مینی ابدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک

جراحی مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل مینی ابدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک، یکی از جراحی های زیبایی شکم است که نسبت به ابدومینوپلاستی کامل، کوچک تر و کم تهاجمی تر می باشد. 

مینی ابدومینوپلاستی ناحیه شکم را در قسمت زیر ناف هدف قرار می دهد. انجام این روش جراحی، اغلب برای افرادی که دارای وزن استاندارد بوده، اما مقداری پوست یا چربی اضافی در قسمت زیر شکم دارند، مناسب است. چربی های شکم و اطراف آن، معمولا چربی هایی مقاوم و سرسخت هستند که به آسانی و با روش هایی مثل رژِم و ورزش، چندان تغییری پیدا میکند. از همین رو، جراحی مینی ابدومینوپلاستی برای افرادی که می خواهند این قسمت های اضافی را از بین برده و بعد از آن، با مداومت بر ورزش و فعالیت های بدنی منظم و همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب زیبایی و تناسب اندام خود را حفظ کنند، روش مناسب و نتیجه بخشی به شمار می رود. 

در ادامه این مطلب تمامی اطلاعاتی که درباره مینی ابدومینوپلاستی لازم است بدانید را، توضیح داده ایم. با ما همراه باشید…

جراحی مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی چه کاربردی دارد؟

جراحی مینی ابدومینوپلاستی، از روش های زیباسازی شکم بوده و مانند ابدومینوپلاستی کامل، برای از بین بردن چربی های شکم انجام می شود. با این تفاوت که در ابعاد کوچکتری انجام شده و بیشتر، چربی قسمت های پایین و زیر شکم را هدف قرار میدهد. 

در طول این عمل، ماهیچه های زیر شکم به هم بخیه می شوند که البته از بیرون قابل مشاهده نیست. چربی های اضافه برداشته و پوست اضافی نیز کوتاه می شود. نتیجه این اقدامات، شکمی صاف و زیبا بدون ناهمواری ها و چربی های ناخواسته است.

در برخی موارد، ممکن است نظر و صلاحدید جراح پلاستیک بر این باشد که از لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های اضافی استفاده شود. در اینصورت مینی ابدومینوپلاستی همزمان با لیپوساکشن انجام خواهد شد.

ناگفته نماند که در عمل مینی ابدومینوپلاستی ترک های پوستی که به دلیل کشیدگی شدید پوست شکم ایجاد شده اند، قابل برطرف شدن هستند. البته به محل قرارگیری و شدت ترک ها نیز بستگی دارد.

معمولا در دوران بارداری، عضلات جداره شکم جدا شده و حالت شل و افتادگی پیدا میکنند. در بسیاری از زنان این افتادگی عضلات، به طور طبیعی به حالت سابق خود باز نمی گردد. یکی از مهم ترین کاربرد های مینی ابدومینوپلاستی، سفت کردن عضلات جدا شده و اصلاح فرم شکم بعد از بارداری و زایمان است.

روش انجام مینی ابدومینوپلاستی

در طی جراحی مینی ابدومینوپلاستی، برشی به طول حدود 4 تا 8 اینچ (10 الی 22 سانتیمتر) در قسمت پایین شکم ایجاد می شود.

این اندازه تقریباً طول متوسط برش سزارین است. در واقع، اگر شما قبلا عمل سزارین انجام داده باشید، احتمالاً از محل همان برش برای مینی ابدومینوپلاستی استفاده می شود؛ یا ممکن است برش بزرگتری لازم باشد.

در این عمل، جراح می تواند عضله های شل را سفت کند، پوست اضافی را جدا نموده و در نتیجه شکم صاف‌تری را برای شما شکل دهد. اگر به وزن اصلی خود نزدیک باشید یعنی اضافه وزن بیش از حد و قصد بارداری بعد از مینی ابدومینوپلاستی نداشته باشید، نتایج به دست آمده برای شما ماندگار تر خواهد بود.

مینی ابدومینوپلاستی دقیقا در کدام ناحیه انجام می شود؟

مینی ابدومینوپلاستی، شکم شما را هدف قرار می دهد؛ به ویژه قسمت پایین شکم، یعنی بین ناف و ناحیه شرمگاهی.

موقعیت ناف، با مینی ابدومینوپلاستی تغییر نمی کند، در حالی که در ابدومینوپلاستی کامل، محل قرارگیری ناف عوض می شود.

اگر به دنبال صاف کردن کل شکم خود از قفسه سینه به پایین هستید، ابدومینوپلاستی کامل گزینه مناسب تری خواهد بود.

از مینی ابدومینوپلاستی چه انتظاری می توان داشت؟

برای چند هفه بعد از عمل باید از گن مخصوص استفاده کنید که نواحی جراحی شده را به خوبی حمایت کند. اگرچه نتیجه بلافاصله بعد از عمل تا حدی قابل مشاهده است، اما برای آشکار شده نتیجه قطعی مینی ابدومینوپلاستی، لازم است حدود 6 تا 8 هفته زمان بدهید.

اگر وزن ثابت داشته باشید و باردار نشوید، نتیجه هیچ تغییری نخواهد کرد و ماندگاری دائمی دارد.

مزایای عمل مینی ابدومینوپلاستی 

مینی ابدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک به منظور کاهش برآمدگی های زیر شکم و اطراف آن انجام می شود تا بتوانید به زیبایی و تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنید. به خصوص برای بازیابی فرم بدن پس از زایمان، می توان روی اثربخشی این عمل حساب کرد. مینی ابدومینوپلاستی نسبت به تامی تاک کامل کم تهاجمی تر بوده و زمان بهبودی کوتاهی دارد. بیماران دیابتی ممکن است بعد از مینی ابدومینوپلاستی با بهبود کنترل قند خون یا کاهش نیاز به دارو سود ببرند. بدون شک، بهبود شکل بدن می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و شما را قادر می سازد تا به طور موثر برای حفظ وزن و فرم بدن زیبا و ایده آل، ورزش کنید.

فیلم عمل مینی ابدومینوپلاستی

در ویدئوی زیر دکتر فرزاد پرویزیان توضیحات بسیار کاربردی و جامعی را در خصوص تفاوت عمل مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل شرح داده اند:

01:09
truncate dir-rtl

تفاوت مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی

عمل مینی ابدومینوپلاستی چه تفاوتی با ابدومینوپلاستی کامل دارد؟

در طول ابدومینوپلاستی کامل پزشک شما را تحت بیهوشی قرار می دهد. سپس یک برش افقی (یا عمودی) بالای خط موی شرمگاهی ایجاد می کند. اگر عضلات شما کشیده شده اند، به هم دوخته می شوند تا سفت شوند. گاهی اوقات لیپوساکشن نیز برای از بین بردن چربی اضافی انجام می شود.

سپس پوست اطراف شکم کشیده می شود تا شکمی صاف ایجاد شود؛ و  پوست اضافی بریده خواهد شد.

در مینی ابدومینوپلاستی طول برش، کوتاه تر از ابدومینوپلاستی کامل بوده و معمولا جای ناف تغییری پیدا نمیکند.

تفاوت دیگر این است که مینی ابدومینوپلاستی فقط در قسمت پایین شکم انجام می شود، در حالی که ابدومینوپلاستی کامل در ناحیه بزرگ تری از تمام شکم انجام می شود.

اقدامات ضروری قبل از مینی ابدومینوپلاستی

چند روز قبل از مینی ابدومینوپلاستی برنامه ریزی شده، احتمالاً باید یک تست خون انجام دهید تا از وضعیت سلامتی شما، اطمینان حاصل شود.

همچنین ممکن است به شما گفته شود:

  • سیگار نکشید
  • از مصرف الکل خودداری کنید.
  • مصرف داروهای ضدالتهابی (مانند آسپرین) و برخی مکمل های گیاهی که ممکن است با رقیق کردن خون، خونریزی را بدتر یا از لخته شدن مناسب جلوگیری کنند را متوقف کنید.

مطالب مرتبط