هایفوتراپی چیست

هایفوتراپی چیست ؟

هایفوتراپی چیست ؟ از هایفوتراپی به عنوان لیفت صورت بدون جراحی یا لیفت صورت با اولتراسوند یاد می‌شود. هایفوتراپی با استفاده از اشعه اولتراسوند (مشابه اشعه سونوگرافی) باعث لیفت و جوانسازی پوست صورت و گردن خواهد شد.

با این وجود اثرات درمانی هایفوتراپی کوتاه‌ مدت بوده و برای بیماران با میزان چین و چروک زیاد قابل استفاده نیست. دکتر پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک درباره جوانسازی پوست می‌گویند:

“امروزه روش‌های بدون جراحی بسیاری توسط کلینیک‌های مختلف برای جوانسازی و رفع چین و چروک پوست ارائه می‌شود، اما میزان تأثیر و موفقیت این روش‌ها در افراد مختلف متفاوت است و بهترین روش باید براساس میزان چین و چروک پوست صورت و انتظارات بیمار مشخص شود.” در کنار هایفوتراپی روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس و در موارد چین و چروک زیاد لیفت صورت با جراحی جزو مؤثرترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای جوانسازی و لیفت صورت هستند.”

در مقاله هایفوتراپی چیست توضیحات اجمالی درباره نحوه کار هایفو در اختیار خوانندگان عزیز قرار گرفته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش‌های مؤثر برای رفع چین و چروک و جوانسازی پوست می‌توانید با شماره‌ 09039408200  تماس حاصل نمایید.

هایفوتراپی چیست ؟هایفوتراپی چیست

در پاسخ به سوال هایفوتراپی چیست ، باید گفت  : اولتراسوند تمرکز یافته با شدت بالا (HIFU) یک روش جایگزین برای جراحی زیبایی لیفت صورت بدون نیاز به انجام جراحی تهاجمی است.

هایفو موجب لیفت و فرم‌دهی صورت، گردن و چشم‌ها می‌شود و اثراتی چشمگیر و در عین حال طبیعی در جوانسازی و شادابی پوست دارد. به طوری که گفته می‌شود تنها یک جلسه هایفوتراپی می‌تواند چهره فرد را 4 تا 8 سال جوان‌تر کند.

هایفوتراپی چگونه عمل می‌کند؟

ادعا می‌شود که هایفو بر لایه‌های عمقی و زاینده پوست شما، یعنی همان لایه‌ای که در جراحی زیبایی بر روی آن کار می‌شود، تأثیر می‌گذارد.

بر خلاف لیزر که از خارج به داخل پوست نفوذ می‌کند، هایفو بدون آنکه اثری بر لایه سطحی پوست داشته باشد، از آن عبور می‌کند (پوست را دور می‌زند) و انرژی خود را به صورت اختصاصی مستقیماً به لایه‌های ساختاری و عمقی پوست و نیز به ماهیچه‌های محل وجود کلاژن اعمال می‌کند.

هایفوتراپی شامل نفوذ انرژی امواج اولتراسوند به لایه‌ عمقی زاینده پوست (درم) و لایه‌های زیرین آن به منظور تحریک تولید کلاژن در این قسمت است که منجر به ایجاد جراحت‌های بسیار ریز (میکرو) در بافت‌های عمقی می‌شود.

همزمان با بهبود جراحت این بافت‌ها، تولید کلاژن افزایش پیدا می‌کند و هنگامی که رشته‌های جدید کلاژن شکل می‌گیرند و کوتاه می‌شوند، تأثیر آن به صورت کشیدگی و افزایش استحکام پوست مشاهده می‌شود.

کاندیدای مناسب برای عمل هایفوتراپی چه کسی است؟

کاندیدای مناسب برای هایفوتراپی کسی است که سن بالاتر از 30 سال داشته باشد و مشاهده کند که پوست و صورت و گردنش شروع به شل شدن کرده است و بنابراین بخواهد پوست این ناحیه را بکشد یا آن را سفت‌تر کند.

برای افرادی که در دهه 30 سالگی از عمر خود هستند، از هایفوتراپی معمولاً به منظور تحریک افزایش تولید کلاژن و به تأخیر انداختن فرایند پیری پوست استفاده می‌شود.

اما افرادی که در دهه 40 و 50 از عمر خود هستند، رایج‌ترین گروه از کاندیداهای این عمل را تشکیل می‌دهند.

همچنین هایفوتراپی برای افراد با سن بالاتر از 60 سال که افتادگی پوستشان خیلی شدید نباشد، روش مناسبی است.

علاوه بر آن، هایفوتراپی برای افرادی که در گذشته عمل جراحی با هدف افزایش ماندگاری نتایج جراحی لیفت صورت انجام داده‌اند، روش ایده‌آلی می‌باشد.

چه عوارضی را می‌توان با هایفوتراپی درمان کرد؟

  • لیفت ابرو و پیشانی
  • لیفت فک
  • لیفت قسمت میانی صورت
  • کاهش خطوط خنده (خطوط نازولوبیال)
  • لیفت و کشیدن پوست گردن
  • کشیدن و جوانسازی کلی صورت

عمل هایفوتراپی چیست ؟

برای انجام این عمل نیازی به هیچ مراحل آماده‌سازی وجود ندارد. ابتدا سطح پوست تمیز می‌شود و ژل مخصوص اولتراسوند روی سطح پوست مالیده می‌شود.

سپس ابزار دستی دستگاه بر روی سطح پوست قرار می‌گیرد و انرژی امواج اولتراسوند را به لایه‌های زیرین پوست اعمال می‌کند.

بعضی از بیماران ممکن است انرژی اولتراسوند را در این مرحله احساس کنند. پزشک به شما کمک می‌کند تا در زمان عمل هایفوتراپی تا جایی که ممکن است احساس راحت‌تری داشته باشید.

هر جلسه عمل هایفو به طور معمول در حدود 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد، اما در برخی موارد ممکن است این عمل در مدت تنها 30 دقیقه انجام شود. بعضی از بیماران بیان می‌کنند که در زمان این عمل احساسی شبیه به تیغ تیغی شدن یا داغ شدن پوست را دارند.

البته این در حدی نیست که به سرد کردن پوست نیاز باشد. برای اطمینان از راحتی بیمار و افزایش قابلیت تحمل نوسان‌های امواج اولتراسوند، از نوعی بی‌حسی موضعی هم استفاده می‌شود، اما به طور کلی هایفوتراپی هیچ درد غیر قابل تحملی به همراه ندارد.

چه مدت بعد از عمل می‌توانم نتایج هایفوتراپی را ببینم؟

افرادی که عمل هایفوتراپی انجام می‌دهند، ممکن است برخی آثار اولیه آن را بلافاصله بعد از عمل ببینند، اما نتایج نهایی آن در کشیدگی و افزایش استحکام پوست در عرض یک دوره سه ماهه به تدریج بروز پیدا خواهد کرد.

در واقع، مشاهده آثار نهایی هایفوتراپی مستلزم ساخته شدن تدریجی کلاژن و جایگزینی کلاژن‌های قدیمی پوست با کلاژن جدید می‌باشد. همزمان با ادامه روند تولید کلاژن جدید در پوست، روند بهبود نتایج هایفوتراپی نیز تا حدود شش ماه بعد از عمل ادامه خواهد داشت.

نتایج هایفوتراپی تا چه مدت دوام دارد؟

نتایج هایفوتراپی در اغلب بیماران تا حدود یک سال دوام خواهد داشت، البته به منظور مقابله با فرایند پیری مداوم پوست معمولاً توصیه می‌شود که در طول سال چند عمل تکمیلی کوتاه نیز انجام شود.

آیا هایفوتراپی عمل دردناکی است؟

اغلب افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، هیچ دردی احساس نکرده‌اند. ممکن است در نواحی استخوانی بدن یک درد خیلی خفیف یا یک احساس گرمای مختصر احساس شود.

آیا هایفوتراپی یک عمل ایمن است؟

تاکنون هزاران عمل مختلف با استفاده از فناوری هایفو در سراسر دنیا انجام گرفته است و عملاً هیچ عوارض جانبی خطرناکی به دنبال نداشته است.

علاوه بر آن، بیش از 50 سال است که از انرژی اولتراسوند به صورت کاملاً ایمن در زمینه پزشکی استفاده می‌شود.

آیا هایفوتراپی یک عمل جراحی محسوب می‌شود؟

خیر. با وجود آنکه امواج اولتراسوند بر لایه‌های عمقی پوست که اغلب در عمل‌های جراحی بر روی آنها کار می‌شود تأثیر می‌گذارند، اما این عمل بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بدون ایجاد هر گونه بریدگی در پوست انجام می‌شود.

آیا هایفوتراپی می‌تواند جایگزینی برای جراحی لیفت صورت باشد؟هایفوتراپی چیست

اگرچه هایفوتراپی را نمی‌توان جایگزینی برای جراحی لیفت صورت دانست، اما برای افرادی که آمادگی لازم – اعم از روانی، مالی یا منطقی – برای انجام عمل جراحی را ندارند و می‌خواهند پوست صورت خود را بدون جراحی بکشند، گزینه ایده‌آلی است.

در واقع هایفوتراپی بیش از آنکه باعث تغییر یا لیفت صورت (فیس لیفت) شود، در اصلاح و بهبود شکل کلی صورت (آپ لیفت) نقش دارد و می‌توان آن را همراه با سایر عمل‌های لیفت غیرجراحی انجام داد تا نتایج بهتری از آن حاصل شود.

چه نوع نتایجی از عمل هایفوتراپی به دست می‌آید؟

هایفوتراپی بر روی پوست‌هایی که دچار شلی یا افتادگی خفیف شده‌اند تأثیر دارد و به طور خاص، موجب افزایش انعطاف‌پذیری و جوانسازی پوست از درون می‌شود.

این عمل باعث کشیده شدن پوست ناحیه ابرو و پیشانی می‌شود که به نوبه خود منجر به کاهش پوست اضافی افتاده بر روی پلک‌ها، بازتر شدن چشم‌ها و شاداب‌تر شدن شکل کلی چهره فرد می‌شود.

افرادی که این عمل را انجام داده‌اند بیان کرده‌اند که پوست سایر نواحی صورت و گردنشان هم بعد از هایفوتراپی، محکم‌تر و خوش‌فرم‌تر شده است.

آیا من به بیش از یک عمل هایفوتراپی نیاز دارم؟

اغلب افراد فقط به یک جلسه نیاز دارند، اما انجام بیش از یک عمل (بسته به شدت افتادگی پوست و نحوه پاسخ بیولوژیکی خود بدن نسبت به اولتراسوند و سرعت فرایند بازسازی کلاژن) هم ممکن است برای برخی افراد مفید باشد.

آیا به دوره استراحت بعد از عمل نیاز است؟

معمولاً بعد از عمل هایفوتراپی به دوره استراحت یا بهبودی نیازی نیست. اغلب افراد بلافاصله بعد از پایان این عمل به سراغ فعالیت‌های عادی و روزمره خود می‌روند.

آیا هایفوتراپی عوارض جانبی خاصی به دنبال دارد؟

بعد از پایان عمل، ممکن است پوست کمی قرمز شود. ورم، سوزن سوزن شدن و حساسیت پوست به تماس هم در تعداد بسیار کمی از بیماران گزارش شده است.قبل از شروع درمان، تمامی عوارض احتمالی این عمل توسط پزشک برای شما شرح داده خواهد شد.

آیا عمل هایفوتراپی را می‌توان همراه با عمل‌های دیگر انجام داد؟

هایفوتراپی در اغلب موارد همراه با سایر عمل‌های زیبایی انجام می‌شود تا از این طریق بتوان به نتایج بهتری از آن دست پیدا کرد. برای افزایش تأثیر هایفوتراپی در کشیدن پوست، اغلب همراه با عمل لیفت با نخ نرم سیلوئت (Silhouette Soft Threads) و یا لیفت با مایع (Liquid facelift) انجام می‌شود.

هزینه هابقوتراپی به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه هایفو تراپی به ناحیه تحت درمان و تعداد جلسات لازم برای رسیدن به نتیجه دلخواه بستگی دارد.

مطالب مرتبط