مقصود از ژنیکوماستی ( Gynecomastia ) ، بزرگ شدن بافت سینه در مردان می باشد که از جمله مشکلاتی است که برخی آقایان با آن درگیر هستند. لازم به ذکر است بزرگ شدن سینه در آقایان ، در هر دو پستان به یک اندازه نبوده و ممکن است تنها در یک سینه رخ دهد.

دکتر پرویزیان از برجسته ترین پزشکان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می باشند که از ایشان می توان به عنوان بهترین جراح ژنیکوماستی نیز یاد کرد. آقایان محترمی که بنا به هر علتی دچار بزرگی پستان هستند می توانند جهت درمان این اختلال با طیب خاطر به مطب دکتر پرویزیان مراجعه فرمایند.

ژنیکوماستی

عوامل ایجاد کننده ژنیکوماستی

توجه داشته باشید که بزرگ شدن سینه در مردان ، عمدتا ناشی از اختلالات غدد درون ریز بوده و زمانی رخ می دهد که میزان ترشح استروژن نسبت به تستوسترون افزایش پیدا کند.

البته ناگفته نماند که علت ژنیکوماستي ، تنها اختلال در غدد درون ریز نبوده و این مشکل می تواند به دنبال مشکلات ژنتیکی ، اختلالات هورمونی ، اضافه وزن و حتی در پی مصرف برخی داروهای خاص نیز ایجاد گردد.

از دیگر مواردی که می توانند منتج به بروز ژنیکوماستي گردند ؛ می توان به مصرف الکل ، متادون ، هروئین ، پرکاری تیروئید ، نارسایی کبد و غیره اشاره نمود.

علائم ژنیکوماستی

ژنیکوماستي ، منجر به دردناک شدن پستان ها شده و گاهی اوقات سبب بروز ترشح از پستان ها می شود.

لازم به ذکر است که ژنیکوماستي علاوه بر ایجاد موارد فوق الذکر ، موجب کاهش اعتماد به نفس افراد شده و بر تعاملات اجتماعی آنان تاثیر سوء می گذارد ؛ لذا افرادی که با این مشکل روبرو هستند همواره به دنبال یافتن راهی موثر جهت درمان آن می باشند.

 ژنیکوماستی بزرگی سینه در مردان و کوچک کردن سینه

ژنیکوماستی گاهی به شکل یک توده رشد کرده به اندازه یک دکمه ، در زیر نوک سینه دیده می شود. شما می توانید آن را به صورت یک برآمدگی مشاهده کرده یا با وارد آوردن فشار ، آن را در سینه خود احساس کنید. این برآمدگی به راحتی در بافت سینه حرکت کرده و گاهی در هنگام لمس کردن آن ، دچار حساسیت و درد می شود. برآمدگی های سینه و بزرگ شدن این اندام ، می تواند در یک یا هر دو سینه اتفاق بیافتد.

ژنیکوماستی

چه کسانی به ژنیکوماستی دچار می شوند ؟

ژنیکوماستی می تواند در موقعیت های مختلف ، اتفاق بیافتد.

زمان تولد

بیش از نیمی از نوزادان پسر در زمان تولد ، دارای سینه های بزرگ یا برآمدگی در سینه می باشند. این موقعیت به دلیل بالا بودن سطح استروژن مادر ، در دوران بارداری اتفاق می افتد. بزرگی سینه ها اغلب در طول یک دوره کمتر از چند هفته در نوزاد ، از بین می رود.

بلوغ

بیش از نیمی از پسران نوجوان ، دارای درجه ای از ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه ها می باشند. نوسانات هورمونی از قبیل افت میزان تستسترون و بالا رفتن سطح استروژن ، باعث رشد بافت سینه می شود. این مشکل با کنترل سطح تولید هورمون ها و به تعادل رسیدن آن ها ، درمان می شود. تکمیل این فرایند در حدود شش ماه تا دو سال به طول می انجامد.

بزرگسالی

سینه های بزرگ شده یا دچار ژنیکوماستی شده ، در میان مردان بالای 50 سال رایج می باشد. با بالا رفتن سن ، بدن مردان ، تستسترون کمتری را تولید می کند. در این افراد ، سطح تولید چربی در بدن بالا می رود و در نتیجه تولید استروژن و رشد بافت سینه ، تحریک می شود.

تشخیص ژنیکوماستی

جراح سینه علائم را مورد ارزیابی قرار داده ، یک آزمایش فیزیکی را اجرا نموده و تاریخچه ، یا سابقه خانوادگی و پزشکی فرد را مورد بررسی قرار می دهد. تست خون نیز برای کنترل سطح هورمون ، توصیه می شود.
از آن جایی که ژنیکوماستی و سرطان سینه ، باعث ایجاد برآمدگی هایی در سینه می شوند ، پزشک انجام اقدامات زیر را توصیه می کند :

 • سونوگرافی سینه برای بررسی تصاویر دقیق توده های رشد کرده در سینه
 • ماموگرام برای آزمایش توده های رشد کرده غیر عادی و ناهنجار یا تغییرات رخ داده در بافت سینه

 

 

چگونه می توان از ژنیکوماستی پیشگیری کرد ؟

شما نمی توانید از بروز بسیاری از تغییرات هورمونی که باعث بروز ژنیکوماستی شده اند ، پیشگیری کنید. در صورت نیاز ، می توانید خطر بزرگ شدن سینه ها را از راه های هماهنگ کردن و تنظیم دوز مصرفی دارو ، یا دنبال کردن درمان برای یک ناهنجاری مربوط به سوء مصرف مواد ، کاهش دهید.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

در صورت تجربه کردن یک یا چند مورد از موارد زیر ، باید به پزشک مراجعه کنید :

 1. مشاهده یا احساس کردن برآمدگی در سینه ، احساس درد در سینه یا برخورد با برخی تغییرات غیر طبیعی در سینه
 2. احساس خارش در سینه یا در زیر بغل
 3. تخلیه ترشحات از نوک سینه

در زمان مراجعه به پزشک ، چه سوالاتی باید از او پرسیده شود ؟

زمانی که در هنگام مشاهده یک مورد غیر عادی در سینه های خود به پزشک مراجعه می کنید ، سوالات زیر را از او بپرسید:

 • چرا من دچار ژنیکوماستی شده ام؟
 • آیا برای درمان ژنیکوماستی ، باید تغییراتی را در داروهای مصرفی ام ایجاد کنم؟
 • بهترین درمان برای ژنیکوماستی چیست؟
 • سینه های من تا چه مدت بزرگ خواهند بود؟
 • چگونه می توانم از بزرگ شدن مجدد سینه ها جلوگیری کنم؟
 • آیا باید تست غربالگری سرطان انجام دهم؟
 • آیا باید علائم خاصی را در بدنم کنترل نمایم؟

درمان ژنیکوماستی

به طور کلی ژنیکوماستي با روش های مختلف قابل درمان است ؛ اما متاسفانه در پاره ای موارد افراد به علت عدم آگاهی از این بیماری و مراجعه دیرهنگام جهت درمان آن مجبور به درمان های وسیع تری می گردند.

لذا توصیه می شود آقایانی که با بزرگی سینه مواجه هستند ، جهت تشخیص و درمان این بیماری سریعا به پزشک متخصص مراجعه فرمایند.

ژنیکوماستی

از اصلی ترین راه های درمان ژنیکوماستی باید به دارودرمانی و درمان با جراحی اشاره نمود.

درمان ژنیکوماستی با دارو

پزشک متخصص ، معمولا به منظور درمان ژنیکوماستي ؛ در گام نخست اقدام به تجویز دارو می کند تا بدین ترتیب عملکرد هورمون استروژن را مسدود نماید.

درمان ژنیکوماستی با جراحی

چنانچه دارودرمانی در راستای درمان ژنیکوماستي موثر واقع نگردد و بدن به آن پاسخگو نباشد ، پزشک متخصص درخواست جراحی ژنیکوماستی را صادر خواهند نمود.

در جراحی ژنیکوماستي ، بافت اضافی و حجیم موجود در پستان برداشته شده و در نتیجه ، بافت سینه حالتی طبیعی به خود می گیرد.

توجه داشته باشید که جراحی ژنیکوماستي ، آخرین روش و در واقع قطعی ترین روش درمان ژنیکوماستی ( بزرگی سینه آقایان ) به شمار می رود که نتایج مطلوبی به دنبال دارد.

عوارض جانبی ژنیکوماستی چیست ؟

مطالعات نشان می دهد که مردان مبتلا به ژنیکوماستی ، در مقایسه با مردانی که دچار چنین موردی نشده اند ، در برابر احتمال ابتلا به سرطان سینه ، مستعد تر می باشند.

هر زمان که تغییرات غیر عادی را در سینه های خود مشاهده کردید ، به منظور کنترل آن ، به پزشک مراجعه کنید.

ریکاوری بعد از جراحی برای درمان ژنیکوماستی

در بیمارانی که تنها به لیپوساکشن ، برای درمان سینه های بزرگ شده خود نیاز دارند ، بازگشت به فعالیت های ورزشی و کار بعد از روند درمان ژنیکوماستی ، معمولاً در کمتر از یک هفته مقدور می باشد. در بیمارانی که جراحی برای برداشتن بافت سینه اضافی برای آن ها توصیه شده است ، دوره بهبود برای بازگشت به فعالیت های روزمره ، بین دو تا چهار هفته می باشد.

عملاً بیماران می توانند 7 تا 10 روز پس از جراحی ، به محل کار خود بازگردند. آنها می توانند فعالیت های ورزشی هوازی را در هفته دوم بعد از جراحی و وزنه برداری ، را در هفته چهارم بعد از جراحی آغاز کنند. البته علیرغم توصیه های زمانی ارائه شده ، هر بیمار بهتر است به صدای بدن خود گوش فرا دهد.

ژنیکوماستی

هزینه جراحی ژنیکوماستی

قیمت جراحی ژنیکوماستی ، بسته به پارامترهای مختلفی محاسبه شده و برآورد می گردد.

لذا با توجه به این که این پارامترها می تواند در هر فردی متفاوت باشد ، هزینه این عمل جراحی نیز از هر شخص به دیگری متفاوت خواهد بود.

از این رو افراد جهت آگاهی از هزینه دقیق جراحی درمان بزرگ شدن سینه ، باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت معاینه و بررسی قرار گیرند.