ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

مقصود از ژنیکوماستی ( Gynecomastia ) ، بزرگ شدن بافت سینه در مردان می باشد که از جمله مشکلاتی است که برخی آقایان با آن درگیر هستند. لازم به ذکر است بزرگ شدن سینه در آقایان ، در هر دو پستان به یک اندازه نبوده و ممکن است تنها در یک سینه رخ دهد. دکتر فرزاد پرویزیان بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران می باشند که از ایشان می توان به عنوان بهترین جراح ژنیکوماستی نیز یاد کرد. آقایان محترمی که بنا به هر علتی دچار بزرگی پستان هستند می توانند جهت درمان این اختلال با طیب خاطر به مطب دکتر پرویزیان مراجعه فرمایند.

ژنیکوماستی - دکتر پرویزیان

عوامل ایجاد کننده بزرگی غیر طبیعی بافت سینه آقایان

توجه داشته باشید که بزرگ شدن سینه در مردان ، عمدتا ناشی از اختلالات غدد درون ریز بوده و زمانی رخ می دهد که میزان ترشح استروژن نسبت به تستوسترون افزایش پیدا کند. البته ناگفته نماند که علت ژنیکوماستی ، تنها اختلال در غدد درون ریز نبوده و این مشکل می تواند به دنبال مشکلات ژنتیکی ، اختلالات هورمونی ، اضافه وزن و حتی در پی مصرف برخی داروهای خاص نیز ایجاد گردد. از دیگر مواردی که می توانند منتج به بروز عارضه مذکور گردند ؛ می توان به مصرف الکل ، متادون ، هروئین ، پرکاری تیروئید ، نارسایی کبد و غیره اشاره نمود.

چه بیماری هایی وقوع ژنیکوماستی را به همراه دارند ؟

در طول زندگی ممکن است فرد به بیماری های مختلفی مبتلا گردد. تغییراتی که برخی از این بیماری ها در بدن آقایان ایجاد می کنند ، باعث می شود که سایز بافت سینه هایشان از حالت نرمال خارج شده و به اصطلاح به ژنیکوماستی مبتلا شوند. یکی از این بیماری ها کم کاری غدد جنسی در مردان (هیپوگونادیسم) است. در این شرایط سطح تولید هورمون تستوسترون پایین می آید. وجود برخی از تومورها در نقاطی از بدن آقایان مثل بیضه ها ، غده فوق کلیوی یا غده هیپوفیز ، منجر به تولید هورمون هایی می شوند که در نتیجه ترشح آن ها ، تعادل هورمون های مردانه – زنانه در بدن بر هم می خورد.

پرکاری تیروئید نیز عارضه ای است که طی آن غده تیروئید به میزانی خارج از حالت نرمال ، به تولید و ترشح هورمون تیروکسین می پردازد. می توان گفت نیمی از کسانی که به سبب بیماری های کلیوی تحت دیالیز قرار می گیرند ، بواسطه تغییرات هورمونی ، رشد غیر طبیعی بافت سینه را تجربه می کنند. به هم خوردن تعادل هورمون ها به سبب مصرف دارو جهت درمان بیماری های کبدی و عارضه سیروز پدید می آید ، ممکن است موجب بروز عارضه مذکور نیز شوند. مردانی که به سو تغذیه دچار هستند ، به این خاطر که بدن آنان به میزان کافی مواد مغذی دریافت نمی کند ، سطح هورمون تستوسترون در بدن آنان پایین آمده ، در حالی که سطح هورمون استروژن در همان میزان خود باقی می ماند و عدم تعادل هورمونی را ایجاد می کنند. بدین ترتیب احتمال بزرگ شدن غیر طبیعی بافت سینه برای آنان افزایش می یابد. برای اینکه دلیل اصلی بروز این عارضه را متوجه شوید لازم است به بهترین دکتر ژنیکوماستی تهران مراجعه کنید.

ژنیکوماستی

علائم بیماری

این بیماری ، منجر به دردناک شدن پستان ها شده و گاهی اوقات سبب بروز ترشح از پستان ها می شود. لازم به ذکر است که این عارضه علاوه بر ایجاد موارد فوق الذکر ، موجب کاهش اعتماد به نفس افراد شده و بر تعاملات اجتماعی آنان تاثیر سوء می گذارد ؛ لذا افرادی که با این مشکل روبرو هستند همواره به دنبال یافتن راهی موثر جهت درمان آن می باشند. به گفته اکثر بیماران بزرگسال ، عارضه ژنیکوماستی نشانه چندان قابل توجهی را در پی ندارد. اما در صورت بروز ممکن است یک یا تعدادی از موارد زیر باشند :

 • درد ؛ خصوصا در دوره نوجوانی
 • ورم بافت سینه
 • حساس شدن سینه به لمس
 • تحریک و حساس شدن نوک سینه به مالش

این عارضه گاهی به شکل یک توده رشد کرده به اندازه یک دکمه ، در زیر نوک سینه دیده می شود. شما می توانید آن را به صورت یک برآمدگی مشاهده کرده یا با وارد آوردن فشار ، آن را در سینه خود احساس کنید. این برآمدگی به راحتی در بافت سینه حرکت کرده و گاهی در هنگام لمس کردن آن ، دچار حساسیت و درد می شود. برآمدگی های سینه و بزرگ شدن این اندام ، می تواند در یک یا هر دو سینه اتفاق بیافتد.

ژنیکوماستی - دکتر پرویزیان

چه کسانی به ژنیکوماستی دچار می شوند ؟

رشد غیر طبیعی بافت سینه آقایان می تواند در موقعیت های مختلف ، اتفاق بیافتد.

زمان تولد : بیش از نیمی از نوزادان پسر در زمان تولد ، دارای سینه های بزرگ یا برآمدگی در سینه می باشند. این موقعیت به دلیل بالا بودن سطح استروژن مادر ، در دوران بارداری اتفاق می افتد. بزرگی سینه ها اغلب در طول یک دوره کمتر از چند هفته در نوزاد ، از بین می رود.

بلوغ : بیش از نیمی از پسران نوجوان ، دارای درجه ای از ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه ها می باشند. نوسانات هورمونی از قبیل افت میزان تستسترون و بالا رفتن سطح استروژن ، باعث رشد بافت سینه می شود. این مشکل با کنترل سطح تولید هورمون ها و به تعادل رسیدن آن ها ، درمان می شود. تکمیل این فرایند در حدود شش ماه تا دو سال به طول می انجامد.

بزرگسالی : سینه های بزرگ شده ، در میان مردان بالای 50 سال رایج می باشد. با بالا رفتن سن ، بدن مردان ، تستسترون کمتری را تولید می کند. در این افراد ، سطح تولید چربی در بدن بالا می رود و در نتیجه تولید استروژن و رشد بافت سینه ، تحریک می شود.

مصرف چه داروهایی بروز ژنیکوماستی را تهدید می کنند ؟

گاها آقایان به سبب یک سری بیماری های جسمی یا حتی روانی مجبور به مصرف داروهای خاصی هستند که از عوارض آن ها بزرگ شدن غیر طبیعی بافت های سینه می باشد. این داروها عبارتند از :

 • داروهای ضد استرس و افسردگی
 • داروها برای درمان عفونت های قارچی و باکتریایی
 • دارو جهت درمان هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BHP)
 • داروهای مصرفی برای درمان زخم و سوزش معده
 • دارو مربوط به درمان عارضه های قلبی و فشار خون بالا
 • داروهای درمان ناباروری در آقایان

تشخیص ژنیکوماستی

جراح سینه علائم را مورد ارزیابی قرار داده ، یک آزمایش فیزیکی را اجرا نموده و تاریخچه ، یا سابقه خانوادگی و پزشکی فرد را مورد بررسی قرار می دهد. تست خون نیز برای کنترل سطح هورمون ، توصیه می شود. از آن جایی که ژنیکوماستی و سرطان سینه ، باعث ایجاد برآمدگی هایی در سینه می شوند ، یک جراح سینه خوب در تهران انجام اقدامات زیر را توصیه می کند :

 • سونوگرافی سینه برای بررسی تصاویر دقیق توده های رشد کرده در سینه
 • ماموگرام برای آزمایش توده های رشد کرده غیر عادی و ناهنجار یا تغییرات رخ داده در بافت سینه

چگونه می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد ؟

شما نمی توانید از بروز بسیاری از تغییرات هورمونی که باعث بروز ژنیکوماستی شده اند ، پیشگیری کنید. در صورت نیاز ، می توانید خطر بزرگ شدن سینه ها را از راه های هماهنگ کردن و تنظیم دوز مصرفی دارو ، یا دنبال کردن درمان برای یک ناهنجاری مربوط به سوء مصرف مواد ، کاهش دهید.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

در صورت تجربه کردن یک یا چند مورد از موارد زیر ، باید به یک جراح ژنیکوماستی خوب در تهران مراجعه کنید :

 1. مشاهده یا احساس کردن برآمدگی در سینه ، احساس درد در سینه یا برخورد با برخی تغییرات غیر طبیعی در سینه
 2. احساس خارش در سینه یا در زیر بغل
 3. تخلیه ترشحات از نوک سینه
در زمان مراجعه به پزشک ، چه سوالاتی باید از او پرسیده شود ؟

زمانی که در هنگام مشاهده یک مورد غیر عادی در سینه های خود به جراح سینه تهران مراجعه می کنید ، سوالات زیر را از او بپرسید:

 • چرا من دچار ژنیکوماستی شده ام؟
 • آیا برای درمان این عارضه ، باید تغییراتی را در داروهای مصرفی ام ایجاد کنم؟
 • بهترین درمان  چیست؟
 • سینه های من تا چه مدت بزرگ خواهند بود؟
 • چگونه می توانم از بزرگ شدن مجدد سینه ها جلوگیری کنم؟
 • آیا باید تست غربالگری سرطان انجام دهم؟
 • آیا باید علائم خاصی را در بدنم کنترل نمایم؟

درمان ژنیکوماستی

به طور کلی عارضه مذکور با روش های مختلف قابل درمان است ؛ اما متاسفانه در پاره ای موارد افراد به علت عدم آگاهی از این بیماری و مراجعه دیرهنگام جهت درمان آن مجبور به درمان های وسیع تری می گردند. لذا توصیه می شود آقایانی که با بزرگی سینه مواجه هستند ، جهت تشخیص و درمان این بیماری سریعا به پزشک متخصص و بهترین جراح ژنیکوماستی تهران مراجعه فرمایند.

ژنیکوماستی - دکتر پرویزیان

از اصلی ترین راه های درمان باید به دارو درمانی و درمان با جراحی اشاره نمود.

 • درمان ژنیکوماستی با دارو : پزشک متخصص ، معمولا به منظور درمان ژنیکوماستی در تهران ، در گام نخست اقدام به تجویز دارو می کند تا بدین ترتیب عملکرد هورمون استروژن را مسدود نماید.
 • جراحی : چنانچه دارو درمانی در راستای درمان این بیماری موثر واقع نگردد و بدن به آن پاسخگو نباشد ، پزشک متخصص درخواست جراحی ژنیکوماستی را صادر خواهند نمود. در جراحی ، بافت اضافی و حجیم موجود در پستان برداشته شده و در نتیجه ، بافت سینه حالتی طبیعی به خود می گیرد. توجه داشته باشید که عمل جراحی ، آخرین روش و در واقع قطعی ترین روش درمان بزرگی سینه آقایان به شمار می رود که نتایج مطلوبی به دنبال دارد.

عوارض جانبی

مطالعات نشان می دهد که مردان مبتلا به بزرگی غیر طبیعی بافت سینه ، در مقایسه با مردانی که دچار چنین موردی نشده اند ، در برابر احتمال ابتلا به سرطان سینه ، مستعد تر می باشند. هر زمان که تغییرات غیر عادی را در سینه های خود مشاهده کردید ، به منظور کنترل آن ، به دکتر ژنیکوماستی خوب در تهران مراجعه کنید.

دوره نقاهت

در بیمارانی که تنها به لیپوساکشن ، برای درمان سینه های بزرگ شده خود نیاز دارند ، بازگشت به فعالیت های ورزشی و کار بعد از روند درمان ژنیکوماستی ، معمولاً در کمتر از یک هفته مقدور می باشد. در بیمارانی که جراحی برای برداشتن بافت سینه اضافی برای آن ها توصیه شده است ، دوره بهبود برای بازگشت به فعالیت های روزمره ، بین دو تا چهار هفته می باشد. عملاً بیماران می توانند 7 تا 10 روز پس از جراحی ، به محل کار خود بازگردند. آنها می توانند فعالیت های ورزشی هوازی را در هفته دوم بعد از جراحی و وزنه برداری ، را در هفته چهارم بعد از جراحی آغاز کنند. البته علیرغم توصیه های زمانی ارائه شده ، هر بیمار بهتر است به صدای بدن خود گوش فرا دهد.

ژنیکوماستی - دکتر پرویزیان

هزینه درمان

هزینه جراحی ژنیکوماستی در تهران ، بسته به پارامترهای مختلفی محاسبه شده و برآورد می گردد. لذا با توجه به این که این پارامترها می تواند در هر فردی متفاوت باشد ، هزینه این عمل جراحی نیز از هر شخص به دیگری متفاوت خواهد بود. از این رو افراد جهت آگاهی از هزینه دقیق جراحی درمان بزرگ شدن سینه ، باید به بهترین جراح سینه  مراجعه کرده و تحت معاینه و بررسی قرار گیرند.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

مطالب مرتبط