ماموپلاستی

همه چیز درباره ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه

ماموپلاستی در واقع جراحی زیبایی سینه است؛ که کلیه اقدامات جراحی مرتبط با زیبایی و تغییر سایز سینه ها، اعم از کوچک کردن سینه، بزرگ کردن سینه و لیفت سینه را پوشش می دهد. ولی معمولا وقتی از عمل ماموپلاستی نام برده می شود، هدف اشاره به جراحی کوچک کردن سینه است. ماموپلاستی یک جراحی بزرگ است و در نتیجه باید توسط یک جراح حرفه ای و مجرب انجام شود؛ در غیر اینصورت عوارض و خطراتی را به دنبال دارد که میتواند موجب پشیمانی فرد گردد. در این مقاله هرآنچه لازم است درباره ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه بدانید را توضیح داده ایم.

در پایان شما می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی و اقدام برای این جراحی زیبایی، از طریق راه های ارتباطی درج شده در وبسایت، با دکتر فرزاد پرویزیان، ارتباط برقرار نمایید. دکتر فرزاد پروزیان از برجسته ترین جراحان پلاستیک در تهران هستند که در زمینه انجام جراحی های پلاستیک، زیبایی و ترمیمی سینه از دانش و تجربه درخشانی برخوردار بوده و رضایت زیباجویان بیشماری را جلب کرده اند.

عکس نمونه کار قبل و بعد ماموپلاستی

ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه چیست؟

جراحی کوچک کردن سینه که به آن ماموپلاستی کاهشی نیز گفته می شود، روشی از جراحی های زیبایی بدن است که بافت اضافی سینه را برداشته و به این ترتیب، باعث کوچک شدن و اصلاح فرم سینه ها می شود. این تکنیک جراحی، افزون بر این که داشتن سینه هایی با سایز مناسب و دلخواه را برای شما ممکن می سازد، مشکلات ناشی از بزرگ بودن سینه ها و افتادگی آن ها را نیز برطرف می کند. در صورتی که تمایل به انجام این نوع عمل دارید، توصیه می شود به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی حاذق و با تجربه که مهارت و تجربه بالایی در حوزه جراحی های سینه دارد مراجعه فرمایید.

ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه

دلایل‌ انجام ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه)

دلایل بسیاری وجود دارد که بانوان عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی را انتخاب می‌کنند:

 • داشتن احساس راحتی بیشتر : سینه‌های بزرگ، سنگین هستند و می‌توانند موجب درد گردن، کمر درد، تحریک پوست و مشکل حالت قرارگیری بدن شوند. علاوه بر این تنفس برای زنانی که دارای سینه های بسیار بزرگ هستند، با دشواری همراه است.
 • رفع فرورفتگی شانه‌ها و کمر درد : سینه‌های سنگین باعث کشش دائمی بندهای سوتین شده، فرورفتگی‌ دردناکی در شانه‌های فرد ایجاد کرده و موجب بروز کمر درد در زنان می‌شود. با عمل ماموپلاستی، این علائم بهبود قابل توجهی یافته و یا به طور کامل برطرف می‌گردد. به همین دلیل است که در میان تمام عمل‌های جراحی، این روش یکی از بالاترین میزان رضایت بیماران را به خود اختصاص داده است.
 • مشارکت در فعالیت‌های ورزشی : سینه‌های بزرگ و سنگین اغلب موجب محدودیت فعالیت های زنان شده و آنها را از شرکت در ورزش و فعالیت‌های دیگر باز می‌دارد. سینه‌های بزرگ اغلب باعث می‌شود که برای برخی از زنان انجام فعالیت‌های فیزیکی دردناک باشد.
 • رفع خجالت و کمرویی:بسیاری از بانوان، ممکن است به دلیل بزرگی بیش از حد و افتادگی سینه های خود، دچار کاهش اعتماد بنفس شده و از پوشیدن لباس های مورد علاقه خود پرهیز کنند. این امر به ویژه برای نوجوانان و زنان جوان صادق است که هنگام پوشیدن لباس شنا و یا انواع دیگر لباس‌های یقه باز یا جذب، احساس خجالت دارند.

جراحی ماموپلاستی کاهشی (کوچک کردن سینه) برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • خانم هایی که اضافه وزن زیادی دارند.
 • دختران جوانی که هنوز بلوغ جسمانی شان پایان نیافته است.
 • خانم هایی که دچار بیماری هایی از قبیل دیابت و مشکلات قلبی – عروقی هستند.

نحوه انجام ماموپلاستی کاهشی (جراحی کوچک کردن سینه)

عمل ماموپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. سپس با توجه به سایز و حجم سینه و همچنین قوام پوست ، برش مورد نیاز بر روی سینه لحاظ می گردد. لازم به ذکر است جهت ایجاد برش در جراحی کاهشی سینه الگوهای متفاوتی وجود دارد ؛ این برش می تواند در یکی از نواحی ذیل باشد:

 • برش به صورت عمودی و افقی
 • در اطراف هاله پستان ( بخش رنگی نوک پستان )
 • برش حلقوی در اطراف نوک پستان که با یک برش عمودی در جهت بالای سینه امتداد می یابد.

جراح پلاستیک پس از ایجاد برش بر روی سینه، بافت اضافی سینه ها را برداشته و سپس اقدام به فرم دهی سینه و لیفت آن در موقعیت مناسب می نماید. در پایان جراحی؛ جراح پلاستیک به منظور قرار گیری برش ها بر روی هم ، محل جراحی را بخیه می زند. در خصوص جای بخیه عمل ماموپلاستی نگران نباشید، زیرا با رعایت صحیح دستورات مراقبتی پس از عمل و به مرور زمان جای زخم ها از بین خواهند رفت.

ماموپلاستی

کاندیدای مناسب ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه

برای زنان دارای سینه‌های بزرگ و سنگین، ‌جراحی کوچک کردن سینه یک راه ایمن و مؤثر برای کاهش اندازه‌ی سینه‌ها است. ماموپلاستی کاهشی یا عمل کوچک کردن سینه ها به بهبود تصویر بدن و از بین بردن درد جسمی و ناراحتی، فرورفتگی شانه‌ها، تحریک پوست و حالت نامناسب بدن کمک زیادی خواهد کرد.

به طور کلی میتوان گفت افرادی که موارد زیر در آنها وجود دارد، میتوانند کاندید مناسبی برای ماموپلاستی باشند:

 1. داشتن سینه‌هایی که نسبت به ساختار بدن بیش از حد بزرگ هستند.
 2. سینه‌های سنگین و آویزان؛ که نوک سینه‌ها و هاله‌ی سینه رو به پایین اشاره دارد.
 3. یکی از سینه‌‌ها بسیار بزرگتر از دیگری است.
 4. بروز درد کمر، گردن یا شانه ناشی از وزن سینه‌ها
 5. التهاب، سوزش و قرمزی پوست زیر سینه‌ها
 6. فرورفتگی در شانه‌ها ناشی از فشار بندهای سوتین
 7. عدم فعالیت بدنی به دلیل وزن سنگین سینه‌ها
 8. احساس نارضایتی و یا عدم اعتماد به نفس در مورد بزرگی سینه‌ها و ظاهر بدن

ترس بیماران قبل از جراحی کاهشی سینه

بسیاری از بیماران ، از قرار گرفتن تحت جراحی ماموپلاستی به دلیل ترس از در معرض خطر قرار گرفتن سلامت ، شکل ظاهری یا کیفیت زندگی ، هراس دارند. بیشتر آن ها قبل از جراحی ، دغدغه های زیر را دارند :

مشکلات جراحی از قبیل بر جای ماندن جای زخم

اگر جراحی به دست یک جراح سینه ماهر در تهران انجام شود و نکات بهداشتی بعد از آن به خوبی رعایت شود ، خطرات جدی بعد از جراحی ماموپلاستی اتفاق نخواهد افتاد.

درد یا شکل ظاهری غیر عادی در سینه ها

ایمپلنت های مدرن ، در صورت جایگذاری مناسب ، حس و شکل ظاهری خوبی را بر جای گذاشته و جای نگرانی در جراحی ماموپلاستی وجود نخواهد داشت.

مشکلات مربوط به سونوگرافی و ماموگرافی و ممنوعیت شیر دهی

چنین مشکلاتی به نسل قدیمی ایمپلنت ها مربوط بوده و نسل جدید آنها ، فاقد کلیه این مشکلات می باشد.

اقدامات قبل از ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه

آزمایشات قبل از عمل

انجام آزمایش های لازم، قبل از هر عملی از جمله ماموپلاستی ضرورت داشته و آگاهی جامعی درباره وضعیت جسمانی و سلامتی بیمار، در اختیار جراح قرار میدهد. آزمایشات قبل از جراحی ماموپلاستی شامل موارد زیر می باشد :

 1. تست کلی
 2. تست انعقاد خون
 3. تست بیوشیمیایی خون
 4. تجزیه و تحلیل خون و ادرار
 5. ماموگرافی

ترک مصرف سیگار قبل از جراحی

در صورتی که سیگار میکشید، لازم است حداقل دو ماه قبل از عمل آن را به طور کامل ترک نمایید. زیرا مصرف سیگار باعث می شود بهبودی بعد از عمل طولانی تر و به سختی انجام شود.

 1. بخیه های ناحیه مورد نظر باید مرتبا ضد عفونی و تمیز شوند.
 2. بهتر است بیمار چند روز بعد از جراحی به خوبی استراحت کند.
 3. انجام هر گونه فعالیت روزمره و ورزشی سنگین در دوره نقاهت ممنوع می باشد.
 4. پیاده روی برای این دسته افراد مناسب بوده  و می توانند در دوره نقاهت به آرامی پیاده روی کنند.
 5. به منظور مرطوب نگه داشتن پوست سینه بعد از ماموپلاستی ، باید از کرم های مرطوب کننده استفاده شود.

در صورت مواجه با چه علائمی بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی باید به پزشک مراجعه شود؟

توجه داشته باشید که بعد از جراحی ماموپلاستی و در صورت برخورد با هر یک از موارد زیر فورا باید به بهترین پزشک مراجعه کنید.

 1. عدم تقارن سینه ها
 2. خونریزی بسیار از محل برش
 3. فرم و حالت نامناسب پستان
 4. درد شدید در سینه بدون بهبودی
 5. ترشح مایعات از محل برش خورده
 6. از بین رفتن هاله قهوه ای رنگ روی سینه
 7. بروز هر گونه مشکل به هنگام شیردهی
 8. هر گونه عوارضی که در دوره نقاهت بهبود نیابد و به مرور تشدید شود

هزینه ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه

هزینه جراحی های ماموپلاستی ، تا حد زیادی از نظر پیچیدگی ، متفاوت است. جراح ، عمل جراحی را بر روی یک یا هر دو سینه انجام می دهد. هزینه جراحی ، تحت تاثیر هزینه ایمپلنت ها ، سیاست کلی قیمت گذاری بیماری های همزمان ، که به اقامت بیشتر در بخش مراقبت های ویژه نیاز دارد ، وابسته می باشد.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی کاهشی و کوچک کردن سینه

 1. از مصرف برخی دارو های ضد انعقاد خون جلوگیری کند.
 2. بخیه های ناحیه مورد نظر باید مرتبا ضد عفونی و تمیز شوند.
 3. بهتر است بیمار چند روز بعد از جراحی به خوبی استراحت کند.
 4. انجام هر گونه فعالیت روزمره و ورزشی سنگین در دوره نقاهت ممنوع می باشد.
 5. پیاده روی برای این دسته افراد مناسب بوده  و می توانند در دوره نقاهت به آرامی پیاده روی کنند.
 6. به منظور مرطوب نگه داشتن پوست سینه بعد از ماموپلاستی ، باید از کرم های مرطوب کننده استفاده شود.

سوتین مناسب بعد از عمل ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه)

جراحی کاهشی سینه یک جراحی زیبایی است ، که برای دستیابی به اندازه مطلوب سینه متناسب با بدن فرد مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید بعد از جراحی ماموپلاستی ، برای کمک به بهبود بهتر ، باید به صورت 24 ساعته حداقل به مدت 6 هفته بعد از جراحی ، این سوتین را بر تن کنید. علت اهمیت پوشیدن این سوتین ها این است ، که شکل سینه در طول چند ماه ، تغییر می کند ؛ ولی این سوتین از تغییر شکل سینه جلوگیری کرده و نقش یک پشتیبان را جهت دستیابی به یک شکل سینه خوب ایفا می کند.اقدامات لازم بعد از انجام عمل ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه)

سوالات متداول 

آیا بکارگیری از این روش جراحی محدودیت سنی خواهد داشت؟

پزشک خوب و با تجربه در تهران ، توصیه می کند که افراد بعد از رشد کامل بافت سینه ها یشان برای جراحی کاهشی پستان اقدام کنند و به طور کلی با انجام  این پروسه جراحی پستان در افراد کمتر از بیست سال مخالف هستند. همچنین برخی بانوان با افزایش سن و بالای 60 سال به علت از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست و افتادگی بیش از حد پستان ها گزینه مناسبی برای ماموپلاستی نخواهند بود.

آیا بانوان باردار و شیرده می توانند از این پروسه جراحی را انجام دهند؟

جراحی ماموپلاستی ، خود به تنهایی سبب بروز مشکلات در این مواقع نخواهد شد. بلکه دارو های تجویز شده بخصوص دارو های ماده بیهوشی بعد از جراحی برای نوزاد مشکل آفرین خواهد بود.

مطالب مرتبط