تصویر

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه در به دست آمدن نتیجه مطلوب از این جراحی بسیار اهمیت دارند. افرادی که به دلیل جراحی سرطان، سینه خود را از دست داده‌اند یا افرادی که با قصد افزایش حجم سینه خود، تحت جراحی پروتز سینه قرار میگیرند، باید با آگاهی کامل از نکات و دستورالعمل های مراقبتی، تا پایان دوران نقاهت خود پیش روند تا ضمن جلوگیری از عوارض پروتز سینه، به نتیجه بهتر و ماندگارتری نیز دست پیدا کنند.

مراقبت‌های مربوط به تغذیه، مصرف دارو، سیگار، الکل، فعالیت و نحوه پانسمان زخم سینه و چگونگی فعالیت های روزمره، همگی در برنامه مراقبتی بعد از جراحی پروتز سینه، توسط جراح به شما توضیح داده خواهند شد. در این مقاله نکات مهم، اساسی و عمومی را برای شما عزیزان توضیح داده ایم تا هر زمان که نیاز داشتید، در دسترس شما قرار داشته باشد. شما می توانید سوالات و ابهامات خود را در بخش دیدگاه های انتهای مقاله برای ما ارسال کنید تا توسط دکتر فرزاد پرویزیان، جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی به آنها پاسخ داده شود…

اهمیت توجه به دستور العمل‌ها و مراقبت‌های بعد از پروتز سینه

زمان به دست آوردن بهبودی پس از جراحی پروتز سینه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز باشد تا یک فرد به بهبودی کامل جسمانی برسد. اما تا زمانی که به مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه توجه نشود؛ نتایج چندان خوبی به بار نخواهد آمد. تمامی افراد چه افراد توانا از نظر جسمانی و چه افراد ناتوان و ضعیف باید به این نکات مراقبتی توجه داشته باشند. در غیر این صورت سلامت جسمانی آن‌ها به خطر خواهد افتاد و نتایجی که مطلوب است را از جراحی دریافت نخواهند کرد. به همین دلیل است که نکات مراقبتی پروتز سینه از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

مراقبت‌های ضروری بعد از جراحی پروتز سینه

با توجه به مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه می‌توانید بهترین نتایج را از این جراحی دریافت کنید. برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی عبارتند از:

1.  داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به صورت منظم و سر وقت مصرف کنید تا تاثیر آن در بهبود شما دیده شود.

2.  اگر به الکل یا سیگار و هر نوع دخانیات دیگری اعتیاد دارید، باید مصرف آن را قبل و بعد از پروتز سینه کنار بگذارید.

3.  فعالیت سنگین و انجام ورزش‌های سنگین تا ۴ الی ۶ هفته بعد از پروتز سینه ممنوع است.

4.  در مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه به تغذیه بیمار هم توجه زیادی شده است. شما باید برای بهبود سریعتر میوه و سبزیجات و انواع غذاهای مقوی را در رژیم روزانه خود قرار دهید. مصرف نمک و ادویه و مواردی از این قبیل هم ممکن است التهاب سینه را افزایش دهند. پس باید مصرف نمک و ادویه و فلفل را در دوران نقاهت این عمل کاهش دهید.

5.      پزشک شما پس از عمل نحوه تعویض پانسمان را به شما آموزش خواهد داد. هر بار ابتدا زخم خود را ضد عفونی کنید و پس از آن زخم خود را پانسمان نمایید.

درد در ناحیه قفسه سینه پس از عمل پروتز سینه

ممکن است تا چند هفته بعد از این که جراحی پروتز سینه را انجام دادید در قفسه سینه خود احساس درد داشته باشید. این درد در روزهای ابتدایی پس از عمل بیشتر از سایر روزها است. زمانی که شما از دستان خود برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنید هم احتمال افزایش یافتن درد قفسه سینه بیشتر است. این موضوع یک امر طبیعی است. بلافاصله پس از این که شما به دوران بهبودی خود نزدیک شوید، این درد نیز خود به خود از بین خواهد رفت.

توجه داشته باشید که احساس ضعف در قفسه سینه به دلیل این است که سینه بی‌حس شده و یک پروتز مصنوعی در آن قرار داده شده است، طبیعی است.  هرچند شما پس از این که درد بسیار شدت یافت و توان تحمل آن را نداشتید، باید به پزشک خود این مشکل را اطلاع دهید.

روند مراقبت‌های بعد از جراحی پروتز سینه

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه دارای روتینی خاص است. در این روند به شما گفته می‌شود که در هفته اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم چه اقداماتی را انجام دهید. این موارد در ادامه تشریح شده‌اند.

·         هفته اول:

در هفته اول بعد از پروتز سینه شما احساس درد زیادی خواهید داشت. در این هفته است که تورم سینه شما به اوج می‌رسد و عوارض پروتز سینه یکی پس از دیگری خود را نشان می‌دهند. بهتر است در این دوران از داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده کنید و اگر نیاز شد، کمپرس یخ را به صورت غیر مستقیم روی سینه خود قرار دهید. اگر ورزشکار هستید، در هفته اول ورزش کردن را کنار بگذارید و از در آغوش گرفتن کودک خودداری کنید.

·         هفته دوم:

در هفته دوم، شرایط بدن شما کمی بهتر از قبل شده است. در این دوران شما آرام آرام به پروتز سینه خود عادت خواهید کرد. بنابراین نیازی به مسکن و داروهای تسکین دهنده ندارید. لازم به ذکر است انجام فعالیت‌هایی که به هر شکلی گردش خون شما را بیشتر می‌کنند در هفته اول و دوم ممنوع است.

·         هفته سوم و چهارم:

در هفته‌های سوم و چهارم شما می‌توانید پیاده روی کنید و بخیه‌های خود را بکشید. همچنین اگر شاغل هستید، با توجه به شرایط جسمی خود می‌توانید سرکار بروید.

·         هفته پنجم تا هفتم:

در این دوران به احتمال زیاد شما هم توانسته‌اید بهبودی خود را به دست بیاورید. با مشورت پزشک خود کم کم ورزش را آغاز کنید و از سوتین استفاده نمایید. در این دوران درد و تورم خاصی هم نخواهید داشت.

جلوگیری از عفونت بعد از پروتز سینه

در مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه مواردی هستند که به منظور جلوگیری از عفونت سینه باید به آن‌ها توجه شود. اگر شما یک محیط استریل را فراهم کنید و مراقبت بخیه‌های خود باشید، احتمال عفونت پروتز سینه به حداقل خواهد رسید. اگر شما به سیگار و الکل و دخانیات اعتیاد دارید باید مصرف آن‌ها را کنار بگذارید و اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید باید فشار خون خود را کنترل کنید. خانم‌هایی که از دیابت رنج می‌برند یا کلسترول خون بالا دارند، ممکن است پس از عمل به عفونت‌های شدید دچار شوند. پس باید قبل از عمل با پزشک خود مشورت‌های لازم را داشته باشند.

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه

در مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه به نحوه خوابیدن بیمار هم توجه زیادی شده است. شما باید در این دوران خواب و استراحت کافی داشته باشید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید روی شکم یا پهلو نخوابید. اگر عادت خواب شما این است که روی شکم و پهلو بخوابید، پس باید این عادت را تغییر دهید. چنانچه خوابیدن برایتان مقدور نیست، بالشتی را تهیه کنید و آن را در قسمت زیرین کمر خود قرار دهید. به گونه‌ای که کمر و سینه سر شما از قسمت پایین تنه بالاتر باشد. همچنین بالشتی را در کنار خود بگذارید تا مانع چرخیدن شما در خواب بشود.

مطالب مرتبط