مشاوره در واتس اپ

پروتز سینه

جراحی بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه ، یکی از پرطرفدارترین اعمال جراحی سینه در بین بانوان است که منجر به افزایش سایز سینه و خوش فرم شدن آن می شود ؛ دکتر فرزاد پرویزیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در مقاله حاضر ، توضیحاتی جامع در رابطه با این عمل جراحی شایع و پرطرفدار ارائه نموده اند که خواندن آن را به شما همراهان گرامی توصیه می کنیم.

جراحی پروتز سینه

با توجه به حساسیتی که بانوان نسبت به اندام خود دارند ، شاهد آن هستیم که آمار انجام جراحی های پلاستیک و زیبایی که افزیش اعتماد به نفس و زیبایی را به دنبال دارد ؛ با سرعت قابل ملاحظه ای رو به افزایش است.

البته باید در نظر داشت که انجام بیش از اندازه جراحی های پلاستیک یا درخواست های غیرمعقول از اعمال زیبایی ، می تواند نتایج معکوس به دنبال داشته باشد.

در خصوص جراحی پروتز سینه و بزرگ کردن سایز سینه ها باید اشاره داشت ، اگرچه سینه ها در افزایش جذابیت بانوان نقش بسزایی دارند ؛ اما بیش از اندازه بزرگ شدن سینه نیز مورد پسند نمی باشد و بهتر است سایز سینه ، متناسب با سایر اجزای اندام باشد.

به همین دلیل پیش از انجام پروتز سينه ، متقاضی این جراحی باید در طی جلسه مشاوره ای با بهترین دکتر پروتز سينه ، شرکت کرده و مناسب ترین سایز و بهترین نوع پروتز را با توجه به ابعاد قفسه سینه خود و نظر جراح متخصص انتخاب کند.

پروتز سینه

انتخاب جراح پروتز سینه

مهم ترین تصمیم در راستای انجام موفق جراحی پروتز سینه ، انتخاب یک جراح سینه مجرب می باشد.

لذا باید جراحی را انتخاب کنید که دارای بورد تخصصی ( دانشنامه ) عمل زیبایی باشد ؛ این دانشنامه ، نشان می دهد پزشک به طور خاص در زمینه جراحی زیبایی ؛ از جمله جراحی بزرگ کردن پستان ، آموزش لازم را دیده و از تجربه لازم برخوردار است.

کاندیدای مناسب جراحی پروتز سینه

افراد با شرایط ذیل کاندیدای مناسب برای عمل پروتز سینه محسوب می شوند :

 1. افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری های سینه همچون سرطان ، همه یا بخشی از بافت سینه خود را از دست داده اند.
 2. بانوانی که به صورت مادر زادی از سینه های نامتقارن و غیر طبیعی برخوردارند.
 3. خانم هایی که بر اثر نقص مادرزادی تنها دارای یک سینه هستند.
 4. خانم هایی که بنا به دلایل هورمونی ، ژنتیکی ، لاغری یا داشتن سوء تغذیه از سینه های کوچک برخوردارند.
 5. بانوانی که بر اثر افزایش سن ، دوران بارداری یا شیردهی قسمتی از بافت سینه هایشان تحلیل رفته یا بر اثر کاهش وزن شدید دچار افتادگی سینه شده اند.

انواع پروتزهای سینه از لحاظ میزان برجستگی

پروتز سینه بسته به اندازه و میزان برجستگی به سه دسته تقسیم بندی می شود :

 1. پروتزهای با برجستگی کم ( Low profile )
 2. پروتزهای با برجستگی زیاد ( High profile )
 3. پروتزهای با برجستگی خیلی زیاد ( Ultra high profile )

انواع پروتز سينه از لحاظ جنس

جنس پوسته بیرونی همه انواع پروتز سینه از سلیکون می باشد که در محیط پیرامون وجود دارد و به طور طبیعی نیز در بدن همه ما یافت می شود ؛ لذا به جرأت می توان گفت که هیچ خطری برای بدن ندارد.

پروتزهای سینه از نظر نوع ماده ای که محتویات آن ها را تشکیل می دهد ، به دو نوع تقسیم می شوند ؛ که عبارتند از :

 • پروتز سینه سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی ، با ژل سیلیکون پر شده اند و از آن جا که از یک ماده طبیعی هستند ؛ امروز عمدتا از این نوع از پروتز ها استفاده می شود.

پروتزهای سیلیکونی ، به سینه ها ظاهر طبیعی تری می دهند و در اثر فشار یا برخورد ضربه هرگز نمی ترکند و در صورت ترکیدگی که احتمال آن بسیار نادر است ، محتویات آن ها تحت هیچ شرایطی به بیرون نشت نمی کند و صرفا باید برای تعویض پروتز به پزشک معالج خود مراجعه کرد.

به همین دلیل پروتزهای سینه سیلیکونی ، بیشتر از پروتزهای آب نمکی که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم ؛ مورد استقبال بانوان قرار گرفته اند و باید اشاره داشت که امروزه پروتزهای سیلیکونی ، بیشترین کاربرد را در جراحی بزرگ کردن سینه به خود اختصاص داده اند.

 • پروتز سینه آب نمکی یا سالینی

پروتزهای سالینی ، با آب و نمک استریل پر شده اند ، احتمال ترکیدن این پروتزها با برخورد یا ضربه وجود دارد ؛ لذا به نسبت پروتزهای سیلیکونی محبوبیتت کمتری دارند ؛ تا جایی که در حال حاضر تقریبا استفاده از آن ها منسوخ شده است.

لازم به ذکر است که خصوصیات بدنی هر فرد ؛ به ویژه بافت سینه از عوامل موثر در انتخاب جنس مناسب پروتز سينه هستند ؛ به همین دلیل پیش از پروتز سينه ، حتما باید مشاوره های لازم انجام شود.

انتخاب سایز پروتز سینه مناسب

متخصص جراحی پلاستیک در جلسه مشاوره  قبل از جراحی پروتز سینه ، پس از انجام بررسی ها و معاینات لازم و بر اساس فاکتورهایی از قبیل اندازه عرض شانه ها ، حجم سینه ها ، میزان افتاده گي سینه ها ، كيفيت پوست سینه ها ، وضعیت نوک سینه ها و مشورت با بيمار ، سایز سینه متناسب با ویژگی های اندام او را پیشنهاد می نماید.

انواع پروتزهای سینه از نظر شکل ظاهری

به طور کلی پروتزهای سینه به دو شکل هستند :

 • پروتز سینه گرد

معمولا افرادی که علاقمند به داشتن سینه های برجسته تر هستند ، از پروتز سينه گرد استفاده می کنند. پروتز های گرد معمولا فرم بهتری داشته و نرم ترند.

مزایای استفاده از پروتز های گرد

 1. به دلیل یکسان بودن سطح پروتز در این نوع از پروتزهای سینه ، در صورت چرخش پروتز مشکلی از لحاظ ظاهری رخ نخواهد داد.
 2. در مواردی که این پروتزها دچار مشکلی شوند ، می توان از طریق انجام جراحی اصلاحی نسبت به ترمیم آن ها اقدام نمود.
 • پروتز سينه قطره اشكي ( آناتومیکال )

افرادی که قصد ندارند که مشخص باشد جراحی زیبایی سینه انجام داده اند و خواستار طبیعی بودن فرم سینه های خود هستد ، بهتر است از پروتز اشکی استفاده نمایند.

همچنین افرادی که از بافت سینه بسیار کم برخوردارند ، فاقد بافت سینه هستند یا دارای سینه های نامتقارن می باشند ؛ نیز کاندیدای مناسبی برای استفاده از پروتزهای قطره اشکی هستند.

محل جاگذاری پروتز سینه

زمانی که جراحی پروتز سینه را در نظر دارید ، پرسش های زیادی به ذهن شما خطور می کند تا تصمیم خود را نهایی کنید.

در میان انبوه سوالات مهمی که در ذهن دارید ؛ یکی  از پرسش ها “نحوه جاگذاری پروتز در سینه” است.

محل قرارگیری ایمپلنت سینه به مواردی اعم از ؛ نوع آناتومی ، سلامت جسمانی ، اندازه پروتز ، نوع پروتز – سیلیکونی و سالینی و نهایتا اهداف بیمار بستگی دارد.

ایمپلنت ( پروتز ) را می توان زیر بافت غده ای و روی عضلات سینه قرار داد.

همچنین ممکن است که پروتز ؛ در پشت عضله سینه و زیر قفسه سینه یا پشت آن نیز جاگذاری شود.

در ویدئوی زیر ، شاهد گفتگوی دکتر پرویزیان بهترین جراح سینه تهران با یکی از بیماران شان ؛ پیرامون رضایت از نتیجه عمل پروتز سینه خواهید بود.

در جراحی پروتز سینه چند نوع برش ایجاد خواهد شد ؟

در گذشته ، پروتزهای سینه همواره با برش های زیربغل یا جانبی در داخل سینه قرار می گرفتند ؛ اما باید اشاره داشت که این برش ها تقریبا قابل رویت و ماندگار بودند.

از اکتبر 1988 تا کنون ، برش های جراحی پروتز سینه ؛ معمولا در لبه خارجی پوست تیره اطراف نوک سینه زده می شود.

در این روش ، پوست و بافت زیرپوستی در مسیر مجاری پستانی شکافته می شود ؛ سپس یک حفره در زیر عضله سینه ایجاد می شود و پروتز در داخل آن قرار می گیرد.

برش ایجاد شده در این روش ، کوچک بوده و مشخص نیست.

لازم به ذکر است این تکنیک ، فقط زمانی استفاده می شود که از پروتز سیلیکونی پستان استفاده شود ؛ همچنین باید اشاره داشت در حین عمل باید به اندازه و موقعیت پروتز توجه شود تا دو پستان متقارن باشند.

میزان برش ، بسته به نوع پروتز و نحوه قرارگیری آن متفاوت خواهد بود و اغلب نخ های جذبی برای بخیه زدن استفاده می شوند.

جاگذاری پروتز سینه بعد از زایمان

جاگذاری پروتز پس از زایمان ؛ بسته به این که متقاضی جراحی ، بعد از عمل تصمیم به شیردهی خواهد داشت یا نه ؟ ، مستلزم شش ماه بازده زمانی است.

زیرا تغییر شکل و حجم سینه بعد از اتمام بارداری ، همچنان ادامه دارد و قفسه سینه باید شکل اصلی خود را بدست آورد.

تثبیت غده پستان پس از شیردهی ، شش ماه طول خواهد کشید ؛ از این رو افراد در صورتی که خواهان انجام عمل پروتز سینه بعد از زایمان هستند ، باید تا شش ماه پس از زایمان اقدام به انجام این عمل جراحی نمایند.

پروتز سینه

چه مدت طول می کشد تا پروتز در جای خود قرار گیرد و تورم کاملا برطرف شود ؟

پوست و بافت های اطراف سینه شما پس از عمل پروتز سینه ، برای بهبودی به زمان نیاز دارند ؛ این فرآیند اغلب به عنوان “نشست” توصیف می شود.

توجه داشته باشید غیرمعمول نیست که یکی از سینه ها ، سریع تر از دیگری در محل خود مستقر شود.

تورم در اکثر موارد به سرعت مرتفع می شوند ، اما ممکن است سینه ها حداقل سه ماه متورم بمانند ؛ حتی گاهی اوقات تا شش ماه نیز طول می کشد.

اما از آن جا که شرایط جسمانی هر بیمار متفاوت از دیگری است ، دوره بهبودی نیز متفاوت است.

ماندگاری پروتز سینه چقدر است ؟

به طور کلی ماندگاری پروتزهای سینه دائمی نیست و به تدریج فرسوده خواهند شد. به این صورت که با گذشت زمان کهنه شدن پروتز سینه موجب نازک شدن آن شده و منجر به تحلیل رفتن پروتز می شود.

به طور معمول می توان گفت که هر سال حدود یک درصد از پروتز ها تحلیل می روند.

حداقل ماندگاری پروتز ها ده سال است و پس از این مدت برای معاینه و بررسی و میزان فرسایش آنها باید به پزشک مراجعه شود و در صورتی که نیاز به تعویض داشته باشند ، باید نسبت به انجام آن اقدام نمود.

هزینه جراحی پروتز سینه

تعیین هزینه جراحی های مرتبط با سینه از جمله پروتز سینه ، بدون معاینه بیمار مقدور نیست ؛ زیرا فاکتورهای متفاوتی برای تعیین هزینه وجود دارد که فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی پس از معاینه بیمار و با در نظر گرفتن دشواری های جراحی سینه ، هزینه نهایی را اعلام می کند.

دستورالعمل های قبل و بعد از پروتز سینه

جراحی پروتز سینه نیز مانند سایر جراحی های زیبایی ، به رعایت اقدامات قبل از پروتز سينه و مراقبت های پس از آن نیاز دارد  ؛تا بدین ترتیب نیل به بهترین نتایج ، تحقق یابد.

انجام دقیق و اصولی این اقدامات و مراقبت ها به طور قابل توجهی در نتیجه عمل پروتز سينه ، دخیل خواهند بود.

از این رو افراد با رعایت مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود می توانند بهترین نتیجه را از جراحی پروتز سينه دریافت نمایند.

رعایت این موارد ، افزون بر بهبود نتیجه عمل ؛ در حفظ سلامت فرد و همچنین پیشگیری از بروز عوارض احتمالی نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

مشاوره قبل از جراحی پروتز سینه

اولین اقدام قبل از جراحی پروتز سینه ، انتخاب یک جراح متخصص می باشد که در این زمینه از تبحر کافی برخوردار است.

بنابراین افراد باید قبل از جراحی ، تحقیقات لازم را برای انتخاب یک جراح مجرب و متبحر انجام دهند.

پس از انتخاب بهترین جراح ، افراد باید با جراح منتخب خود وارد جلسه مشاوره شوند و کلیه مشاوره های لازم در زمینه جراحی پروتز سينه را از ایشان دریافت نمایند.

جراح پلاستیک طی این جلسه ، در رابطه با نحوه انجام جراحی ، نوع پروتز مورد استفاده ، نوع و میزان برش و همچنین سایز پروتز با شما صحبت کرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

پروتز سینه

اقدامات قبل از پروتز سینه

 • از مصرف سیگار و انواع دخانیات باید از 2 هفته قبل از عمل به طور کامل خودداری و پرهیز شود ، زیرا دخانیات به دلیل کاهش اکسیژن رسانی خون ؛ سبب بروز مشکلات جدی در حین عمل خواهند شد.
 • 2 هفته قبل از جراحی پروتز سینه ، جهت پیشگیری از اختلال انعقاد خون و نیز جلوگیری از ریسک افزایش خونریزی در حین عمل ؛ مصرف داروهایی چون بروفن ، آسپرین و ویتامین E را قطع نمایید.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای اعم از فشار خون بالا ، بیماری های قلبی – عروقی ، اختلال تیروئید ، کم خونی ، آسم و تنگی نفس و  دیابت هستند حتما باید پزشک خود را از این موضوع آگاه سازند.
 • دلیل تاکید بر این مسئله از این حیث است که ابتلا به برخی بیماری ها می تواند مانع انجام جراحی پروتز سينه شود ، لذا پزشک باید از این موضوع مطلع باشد.
 • پزشک متخصص ، پیش از انجام جراحی پروتز سينه ؛ یکسری آزمایشات لازم را درخواست می کند که بیمار نسبت به انجام آن ها ملزم بوده و باید نتیجه آن را در اختیار جراح معالج خود قرار دهد.
 • در صورت مصرف یک داروی خاص ، افراد باید حتما جراح خود را مطلع نمایند ، چرا که قطع مصرف برخی داروها قبل از جراحی پروتز سينه امری ضروری می باشد.
 • به طور کلی ، افراد باید در روز جراحی پروتز سينه ؛ ناشتا بوده و از ۸ ساعت قبل از عمل چیزی نخورده باشند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 • مصرف منظم داروها

به طور کلی پس از جراحی پروتز سینه ، جهت کاهش درد و پیشگیری از بروز عفونت و دیگر عوارض احتمالی ؛ پزشک شما برای تان داروهایی را تجویز می نمایند که شما می توانید با مصرف منظم آن ها میزان درد و ناراحتی حاصل از عمل ( البته میزان درد ناشی از عمل بسیار ناچیز است ) را به حداقل برسانید.

 • تورم و کبودی

توجه داشته باشید که بعد از عمل پروتز سینه ؛ جای زخم‌ ها ملتهب ، متورم ، متمایل به سرخی و حتی دچار خارش می ‌باشد که این مسئله فرآیند عادی التیام زخم بوده و در اثر گذشت زمان و حدودا طی 2 سال رفع می گردد.

 • تاثیر تغذیه در کاهش کبودی و تورم

شما می توانید جهت تسریع کاهش تورم و کبودی پس از جراحی پروتز سینه ، آب آناناس یا آب کرفس بنوشید.

 • استفاده از کمپرس یخ

کمپرس یخ در کاهش ورم و کبودی ناشی از عمل پروتز سینه موثر است ، اما باید توجه داشته باشید زمان استفاده از کمپرس باید به اندازه ای باشد که سرمای حاصل از آن موجب ایجاد ناراحتی در ناحیه سینه ها نگردد.

 

 • نحوه خوابیدن

طی 3 هفته ابتدایی پس از پروتز سینه ، به هنگام خواب به هیچ عنوان نباید در حالت پهلو قرار گیرید یا به شکم بخوابید و فقط باید به پشت بخوابید ؛ تا به این ترتیب طی دوران نقاهت ، پروتزها در بهترین موقعیت ممکن ، قرار گیرند.

 • سوتین مخصوص

سوتین مخصوصی که بعد از جراحی پروتز سینه ، تجویز می شود در حقیقت به مثابه پانسمان عمل کرده و سینه ها را در ایده آل ترین وضعیت نگه می دارد.

این سوتین باید به صورت تمام وقت به جز زمان استحمام استفاده شود و تقریبا به مدت یکماه تجویز می شود.

 • استحمام

معمولا 3 روز بعد از جراحی پروتز سینه ، امکان استحمام وجود دارد ؛ اما نباید به مدت طولانی زیر آب بمانید.

 • زمان مناسب برای کشیدن بخیه ها

چنانچه بعد از عمل پروتز سینه ، برای شما از بخیه های جذبی استفاده شده باشد ؛ قاعدتا نیازی به کشیدن آن ها نخواهد بود ؛ چرا که به خودی خود جذب می شوند.

اما در صورتی که پزشک شما از بخیه های غیرقابل جذب استفاده کرده باشد ؛ غالبا یک هفته پس از عمل ، باید توسط جراح کشیده شود.

 • فعالیت بدنی و ورزش

انجام فعالیت های سنگین بدنی ، تحت فشار قرار گرفتن عضلات قفسه سینه و بلند کردن اشیاء سنگین ، حداقل تا 2 هفته بعد از جراحی پروتز سینه ؛ ممنوع می باشد.

لازم به ذکر است که انجام فعالیت های سبک بدنی و امور روزمره طی این مدت بلامانع است تا جایی که شما می توانید از چند روز بعد از عمل ، پیاده روی سبک داشته باشید.

در رابطه با انجام حرکات سنگین ورزشی نظیر آیروبیک و غیره باید گفت که 6 الی 8 هفته بعد از عمل ، باید از انجام این ورزش ها خودداری نمایید.

 • استعمال دخانیات و مصرف الکل

مصرف سیگار سبب کاهش خونرسانی می شود و این اتفاق موجب کند شدن روند ترمیم زخم ها می گردد ؛ لذا حداقل تا 14 روز بعد از عمل پروتز سینه ، باید مصرف آن را قطع کرد.

الکل منجر به گشاد شدن عروق خونی شده و ریسک خونریزی پس از عمل را افزایش می دهد ، بنابراین باید تا 2 هفته پس از عمل ؛ از مصرف آن اجتناب نمود.

 • مصرف داروهای رقیق کننده خون

داروهای مسکن که در انعقاد خون ، اختلال ایجاد می کنند ؛ از عوامل تشدید کننده خونریزی محسوب می شوند و به مدت 2 هفته بعد از جراحی پروتز سینه باید از مصرف آن ها خودداری نمود.

در آخر لازم به ذکر است که معمولا افراد 1 الی 2 هفته پس از عمل ، قادر به بازگشت به محل کار خود بوده و از سرگیری فعالیت های روتین برای آن ها ممکن خواهد بود.

آیا می توان بعد از پروتز سینه شیردهی داشت ؟

جراحی پروتز سینه ، بر توانایی شیردادن تاثیر منفی ندارد ؛ لذا همه خانم ها پس از انجام این عمل جراحی ، می توانند شیردهی داشته باشند.

اما با این حال به دلیل تغییراتی که در سایز و فرم سینه ها در پروسه بارداری و شیردهی اتفاق می افتد ، توصیه می شود که این جراحی را بعد از بارداری و دوران شیردهی انجام دهید.

اگر جراحی پروتز سينه بعد از این دوران انجام شود ، دو جراحی لیفت و بزرگ کردن سینه را می توان ادغام کرد.

آیا جراحی پروتز سینه خطر سرطان را تشدید می کند ؟

همانطور که اشاره شد پوسته خارجی تمامی پروتزهای سینه از جنس سیلیکون می باشد.

امروزه پروتزهای سیلیکونی به دلیل نرمی ژل سیلیکون و سازگاری آن با بافت سینه انسان ، شدیدا مورد استقبال قرار گرفته اند.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده تاکنون ، هیچ گونه مدرک علمی و مستندی دال بر سرطان زا بودن یا بیماری زا بودن پروتز سینه به دست نیامده است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button