مناسب است و شما دارای طرز تلقی مثبت و انتظارات واقع‌بینانه درباره نتایج این عمل جراحی هستید، احتمالاً شما فرد مناسبی برای انجام این عمل می‌باشید.

درباره عمل جراحی لیپوساکشن چیست؟ کاربردها و مزایا

چگونه عمل جراحی لیپوساکشن انجام می‌شود؟

عمل جراحی لیپوساکشن می‌تواند چربی را به روش ساکشن از بدن خارج کند و برای رفع غبغب نیز مناسب است. در این عمل، لوله‌های (سوند) کوچک، نازک، و دارای سر مخصوص با استفاده از برش‌های کوچک ایجادشده بر روی پوست به بدن وارد می‌شود.

جراح پلاستیک این لوله‌ها را در زیرپوست شما حرکت می‌دهد و به‌این‌ترتیب محل تجمع چربی‌ها را پیداکرده و سپس آن‌ها را به بیرون می‌مکد.

در این رابطه امکان استفاده از مجموعه‌ای از تکنیک‌های مختلف برای تسهیل لیپوساکشن وجود دارد:

 • لیپوساکشن تامسنت :

که برای انجام آن از داروهای بی‌حسی موضعی همچون لیدوکائین و سایر داروهای بی‌حسی استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب قبل از عمل داروهای لازم به بیمار تزریق می‌شود و به‌این‌ترتیب رگ‌های خونی تنگ‌شده و منقبض می‌شوند.

به‌این‌ترتیب، عمل جراحی لیپوساکشن در حالتی انجام می‌شود که بیمار در حالت بی‌حسی موضعی قرار دارد و خون‌ریزی بیمار در سطح حداقل است. همچنین در این حالت درد و خون‌ریزی بیمار پس از عمل جراحی در سطح حداقل خواهد بود.

 • لیپوساکشن ساکشن :

اسیستد (SAL) که قدیمی‌ترین روش لیپوساکشن است و در آن چربی با استفاده از یک وکیوم از بدن خارج می‌شود.

 • لیپوساکشن پاور :

اسیستد (PAL) روشی است که بر اساس روش قدیمی SAL طراحی‌شده و به آن یک ابزار برای افزایش قابلیت حرکت لوله (سوند) و افزایش سرعت خارج کردن چربی اضافه شده است.

روش دیگری برای لاغری، لیپوماتیک است. این روش درمان در واقع اولین بار در اروپا مورد استفاده قرار گرفت و با گذشت زمان به لطف تکنولوژی در سراسر جهان گسترش پیدا کرد.

از نظر عملکرد، دستگاه لیپوماتیک شباهت زیاد به لیپوساکشن سنتی دارد. برای درمان با این روش جراح شکاف‌های کوچک در نقاط مختلف بدن بیمار ایجاد می‌کند.

به این منظور لازم است این نواحی به صورت موضعی بی‌حس شوند. هنگامی که فرآیند بی‌حسی کامل شد، یک لوله مخصوص دارای لرزش به بدن وارد شده و با جدا کردن سلول‌های چربی، این سلول‌ها را از بدن بیمار خارج می‌کند.

مراحل عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن شامل یک فرآیند سه مرحله‌ای برای تفکیک و جداسازی، مکش و متعادل‌سازی چربی به شرح زیر است:

 • تفکیک و جداسازی

در این مرحله سلول‌های چربی شل شده، به شکل ذرات ریز در آمده و بدون ایجاد گرما جدا می‌شوند. به‌این‌ترتیب رگ‌های خونی، پوست و سایر بافت‌های بدن دچار آسیب نمی‌شوند.

 • مکش 

در این مرحله سلول‌های چربی از طریق مکش خارج می‌شوند، بدون اینکه به ساختارهای کلیدی بدن همچون اعصاب، رگ‌های خونی و پوست آسیب وارد شود.

 • متعادل‌سازی چربی 

در این مرحله لایه‌های نازک باقیمانده چربی هموار می‌شوند و به‌این‌ترتیب یک لایه یکنواخت از بافت چربی ایجاد می‌شود که در عمل می‌تواند از ایجاد مشکلات ظاهری در بدن فرد جلوگیری کند.

این روش به‌طور خاص برای حل مشکلات مربوط به لیپوساکشن طراحی‌شده و در حقیقت می‌تواند مقدار زیادی از چربی را بدون افزایش احتمال ایجاد ظاهر نامطلوب در بدن بیمار یا آسیب رسیدن به پوست از بدن بیمار خارج کند.

انتخاب‌های در دسترس بیمار چه هستند؟

امروزه بسیاری از تکنیک‌های مختلف و تکنولوژی‌های جدید در ارتباط با لیپوساکشن وجود دارد و برخی از این روش‌ها در مبحث «چگونه عمل جراحی لیپوساکشن انجام می‌شود؟» موردبررسی قرار گرفت.

بعضی از این روش‌ها همچون لیپوساکشن ساکشن- اسیستد (SAL) قدیمی هستند و برخی دیگر به نسبت جدید می‌باشند. در این رابطه مهم است که بدانیم با وجودی که بعضی از تکنولوژی‌ها جدید می‌تواند باعث بهبود نتایج حاصل از عمل شود، انتخاب یک روش درمانی بر اساس «جدید بودن آن» هیچ‌گاه یک تصمیم درمانی صحیح نیست.

شنیدن درباره یک روش درمانی جدید در تلویزیون، یا در تبلیغات یا در جوامع مجازی به‌صورت آنلاین نمی‌تواند الزاماً به این معنی باشد که این عمل جراحی برای شما یک روش درمانی مناسب است.

در این حالت جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی می‌تواند بهترین روش قابل‌استفاده برای شما را با توجه به تجربه خود، نوع بدن شما و اهداف زیبایی موردنظرتان تعیین کند

جراحت‌های ناشی از عمل جراحی لیپوساکشن به چه صورت است؟

به خاطر اینکه شکاف‌های لیپوساکشن کوچک هستند، جراحت‌های باقیمانده از عمل نیز کم و ناچیز می‌باشند. مقدار یا حجم شکاف‌های ایجادشده در این حالت بستگی به تکنیک جراح و مسائل ژنتیک بیمار دارد. اکثر جراحت‌های لیپوساکشن در طول زمان محوشده و به‌ندرت قابل تشخیص هستند.

جراحت‌های آشکار معمولاً در زمانی مشاهده می‌شوند که از لوله‌های لیپوساکشن بزرگ استفاده شود و بیمار دارای رنگ‌دانه‌های پوستی تیره باشد.

در این رابطه معمولاً دو نوع علامت می‌تواند بر روی پوست بیمار پس از عمل جراحی لیپوساکشن باقی بماند. یکی از آن‌ها زخم ماندگار است و دیگری به نام اختلال رنگ شناخته می‌شود که در حقیقت یک نقطه تیره (رنگ‌دانه هایپر) یا روشن (رنگ‌دانه هایپو) بر روی پوست است.

معمولاً شکاف‌های لازم برای این عمل جراحی بسیار کوچک هستند و در نواحی پنهان پوست ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات، با توجه به ناحیه موردنظر، این شکاف‌ها و جراحت‌های ناشی از آن‌ها به‌هیچ‌وجه قابل مشاهده نیستند.

مراقبت‌های پس از عمل و بهبودی

جراح پلاستیک با شما درباره طول مدت ریکاوری موردنیاز قبل از بازگشت به سطح عادی فعالیت‌ها و محل کار صحبت می‌کند. پس از عمل جراحی، به شما و پرستار دستورات لازم درباره مراقبت‌های پس از عمل داده می‌شود که این دستورات شامل موارد زیر است:

 1. خارج کردن آب در صورت آب آوردن محل لیپوساکشن
 2. علائم معمول که ممکن است شما آن‌ها را پس از عمل تجربه کنید
 3. علائم بالقوه و احتمالی از عوارض ایجادشده پس از عمل

بلافاصله پس از عمل جراحی لیپوساکشن

 1. شکاف‌های ایجادشده که از طریق آن‌ها لوله به بدن شما واردشده است احتمالاً برای چند روز ترشح داشته و آب می‌آورد. در برخی موارد، دکتر از یک لوله برای خارج کردن مایع از بدن شما استفاده می‌کند.
 2. ممکن است از شما خواسته شود از لباس‌های تنگ مخصوص برای تحت‌فشار قرار دادن پوست خود در ناحیه موردنظر استفاده کنید. در این حالت دکتر با شما درباره طول مدت پوشیدن این لباس‌ها صحبت می‌کند که معمولاً برای چند هفته است. بعضی دکترها خود این لباس‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما برخی دیگر از شما می‌خواهند که قبل از عمل جراحی لباس‌های موردنیاز را تهیه کنید.
 3. هنگامی‌که تأثیر داروی بی‌حسی از بین رفت، شما ممکن است با درد در ناحیه لیپوساکشن مواجه شوید. اگر این درد شدید یا طولانی‌مدت بود، با پزشک خود تماس بگیرید. علاوه بر این ممکن است شما با مقداری لکه قرمز و ورم پس از عمل جراحی مواجه شوید. در برخی موارد، این ورم ممکن است برای چند هفته یا حتی چند ماه باقی بماند. در صورت ایجاد درد، قرمزی یا ورم با جراح خود تماس بگیرید تا درباره عادی بودن آن یا وجود یک مشکل احتمالی با وی صحبت کنید.

دوره بهبودی پس از عمل جراحی لیپوساکشن

برای شما ضروری استلیپوساکشن چیست؟ کاربردها و مزایا که تمام دستورالعمل‌های جراح خود را پس از عمل جراحی دنبال کنید. دستورالعمل‌های ارائه‌شده می‌تواند شامل استفاده از لباس تنگ مخصوص، مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت تجویز پزشک، و سطح فعالیت‌های ایمن و بی‌خطر است.

جراح همچنین راهنمایی‌ها دقیق درباره علائم عادی که شما با آن مواجه می‌شوید و نیز علائم بالقوه ناشی از ایجاد عوارض در اختیار شما قرار می‌دهد. مهم است که شما بدانید مقدار زمان موردنیاز برای ریکاوری به‌شدت بستگی به افراد و شرایط بدنی آن‌ها دارد.

نتایج حاصل از عمل تا چه زمان ماندگاری و دوام دارد؟

نتایج حاصل از عمل جراحی لیپوساکشن ازنظر تکنیکی دائم است، زیرا سلول‌های چربی در این حالت برداشته می‌شوند. به‌هرحال، ظاهر و ساختار بدن ممکن است تحت تأثیر افزایش وزن، بالا رفتن سن، بارداری، ژن‌های خانوادگی و عامل‌های مربوط به نوع زندگی با گذشت زمان تغییر کنند.

برای حفظ نتایج لیپوساکشن مهم است که شما عادت‌های سلامتی خود را به‌طور منظم دنبال کنید و وزن خود را در یک سطح با ثبات نگه دارید. به دنبال لیپوساکشن، اگر شما به خوردن کالری اضافی ادامه دهید، چربی دیگر در سلول‌هایی که تحت عمل جراحی لیپوساکشن قرارگرفته جمع نمی‌شود، اما ممکن است در سایر اعضای بدن این تجمع چربی اتفاق افتد.

هیچ راهی برای پیش‌بینی محل ذخیره‌سازی چربی جدید در بدن وجود ندارد. علاوه بر این، جراح تمام سلول‌های چربی را از ناحیه موردنظر خارج نمی‌کند و به همین خاطر هنوز احتمال افزایش حجم سلول‌های چربی باقیمانده در ناحیه موردنظر وجود دارد. بنابراین برای حفظ نتایج این عمل جراحی برای بلندمدت هیچ راهی غیر از نگه داشتن وزن در یک سطح با ثبات وجود ندارد.

حفظ رابطه مؤثر با جراح پلاستیک زیبایی

برای حفظ سلامتی و نیز نتایج زیبایی و ایمنی، مهم است که شما به‌طور منظم با جراح پلاستیک خود در مطب وی ملاقات کنید تا به‌این‌ترتیب بتوانید نتایج حاصل از عمل جراحی را ارزیابی کرده و تغییرات احتمالی ایجادشده در ناحیه تحت درمان را موردبررسی قرار دهید. برای تماس با جراح خود در هنگامی‌که سؤال یا نگرانی خاص دارید، تردید به خود راه ندهید.

محدودیت‌ها و خطرات

خوشبختانه، عوارض جدی درنتیجه عمل جراحی لیپوساکشن به‌ندرت مشاهده می‌شوند. به‌هرحال خطرات خاص مربوط به این عمل جراحی در طول دوره مشاوره با پزشک برای شما تشریح می‌شود. همه انواع عمل‌های جراحی دارای سطوح مشخص خطر هستند. برخی از عوارض بالقوه همه انواع عمل‌های جراحی به شرح زیر هستند:

 1. واکنش معکوس به داروی بی‌هوشی
 2. هماتوما یا سروما (تجمع خون یا مایع در زیر پوست که می‌تواند نیازمند خارج کردن باشد)
 3. عفونت و خون‌ریزی
 4. ایجاد تغییر در سطح حساسیت
 5. باقی ماندن اثر جراحت
 6. واکنش‌های آلرژیک
 7. آسیب رسیدن به ساختارهای حیاتی
 8. نتایج غیر رضایت‌بخش که ممکن است نیازمند عمل جراحی ترمیمی باشند

خطرات دیگر که ممکن است به‌طور خاص برای عمل جراحی لیپوساکشن مشاهده شوند به شرح زیر هستند:

 • ایجاد تورفتگی یا دندانه‌ای شدن پوست
 • ایجاد مشکل برای ظاهر فرد

شما با دنبال کردن راهنمایی‌ها و دستورات جراح پلاستیک خود قبل و بعد از عمل جراحی لیپوساکشن احتمال روبرو شدن با این خطرات را به‌طور مشخص کاهش دهید.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

نظرات بسته شده است.

Call Now Button