یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی ، رینوپلاستی یا جراحی بینی است که فرم بینی را اصلاح و تغییر می دهد. طی رینوپلاستی شکل نوک بینی ، اندازه بینی ، انحنا سپتوم یا تیغه بینی ( کجی بینی ) ، اندازه حفره بینی و غیره را می توان کاهش یا افزایش داد. جراح بینی ، بعد از اتمام عمل رینوپلاستی ؛ دستورالعمل های مراقبتی را به بیمار می دهد. به جرأت می توان گفت که مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه انجام خود این جراحی مهم است ؛ چرا که در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از عمل ، دوره بهبودی بعد از عمل به تاخیر افتاده و ممکن است نتایج جراحی دستخوش تغییرات منفی قرار گیرد تا جایی که این احتمال وجود دارد که فرد نیاز به انجام جراحی ترمیمی بیابد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

برخی بایدها و نبایدهای مراقبتی بعد از جراحی بینی ، در ذیل ذکر شده است ؛ برای اطلاع از دستورالعمل های ضروری پس از عمل بینی تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بلافاصله بعد از عمل بینی ، پانسمان یا اصطلاحا آتل ؛ در داخل بینی و یک آتل بیرون بینی گذاشته می شود که باید بعد از یک هفته باید برداشته شود ، توجه داشته باشید که تا این زمان باید آتل را خشک نگه دارید. ( پانسمان بینی ، به حفظ شکل جدید بینی و محافظت از بینی در برابر ضربه ناگهانی کمک می کند. )
 • ممکن است چند بخیه جذبی روی پوست بینی ( زیر آتل در دیواره کناری بینی یا پایه بینی ) زده شده باشد ؛ در این صورت ، این بخیه ها باید یک هفته بعد از عمل برداشته شوند.
 • اغلب افراد بعد از جراحی بینی ، ترشح بینی را تجربه می کنند. برای کنترل این ترشحات بهتر است از پانسمان گاز کوچکی در زیر بینی استفاده کنید تا به جذب ترشح بینی کمک کند.
 • بعد از عمل بینی ، دچار کبودی و ورم در نواحی اطراف چشم و بینی خواهید شد که میزان آن تا 3 روز بعد از عمل ، شدت می یابد ؛ می توانید در راستای کاهش ورم و کبودی و جلوگیری از پیشروی آن ، از کمپرس سرد روی پیشانی و اطراف بینی به مدت 72 ساعت استفاده کنید ؛ توجه داشته باشید که نباید یخ را مستقیما روی بینی قرار دهید.
 • ممکن است چند هفته بعد از جراحی بینی ، با انسداد بینی مواجه شوید ؛ از این موضوع نگران نباشید زیرا کاملا طبیعی است.
 • تا یک هفته بعد از جراحی بینی از استحمام خودداری کنید ( زمان دقیق دوش گرفتن را از پزشک خود بپرسید )
 • تا 2 هفته بعد از عمل بینی ، از داروهای آسپیرین و داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید ؛ زیرا این داروها شدت خونریزی را افزایش داده و سبب تشدید تورم و کبودی ناشی از عمل می شوند.

آموزش چسب زدن بینی توسط بهترین جراح بینی تهران دکتر فرزاد پرویزیان

سایر مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی

 • بعد از جراحی بینی به صورت طاقباز بخوابید و هنگام خواب ، سر خود را با چندین بالش بالا نگه دارید ؛ این کار به بهبود گردش جریان خون و جلوگیری از افزایش ورم و کبودی کمک می کند.
 • به مدت دو ماه بعد از عمل بینی ، از رفتن به استخر اجتناب کنید.
 • توجه داشته باشید که تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، ممکن است مقدار کمی خونابه از بینی شما ترشح کند ؛ خونابه ها را به آرامی و به کمک یک گاز استریل پاک کنید و به هیچ وجه فین نکنید.
 • تا چند وقت بعد از جراحی بینی هنگام عطسه ، از دهان عطسه کنید.
 • تا 2 ماه بعد از عمل بینی ، از زدن عینک ( آفتابی و طبی ) خودداری کنید.
 • لازم به ذکر است که دخانیات و مشروبات الکلی ، روند بهبودی را به تاخیر می اندازد ؛ لذا حداقل تا 2 هفته بعد از عمل بینی از مصرف این موارد بپرهیزید.
 • تا 4 روز بعد از عمل بینی ، غذاهای نرم و رقیق میل کنید و پس آن می توانید غذاهای روتین را به مصرف برسانید. ( مصرف نمک و سدیم را محدود کنید )
 • تا چند وقت بعد از جراحی بینی ؛ از خندیدن ، گریه کردن یا افعالی که سبب تغییر حالات صورت می شوند خودداری کنید ؛ زیرا این حرکات می توانند موجب بروز مشکلاتی در دوره نقاهت شوند.
 • تا مدتی بعد از عمل بینی از پوشیدن لباس های جلو بسته خودداری کنید ؛ چرا که پوشیدن لباس از سر به بینی فشار وارد می کند.
 • از انجام ورزش های شدید ، خم شدن و بلند کردن اشیای سنگین حداقل تا دو هفته بعد از جراحی بینی خودداری نمایید.

بعد از جراحی بینی باید چه غذاهایی مصرف کنیم و از مصرف کدام غذاها امتناع ورزیم؟

به جهت آن که دوره ریکاوری راحت تر سپری شود ، باید در روزهای ابتدایی حواسمان به نوع غذایی که مصرف می کنیم ، باشد. 24 ساعات اول بعد از عمل یکی بازه زمانی حیاتی است که بایستی مراقبت را تا حد بالا به انجام برسانید. مصرف غذاهای میکس شده و بدون ادویه از بروز حالت تهوع و دیگر اثرات جانبی ناخوشایند ، به سبب دارو بیهوشی ، جلوگیری می کند. زمانی که اثرات بیهوشی کاملاً برطرف شد ، دامنه غذاهایی که می توانید بخورید نیز بیشتر می شود. تا یک هفته همچنان باید به غذاهایی متکی باشید که جویدن آن آسان باشد ؛ مثل پوره سیب زمینی ، اوت میل ( جو دو سر پرک ) ، سوپ و ماست . در این مقطع از نوشیدن آب غافل نشوید. البته میوه هایی همچون هندوانه و توت فرنگی به تامین آب بدن نیز کمک می کنند. در هفته دوم ریکاوری رفته رفته می توانید مصرف غذاهای معمول را شروع کنید. البته عکس عمل بدن هر فرد در دوره نقاهت کمی متفاوت است ؛ به همین خاطر بهتر است حتما با جراح تان نیز مشورت کنید.

برای اینکه پس از عمل بینی دچار مشکل نشوید برای مدتی باید مصرف برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها را کنار بگذارید ؛ از جمله :

مشروبات الکلی : الکل تورم بینی را افزایش می دهد ، بدن را دهیدراته می کند و حتی با داروهای مصرفی و داروی بیهوشی تداخل دارد و ممکن است باعث بروز اثرات منفی شود.

غذاهای تند و پر ادویه : مصرف این گروه از غذاها در شرایط نرمال ، نه تنها مضر نیست بلکه به سلامتی بدن نیز کمک می کند. اما 24 ساعت بعد از عمل بینی که شما تحت بیهوشی قرار گرفتید ، باعث حالت تهوع می شود. در برخی افراد نیز ممکن است تحریک کننده باشد و باعث بروز سرفه و عطسه شود؛ به همین خاطر به مدت یک هفته نباید غذاهای پر ادویه و تند را مصرف کنید.

غذاهای پر نمک و شور : نمک باعث ازدیاد ورم شده و سرعت بهبودی را پایین می آورد. اگر می خواهید ریکاوری شما هر چه سریع تر به پایان رسد، بهتر است مقدار نمک مصرفی خود را پایین بیاورید.

مصرف دخانیات : مواد مخدر که دارای نیکوتین هستند ، به حلق و بینی آسیب وارد می کنند و می توانند فرد را به سرفه کردن وادار کند. از طرفی نیز نیکوتین گردش خون را مختل می سازد و همین امر باعث کند شدن بهبودی پس از عمل می شود.