ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی، کلیه اعمال جراحی سینه ؛ اعم از کوچک کردن سینه ، بزرگ کردن سینه و لیفت سینه را پوشش می دهد ؛ اما غالبا منظور از آن کوچک کردن سینه ها یا به عبارتی جراحی کاهشی پستان است. در مقاله پیش رو تهیه شده توسط دکتر فرزاد پرویزیان به اختصار توضیحاتی پیرامون این نوع از جراحی سینه را ارائه نموده ایم. دکتر فرزاد پروزیان از برجسته ترین جراحان پلاستیک استان تهران هستند که انجام کلیه جراحی های پلاستیک، زیبایی و ترمیمی سینه را به بهترین نحو ممکن برای شما عزیزان میسر می نمایند.

ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست ؟

جراحی کاهشی سینه در حقیقت نوعی از جراحی سینه می باشد که از طریق حذف بافت ، پوست و چربی اضافی سینه ها ؛ به اصلاح افتادگی سینه ها و کاهش سایز آن ها می پردازد. در صورتی که از سینه هایی بزرگ برخوردارید و به دنبال آن علاوه بر کاهش اعتماد به نفس ؛ با درد مزمن در نواحی شانه ها و گردن ، سوزش پوست زیر سینه و مواردی از این قبیل مواجه هستید ؛ بهترین گزینه جهت رهایی از این مشکل و دستیابی به سینه هایی با اندازه ایده آل و متناسب ، عمل ماموپلاستی می باشد. این تکنیک جراحی افزون بر این که داشتن سینه هایی با سایز مناسب و دلخواه را برای شما ممکن می سازد ، مشکلات ناشی از بزرگ بودن سینه ها که پیشتر بدان اشاره شد را نیز مرتفع می نماید. در صورتی که تمایل به انجام این نوع عمل دارید ، توصیه می شود به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی حاذق و با تجربه که تجارب گسترده ای در حوزه جراحی های سینه دارد ، مراجعه فرمایید.

ماموپلاستی برای چه افرادی مناسب نمی باشد ؟

 • خانم هایی که اضافه وزن زیادی دارند.
 • دختران جوانی که هنوز بلوغ جسمانی شان پایان نیافته است.
 • خانم هایی که دچار بیماری هایی از قبیل دیابت و مشکلات قلبی – عروقی هستند.

ترس بیماران قبل از جراحی کاهشی سینه

بسیاری از بیماران ، از قرار گرفتن تحت جراحی ماموپلاستی به دلیل ترس از در معرض خطر قرار گرفتن سلامت ، شکل ظاهری یا کیفیت زندگی ، هراس دارند. بیشتر آن ها قبل از جراحی ، دغدغه های زیر را دارند :

مشکلات جراحی از قبیل بر جای ماندن جای زخم

اگر جراحی به دست یک جراح سینه ماهر در تهران انجام شود و نکات بهداشتی بعد از آن به خوبی رعایت شود ، خطرات جدی بعد از جراحی ماموپلاستی اتفاق نخواهد افتاد.

درد یا شکل ظاهری غیر عادی در سینه ها

ایمپلنت های مدرن ، در صورت جایگذاری مناسب ، حس و شکل ظاهری خوبی را بر جای گذاشته و جای نگرانی در جراحی ماموپلاستی وجود نخواهد داشت.

مشکلات مربوط به سونوگرافی و ماموگرافی و ممنوعیت شیر دهی

چنین مشکلاتی به نسل قدیمی ایمپلنت ها مربوط بوده و نسل جدید آنها ، فاقد کلیه این مشکلات می باشد.

ماموپلاستی

 

آزمایشات قبل از ماموگرافی

آزمایشات ، قبل از هر عملی از جمله ماموپلاستی مورد نیاز بوده و ماموگرافی نیز مورد استثناء نمی باشد. آزمایشات قبل از جراحی و مجموعه معیارهای مفید در انتخاب روند جراحی مطلوب ، شامل موارد زیر می باشد :

 1. تست کلی
 2. تست انعقاد خون
 3. تست بیوشیمیایی خون
 4. تجزیه و تحلیل خون و ادرار

انواع ماموپلاستی

بر حسب حجم سینه ، اندازه سینه و تمایلات زیبایی بیمار ، یک روند جراحی مطلوب انتخاب می شود.
تمام عملیات انجام شده بر روی غده سینه ، به دو گروه اصلی تقسیم می شود.

جراحی پلاستیک سینه

لامپکتومی: که برای برداشتن ناحیه کوچکی از سینه مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی ماموپلاستی اغلب برای درمان آبسه ، هماتوم و فیبروآدنوم مورد استفاده قرار می گیرد.

ماستوپکسی ( لیفت سینه ): که برای درمان افتادگی فیزیولوژیکی غده سینه و شکل توبولار غده سینه ، بعد از بارداری و شیردهی مورد استفاده قرارمی گیرد.

ماموپلاستی کاهشی: برای کوچک کردن اندازه سینه ای که بیمار از بزرگ بودن آن ، رنج می برد.

جراحی پروتز سینه: که برای افزایش دادن اندازه سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

ماموپلاستی ترمیمی: جراحی ترمیمی در صورت برداشته شدن بخشی از سینه ، مورد استفاده واقع می شود. ترمیم با استفاده از بافت بدن خود بیمار انجام می شود و اغلب در طول ترمیم ، ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع اصلی جراحی های ترمیمی ماموپلاستی

TRAM: که در آن ناحیه ای از پوست و چربی زیر جلدی ، برای بازسازی سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

TDL: که در آن ماهیچه پشت قفسه سینه ، برای جراحی استفاده می شود.

LD: یک روش میکروجراحی بازسازی سینه می باشد و مولفه الزامی در ناحیه کاشت ، استفاده از عروق خونی است.

فلپ گلوتال: ماده مورد نیاز برای پیوند ، جهت عمل ماموپلاستی از باسن گرفته می شود.

ایمپلنت های ماموگرافی افزایشی

امروزه، اساساً ایمپلنت های سیلیکونی مورد استفاده قرار می گیرند. این ایمپلنت ها دارای شکل و محتوای مختلف می باشند. از لحاظ شکل یه دو نوع آناتومیکی و گرد تقسیم می شوند.

نحوه انجام عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. سپس با توجه به سایز و حجم سینه و همچنین قوام پوست ، برش مورد نیاز بر روی سینه لحاظ می گردد. لازم به ذکر است جهت ایجاد برش در جراحی کاهشی سینه الگوهای متفاوتی وجود دارد ؛ این برش می تواند در یکی از نواحی ذیل باشد :

 • برش به صورت عمودی و افقی
 • در اطراف هاله پستان ( بخش رنگی نوک پستان )
 • برش حلقوی در اطراف نوک پستان که با یک برش عمودی در جهت بالای سینه امتداد می یابد.

توجه داشته باشید که جراح پلاستیک خوب در تهران ، پس از ایجاد برش بر روی سینه ، بافت اضافی سینه ها را برداشته و سپس اقدام به فرمدهی سینه و لیفت آن در موقعیت مناسب می نماید. در پایان جراحی ؛ جراح پلاستیک به منظور قرار گیری برش ها بر روی هم ، محل جراحی را بخیه می زند. در خصوص جای بخیه عمل ماموپلاستی نگران نباشید ، زیرا با رعایت صحیح دستورات مراقبتی پس از عمل و به مرور زمان از بین خواهند رفت.

در صورت مواجه با چه علائمی بعد از جراحی کاهشی پستان باید به پزشک مراجعه شود؟

توجه داشته باشید که بعد از جراحی ماموپلاستی و در صورت برخورد با هر یک از موارد زیر فورا باید به بهترین پزشک مراجعه کنید.

 1. عدم تقارن سینه ها
 2. خونریزی بسیار از محل برش
 3. فرم و حالت نامناسب پستان
 4. درد شدید در سینه بدون بهبودی
 5. ترشح مایعات از محل برش خورده
 6. از بین رفتن هاله قهوه ای رنگ روی سینه
 7. بروز هر گونه مشکل به هنگام شیردهی
 8. هر گونه عوارضی که در دوره نقاهت بهبود نیابد و به مرور تشدید شود

هزینه ماموپلاستی

هزینه جراحی های ماموپلاستی ، تا حد زیادی از نظر پیچیدگی ، متفاوت است. جراح ، عمل جراحی را بر روی یک یا هر دو سینه انجام می دهد. هزینه جراحی ، تحت تاثیر هزینه ایمپلنت ها ، سیاست کلی قیمت گذاری بیماری های همزمان ، که به اقامت بیشتر در بخش مراقبت های ویژه نیاز دارد ، وابسته می باشد.

سوتین مناسب بعد از عمل کاهشی سینه

جراحی کاهشی سینه یک جراحی زیبایی است ، که برای دستیابی به اندازه مطلوب سینه متناسب با بدن فرد مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید بعد از جراحی ماموپلاستی ، برای کمک به بهبود بهتر ، باید به صورت 24 ساعته حداقل به مدت 6 هفته بعد از جراحی ، این سوتین را بر تن کنید. علت اهمیت پوشیدن این سوتین ها این است ، که شکل سینه در طول چند ماه ، تغییر می کند ؛ ولی این سوتین از تغییر شکل سینه جلوگیری کرده و نقش یک پشتیبان را جهت دستیابی به یک شکل سینه خوب ایفا می کند.

روش های غیر جراحی ماموپلاستی

برای درمان مشکلات جزئی که به مداخلات زیادی نیاز ندارند ، روش های تزریق برای بهبود شکل ظاهری ، استفاده می شوند. همه آنها به انواع لیپوفیلینگ تعلق داشته و به دو نوع زیر تقسیم می شوند :

لیپوفیلینگ ساده: انتقال بافت چربی از ران ها ، باسن یا شکم به غده سینه در جراحی ماموپلاستی.

لیپوفیلینگ BRAVA: پوشیدن سوتینی که به کشیدن بافت سینه در ترکیب با لیپوفیلینگ کمک می کند.

لیپوفیلینگ PRP: علاوه بر استفاده از سلول های چربی بدن ، تزریق های غنی از پلاسما نیز انجام می شود.

اقدامات لازم بعد از انجام عمل ماموپلاستی

 1. از مصرف برخی دارو های ضد انعقاد خون جلوگیری کند.
 2. بخیه های ناحیه مورد نظر باید مرتبا ضد عفونی و تمیز شوند.
 3. بهتر است بیمار چند روز بعد از جراحی به خوبی استراحت کند.
 4. انجام هر گونه فعالیت روزمره و ورزشی سنگین در دوره نقاهت ممنوع می باشد.
 5. پیاده روی برای این دسته افراد مناسب بوده  و می توانند در دوره نقاهت به آرامی پیاده روی کنند.
 6. به منظور مرطوب نگه داشتن پوست سینه بعد از ماموپلاستی ، باید از کرم های مرطوب کننده استفاده شود.

سوالات متداول 

آیا بکارگیری از این روش جراحی محدودیت سنی خواهد داشت؟

پزشک خوب و با تجربه در تهران ، توصیه می کند که افراد بعد از رشد کامل بافت سینه ها یشان برای جراحی کاهشی پستان اقدام کنند و به طور کلی با انجام  این پروسه جراحی پستان در افراد کمتر از بیست سال مخالف هستند. همچنین برخی بانوان با افزایش سن و بالای 60 سال به علت از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست و افتادگی بیش از حد پستان ها گزینه مناسبی برای ماموپلاستی نخواهند بود.

آیا بانوان باردار و شیرده می توانند از این پروسه جراحی را انجام دهند؟

جراحی ماموپلاستی ، خود به تنهایی سبب بروز مشکلات در این مواقع نخواهد شد. بلکه دارو های تجویز شده بخصوص دارو های ماده بیهوشی بعد از جراحی برای نوزاد مشکل آفرین خواهد بود.

dr-img

دکتر فرزاد پرویزیان

دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری عضو انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی ایران عضو مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک آموزش در دوره درمانهای نوین زخم ها و NPWT در برلین آلمان نفر اول امتحانات شفاهی پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ رتبه برتر امتحانات پذیرش دکترای فوق تخصصی سال ۱۳۹۰ دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۹۰-۱۳۹۳

فهرست محتوا