مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی ، رینوپلاستی یا جراحی بینی است که فرم بینی را اصلاح و تغییر می دهد. طی رینوپلاستی شکل نوک بینی ، اندازه بینی ، انحنا سپتوم یا تیغه بینی ( کجی بینی ) ، اندازه حفره بینی و غیره را می توان کاهش یا افزایش داد. جراح بینی ، بعد از اتمام عمل رینوپلاستی ، دکتر فرزاد پرویزیان ، بهترین جراح بینی تهران ، دستورالعمل های مراقبتی را به بیمار می دهد. به جرأت می توان گفت که مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه انجام خود این جراحی مهم است ؛ چرا که در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از عمل ، دوره بهبودی بعد از عمل به تاخیر افتاده و ممکن است نتایج جراحی دستخوش تغییرات منفی قرار گیرد تا جایی که این احتمال وجود دارد که فرد نیاز به انجام جراحی ترمیمی بیابد. برخی بایدها و نبایدهای مراقبتی بعد از جراحی زیبایی بینی ، در ذیل ذکر شده است. برای اطلاع از دستورالعمل های ضروری پس از رینوپلاستی تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر پرویزیان

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بلافاصله بعد از عمل بینی ، پانسمان یا اصطلاحا آتل ، در داخل بینی و یک آتل بیرون بینی گذاشته می شود که باید بعد از یک هفته باید برداشته شود ، توجه داشته باشید که تا این زمان باید آتل را خشک نگه دارید. ( پانسمان بینی ، به حفظ شکل جدید بینی و محافظت از بینی در برابر ضربه ناگهانی کمک می کند. )
 • ممکن است چند بخیه جذبی روی پوست بینی ( زیر آتل در دیواره کناری بینی یا پایه بینی ) زده شده باشد ؛ در این صورت ، این بخیه ها باید یک هفته بعد از عمل برداشته شوند.
 • اغلب افراد بعد از جراحی زیبایی بینی ، ترشح بینی را تجربه می کنند. برای کنترل این ترشحات بهتر است از پانسمان گاز کوچکی در زیر بینی استفاده کنید تا به جذب ترشح بینی کمک کند.
 • بعد از عمل زیبایی بینی ، دچار کبودی و ورم در نواحی اطراف چشم و بینی خواهید شد که میزان آن تا 3 روز بعد از عمل ، شدت می یابد. به عنوان یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی می توانید در راستای کاهش ورم و کبودی و جلوگیری از پیشروی آن ، از کمپرس سرد روی پیشانی و اطراف بینی به مدت 72 ساعت استفاده کنید ؛ توجه داشته باشید که نباید یخ را مستقیما روی بینی قرار دهید.
 • ممکن است چند هفته بعد از عمل زیبایی بینی ، با انسداد بینی مواجه شوید ؛ از این موضوع نگران نباشید زیرا کاملا طبیعی است.
 • تا یک هفته بعد از جراحی بینی از استحمام خودداری کنید ( زمان دقیق دوش گرفتن را از پزشک خود بپرسید )
 • تا 2 هفته بعد از عمل دماغ ، از داروهای آسپیرین و داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید ؛ زیرا این داروها شدت خونریزی را افزایش داده و سبب تشدید تورم و کبودی ناشی از عمل می شوند.

تب خفیف بلافاصله پس از جراحی بینی، غیرمعمول نیست. اگر تب برطرف نشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف استامینوفن می تواند تب را کاهش دهد.
اگر پس از جراحی بینی، حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید، تا حداقل یک ساعت از خوردن هر چیزی از جمله داروهای تجویز شده خودداری کنید. بعد از آن می توانید از نوشابه های بدون گاز یا چای میل کنید. وقتی حالت تهوع برطرف شد، می توانید غذاهای جامد بخورید و داروهای خود را مصرف کنید. اگر حالت تهوع سه ساعت پس از جراحی بینی برطرف نشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر برای مراقبت های بعد از جراحی بینی، پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده بود، بنا به دستور دکتر آن ها را مصرف کنید. حتی زمانی که حس کردید کامل بهبود یافته اید، باید به خوردن آنتی بیوتیک ها ادامه دهید. تا زمانی که مصرف داروهای مسکن قطع نشده، به عنوان بخشی از مراقبت های پس از عمل بینی، باید از رانندگی و کار کردن با هر دستگاهی بپرهیزید.

شرایط هر فرد بعد از جراحی بینی، با فرد دیگر متفاوت است. پس بهتر است به جای دوستان خود، از پزشک برای اطلاع از مراقبت های بعد از جراحی بینی مشورت بگیرید. افسردگی پس از جراحی بینی، بین بیماران شایع است. بیشتر بیماران پس از اینکه ببینند صورتشان ورم کرده و تغییر رنگ داده، شوکه می شوند. اما باید بدانید که این شرایط موقتی است و پس از مدت کمی برطرف می شود.

هشدار: اگر بعد از دراز کشیدن به طور ناگهانی بنشینید یا بایستید، دچار سرگیجه می شوید. از جمله مراقبت های بعد از جراحی بینی این است که باید قبل از ایستادن، حدود یک دقیقه بنشینید و سپس به آرامی بایستید تا بدن به شرایط عادت کند. اگر پس از ایستادن احساس سرگیجه کردید، باید سریعا بنشینید تا احتمال از حال رفتن را کاهش دهید.

پس از بیهوشی عمومی در جراحی بینی، در ابتدا باید مایعات مصرف کرد. مصرف مواد مغذی با کالری و پروتئین بالا پس از جراحی بینی، اهمیت بسزایی دارد.

آموزش چسب زدن بینی توسط بهترین جراح بینی تهران دکتر فرزاد پرویزیان

 

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی :

 • بعد از جراحی زیبایی بینی به صورت طاقباز بخوابید و هنگام خواب ، سر خود را با چندین بالش بالا نگه دارید. این کار به بهبود گردش جریان خون و جلوگیری از افزایش ورم و کبودی کمک می کند.
 • به مدت دو ماه بعد از عمل  ، از رفتن به استخر اجتناب کنید.
 • توجه داشته باشید که تا دو هفته بعد از عمل زیبایی بینی ، ممکن است مقدار کمی خونابه از بینی شما ترشح کند. خونابه ها را به آرامی و به کمک یک گاز استریل پاک کنید و به هیچ وجه فین نکنید.
 • تا چند وقت بعد از رینوپلاستی هنگام عطسه ، از دهان عطسه کنید.
 • تا 2 ماه بعد از عمل رینوپلاستی ، از زدن عینک ( آفتابی و طبی ) خودداری کنید.
 • لازم به ذکر است که دخانیات و مشروبات الکلی ، روند بهبودی را به تاخیر می اندازد ؛ لذا حداقل تا 2 هفته بعد از عمل از مصرف این موارد بپرهیزید.
 • یکی از موارد مراقبت های بعد از جراحی بینی ، نحوه تغذیه است. تا 4 روز بعد از عمل ، غذاهای نرم و رقیق میل کنید و پس آن می توانید غذاهای روتین را به مصرف برسانید. ( مصرف نمک و سدیم را محدود کنید )
 • تا چند وقت بعد از عمل دماغ از خندیدن ، گریه کردن یا افعالی که سبب تغییر حالات صورت می شوند خودداری کنید ؛ زیرا این حرکات می توانند موجب بروز مشکلاتی در دوره نقاهت شوند.
 • تا مدتی بعد از عمل کردن بینی از پوشیدن لباس های جلو بسته خودداری کنید ؛ چرا که پوشیدن لباس از سر به بینی فشار وارد می کند.
 • از انجام ورزش های شدید ، خم شدن و بلند کردن اشیای سنگین حداقل تا دو هفته بعد از جراح ی بینی خودداری نمایید.

بعد از جراحی بینی باید چه غذاهایی مصرف کنیم و از مصرف کدام غذاها امتناع ورزیم؟

به جهت آن که دوره ریکاوری راحت تر سپری شود ، باید در روزهای ابتدایی حواسمان به نوع غذایی که مصرف می کنیم ، باشد. 24 ساعات اول بعد از عمل یکی بازه زمانی حیاتی است که بایستی مراقبت را تا حد بالا به انجام برسانید. مصرف غذاهای میکس شده و بدون ادویه از بروز حالت تهوع و دیگر اثرات جانبی ناخوشایند ، به سبب دارو بیهوشی ، جلوگیری می کند. لازم است این مورد از مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید. زمانی که اثرات بیهوشی کاملاً برطرف شد ، دامنه غذاهایی که می توانید بخورید نیز بیشتر می شود. تا یک هفته همچنان باید به غذاهایی متکی باشید که جویدن آن آسان باشد ، مثل پوره سیب زمینی ، اوت میل ( جو دو سر پرک ) ، سوپ و ماست . در این مقطع از نوشیدن آب غافل نشوید. البته میوه هایی همچون هندوانه و توت فرنگی به تامین آب بدن نیز کمک می کنند. در هفته دوم ریکاوری رفته رفته می توانید مصرف غذاهای معمول را شروع کنید. البته عکس عمل بدن هر فرد در دوره نقاهت کمی متفاوت است ؛ به همین خاطر بهتر است حتما با بهترین دکتر عمل بینی در تهران نیز مشورت کنید.

برای اینکه پس از عمل کردن بینی دچار مشکل نشوید برای مدتی باید مصرف برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها را کنار بگذارید ؛ از جمله :

مشروبات الکلی : الکل تورم بینی را افزایش می دهد ، بدن را دهیدراته می کند و حتی با داروهای مصرفی و داروی بیهوشی تداخل دارد و ممکن است باعث بروز اثرات منفی شود.

غذاهای تند و پر ادویه : مصرف این گروه از غذاها در شرایط نرمال ، نه تنها مضر نیست بلکه به سلامتی بدن نیز کمک می کند. اما 24 ساعت بعد از عمل که شما تحت بیهوشی قرار گرفتید ، باعث حالت تهوع می شود. در برخی افراد نیز ممکن است تحریک کننده باشد و باعث بروز سرفه و عطسه شود ؛ به همین خاطر به مدت یک هفته نباید غذاهای پر ادویه و تند را مصرف کنید. با رعایت این مورد از مراقبت های بعد از جراحی بینی مطمئن باشید ریکاوری آسانی خواهید داشت.

غذاهای پر نمک و شور : نمک باعث ازدیاد ورم شده و سرعت بهبودی را پایین می آورد. اگر می خواهید ریکاوری شما هر چه سریع تر به پایان رسد، بهتر است مقدار نمک مصرفی خود را پایین بیاورید.

مصرف دخانیات : مواد مخدر که دارای نیکوتین هستند ، به حلق و بینی آسیب وارد می کنند و می توانند فرد را به سرفه کردن وادار کند. از طرفی نیز نیکوتین گردش خون را مختل می سازد و همین امر باعث کند شدن بهبودی پس از عمل می شود.

ورزش بعد از عمل بینی

یکی از سوالاتی که داوطلبین عمل زیبایی بینی راجع به مراقبت های بعد از جراحی بینی در جلسه مشاوره مطرح می کنند این است که چه مدت پس از جراحی می توانند به ورزش و راه رفتن بپردازند. خوب است نسبت به این مسئله آگاهی کاملی داشته باشید تا بتوانید در دوره نقاهت عملکرد مثبتی را از خود نشان دهید. عمل کردن بینی موجب حساس شدن عروق خونی شده و پرداختن به فعالیت های ورزشی بلافاصله پس از عمل می تواند موجب خونریزی شده فرم نهایی دماغ را تغییر دهد.

برای از سرگیری فعالیت های جسمانی خود ، خوب است با پیاده روی سبک شروع کنید. طی دو هفته ، راه رفتن بعد از عمل بینی می تواند به تنظیم و کنترل ضربان قلب کمک کند. اما لازم است که از دویدن ، پریدن ، خم شدن و پایین انداختن سر بعد از عمل بینی ، حداقل به مدت یک هفته اجتناب کنید. دقت داشته باشید که تا 6 هفته بعد از رینوپلاستی هنگام ورزش کردن و حتی راه رفتن مراقبت دماغتان باشید ؛ چرا که بهبودی کامل استخوان بینی حدوداً 6 هفته زمان می برد.

چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد ؟

از آن جایی که متقاضیان جراحی بینی عموماً در سنی هستند که فرد محصل یا شاغل است ، تمایل دارند بدانند که چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد و به دانشگاه رفت. پیشنهاد جراح بینی به تمامی بیماران این است که حتما بعد از جراحی ، مدتی از کار دور بمانند. زیرا روزهای اولیه دوره نقاهت بسیار حساس بوده و مراقبت های بعد از جراحی بینی باید به درستی به انجام رسند. توصیه دکتر این است که فرد دو هفته از این گونه فعالیت ها فاصله بگیرد ؛ اما برخی معتقدند که برای ریکاوری شدن به دو هفته نیازی ندارند. از این بابت حداقل باید بازه زمانی یک هفته تا 10 روز را رعایت کنند. البته این نکته را هم مد نظر قرار دهید که نحوه و سرعت بهبود یافتن هر شخص با شخص دیگر متفاوت است ؛ امکان دارد یکی از افراد حتی به بیش از 2 هفته نیاز پیدا کند. بنابراین بهترین کار این است که به خواسته بدن تان توجه کنید و حتما از بهترین جراح بینی تهران مشورت بگیرید. ایشان بر اساس شرایط شما قادر است بهترین پیشنهادات را ارائه دهد. اگر بخواهیم کلی بگوییم ، با گذشت 3 روز بخش زیادی از ورم بینی خوابیده و پس از هفته اول فرد می تواند به محل کار خود بازگردد.

مطالب مرتبط