چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟

چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که اغلب متقاضیان جراحی بینی پیش از اقدام به عمل با آن مواجه هستند این است که چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟ تابستان ، پاییز یا زمستان ؟

با مطالعه مقاله پیش رو می توانید به پاسخ این سوال دست یابید.

آیا فصول مختلف سال تاثیری بر نتیجه جراحی بینی دارند ؟

به طور کلی برای جراحی بینی فصل خاصی پیشنهاد نمی شود و مطالبی که در ارتباط با بهتر بودن انجام جراحی بینی در برخی فصول ارائه می شوند معتبر نبوده و مبنای علمی ندارند.

به عنوان مثال در برخی از این مطالب گفته می شود که جراحی بینی در فصل زمستان به دلیل تشدید احتمال سرماخوردگی مناسب نیست چرا که می تواند در نتیجه جراحی اثر سوء داشته باشد .

یا در برخی مطالب گفته می شود افرادی که آلرژی دارند بهتر است در فصل بهار جراحی بینی انجام ندهند.

از این حیث و در رد چنین مطالبی به صراحت می توان گفت که فصول مختلف سال و شرایط آب و هوایی ، هیچ گونه تاثیری بر فرآیند جراحی بینی و عوارض پس از آن ندارند.

بنابراین متقاضیان جراحی بینی می توانند در هر فصلی البته با رعایت صحیح و اصولی مراقبت های پس از عمل اقدام به انجام این جراحی نمایند.

چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟

جراحی بینی در فصل بهار

تحقیقاتی که در زمینه جراحی بینی در فصل بهار و تاثیر آلرژی بر آن انجام شده است حاکی از آن است که حساسیت بافت بینی ، هرگز پس از جراحی بینی افزایش نخواهد یافت ، لذا با انجام جراحی بینی حساسیت به فصل بهار تشدید نخواهد شد.

بنابراین این افراد می توانند با مشورت پزشک معالج خود و کنترل آلرژی از طریق درمان دارویی قبل و بعد از جراحی بینی ، بدون هیچ گونه نگرانی اقدام به جراحی بینی در فصل بهار نمایند.

جراحی بینی در فصل تابستان

گرمای زیاد این فصل یکی از دغدغه های افرادی است که می خواهند جراحی بینی انجام دهند.

بدیهی است در حالت عادی قرارگیری به مدت طولانی در معرض اشعه خورشید برای پوست مضر است ، این اتفاق پس از جراحی بینی تشدید می شود چرا که پوست بینی پس از جراحی حساس تر شده و بیش از قبل مستعد آسیب پذیری می گردد.

اما این مسئله نباید منجر به این شود که متقاضی جراحی بینی از انجام عمل در فصل تابستان منصرف گردد ، زیرا با انجام توصیه های مراقبتی و رعایت موارد ذیل انجام جراحی بینی در این فصل به سهولت امکان پذیر خواهد بود :

 • پرهیز از مواجهه با نور مستقیم خورشید ، گرفتن حمام آفتاب و برنزه کردن پس از جراحی بینی به منظور پیشگیری از ایجاد اختلال در روند بهبودی
 • عدم استفاده از هر گونه عینک طبی و آفتابی تقریبا به مدت 2 ماه ، چرا که بینی پس از جراحی در معرض آسیب پذیری است و از این رو به دلیل فشاری که عینک به بینی وارد می نماید ممکن است نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بد فرم شدن بینی شود.
 • خودداری از رفتن به استخر و شنا کردن تا مدت زمانی که پزشک معالج تان توصیه می کند ، زیرا امکان دارد در اثر فشاری که آب به بینی وارد می کند ، شکل بینی در معرض تغییر قرار گیرد.
چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟

جراحی بینی در فصل پاییز و زمستان

اکثر متقاضیان جراحی بینی به دلیل واهمه ای که از تاثیر سرماخوردگی بر نتیجه جراحی بینی دارند فصل پاییز و زمستان را برای انجام این عمل انتخاب نمی کنند.

گرچه سرماخوردگی و عطسه پس از جراحی بینی ، به دلیل ایجاد فشار به بینی می توانند موجب بروز اختلالاتی چون تورم و خونریزی شوند ، اما باید گفت که انجام عمل بینی هیچ گونه تاثیری در کاهش یا افزایش احتمال سرماخوردگی و همچنین ایجاد حساسیت پس از جراحی نخواهد داشت.

به طور کلی سرماخوردگی مشکلی بر نتیجه جراحی بینی ایجاد نمی کند ، البته به دلیل برودت هوا و استفاده از وسایل گرمایشی در منزل ، مجاری داخل بینی خشک شده و به این ترتیب بینی برای مرطوب نگه داشتن مخاط داخلی خود متحمل فشار اضافی می شود.

به منظور انجام جراحی بینی در فصول سرد سال باید مراقبت های خاصی را رعایت نمود که در ذیل به آن ها می پردازیم :

 • اولین و اثرگذارترین روش مراقبت از بینی در این فصول ، استفاده از اسپری یا سرم نمکی و قطره های مخصوص جهت مرطوب نگه داشتن مجرای بینی می باشد.
 • استفاده از پماد تجویز شده برای نرم نگه داشتن مخاط بینی و بخیه ها از دیگر اقدامات ضروری است.
 • نوشیدن مایعات به میزان کافی به دلیل کاهش آب بدن در این فصول بسیار حائز اهمیت است.
 • پرهیز از مصرف سیگار از دیگر عواملی است که باید در انجام آن دقت نمود ، چرا که مصرف سیگار می تواند خشکی مخاط بینی را چندیدن برابر تشدید نماید.
 • استفاده از دستگاه بخور برای مرطوب نگاه داشتن فضای داخل خانه و پیشگیری از خشک شدن مخاط بینی ، از دیگر راهکارهایی است که می تواند مثمر ثمر باشد.
 • بیماران پس از انجام جراحی بینی در این فصول باید از فین کردن در دوران نقاهت خودداری نمایند.
 • به منظور شستشوی بینی از سرم های مخصوصی که جراح معالج توصیه نموده استفاده نمایند.
 • حتی الامکان از عطسه کردن خودداری نمایند و در صورت بروز عطسه با دهان باز این کار را انجام دهند.

سخن آخر

در نهایت در رابطه با اینکه چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟ تابستان، پاییز یا زمستان؟ و بر اساس مطالب فوق الذکر می توان اذعان داشت که جراحی بینی در تمامی فصول امکان پذیر است و با رعایت مراقبت های توصیه شده هرگز اختلالات یا مشکلاتی برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

بنابراین فاکتورهای اثر گذار در نتیجه جراحی بینی پس از مهارت و تجربه جراح و تکنیک بکارگرفته در جراحی ، به رعایت صحیح مراقبت های پس از عمل توسط بیمار و مراجعات منظم وی در زمان های تعیین شده به پزشک معالج خود جهت انجام معاینات دوره ای ارتباط مستقیم دارد.

مطالب مرتبط