لیپوماتیک

لیپوماتیک؛ جراحی کم خطر لاغری

لیپوماتیک، از جمله رایج ترین روش های پیکرتراشی به شمار می رود که به کمک آن می توان از شر چربی های موضعی بدن رهایی یافته و به یک اندام ایده آل دست یافت. با توجه به گفته دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران پروسه مذکور و دیگر روش های پیکرتراشی، هرگز سبب کاهش وزن نشده و صرفا منجر به تناسب اندام خواهند شد.

لیپوماتیک - دکتر فرزاد پرویزیان

لیپوماتیک چیست؟

یکی از روش های متداول و پرطرفدار پیکرتراشی محسوب می شود که طی سال های اخیر به دنیا معرفی شده و به کمک آن ، امکان رسیدن به تناسب اندام ، تحقق یافته است. از این رو عزیزانی که علیرغم انجام ورزش های سخت و رژیم های غذایی سنگین ، به کاهش وزن دست یافته ؛ اما باز هم در برخی از نواحی اندام خود با چربی اضافی مواجه هستند ، می توانند از طریق انجام این پروسه لاغری ، اقدام به حذف چربی های اضافی تجمع یافته در این نواحی نموده و به اندامی ایده آل و متناسب دست یابند. لازم به ذکر است که انجام کلیه اعمال پیکرتراشی ، هرگز منجر به کاهش وزن نشده و صرفا سبب رهایی از چربی های موضعی و رسیدن به تناسب اندام می گردد. در نتیجه ، افرادی که دچار اضافه وزن قابل توجه هستند و شاخص توده بدنی آن ها بیش از 30 است ، هرگز گزینه مناسبی برای انجام اعمال پیکرتراشی نخواهند بود

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

به طور کلی این پروسه، نوعی عمل سرپایی است که تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میگیرد و باید توسط یک جراح پلاستیک انجام پذیرد. طی فرایند پیکرتراشی با لیپوماتیک، چربی های تجمع یافته در قسمتی از بدن، قابل برداشت می باشند. تغییرات به وجود آمده در عمل ، بلافاصله پس از پایان پروسه، به وضوح قابل مشاهده خواهد بود ، اما برای دیدن نتیجه نهایی باید تا پایان پروسه بهبودی منتظر ماند. لازم به ذکر است که چربی برداشت شده ، قابلیت تزریق ( انتقال ) به دیگر نواحی بدن را نیز خواهد داشت. به نحوی که می توان چربی های بدست آمده را پس از خالص سازی در دستگاه های سانتریفیوژ و حصول سلول های سالم چربی ، در سایر نواحی بدن ، اعم از باسن ، سینه و غیره تزریق نمود. دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین جراح پلاستیک در تهران هستند که تاکنون نتایج موفقیت آمیز بسیاری را در حوزه انواع اعمال زیبایی ، از جمله عمل لیپوماتیک در کارنامه کاری خود به ثبت رسانیده اند.

این پروسه پیکرتراشی در کدام نواحی از بدن قابل انجام است ؟

عمل لیپوماتیک را می توان برای قسمت های مختلفی از بدن اعم از موارد ذیل انجام داد :

شکم ، پهلوها و باسن ، سینه و ران ، پشت و غبغب ، بازو و داخل ران.

توجه داشته باشید که عمل لیپو شکم و پهلو بیش از دیگر اندام بدن ، رواج دارد ؛ چرا که غالبا افراد پس از رژیم های غذایی و حرکات ورزشی و کاهش وزن ، باز هم با چربی های اضافی در این نواحی روبرو هستند. از این رو این فرایند پیکرتراشی برای این دسته از افراد گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

🌟 عمل لیپوماتیک توسط دکتر پرویزیان بهترین جراح پلاستیک تهران

 

مزایای لیپوماتیک

انجام این پروسه ، مزایای متعددی نسبت به روش های قدیمی پیکرتراشی ، نظیر لیپوساکشن دارد. در ذیل به مهم ترین مزایای عمل لیپو اشاره شده است :

 • کاهش قابل توجه ریسک بروز آمبولی ، از مهم ترین مزایای آن محسوب می شود.
 • در این پروسه پیکرتراشی ، به دلیل بهره وری از دستگاه های مدرن و پیشرفته ، چربی ها به صورت کاملا یکنواخت استخراج می شوند و در نتیجه پس از عمل ، حالتی ناهموار ( سلولیت ) در زیر پوست ایجاد نخواهد شد.
 • به منظور انجام عمل لیپوماتیک ، به ایجاد حفره هایی بسیار ظریف و با تعدادی محدود ، نیاز خواهد بود ؛ لذا این مسئله سبب کاهش احتمال بروز عفونت در موضع عمل می گردد.
 • دوران نقاهت بعد از این پروسه ، به مراتب کمتر از سایر روش های پیکرتراشی است و میزان تورم و کبودی ناشی از عمل نیز در این روش ، بسیار خفیف و جزئی می باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای این پروسه پیکرتراشی هستند ؟

متقاضیان و داوطلبین ایده آل برای انجام هر پروسه ، دارای مشخصه های خاصی هستند. در خصوص لیپوماتیک باید گفت کسانی که می خواهند تحت این روند پیکرتراشی قرار بگیرند نباید اضافه وزن بیش از حدی داشته باشند. چرا که طی این پروسه ، حجم محدودی از چربی قابل خارج شدن است. دیگر ویژگی یک کاندیدای مناسب این است که چاقی و چربی های تجمع یافته او در بدن به صورت موضعی باشد.

همچنین هدف اصلی کسانی که برای لیپوماتیک اقدام می کنند باید رسیدن به اندامی زیبا باشد ؛ چرا که این پروسه در راستای تناسب اندام به انجام می رسد و هدف حقیقی ان لاغری نیست.
کسانی که با ورزش و رژیم نتوانسته اند چربی های جمع شده در نقاط مختلف بدن خود را آب کنند نیز گزینه مناسبی هستند.

چه کسانی نباید لیپوماتیک انجام دهند ؟

آگاهی از ویژگی های یک کاندیدای نامناسب به همان اندازه آشنایی با یک داوطلب ایده آل حائز اهمیت است. افرادی که به یک سری بیماری های خاص مثل دیابت دچار هستند و منجر به این می شوند که زخم ها برای بهبودی به زمان زیادی نیاز داشته باشند ، بهتر است تحت این روند قرار نگیرند.

همچنین کسانی که به کم خونی مبتلا هستند ، بهتر است به سراغ این پروسه نروند. لیپوماتیک درمانی برای ترک پوستی و سلولیت نیست ؛ پس اگر هدف شما درمان چنین مواردی است ، نباید برایاین تکنیک اقدام کنید.

برخی افراد بنا به دلایلی ممکن است انعطاف و کشسانی پوست شان کم شده باشد. این افراد بعد از خارج مردن چربی ها ممکن است شاهد افتادگی پوست شوند. پس پیش از اقدام باید نسبت به این مسئله آگاه گردند و در صورتی که نمی خواهند به افتادگی پوست دچار شوند بهتر است روند دیگری را برای رسیدن به تناسب اندام انتخاب کنند. توجه داشته باشید که باید در جلسه مشاوره در صورت ابتلا به هر نوع بیماری ، حتما متخصص را از آن آگاه سازید.

آیا این روش همراه با خونریزی است؟

بهتر است بدانید که طی این پروسه لاغری دارای تهاجم بوده و سوراخ هایی در طی ان در پوست بیمار ایجاد می شود ، سپس لوله هایی مخصوص را جهت خروج چربی وارد بدن می کنند. این برش ها و اقدامات لازمی که طی ان انجام می شود ، سبب بروز خونریزی و درد در زیبا جویان خواهند شد.

اقدامات قبل از عمل

پیش از آن که هر فرد تحت پروسه ای قرار گیرد ، لازم است یک سری اقدامات را به انجام رساند. بعد از آن که با جراح منتخب خود ملاقات کردید ، لازم است مسائل زیر را با ایشان مطرح سازید تا او با آگاهی دقیق از خواسته شما ، فرایند لیپوماتیک را انجام دهد:

 • اهداف خود از انجام عمل
 • پیشینه پزشکی تان که شامل بیماری هایی است که در گذشته به آن ها مبتلا بوده اید یا هستید و جراحی هایی که قبلاً انجام داده اید.
 • هر نوع دارویی که مصرف می کنید از جمله ویتامین ها و سایر داروهای بدون نسخه.
 • همچنین اگر مصرف مشروبات الکلی یا تنباکو از عادات شماست ، به متخصص جراحی پلاستیک اطلاع دهید.

بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران دکتر پرویزیان در همان جلسه مشاوره ، معاینات لازم را نیز انجام می دهد. ایشان با بررسی اندام شما ، نواحی که باید چربی از آن جا استخراج شوند را مشخص نموده و گاهاً با ماژیک آن ها را علامت گذاری می کند و از آن نواحی عکس می گیرد. همچنین پزشک ، شما را از تمام جوانب مثبت و منفی روند پیکرتراشی مذکور آگاه می سازد و نوع عمل بیهوشی و مراقبت های بعد از جراحی را به اطلاع تان می رساند. به طور کلی نیز برای آن که در طول عمل یا پس از آن مشکلی برای فرد پیش نیاید ، جراح پلاستیک انجام آزمایش خون را تجویز می کند تا از سطح سلامت او آگاه شود. در پایان جلسه نیز به فرد می گوید که برای مدتی سیگار کشیدن را ترک کند و برای چند هفته پیش از عمل از داروهایی که رقیق شدن خون را به دنبال دارند ، استفاده نکند.

لیپوماتیک - دکتر پرویزیان

 

مکانیزم این پروسه جراحی چگونه است؟

دستگاه لیپوماتیک ، مجهز به لوله ای موسوم به کانولا می باشد. طی عمل ، لوله کانولا به زیر سطح پوست موضع مورد نظر راه یافته و بعد از قرارگیری میان سلول های چربی در آن نقطه ، ایجاد ارتعاش و لرزش نموده و به این ترتیب موجب خورد شدن سلول های چربی می گردد. سپس چربی های خرد شده به کمک مکش دستگاه ، از بدن بیمار تخلیه خواهند شد. لازم به ذکر است هیچ آسیبی به چربی های استخراج شده طی عمل لیپو ، وارد نمی شود. در نتیجه ، پس از خروج سلول های چربی از بدن فرد ، می توان بعد از پالایش و خالص سازی این چربی ها در دستگاه های سانتریفیوژ ، مجددا از آن ها استفاده نموده و آن ها را به دیگر نقاط بدن ، اعم از گونه ، سینه ، باسن و غیره تزریق نمود.

ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل

دوره ریکاوری ممکن است چند هفته تا چندین ماه ادامه داشته باشد. این بازه زمانی به میزان تغییرات اعمالی ، مقادیر چربی ساکشن شده و تعداد و طول برش ها بستگی دارد. اکثر افراد پس از به پایان رسیدن لیپوماتیک و با تایید بهترین جراح پلاستیک تهران دکتر فرزاد پرویزیان می توانند به منزل بازگردند. برای بازگشت به منزل بهتر است فردی شما را در این امر همراهی کند ؛ زیرا ممکن همچنان تحت تاثیر داروی بیهوشی یا بی حسی باشید. گاهی اوقات جراح در محل برش ها ، درن هایی جایگذاری می کند. این درن های که لوله های باریکی هستند ، به جهت خروج خونابه ها و پیشگیری متورم شدن آن ناحیه مورد استفاده قرار می گیرند. پیش از آن که به خانه برگردید ، پزشک یک دستورالعمل کاملی را به شما ارائه می دهد که در آن نحوه مراقبت از درن ها و پانسمان ، چگونگی مصرف دارو و دامنه فعالیت هایتان ذکر شده اند. بعد از عمل باید تا چندین هفته از فعالیت های بیش از حد دور بمانید و برای جلوگیری از تشکیل لخته خون تنها به پیاده روی بپردازید. برای کنترل درد و پیشگیری از وقوع عفونت ، داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را باید سر وقت مصرف کنید.

اهمیت انتخاب جراح پلاستیک

پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک ، صلاحیت انجام عمل مذکور را داراست ؛ از این رو افرادی که علاقمند به انجام لیپوماتیک در تهران هستند ، باید به بهترین جراح فوق تخصص پلاستیک مراجعه نمایند تا به نتایجی قابل قبول و مطلوب از انجام آن دست یابند. ماحصل این عمل ، ارتباطی مستقیم با مهارت و توانمندی جراح دارد ، لذا باید در انتخاب بهترین جراح پلاستیک تهران نهایت دقت را به کار گرفت. زیرا عدم انتخاب صحیح دکتر ، می تواند فرد را معرض خطرات جدی قرار دهد که متاسفانه گاهی اوقات این عوارض ، به شدت جدی بوده و سلامت فرد را به مخاطره خواهند انداخت.

افراد در چه سنی کاندیدای مناسبی برای این پروسه لاغری خواهند بود؟

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند ، که افراد قبل از سن بلوغ و تا پایان تکمیل فرایند رشد برای لاغری با استفاده از لیپوماتیک خودداری کنند. اما جراحی برای افراد بالای 18الی 20 سال و تکمیل فرایند رشد ، مانعی نداشته و انجام می شود. بنابراین در سن کمتر از 18 سالگی برای جراحی به پزشک مراجعه نکنید تا از هر گونه عوارض احتمالی در این بازه در امان باشید.

نحوه انتخاب بهترین جراح پلاستیک

به طور کلی جهت انتخاب یک جراح پلاستیک خوب برای انجام لیپوماتیک در تهران توسط جراح خوب و حاذق دکتر پرویزیان می توانید از موارد ذیل تبعیت نموده و بهترین جراح در این زمینه را بیابید :

 • قدم اول در خصوص انتخاب بهترین جراح پلاستیک ، در نظر داشتن شهر محل سکونت می باشد.
 • در قدم بعدی ، افراد باید لیستی از پزشکان شهر مورد نظر خود تهیه نمایند. ( از طریق جستجو در اینترنت یا پرس و جو از دوستان و آشنایان )
 • سپس باید از میان موارد مندرج در لیست تهیه شده ، نسبت به انتخاب یک جراح اقدام کنند.
 • در این مرحله ، افراد می توانند به منظور گفت و گو با افرادی که توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک منتخب آن ها ، تحت عمل قرار گرفته اند ، به مطب او مورد نظر خود مراجعه فرمایند.
 • امروزه اکثریت پزشکان و جراحان ، علی الخصوص جراحان حوزه پلاستیک و زیبایی ، دارای صفحات مجازی و وبسایت های رسمی می باشند. متقاضیان عمل پیکرتراشی می توانند با ورود به سایت پزشک منتخب و صفحه مجازی ایشان ، نسبت به مطالعه روزمه و مشاهده نمونه کارهای ایشان اقدام نمایند.
 • در آخر این که به افراد علاقمند به انجام این پروسه و دیگر روش های پیکرتراشی توصیه می شود پیش از انجام پروسه ، با جراح مورد نظر خود حتما یک جلسه مشاوره داشته باشد و در این جلسه ، اهداف و خواسته های خود را را مطرح نمایند.

هزینه این تکنیک چقدر است ؟

هزینه لیپوماتیک در تهران ، بسته به عوامل متعددی ، از جمله وسعت موضع مورد نظر و غیره تعیین می گردد و برآورد هزینه نهایی این عمل ، بر عهده بهترین پزشک جراح پلاستیک بوده و مستلزم معاینه و بررسی دقیق بیمار می باشد.

رضایت مراجعه کننده دور روز بعد از عمل لیپو توسط دکتر پرویزیان

تفاوت جراحی لیپوساکشن و لیپوماتیک در چیست؟

بهتر است بدانید که طی فرایند لیپوساکشن ، چربی های ناحیه مورد نظر توسط حرارت از بین می رود. در حالی که در لیپوماتیک طی فرآیندی چربی های موجود در نواحی مد نظر خرد می شوند ، که همچنان زنده بوده و قابل استفاده در دیگر نواحی بدن می باشند. در واقع چربی خارج شده را می توان در دیگر نواحی مد نظر زیبا جو نیز همزمان بعد از این پروسه جراحی ، تزریق کرد.

آیا پروسه جراحی لیپوماتیک دائمی است؟

یکی از مزیت های این تکنیک لاغری که طرفدار بسیار زیادی در میان بانوان و حتی آقایان نیز دارد ، عدم برگشت پذیری بافت و چربی برداشته شده از پوست می باشد. در واقع این پروسه دارای ماندگاری دائمی می باشد.  البته داشتن یک روتین غذایی سالم و مفید و انجام ریز به ریز اقدامات مراقبتی و ضروری بعد از لیپوماتیک می تواند میزان ماندگاری آن را بسیار افزایش دهد.

نتیجه لیپوماتیک

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم ، لیپوماتیک یکی از روندهای پیکرتراشی و تناسب اندام می باشد و هدف اصلی آن کاهش وزن دائمی نیست. اما برای حفظ نتیجه حاصل باید دو مورد بسیار مهم را مورد توجه قرار دهید. مورد اول آن که حواستان به رژیم غذایی تان باشد. غذاهای سالم و کم چرب باید بخش اعظمی از برنامه غذایی تان را شامل شوند. همچنین به موقع میل کردن وعده های روزانه نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در کنار یک برنامه غذایی مطلوب ، باید تمرینات ورزشی منظمی را نیز داشته باشد. ورزش کردن از تجمع چربی اضافه در بدن جلوگیری می کند.

مطالب مرتبط