نحوه چسب زدن بینی عمل شده

نحوه چسب زدن بینی عمل شده : چند روز پس از عمل جراحی بینی ، آتل بینی ( مانند آتل‌های ترموپلاستیک یا گچ‌های پلاستر ) از روی بینی حذف می‌شوند.

از آن به بعد، برای سازه‌ های تازه اصلاح‌شده پس از رینوپلاستی ، نوار چسب اصلی‌ ترین محافظ بینی محسوب می‌شود.

معمولاً در جلسات اولیه ملاقات بیمار با پزشک بعد از عمل جراحی ، به بیمار توصیه می‌شود شخصاً اقدام به تعویض چسب بینی خود نماید. در صورت چسب زدن نادرست و یا برداشت نا صحیح آن، ممکن است بینی شما آسیب ببیند.

چرا بینی چسب زده می‌شود؟

دلیل اصلی چسب زدن بعد از عمل بینی ، جمع شدن ( کوچک شدن ) پوست بر روی استخوان و غضروف زیر آن است.

این امر به‌ ویژه در بیمارانی که پوستی نسبتاً ضخیم دارند، پس از جراحی زیبایی بینی یا جراحی رینوپلاستی ثانویه بسیار مفید است.

به‌ طورمعمول پس از عمل جراحی در این بیماران، مدتی طول می‌کشد تا پوست بینی جمع شده و موقعیت صحیح خود را پیدا کند.

همچنین در این افراد احتمال تشکیل و تجمع بافت اسکار مابین پوست و استخوان / غضروف بینی بیشتر است. اگر قبل از آنکه پوست خود را جمع کند این اتفاق بیافتد، تجمع ناخواسته بافت اسکار می‌تواند از شکل‌ گیری و جمع شدن پوست جلوگیری به عمل آورد.

در برخی موارد، تشکیل بافت ناخواسته اسکار، موجب ایجاد خطوط برجسته و برآمدگی‌ هایی بر روی بینی می‌شود، که طبیعتاً نتیجه نهایی زیبایی بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یادگیری نحوه چسب زدن بینی عمل شده می‌تواند احتمال وقوع این عوارض ناخواسته را به حداقل ممکن برساند.

 

نحوه چسب زدن بینی عمل

 

چند روز بعد از جراحی باید از چسب بینی استفاده کرد؟

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که بیماران جراحی زیبایی بینی و جراحی رینوپلاستی ثانویه ، چسب زدن خود را 2 الی 3 هفته پس از عمل جراحی بینی شروع نمایند. بااین‌حال ممکن است در برخی موارد به آن‌ها توصیه شود اندکی دیر تر چسب زدن را شروع نمایند.

پس از شروع ، برای به دست آوردن حداکثر نتیجه، بهتر است چند ماهی چسب زدن ادامه داشته باشد. به بیماران توصیه می‌شود هر شب، قبل از خوابیدن اقدام به چسب زدن نمایند.

سپس آن‌ ها می‌ توانند در صبح، قبل از شروع فعالیت‌ های روزمره خود، آن را حذف کنند. اگر شما قادر باشید چسب بینی خود را علاوه بر طول شب، در طول روز نیز حفظ نمایید، نتیجه بهتری خواهد داشت. اگر پزشک از شما بخواهد که خودتان شخصاً اقدام به چسب زدن و یا تعویض آن نکنید، حتماً به توصیه‌ های او گوش فرا دهید.

از طریق هماهنگی با جراح زیبایی بینی یا جراح رینوپلاستی ثانویه خود مطمئن شوید، چسب زدن بینی ، مناسب شرایط شما هست یا نه. علاوه بر این، برای چسب زدن به بینی خود، باید از روش خاصی که جراح بینی بر اساس شرایط و نیاز شما مشخص می‌کند، پیروی نمایید.

دستورالعمل‌های مربوط به نحوه چسب زدن بینی عمل شده

استفاده از چسب بینی بعد از عمل جراحی بینی ، تورم بینی را سریع‌ تر کاهش داده و سرعت درمان را افزایش می‌دهد.

همچنین باعث می‌شود انتظارات ما از نتیجه عمل بهتر برآورده گردد. فشاری که از طریق چسب زدن بر بینی وارد می‌شود، به نحوی باعث آتل‌ بندی ساختارهای تازه شکل‌گرفته خواهد شد، این امر باعث می‌شود فرایند درمان با کنترل بیشتری صورت بپذیرد.

همچنین فشار ایجادشده توسط چسب، تورم و ادم بینی را سرکوب خواهد کرد.

برخی از بیماران به‌ راحتی می‌توانند برای مدت طولانی چسب زدن بینی خود را تحمل کنند، اما برای برخی از افراد، این کار با مشکلاتی همراه است. بینی و آناتومی شما این موضوع را مشخص می‌نماید.

اگر علائمی همچون تحریک پوست بینی، قرمزی و برآمدگی در زیر چسب بینی ظاهر شود، نشان‌ دهنده آن است که شما به‌ راحتی نمی‌ توانید چسب بینی را تحمل کنید. اگر این علائم در شما ظاهر شدند، فرایند چسب زدن را متوقف کنید. یا برای مدتی دست نگه‌ داشته تا قرمزی و تحریک پوست شما برطرف گردد و سپس چسب زدن را شروع نمایید.

اگر شما نحوه صحیح چسب زدن را یاد بگیرید، به‌ راحتی می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

  1. اگر شما قصد ندارید در طول روز از چسب بینی استفاده کنید، اشکالی ندارد، به‌ عبارت‌ دیگر استفاده از چسب تنها در طول شب کفایت خواهد کرد.
  2. پس از 6 هفته شما می‌ توانید چسب زدن را متوقف کنید. اگر پس از متوقف کردن فرایند چسب زدن ، دچار تورم شدید، اگر تمایل داشته باشید می‌ توانید چسب زدن را برای مدتی دیگر ادامه دهید.

دستورالعمل نحوه چسب زدن بینی عمل شده

  • قبل از استفاده از چسب بر روی بینی خود، مطمئن شوید که به‌ طور کامل پوست بینی و گونه خود را با پد الکلی پا کرده‌ اید. این کار کمک می‌کند تا چربی، جرم‌ های موجود بروی پوست و مواد آرایشی از روی پوست برطرف گردند، این مواد از چسبیدن چسب به‌طور کامل بر روی پوست جلوگیری به عمل خواهند آورد.
  • بینی خود را به‌ آرامی با پنبه و آب بشویید، سپس به‌ آرامی آن را خشک‌ کنید. 5 الی 10 دقیقه منتظر بمانید.
  • سه قطعه‌ 3 الی 5 سانتی را از نوارچسب جدا کنید ( شما می‌توانید به‌ راحتی از داروخانه‌ ها این چسب را تهیه کنید ).
  • اولین قطعه نوار چسب را در عرض نوک بینی خود بچسبانید، درست در بالای نوک بینی ، به‌ آرامی بروی نوار چسب به سمت گونه‌ ها فشار وارد کنید. دقت کنید به‌ آرامی به سمت صورت فشار وارد کنید، از ایجاد فشار به سمت پایین خودداری کنید.
  • قطعه دوم نوارچسب را در زیر نوک بینی بچسبانید، به‌ آرامی به سمت بالا فشار وارد کنید تا ادامه نوار چسب کناره‌ های بینی شما را پوشش دهد. به‌ آرامی لبه‌ های نوارچسب را به حالت نیشگون گرفتن فشار دهید، تا فشار مضاعفی بر چسب وارد شده و از بینی شما به‌ خوبی حمایت کند. اگر نوار چسب سوراخ‌ های بینی شما را مسدود می‌کند، می‌ توانید کناره‌ های چسب را برش دهید.
  • قطعه سوم را طوری بروی بینی بچسبانید که چسب اول را پوشش دهد.

حذف نوار چسب

معمولاً پس  از  جراحی زیبایی بینی ، آتل یا چسب اولیه بینی به نحوی طراحی نشده است که خود بیمار بتواند آن را حذف کند.

در واقع، برخی از بیماران به‌واسطه حذف چسب اولیه، به بینی خود آسیب وارد می‌ کنند و ممکن است به جراحی ثانویه احتیاج پیدا کنند، معمولاً جراحان این‌ گونه بیماران را برای بیماران دیگر خود مثال می‌زنند تا عوارض این کار را به آن‌ها گوش زد کنند.

چسب بینی و آتل آن را خودتان حذف نکنید. جراح بینی این کار را از طریقی انجام می‌دهد که به بینی شما آسیبی وارد نشود. بر اساس شرایط شما و نوع عمل، جراحان زمان‌های متفاوتی را برای برداشت چسب‌ها در نظر می‌گیرند.

بنابراین اگر دوست شما به جراح دیگری مراجعه کرده باشد و پس از 5 یا 7 روز آتل خود را باز کرده باشد، این بدان معنی نیست که شما هم می‌تواند ظرف همین مدت چسب یا آتل خود را باز نمایید.

مدت‌ زمان باقی ماندن چسب برای هر شخصی به‌ طور خاص متفاوت است. تنها جراح شما است که می‌داند چه موقع برای رسیدن به نتایج مطلوب چسب باید برداشته شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی