کاشت پروتز گونه برای گونه گذاری

گونه‌های برجسته و خط فک خوش‌فرم دو مورد از مهم‌ترین خصوصیات مطلوب در اجزای صورت و دو شاخصه زیبایی چهره محسوب می‌شوند. بعضی از افراد از زمان تولد، گونه‌های برجسته‌ای دارند. گونه‌های برجسته ویژگی مهمی است که امروزه در اغلب مدل‌ها و مانکن‌ها دیده می‌شود. اما برجستگی طبیعی گونه‌ها با پیر شدن صورت به تدریج کاهش پیدا می‌کند و گونه‌ها در اثر از دست رفتن حجم صورت و کاهش چربی‌های آن به آرامی رو به صاف شدن می‌روند. جراحی پروتز گونه می‌تواند موجب زیباسازی شکل صورت و برقراری توازن بین اجزای صورت گردد.

دکتر پرویزیان، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، سال‌های زیادی است که جراحی پروتز گونه را برای فرم بخشیدن و زیباتر کردن یک سوم پایینی صورت انجام می‌دهد. او می‌گوید: “پروتز گونه تأثیر بسیار زیادی در زیباسازی یک سوم میانی صورت دارد. پروتز گونه خیلی به ندرت در زیر پوست حرکت می‌کند یا دچار عفونت می‌شود. در بعضی از موارد انجام همزمان عمل‌های پروتز گونه و پروتز چانه می‌تواند تأثیر بهتری در ایجاد یک ساختار زیبا و خوش‌‌فرم برای صورت داشته باشد. همچنین من در بعضی موارد عمل پروتز گونه را همزمان با جراحی لیفت صورت انجام می‌دهم.” گاهی اوقات دکتر پرویزیان برای زیباسازی گونه از تزریق ژل و چربی در ناحیه گونه‌ها استفاده می‌کند، اما نتایج این عمل‌ها نمی‌تواند چندان قابل پیش‌بینی باشد. در حالی که نتایج حاصل از کاشت یک پروتز سیلیکونی مناسب کاملاً مطمئن و قابل پیش‌بینی خواهد بود. پروتزهای گونه در اندازه‌های مختلفی وجود دارد و برخلاف ژل و چربی‌های تزریقی می‌توان روند جراحی و نتایج نهایی را با راحتی بسیار بیشتری کنترل کرد و نتایج آن نیز بيشتر قابل پیش‌بینی مي‌باشد.

دستیاران دکتر پرویزیان آماده پاسخگویی به سئوالات شما درباره پروتزهای زیبایی گونه هستند. جهت دریافت مشاوره، طرح سئوال و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره 09039408200 تماس حاصل فرمایید.

عمل برجسته‌سازی گونه چیست؟

برای انجام عمل برجسته‌سازی و کاشت گونه صورت ، دو شاخص اصلی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد. اولین مورد داشتن گونه‌های نسبتاً صاف و غیربرجسته است. این صفت معمولاً به نژاد یا عوامل ژنتیکی هر فرد بستگي دارد و اغلب باعث کاهش جذابیت و زیبایی چهره در مقایسه با گونه‌های برجسته می‌شود. افراد جوانی که گونه‌های صاف داشته باشند، معمولاً عمل گونه گذاری را در سنین 20 تا 40 سالگی انجام می‌دهند. البته عمل جراحي پروتز زیر گونه هم بسیار شبیه به جراحی پروتز گونه است. اما پروتز زیر گونه کمی پایین‌تر از گونه و در زیر برآمدگی استخوان گونه کاشته می‌شود تا گودافتادگی ناخوشایندی که در اثری پیری صورت و از دست رفتن حجم آن در این ناحیه به وجود آمده است را برطرف کند.

پروتز گونه

انواع مختلفی از پروتزها با شکل‌های متنوع وجود دارد که نوع پروتز مورد استفاده برای هر عمل بستگی به آن دارد که آیا پزشک بخواهد فقط برجستگی گونه‌ها را بیشتر کند و یا گودافتادگی زیر استخوان گونه را نیز برطرف کند. همچنین ممکن است پزشک جراح از هر دو نوع پروتز  کاشت گونه به طور توأم استفاده کند تا هم برجستگی گونه و هم گودی زیر استخوان گونه را تا حدودی اصلاح کند.

رایج‌ترین پروتزهایی که امروزه در جراحی‌های کاشت پروتز مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند. این پروتزها از حدود 30 سال پیش کاربرد وسیعی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر به عنوان پروتزهای دائمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروتزهای سیلیکونی سازگاری بسیار خوبی با بدن دارند و توسط بدن پس زده نمی‌شوند. اما در عین حال به مراقبت زیادی نیاز دارند تا دچار عفونت نشوند.

کاندیدای مناسب برای جراحی پروتز گونه چه کسی است؟

کاندیدای مناسب برای پروتز گونه کسانی هستند که نگرانی یا مشکلاتی در رابطه با هر یک از موارد زیر داشته باشند:

  • صاف و غیر برجسته بودن قسمت میانی صورت
  • عدم خوش‌فرمی و زیبایی گونه‌ها
  • گودافتادگی زیر گونه‌ها

چه کسی کاندیدای مناسب برای جراحی پروتز گونه نیست؟

افراد زیر کاندیدای خوبی برای عمل جراحی پروتز گونه محسوب نمی‌شود:

  • کسانی که انتظارات غیر واقعی در مورد نتایج این عمل داشته باشند.
  • افرادی که روند بهبودی بعد از جراحی در آنها با مشکل همراه باشد.

روش انجام جراحی پروتز گونه

دکتر پرویزیان معمولاً عمل برجسته‌سازی گونه و کاشت گونه  را تحت شرایط بیهوشی خفیف یا بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد. این عمل حدود یک ساعت طول می‌کشد. از بیهوشی خفیف برای آرام‌سازی کامل شما و حتی به خواب بردن شما در زمان انجام عمل استفاده می‌شود، اما بی‌حسی موضعی فقط در محل عمل تزریق می‌شود و آن ناحیه را بی‌حس می‌کند. سپس یک بریدگی کوچک از داخل دهان شما دقیقاً بر روی قسمتی که پروتز گونه باید قرار داده شود، ایجاد می‌گردد. در این مرحله، عضلات و بافت‌های نرم گونه را بالا کشیده و پروتز را مستقیماً بر روی استخوان گونه قرار می‌دهند. سپس بخیه‌هایی از داخل پروتز از روی پوست عبور می‌کند و به یک نقطه ثابت بسته می‌شود. این بخیه‌ها از جابه‌جا شدن پروتز جلوگیری می‌کند و فشار مضاعفی را هم بر روی آن وارد می‌کند تا میزان ورم احتمالی نیز کاهش پیدا کند. برای داخل دهان می‌توان از بخیه‌های جذب شونده استفاده کرد. بعد از آنکه عمل جراحی پایان یافت، یک پوشش فشرده کننده صورت (گارمنت) توسط بیمار پوشیده می‌شود. این پوشش به کاهش ورم کمک می‌کند و در عین حال، پروتز را در جای خود بر روی استخوان گونه ثابت نگه می‌دارد و از حرکت کردن آن در بین بافت‌های نرم صورت جلوگیری می‌کند.

بهبودی بعد از عمل

پوشش‌های فشرده کننده صورت، بالشتک‌ها و بخیه‌هایی که پروتز را نگه داشته‌اند، باید به مدت دو تا سه روز بعد از عمل بر روی صورت وجود داشته باشند. بعد از این مدت می‌توان بالشتک‌ها و بخیه‌ها را برداشت. البته بعضی از افراد استفاده از گارمنت‌های فشرده‌ساز را تا یک هفته اما فقط شب‌ها ادامه می‌دهند. معمولاً بعد از گذشت یک هفته، شما حال عمومی خوبی خواهید داشت اما ممکن است کمی ورم در ناحیه گونه‌ها وجود داشته باشد.

دکتر پرویزیان در صورت نیاز برای شما داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، هر چند که معمولاً نیازی به مصرف داروی مسکن نیست. اما مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک تجويز شده را باید تا وقتی که تمام شود، ادامه دهید. معمولاً خون‌مردگی و کبودی هم به مقدار بسیار کمی در ناحیه گونه‌ها دیده می‌شود که باید صبر کنید تا بعد از برطرف شدن ورم صورت، این کبودی نیز رفع شود. بعد از آنکه بالشتک‌ها و بخیه‌ها برداشته شدند، معمولاً دیگر نیاز به مراقبت خاصی وجود نخواهد داشت.

شستشوی دهان با آب نمک می‌تواند به تمیز نگه داشتن و ضدعفوني کردن جای بخیه‌های جذب شونده کمک کند. هر چند که خود این بخیه‌ها خیلی سریع محو می‌شوند. اغلب افرادی که جراحي پروتز گونه انجام می‌دهند بعد از یک هفته هیچ گونه ناراحتی و عوارض خاصی نخواهند داشت. بعد از گذشت دو هفته هم معمولاً کسی نمی‌تواند تشخیص دهد که شما یک عمل زیبایی در صورت خود انجام داده‌اید. به طور کلی عمل کاشت پروتز گونه نتایج فوری دارد، اما برطرف شدن کامل ورم صورت بعد از انجام این عمل می‌تواند کمی زمان ببرد.

کبودی و ورم

شدت ورم و کبودی در ناحیه گونه‌ها در بین افراد مختلف متفاوت است. اگرچه امروزه از روش‌های جراحي پیشرفته‌ای برای کمک به جلوگیری از ایجاد ورم و خون‌مردگی استفاده می‌شود، اما باز هم ممکن است که این عوارض در برخی از افراد مشاهده شود. البته ورم و کبودی گونه‌ها تأثیری در نتایج نهایی عمل نخواهد داشت. گذاشتن بسته‌های یخ (به مدت حداقل 30 دقیقه در هر ساعت) بر روی گونه‌ها اثر زیادی در کاهش ورم دارد. اغلب افرادی که عمل کاشت پروتز گونه را انجام می‌دهند، بعد از یک تا دو هفته هیچ گونه علائمی از ورم و کبودی مشاهده نمی‌کنند.

آیا جراحی پروتز گونه باعث هیچ گونه ناراحتی می‌شود؟

معمولاً در اولین شب بعد از انجام عمل کاشت گونه صورت ، شما کمی درد و ناراحتی مختصر را احساس می‌کنید و ممکن است نیاز به مصرف قرص‌های مسکن داشته باشید که در این صورت دکتر پرویزیان برای شما تجویز خواهد کرد. معمولاً بیماران خیلی به ندرت دچار درد شدید می‌شوند و درد و ناراحتی آنها با مصرف داروی مسکن به سادگی کنترل می‌شود.

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل

مراقبت‌های لازم در زمان قبل و بعد از عمل جراحی پروتز گونه توسط پرستاران آموزش‌دیده ما انجام می‌گیرد. این مراقبت‌ها شامل معاینات قبل از عمل و پانسمان زخم‌ها بعد از عمل می‌باشد.

چه مدت باید از محل کار مرخصی بگیرم؟

معمولاً شما به 7 تا 14 روز مرخصی از محل کار خود نیاز دارید. زمان دقیق آن به میزان فعالیت فیزیکی شما در محل کار بستگی دارد.

خطرات و عوارض جانبی

عمل برجسته سازی گونه معمولاً یک عمل کاملاً ایمن و بی‌خطر است و عوارض جانبی خیلی نادری دارد. اما به هر حال خطر بروز عوارض در هر عمل جراحی وجود دارد. عوارض مورد انتظار بعد از جراحی پروتز گونه عبارت است از:

  • بروز عفونت – با شستن بدن با محلول‌های ضد عفونی کننده و استفاده از دهان شویه‌های ضد عفونی کننده می‌توان از بروز عفونت جلوگیری کرد. دکتر پرویزیان یک دوره داروی آنتی بیوتیک هم برای شما تجویز می‌کند که باید تا 5 روز در منزل مصرف کنید.
  • حرکت کردن پروتز – بخیه‌ها از جابه‌جا شدن پروتز در داخل گونه جلوگیری می‌کنند، اما ممکن است گاهی اوقات یک جابه‌جایی مختصر در موقعیت پروتز اتفاق افتد که در این صورت احتمالاً نیاز به یک عمل دیگر برای تصحیح وضعیت پروتز خواهد بود.

چه گزینه‌های دیگری برای زیباسازی گونه‌ها وجود دارد؟

تزریق ژل و چربی یک روش دیگر برای زیباسازی گونه‌ها است. برای عمل تزریق ژل می‌توان هم از ژل‌های موقتی و هم از ژل‌های بادوام استفاده کرد که هر دو نوع آن برای استفاده در گونه مناسب است. البته عمل‌های تزریق ژل و چربی هر دو باید به صورت دوره‌ای تکرار شوند و در نتیجه، در درازمدت هزینه‌های بیشتری نسبت به کاشت پروتز دائمی گونه خواهند داشت.

عمل تزریق چربی هم می‌تواند برای بعضی از افراد گزینه مناسبی باشد. اما این عمل از نظر ماندگاری نتایج، خیلی متغیر و ناپایدار است و تا حدود 80 درصد از چربی تزریق شده بعد از مدتی از بین خواهد رفت. بنابراین قابلیت اطمینان این روش خیلی پایین است.

هزینه پروتز گونه

عمل‌های مختلف جراحی پروتز گونه از نظر هزینه پروتز گونه تفاوت زیادی با هم دارند. هزينه اين عمل به شرایط فردی بیمار و مراقبت‌های لازم در زمان قبل و بعد از عمل بستگی دارد. در جلسه مشاوره اولیه، دکتر پرویزیان جزئیات مربوط به هزینه‌های این عمل را برای شما شرح می‌دهد.

درباره نویسنده

دکتر پرویزیان
دکتر فرزاد پرویزیان- فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و میکروسرجری

پاسخ

× مشاوره رایگان در واتس آپ